Guvernul cauta 2 miliarde de euro pentru construirea a 10.000 de kilometri de drumuri judetene

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:21 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul vrea sa construiasca 10.000 kilometri de drumuri judetene care vor costa aproximativ 2 miliarde de euro, a declarat Vasile Blaga, ministrul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei. Guvernul a aprobat un memorandum privind elaborarea unui program national in vederea reabilitarii drumurilor judetene din Romania. Sursele de finantare pentru aceste drumuri nu au fost inca identificate.

Insa pentru Guvern acest lucru nu va constitui un  impediment. "Din moment ce Guvernul a semnat acest memorandum, vom gasi si sursele de finantare", a precizat Blaga.

Din cei 35.000 de kilometri de drumuri judetene ale Romaniei, 25.000 de kilometri sunt de pamant si pietris, fiind necesara reabilitarea lor, a spus Vasile Blaga. Potrivit acestuia, pretul mediu pentru reabilitarea unui kilometru de drum este de 200.000 euro. "In zona de munte, un kilometru de drum este mai scump, iar in zona de campie mai ieftin", a precizat Blaga.

Ministrul dezvoltarii a afimat ca nu poate preciza exact perioada in care se va derula acest program. "M-am gandit la 3-4 ani, dar, probabil, as fi prea optimist", a spus Blaga.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1375 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:27)

    ileana [anonim]

    Sa le dam o lopata? Ca au de sapat adanc....
    Mai bine ar cauta "in acte", sa vada unde se duc banii ...( Bechtel, Pa-CO, Vectra...si alti "regi"ai asfaltului)...
    • +1 (3 voturi)    
      Astia sunt fantastici! Nu termina aia 50km (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:26)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui ileana

      ...de autostrada si baga iar fumigene cu 10.000km???

      Hai ca se lauda Berceanu ca-l face pe Badea sa iasa in Piata Victoriei cu pene pe fund....
      Sa fac si eu un pariu ca cei 10.000 km (apropo, stiati ca circumferinta Pamantului e 40.000km?) se vor face doar pe hartie?

      Sigur n-au vrut sa zica 10.000 de metri?
  • +1 (1 vot)    
    a incercat la FMI? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:29)

    Diana [anonim]

    sau la UE? FMI a primit recent 15 miliarde de la Germania...
    • +2 (2 voturi)    
      pai mai bine lua direct (Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:42)

      cirip [anonim] i-a raspuns lui Diana

      din germania. dar aia nu ne dau ca stim ce sulfe furacioase sintem. eu zic sa sape la mine in curte ca am ceva bagati acolo, dar nu am cu ce sa-i scot
  • +4 (4 voturi)    
    Guvernul cauta 2 miliarde? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:34)

    nano2k [utilizator]

    Cam pe unde cauta Guvernul cele 2 miliarde? Nu de alta dar m-as baga si eu la o cautare de genul asta.
    • +4 (4 voturi)    
      cum unde? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 21:24)

      matahari [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Pe Google.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 23:31)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      probabil vor cere lui Dan Diaconescu sa pregateasca o investiatie pe cateva milioane de episoade...
  • +3 (3 voturi)    
    ce nesimtiti (Miercuri, 23 septembrie 2009, 20:58)

    monox [anonim]

    oricine a citit un mimin de informatie din presa in ultimii 2 ani, stie cu cat s-a construit un km de sosea in tara asta, cum au devenit "baronii asfaltului" proprietari pe sate intregi in tara asta sa mearga odraslele lor cu "veyroane", cu cat construieste oprescu sosele in bucuresti nu in drumuri interjudetene etc. si acum guvernul cauta finantare sa construiasca sosele pe timp de criza. ce tzara usor de prostit avem, asa sa ne ajute Dumnezeu.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce guvern de incapabili ! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 21:41)

    Alex [anonim]

    Retardul asta de Boc, mare profesor universitar in drept constitutional, facut probabil pe banda rulanta la Cluj, confunda dorinta cu putinta.
    Toate guvernele postdecembriste nu au reusit sa se imprumute cit au reusit lacheii derbedeului intr-un singur an.
    Sint curios de unde se vor plati aceste imprumuturi.
    SA TRAITI BINE ?
    HA, HA, HA !
    • +1 (3 voturi)    
      Alta clona a lui Ciutacu (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:04)

      alexander the great [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Ciutacu, ciocu mic !
  • -1 (1 vot)    
    Vamesul mincinos (Miercuri, 23 septembrie 2009, 21:53)

    Madalinux [utilizator]

    Mincinosul mincinosilor blaga asta....vamesul!!
  • +1 (1 vot)    
    remember (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:08)

    berceanu'_deltaplanu [anonim]

    Vedeti ca incasati bani din roviniete ( stiu se percepe acest 'bir' doar pentru DN dar nu prea am vazut drumuri nationale reabilitate ).
    Daca nu va ajung incercati si cu banii incasati la trecerea peste podurile de la Fetesti si Harsova .
    Si daca tot va mai trebuiesc folositi si banii din accizele continute de pretul combustibilului .
    Toate cele bune si sper sa va ramana 2,5 lei sa-mi faceti cinste cu o bere .
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:20)

    superior [utilizator]

    eu nu inteleg alt lucru, de ce acesti regi ai asfaltului razuiesc sosele de o calitate foarte bune ca sa puna petece (si daca spun calitate buna asa si este)...probabil ca soseaua ar fi rezistat pana la anul, peticele nu, in plus au blocat circulatia zile intregi si si-au asigurat de lucru in primavara cand dupa dezghet peticele vor deveni gropi...si asta in conditiile in care avem de asfaltat inca zeci de mii de kilometri de drumuri jalnice...deruta, pentru guvern si pentru noi.
  • +1 (1 vot)    
    nu cred ca le ajung banii astia (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:24)

    Justin Puscasu [anonim]

    Doar doua miliarde pentru 10.000Km de sosele?
    De banii astia nici comisioanele nu se platesc.
    Au fost cazuri cand doar repararea unei strazi a costat 5M/Km.
  • +1 (3 voturi)    
    Furaciuni (Miercuri, 23 septembrie 2009, 22:33)

    Marcelica [anonim]

    Astia au nevoie sa mai fure ceva bani si ce si-au spus: hai sa o aruncam pe asta cu drumurile ca sa tina ! Stiti cum se fura mai nou ? Sa va dau exemplul drumului nationa 65A, drum national care leaga Pitestiul de Rosiorii de Vede (124 km). Acest drum nu a mai fost asfaltat de peste 20 de ani, ci doar carpit pe ici pe colo. Acum este intr-o stare jalnica, dar baietii veseli au pus mana pe un contract de asfaltare al acestui drum si sa vedeti cam cum s-au ganndit ei sa fure: s-au apucat de asfaltat de la Rosiorii de Vede catre Pitesti si asfalteaza cam cum cred ei de cuviinta, adica asfalteaza 1 km apoi sar 5 km, mai asflateaza 500-600 m , apoi mai sar vreo 2 km si tot asa (asta fara nicio logica, pentru ca drumul este praf in totalitatea lui). In curand ajung spre Pitesti si treaba-i gata. Mai spre sfarsitul anului se va face receptia si se va constata ca lucrarea este foarte buna, iar banii vor fi impartiti intre dansii. Sa traiti bine !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Drumurile voastre poate....Se vor intalni vreodata (Miercuri, 23 septembrie 2009, 23:27)

    gigimarga [anonim]

    Guvern de handicapati !!!
    Sa vada ca Tariceanu a cheltuit in 2006 in luna decembrie 2 miliarde de euroi iar in 2007 4 miliarde de euroi in luna decembrie !!!!!!!!
    Daca o sa vada asta o sa stie cui sa ceara !!!
    Dar ei probabil ca se ocupau cu cultivarea musetelului in perioada aia.
    Regula de trei simpla:
    10000 km drum judetene .........2 mld Euro
    X Km drum judetene ......... .... 6 mld Euro

    adica X = 30000 km judetene /2000 = de 15 ori cat Sahara atata putea sa construiasca Tariceanu !!!!
    HALAL ! Tara de hoti si de handicapati.
    Mai bine plecam in 2004 in CONGO !!!
  • 0 (0 voturi)    
    minciuna anului... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 23:59)

    Flo [anonim]

    ....in aproape 20 de ani nu am fost in stare sa facem nu 4 sau 5 autostrazi , ci UNA !!!!....cai ferate nu avem, turism nu avem , agricultura nu, industrie nu......insa e bine , o sa avem 10.000 de km....de minciuni politicianiste!
  • 0 (0 voturi)    
    10000 km!!!!!!!!!!!!! (Joi, 24 septembrie 2009, 0:17)

    gabriel [anonim]

    cu 2 miliarde numai le matura a-ti inebunit in ce tara va credeti,a-ti uitat ca sunteti in tara lui papura voda,au cheltuit 15 mld.pentru 50 km de autostrada 2 mld sunt numai pentru copci nimic altceva
  • 0 (0 voturi)    
    dam din coltz in coltz (Joi, 24 septembrie 2009, 0:30)

    ciob [utilizator]

    agitarea asteptarilor inainte de alegeri. de ce nu aceasta preocupare pdl si acum 5 ani de eg?
  • 0 (0 voturi)    
    "Cauta"? (Joi, 24 septembrie 2009, 11:33)

    Ioana [anonim]

    Pai sa se scotoceasca prin buzunare, acolo trebuie sa fie... Sigur ca 10.000km costa mult. Sa incercam 1000 km! E si mai realist pentru suprafata Romaniei...
  • 0 (0 voturi)    
    reparatii drum (Joi, 24 septembrie 2009, 12:47)

    brotaku [anonim]

    vindeti neste haur !
  • 0 (0 voturi)    
    mai bune 700 km autostrada (Joi, 24 septembrie 2009, 13:11)

    Catalin Vladut [anonim]

    prioritatea prioritatilor dragilor- dragi este constructia de autostrazi:
    1. Bucuresti - Brasov
    2. Pitesti - Sibiu - Arad
  • 0 (0 voturi)    
    unde (Joi, 24 septembrie 2009, 20:04)

    odorica ion [utilizator]

    unde-i cauta? prin gropi?