Cand vom ajunge din urma Germania la standardul de viata? Prin 2060

de Cristian Orgonas     Khris.ro
Luni, 5 octombrie 2009, 8:18 Economie | Finanţe & Bănci

Exceptand Bulgaria, Romania este cea mai saraca tara din Uniunea Europeana. In ciuda cresterii economice semnificative din ultimii ani, PIB-ul pe cap de locuitor nu a ajuns decat la 6.300 euro in 2008, iar in acest an, pe fondul prabusirii economice si a deprecierii leului fata de euro, PIB per capita va ajunge la aproximativ 5.900 euro.

In acelasi timp, in 2009, fiecare neamt va genera un PIB de aproximativ 29.000 de euro, in zona euro media este de 28.300 euro, iar la nivelul UE, media este de 24.400 euro. In cat timp vom ajunge si noi la nivelul nemtilor?

Sa vedem ce s-a intamplat in ultimii 11 ani. Conform Eurostat, in 1999, PIB-ul per capita in Germania a fost de 24.500 euro, iar in Romania de 1.500 euro, ceea ce inseamna ca in anul respectiv, un roman genera doar 6% din valoarea adaugata generata de un german si mai departe, 6,9% din media zonei euro si 10,3% din valoarea adaugata generata de un spaniol.

Cum au evoluat lucrurile de atunci vedem in acest grafic.

Astfel, daca in 1999 un roman producea doar 6% din ceea ce producea un neamt, in 2009 procentul a crescut la 20%, iar asta s-a intamplat pentru ca in ultimii 11 ani, ritmul anual de crestere al PIB-ului nominal pe cap de locuitor a fost de aproape 15% in Romania si de doar 2% in Germania.

Tot in 2009, un roman genereaza o valoare adaugata echivalenta cu 24% din media UE, si cu 25% din ceea ce genereaza un spaniol.

Presupunand ca PIB-ul pe cap de locuitor reprezinta cel mai bun indicator al nivelului de trai, sa calculam in cat timp  ii vom ajunge pe nemti:

- daca Germania ar ramane pe loc iar Romania creste cu 10% anual, ii vom ajunge in 2027;

- daca Germania sta pe loc iar noi vom creste cu 5% anual, ii vom ajunge in 2042;

- daca Germania isi mentine ritmul de crestere de 2% la fel ca in ultimii 11 ani, iar Romania va creste cu 10% anual, ii vom ajunge in 2030;

Citeste restul materialului si comenteaza pe Khris.ro.


Citeste mai multe despre   










1826 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    2060? (Luni, 5 octombrie 2009, 8:50)

    donache [anonim]

    Asta daca nu cumva intre timp ajungem toti la un nivel situat sub cel actual al Romaniei :) Cauza? Un razboi (dupa criza din '29 a urmat unul), revenirea crizei in forma de W etc...
    • +1 (1 vot)    
      minusuri gratuite (Luni, 5 octombrie 2009, 10:42)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui donache

      crizele sunt periodice. apar cam la 20 de ani. cu cat apar mai tarziu cu atat sunt mai adanci. nu se poate prevedea nivelul de trai peste 50 ani. cand s-au facut calculele astea s-a tinut cont si de progresul tehnologic din perioada urmatoare? pentru ca este posibil ca progresul tehnologic si progresul politico-economic din zona UE/euro sa aplatizeze difernetele la nivelul de trai.
  • +1 (1 vot)    
    niciodata! (Luni, 5 octombrie 2009, 9:18)

    travis [anonim]

    Raspuns corect...niciodata!.Nici daca Germania ar stagna,nu o vom ajunge vreodata.Ptr ca nici nu vrem,nici nu putem.Atita timp cit tara este condusa de borfasi,tiganii se inmultesc ca iepurii,platiti de noi,cum vreti sa progresam?
    • +4 (4 voturi)    
      Korect! (Luni, 5 octombrie 2009, 9:50)

      Hermann [anonim] i-a raspuns lui travis

      De fapt titlul corect este "Romania va ajunge la nivelul de tari al Germaniei din 2009 in 2060".
      Si da ai dreptate, rspunsul corect este NICIODATA.
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Luni, 5 octombrie 2009, 11:17)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Hermann

        mai baieti, ne mai lasati pe noi astia mai optimisti cu comentariile voastre inteligente. Nu stiu de unde aveti atata putere in marea asta de amaraciune sa mai postati. Am un sfat pentru voi. In loc sa va lamentati la infinit cum ca o ducem tot mai rau, incercati sa va intrebati la infinit cum sa facem sa o ducem mai bine. Chiar daca nu va asteptati sa gasiti vreodata raspuns va asigur ca universul de discutie este mult mai mare si mai variat.
        • +2 (2 voturi)    
          Exista oameni (Luni, 5 octombrie 2009, 11:34)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Alex

          ...care confunda realismul cu pesimismul. O vom duce mai bine cand vor disparea toti jefuitorii dinainte si dupa '89, prima , a doua si a treia linie de bolsevici si securisti si mai ales dupa ce poporul roman isi va modifica fundamental mentalitatile primitive, inapoierea in toate domeniile vietii sociale si economice si reducerea drastica a coruptiei si tiganizarii accelerate.
  • +2 (2 voturi)    
    Tema (Luni, 5 octombrie 2009, 9:22)

    Tano [anonim]

    ...de casa.Nivel Germania si Japonia dupa DOUA razboaie mondiale si alea pierdute...
  • 0 (2 voturi)    
    criza? (Luni, 5 octombrie 2009, 9:26)

    Nicky [anonim]

    V-a luat mintile criza asta pe care a inventat-o presa si v-au servit=o politicienii! Care criza, sa o vad si eu....?
  • -3 (3 voturi)    
    traiesc bine (Luni, 5 octombrie 2009, 10:18)

    nemteste [anonim]

    eu am casa, masina tare si ma plimb prin europa an de an....asa ca traiesc ca neamtul inca din 2009
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo (Luni, 5 octombrie 2009, 10:38)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui nemteste

      Exact asta inseamna sa fii neamt: sa ai casa si masina. Fals. Ai uitat sa pui o gagica buna alaturi in toata ecuatia :) Romanii inca sunt chititi pe haleala vad, cum naiba sa evolueze daca ei nu pricep ce se intampla in jurul lor? :)
    • 0 (0 voturi)    
      mentalitatea ... (Luni, 5 octombrie 2009, 12:29)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui nemteste

      Ai sa traiesti ca neamtul cand n-or sa mai fie gropi pe strada pe care ai casa cea faina, cand cu masina tare ai sa mergi pe o sosea cu doua benzi pe sens, cand primaria se va ocupa de parcuri si vei avea piscine (curate) in fiecare cartier. Cand copii vor avea locuri de joaca frumos intretinute si vor fi piste ciclabile etc.

      Dar te inteleg. Pe prietenii mei din Romania nu pot sa-i fac sa inteleaga expresia "calitatea vietii".
      • 0 (0 voturi)    
        viata e frumoasa (Luni, 5 octombrie 2009, 13:24)

        romania [anonim] i-a raspuns lui Technicus

        nu te mai da destept si traieste viata...ala cu casa cea faina si masina tare si-o traieste pe cand tu te zgarmi in fund cand nu te doare...
  • +2 (2 voturi)    
    Dar nu trebuie sa-i ajungem! (Luni, 5 octombrie 2009, 10:31)

    cet23 [anonim]

    Nu trebuie sa-i ajungem pe nemti la nivelul de trai! Ideea e sa ne crestem (pe baze economice sanatoase) nivelul nostru de trai, nu sa ajungem Germania, Japonia sau mai stiu eu care tara.
    Pana la urma, Germania este una din cele mai dezvoltate tari din punct de vedere economic. Intra cel putin intr-un top 5... Cine spune ca trebuie s-o ajungem?
    Din cate stiu, din punctul asta Romania se situeaza undeva la mijlocul clasamentului tarilor din lume. Trebuie sa urcam puternic, dar nu e obligatoriu sa intram in acel top 5, ca sa zic asa! :)
    • 0 (0 voturi)    
      DESIGUR (Luni, 5 octombrie 2009, 11:20)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      asa cred ca este rational.
      cum ati spus!
      traim o manie a clasamentelor.
      daca , prin absurd , in actualele conditii am fi pe locul 10, sa zicem, ar fi realmente mai bine?
      evident nu!
      cu ce ne-ar incalzi?
      ar fi o stare prosta-cum este de fapt-iar locul din clasament ne-ar face mandrii ca altii ar fi mai amarati!
  • +1 (1 vot)    
    Calcul doar matematic corect (Luni, 5 octombrie 2009, 11:14)

    Soro [utilizator]

    Calculul acesta e corect doar matematic. Economic e imposibil sa avem aceeasi crestere si cand nivelul de trai va fi mai bun. Deci ne vom apropia de Germania doar tangential pentru ca acesta crestere de 10-15% va scadea odata cu imbunatatirea nivelului de trai. Adica atunci cand vom produce 50% din ce se produce in GER cresterea va scadea pe la 8 % si tot asa. Dar vom fi multumiti cand ajungem cu nivelul macar la jumatate, ceea ce e foarte greu. Atunci cand un om din RO produce doar 20% dintr-un om din GER si pretul/km de autostrada e dublu in RO, e evident ca perioada de constructie va fi de 5*2=10 ori. Asa nu prea evoluam. Daca pretul/km era ~75% fata de GER (asa cum ar fi fost normal dat fiind forta de munca mai ieftina) atunci perioada era de 5*3/4~3.75 ceea ce nu ar fi fost rau deloc.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns corect: (Luni, 5 octombrie 2009, 13:16)

    VDN [anonim]

    intr-o alta viata!
  • 0 (0 voturi)    
    crezi??? (Luni, 5 octombrie 2009, 13:30)

    ccp [anonim]

    poate romanul sa produca de 1000 de ori mai mult daca nu va gasi fraierul care sa-i cumpere marfa(cum a facut neamtul)...da pot sa fac 10000000000 de cutite (dau un exemplu)..si cui le vind?..mai sint si altii care fac..noi cumparam marfa nemteasca(din ce in ce mai putin e adevarat),frantuzeasca si mai ales chinezeasca(din ce in ce mai mult..de aceea toti banii din lumea asta la momentul actual sint acolo)...deci nu cred ca asa se cuantifica...iti trebuie monopol asupra resurselor primare si pirghii prin care sa manipulezi piata...cred ca asa trebuie facut calculul