Numarul somerilor ar putea ajunge la 750.000 la sfarsitul anului

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2009, 16:43 Economie | Finanţe & Bănci

Numarul somerilor ar putea creste pana la sfarsitul anului la 725.000 - 750.000 de persoane, in conditiile in care rata somajului se va apropia de 8%. De asemenea, este posibil ca rata somajului sa creasca in continuare si in trimestrul I din 2010, declara directorul ANOFM, Eugen Preda, citat de NewsIn.

"In conditiile in care rata somajului se va apropia de 8%, iar populatia activa din Romania insumeaza 9,7 milioane de persoane, numarul somerilor va depasi 725.000 la sfarsitul anului si s-ar putea cifra chiar la 750.000 de persoane. Totodata, dat fiind ca ne confruntam in continuare cu o perioada de scadere a economiei, cred ca nu poate fi foarte bine dupa 1 ianuarie", a spus Preda.

Pentru prima data de cand se calculeaza rata somajului, din 1991, numarul somerilor a crescut continuu pe parcursul intregului an. Este o situatie ce nu a mai fost intalnita niciodata. Somajul a crescut pentru a 14 luna la rand in august, peste nivelul de 600.000 de persoane", a mai spus seful Agentiei. 

Comisia Nationala de Prognoza (CNP) estimeaza ca numarul de someri din Romania va ajunge la 685.000 la finalul acestui an, in crestere cu 70% fata de decembrie 2008. Rata somajului, care reprezinta raportul intre numarul de someri inregistrati la ANOFM si populatia activa din Romania, ar urma sa ajunga astfel la 7,6% la finalul acestui an, de la 4,4% in decembrie 2008 si 6,6% in august 2009.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

822 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Sa traiti bine, hâ hâ (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:04)

    Titirca1 [utilizator]

    Sa traiti bine, hâ hâ, asa cum ne-am asternut.
    Hai mai bine sa bem un Bocal de vodca, sa vedem lumea mai in roz / orange.
  • +4 (4 voturi)    
    Si pe Base il freaca mustatza lu Nica !!! (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:15)

    zulu [anonim]

    Oare cand vom avea si noi niste oameni responsabili la varf ?
    Ca acum pute rau...
  • +3 (3 voturi)    
    pai cum??? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:21)

    superior [utilizator]

    nu de mult aceeasi comisie afirma ca la noi este mult mai bine decat in Germania, Franta sau Spania, ca rata somajului este "controlata" de un guvern cu adevarat eficient...numarul "propus" pentru finalul anului era sub 500.000, revizuit observ dupa putin timp la 750000...dar la putin timp vad ca vom "avansa cu pasi mai mari" fata de tarile civilizate, sigur din punct de vedere al ratei somajului...intrebare.....CATI MAI RAMANEM IN DECEMBRIE ANGAJATI??? Cel putin formal...mai ramane cineva la lucru???
    • +2 (2 voturi)    
      parca vad... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:33)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui superior

      ... ca dupa alegeri vor mari cotele contributiilor de la salarii, tva-ul, impozitul pe venit/profit. Parca imi vine sa imi iau de pe acum talpasita sa ma duc unde vad cu ochii ca pe aici n-o sa mai fie de trait...:((
      • +1 (1 vot)    
        deja... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 18:34)

        superior [utilizator] i-a raspuns lui Mirela F

        am inteles ca firmele de produse farmaceutice vor contribui de maine la bugetul asigurarilor de sanatate cu valori intre 7 si 14% din facturari...intrebarea este cine va plati acesti bani? Cei care vor cumpara medicamente la pret mai mare, caci cei 7-14% se vor reflecta imediat in cresteri directe ale preturilor cu 30-50%. Ce economisti guvernantii astia...nu cer 7-14% din profit ci din valoarea totala, deci din profit procente mult mai mari. In fine, frumoasa "surprizade la o zi la alta", astia clar intai fac si apoi gandesc...sau asteapta sa vada efectul.
  • +2 (2 voturi)    
    asta-i tot? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:34)

    saab [anonim]

    vesti rele ca de obicei. oare persoanele care au iesit din somaj dar inca nu si-au gasit de munca mai sunt puse la socoteala?
    Cand vor ajunge in somaj si jigodiile de la stat care se ocupa zilnic doar de aplicarea coruptiei? hai ca astept o curatenie.
  • +1 (1 vot)    
    In mod clar, or sa ramina.. (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:45)

    gogu [anonim]

    In mod clar, or sa ramina cu un loc de munca doar bugetarii, restul, la somaj, caci asa este intr-o tara " normala" . Asta este efectul masurilor " anticriza" luate de guvern, o sa fim o tara de "asistati" si de bugetari.
  • +1 (1 vot)    
    Acum ..? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 18:04)

    Wgvd [utilizator]

    Acum nu mai comenteaza nimeni ca la interventiile politice unde cei cu limbile maro posteaza mii de mesaje? unde ati disparut fratilor? sau aici nu e nimic interesant? ...Eu zic ca asta ne intereseaza pe noi toti ...votantii vostri...RUSINE ... sa va mearga si voua exact ca somerilor astora..
  • +1 (1 vot)    
    someri? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 18:51)

    tsunami [utilizator]

    e vorba de someri sau de oameni fara servici?
    se stie ca somerul este numai acel individ ca beneficiaza de ajutor de somaj (esti somer numai un timp limitat, in jur de 9-11 luni).
    deci, care este numarul real?
    • 0 (2 voturi)    
      E MAI RAU (Miercuri, 30 septembrie 2009, 19:39)

      PARANOIA [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      Pun pariu ca numarul real este mult mai mare, preconizez cel putin 1.000.000 in momentul de fata...este vina noastra cand vezi la putere un vanghelie si altii gen ca asta.
    • +1 (1 vot)    
      nu e interesant (Miercuri, 30 septembrie 2009, 19:42)

      busymind [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      Pe Stat nu ii intereseaza cei care nu lucreaza, sau nu direct, deoarece somerii sunt considerati povara pe spinarea statului. Odata iesit din somaj omul fara munca cheltuie-consuma (respir deci consum) si "devine" sursa de venit pentru Stat - metaforic.
  • 0 (0 voturi)    
    someri?!?! (Joi, 1 octombrie 2009, 12:53)

    calin [anonim]

    este vorba despre numarul somerilor, definiti prin lege ca "someri", dar din pacate numarul persoanelor fara loc de munca este mult mai mare.
    este si cazul meu. anul acesta am fost disponibilizat de la doua locuri de munca: la inceputul anului, in domeniul auto-vanzari si acum o luna, pe motiv ca e criza, nu merge treaba, eu sunt extraoridnar ca om, ca angajat, dar nu au ce sa faca...nu beneficiez de somaj deoarece am avut intrerupere pe cartea de munca de o luna anul trecut.
    iar acum lucrez la negru, fara acte.
    iar in situatii ca si mine sunt mii, zeci de mii.

    frumoasa romanie, nu?