Germania a imprumutat FMI cu 15 miliarde de euro

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2009, 9:50 Economie | Finanţe & Bănci

Banca centrala a Germaniei a acordat Fondului Monetar International (FMI) un imprumut de 15 miliarde de euro pentru a-si creste resursele financiare in contextul crizei economice globale. FMI a anuntat intr-un comunicat ca a semnat cu Bundesbank un acord de imprumut care face parte din cadrul intelegerii convenite cu UE la inceputul acestei luni pentru ca aceasta sa finanteze FMI cu pana la 125 de miliarde de euro, pentru ca institutia sa-si maresca capacitatea de imprumut.  

Anuntul vine cu putin timp inaintea summitului G20 de doua zile care va avea loc la Pittsburgh (Pennsylvania, SUA), la sfarsitul saptamanii.  

Saptamana trecuta, directorul general al FMI, Dominique Strauss-Kahn, ceruse tarilor membre G20 sa ajute tarile mai sarace in contextul crizei economice.

In luna iulie, FMI anuntase ca va imprumuta tarilor celor mai sarace 17 miliarde de dolari pana in 2014, trei miliarde fiind acordate in primul semestru din 2009.


Citeste mai multe despre   










1438 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    15 miliarde (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:01)

    sorin [anonim]

    adica vreti sa spuneti UE a mai tiparit 15 miliarde de euro ca sa ajute statele sarace :)))
  • +3 (5 voturi)    
    Germanica = whos your daddy (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:23)

    Ouroboros [utilizator]

    toata stima si respectu pt Nemtii:D
  • +4 (4 voturi)    
    125 miliarde (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:24)

    Wasile [utilizator]

    Și uite așa Gemanii plătesc bugetarii și pensionarii români... acum...
    Dar ce ne facem când vine scadența și vom plăti dobânzi cât 10% din PIB? Cui îi pasă, trec alegerile, să se descurce următorii.

    Justiție intergenerațională pe naiba!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:17)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      Trebuie sa primeasca si ei pensiile private... unde crezi ca le investesc ca sa scoata banul?
  • +1 (9 voturi)    
    felicitari germanilor! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:56)

    elena [anonim]

    in contextul crizei sa poata face acest lucru, mi se pare genial. Iar Boc-poc nu stie de unde sa mai ia bani, dar creaza ministere ca sa se dea toate fufele mari politiciene pe bani publici.
    • -3 (7 voturi)    
      O da... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:24)

      ha [anonim] i-a raspuns lui elena

      Acum nu cred că ai vrea să fii angajat Opel pe punctul de plecare şi să afli că statul tău, la care tu cotizezi, avea bani să cumpere Opel-ul de la GM, dar în loc să facă asta a împrumutat FMI-ul.
      Deci, nu e genial, cel puţin pentru anumite persoane.

      Cât despre Boc-poc-ul tău, când a vrut să dea afară oameni din administraţie ca să reducă cheltuielile, probabil l-ai înjurat. Deh... aşa sunt unii, uită ce zic ieri!
      • +2 (4 voturi)    
        tipic noua... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:50)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui ha

        Opel trebuie restructurat din toata puctele de vedere pentru e deveni din nou profitabil. Solutia pe care tu o recomanzi e ca statul sa arunce cu bani orbeste ca sa aibe angajatii de paine...bani care nu vor face decat sa prelungeasca inevitabilul. Dupa ce banii se vor pierde, ca Opel merge in pierdere ce o sa fie de facut? Tot aici se ajunge.
        Nu !!! asta ar face romanii. Cand dau de probleme intind mana ca pomanagii. nemtii nu prietene. Ei cauta solutii sa devina eficienti nu cauta solutii sa ceara de poamana.
        Uite dinc auza unor oameni ca tine avem de pierdut.
        in loc sa muncim din greu ne indreptam privirea spre stat crezand ca are datoria sa ne dea de poamana pt ca noi sa mergem in pierdere.
        bun asa.... Sunt mandru cu compatrioti ca tine.
        Bv Germaniei. Numai si numai vorbe de lauda la aadresa lor.
        Si apropo tovarase. Opel apartine de GM (SUA) nu de stat. Opel nu mai este de stat draga tovarase dinainte de razboi. Asa ca tovarase... pastreaza`ti opiniile de tovaras pt tine.
  • +3 (9 voturi)    
    ce poate fi mai sublim?... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:12)

    Alx MAX [utilizator]

    ... decât o ţară care dă bani împrumut FMI-ului? O ţară care a fost măcinată de război a fost reconstruită, a repus pe picioare o economie şi acum e în strălucita postură de a da bani FMI-ului! E drept, a fost un plan de redresare după război, au avut deja firme cu tradiţie în automobile, industrie chimică etc! Dar AU REUŞIT! Am 35 de ani şi-mi pun întrebarea dacă voi vedea în viaţa asta România la nivelul Franţei sau Germaniei din 1990, când noi românii am avut o şansă şi am pierdut-o!
    • -1 (9 voturi)    
      ... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:55)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Alx MAX

      Revino-ti omule, romanii n-au avut nici o sansa.

      Cei de la conducerea Romaniei sunt oamenii masoneriei, care nu are in nici un caz interese pro-romanesti. Oricat de crud este adevarul suntem folositi ca sclavi in strainatate (cel putin 2 milioane de romani intre 18 si 50 de ani sunt la munca afara) iar ceilalti ramasi sunt folositi ca masa de manevra ptr a vota cu picioarele. (Vezi actiunea micul, punga de orez si ulei din 4 in 4 ani). Si mai vezi de asemenea marele economist al tarii Isarescu care suge de 20 de ani din visteria tarii la ordinele Comisiei Trilaterale... Si mai terminati odata cu criticile asupra romanilor de rand, ce pot face romanii atunci cand capul lor (guvernul care da legile) nu este pro-romanesc ?!
      • 0 (4 voturi)    
        ...... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:09)

        mvr [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        Stimabile, parca am mai vorbit si ieri, nu? :)

        Referitor la ce ati postat mai devreme:

        ... Oare nu oamenii de rand au votat respectivul guvern? Oare politicienii aia - in mare parte - nu tot dintre oamenii de rand provin?

        Alx MAX are dreptate, iar vina pentru incapacitatea de a sta pe propriile picioare, fara a recurge la "ajutoare" externe, nu este numai a unei minoritati de "privilegiati" ci a societatii in ansamblul ei, cu:
        - mentalitatea tipic balcanica inradacinata intr-un conservatorism excesiv
        - dorinta de capatuiala imediata
        - indiferenta si dispret fata de cei perceputi ca avand alte opinii
        - fatalismul cu care suntem indoctrinati de mici (deh, noi avem Miorita, japonezii Hagakure ... ambele par sa descrie relativ bine mentalul colectiv)
        etc, etc

        Nimeni nu e folosit ca sclav in afara , cu exceptie victimelor retelelor de trafic de oameni. Daca nu vrei sa muncesti afara esti liber sa nu pleci, mi se pare ciudat ca totusi sunt si unii care stiu la ce sa se astepte, pleaca afara la munca, iar apoi isi mai si plang de mila.

        Deh, un tip destept (Dostoievski) spunea ca in general vina pentru traiul prost al individului o poarta chiar individul :) . Alti tipi inteligenti (Vasile Pavelcu in Elogiul Prostiei, dar si Erich Fromm) afirmau ca masele au tendinta sa caute tapi ispasitori atunci cand nu le merge bine ... ori asta, alaturi de proiectia psihologica, e unul dintre cele mai des intalnite mecanisme defensive ale mintii omului de rand :)

        Aaa, iar ca sa raspund la ultima ta intrebare: oamenii de la conducere, guvernele, etc, totul poate fi schimbat, totusi asta nu se intampla, cand efectele acestor schimbari nu sunt vizibile, cand alternative serioase intarzie sa apara, cel mai probabil, problema e mult mai profunda decat o prezinti tu.

        PS: si o rugaminte, poti prezenta dovezi vis-a-vis de afirmatiile facute in legatura cu Isarescu?
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 14:21)

          ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Mvr,
          ne-am intalnit cu mai multe ocazii.

          Tu n-ai vazut nimic suspect in Zeitgeist Addendum si in Obama deception. Tu nu vezi de asemenea nimic suspect cand FMI vine si-ti pune pe masa 20 miliarde de euro "din spirit de solidaritate".
          De asemenea tu n-o sa vezi nimic din filmuletul asta de 3 minute.
          http://www.youtube.com/watch?v=YoIJPwfsbqg
          In schimb te iei de masa asta de manevra din tara si le atribui lor vina. Dar tu nu observi ca toti cei care vin la putere sunt aserviti intereselor internationale ?
          Nu observi ca nu mai avem romani adevarati la putere ?
          Nu-mi spune, consideri de asemenea ca Eminescu a murit "neajutat"... Ai citit oare publicistica lui Eminescu ? (e mai mult o intrebare retorica, nu ma intereseaza daca ai citi-o ci ma intereseaza daca ai priceput ceva din ea)...
          Bottom line... Si de se vor duce romanii cu totii la vot, n-au cu cine sa voteze... nu te poti ridica pe "scena politicii" decat daca ai suport international (care este strain de interesele tarii).

          Spune-mi sincer omule, cand Rockefeller declara "Permit me to issue and control the money of the nation and I care not who makes its laws" si infiinteaza Comisia Trilaterala a carei membru "distins" e Isarescu, tie chiar nu ti se pare nimic straniu ???

          Yes we can!...........NOT
      • +1 (3 voturi)    
        aici gresesti... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:24)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        un conducator prost/rau/hot etc... e usor de inlaturat cand oamenii vor...
        un popor de tampiti e mai greu de corectat

        ceea ce vreau eu sa zic este ca daca eram baieti destepti nu permiteam ca conducerea romaniei sa isi bata joc de noi si punct!
        pentru soarta noastra suntem de vina numai noi si nu altii: conjunctura, sefii, masonii etc!
    • +4 (4 voturi)    
      Scurt si la obiect! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:35)

      garett [anonim] i-a raspuns lui Alx MAX

      NU! Diferenta dintre romani si nemti este ca... ei sunt nemti!
    • 0 (0 voturi)    
      he he.... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:05)

      maze [anonim] i-a raspuns lui Alx MAX

      Vei trai ziua cand vei fi mandru de tara in care traiesti....

      Modelul economic de succes oferit de statele occidentale nu e unul sustenabil si se bazeaza foarte mult pe inechitatea in impartirea resurselor dealtfel destul de limitate, mentinerea in saracie si implicit exploatarea multor zone de pe aceasta planeta.

      La nivelul de evolutie actuala competitia nu mai reprezinta o sursa de progres pentru umanitate si din aceasta cauza regulile jocului incep sa se schimbe.

      Criza sau mai bine zis valul de crize cu care ne confruntam nu sunt altceva decat semnul unor schimbari radicale spre care ne indreptam. Inclusiv planeta se schimba, inversarea polilor magnetici, cresterea activitatii tectonice, si schimbarile climatice sunt semnele cele mai vizibile.

      Un nou tip de constienta se naste bazat pe intelegerea faptului ca suntem mult mai conectati unii cu altii, ca viata in orice forma de manifestare e mai presus de profit.

      Numai implicatiile faptului ca viata e mai presus de profit sunt extraordinare.
  • +2 (4 voturi)    
    cand vreodata si noi.... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:48)

    niemand [anonim]

    ...sa imprumutam FMI...? Nemtii continua sa dea inca tot ce au mai bun. Pacat ca ne credem mult prea sublimi, fie si decat nemtii (!),, si penibili ramanem. Suntem coada cozii de la mic la mare.
  • +2 (6 voturi)    
    Deutschland (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:02)

    ro [utilizator]

    Deutschland, Deutschland über alles
    • -1 (1 vot)    
      passe auf..... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:00)

      niemand [anonim] i-a raspuns lui ro

      ...ai grija ce spui. asta era slogan nazist de care nemtii nu vor sa mai auda... Oder?
    • 0 (0 voturi)    
      Deutschland (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:23)

      gheorghe pop [anonim] i-a raspuns lui ro

      Ich hatte einst ein schoenes Vaterland; Der Eichenbaum wuchs dort so hoch, die Veilchen nickten sanft! Es war ein Traum!
  • +1 (1 vot)    
    da... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:22)

    liviu_ [utilizator]

    nemtii sunt nemti ce sa zic...
    sa iti permiti sa imprumuti FMI cu 15 milioade pe timp de criza e o chestie

    a se remarca ca noi o sa trebuiasca sa platm si dobandaa FMIului si nemtilor... d c nu ne-om fi imprumutat direct de la ieuropenii nostii sa mor de inteleg...
  • +2 (2 voturi)    
    mai bine (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:47)

    odorica ion [utilizator]

    Mai bine ni-i dadeau noua sa-i faca politicienii nostrii praf.
    Mai vedeam si noi masini scumpe, gagici misto, genti de la Milano. Asa ce facem, tot vechiturile le admiram? Sau nu, de suparare facem greva foamei de nevoie. papapa
  • +2 (2 voturi)    
    Urat din partea lor! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:55)

    AlinN [anonim]

    Adica dau FMI 15miliarde. FMI ii da tarilor sarace. Acestea, sarace fiind nu vor lua de acesti bani materii prime pentru a construi acceleratoare de particule, ci mai degraba produse de consum pentru bobor (cum facem si noi). Aceste produse de consum sunt facute in tarile bogate, cele care isi permit sa imprumute FMI. Deci inteleg ca germanii intr-o masura se imprumuta pe ei, pentru ca avand sarantocii bani isi vor permite sa le ia produsele. Strategia merge daca economia in 1-2 ani incepe sa mearga, si tarile sarace incep sa aibe crestere economica. Probabil ca asa se va intampla, intrucat lucrurile astea nu evolueaza de capul lor. In cele din urma tarile sarace vor fi platit si dobanda Germaniei. Deci cinste tarilor sarace! Pentru ca paradoxal sunt mai bogate decat cele sarace. Prin ceea ce fac le mentin si pe tarile bogate.