Basescu: Prefer majorarea TVA cresterii cotei unice de impozitare

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2009, 0:31 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele Traian Basescu a admis, luni, intr-o discutie cu usile inchise cu investitorii straini, ca TVA ar putea fi majorata din 2010, el declarand, potrivit unor surse participante la intalnire, citate de "Ziarul Financiar" si preluate de Mediafax, ca prefera cresterea TVA majorarii cotei unice de impozitare.

Potrivit ZF, Basescu a intarit faptul ca autoritatile de la Bucuresti "renunta mai repede la cota TVA de 19% decat la majorarea cotei unice de 16%". Seful statului ar fi spus ca este vorba de o majorare de cateva procente, au declarat pentru ZF sursele participante la intalnire.


Citeste mai multe despre   










522 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    baaaaaaaaaaaaa sescu (Marţi, 6 octombrie 2009, 0:40)

    DanOprea [utilizator]

    asa crede sau e propaganda ?
    • 0 (4 voturi)    
      Eu prefer "sa traiesc bine" (Marţi, 6 octombrie 2009, 0:56)

      Alina Giurca [anonim] i-a raspuns lui DanOprea

      nu sa-mi cresteti Tva -ul, domnule Basescu. Nu va mai ajunge tva-ul lui Nutzi Udrea, acum chiar il vreti mai ridicat de la toti ?

      Si cu traiti bine cum ramane ? Am crezut in tine si ne-ai tradat. Daca ai stii ce e in sufletul nostru...magarule, chiar ne-ai tradat. Chiar aveam sperante ca scoti tara din rahat si uite unde suntem dupa 5 ani de-ai tai: nu ne mai ajung banii sa platim salariile si pensiile.
      Imi e ciuda ca te-am votat.
      • 0 (4 voturi)    
        Stai ca acusi o sa vina diferite persoane.... (Marţi, 6 octombrie 2009, 2:21)

        bgd [anonim] i-a raspuns lui Alina Giurca

        ...sa ne explice de ce e bine sa marim TVA-ul si cum are dreptate Presedintele...
        Poate scapam de el la iarna totusi... occidentul nu prea ma atrage...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 6 octombrie 2009, 1:11)

    cristi [anonim]

    mai sa fie. acum cateva lui Boc se jura ca o sa ramana TVA-ul la fel. s-a schimbat schimbarea banuiesc.
  • -2 (4 voturi)    
    eu il prefer pe antonescu lui basescu (Marţi, 6 octombrie 2009, 1:13)

    Dan [anonim]

    daca va fi criza mare in turul doi, probabil ca va trebui sa-l prefer pe geoana lui basescu...

    asta e... chestie de de preferinte

    dca tot mi s-a spus ca basescu si boc nici nu incerca sa scoata romania din criza... fac si ei un ban cinstit la guvernare (banul nostru)
  • -1 (3 voturi)    
    majorarea tva-ului (Marţi, 6 octombrie 2009, 2:37)

    Emil [anonim]

    asta vrea sa-si mareasca venitul,sa inrobeze firmele cind se imbata,scapatima de el la votare !
    • +2 (2 voturi)    
      ceva normal (Marţi, 6 octombrie 2009, 9:00)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Emil

      daca creste cota unica se vor strange bani doar de la privati, pentru ca de la bugetari statul sa banii, tot statul ii ia inapoi.
      la TVA sunt taxati toti inclusiv cei care isi cheltuiesc banii in romania si ii castiga in alta parte (putini de altfel)
      in rest se fura ca in codru si pb esentiala de 20 de ani incoace nu e cine conduce, ci modul in care se scot banii din visteria statului si se dau la firme de apartament
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mariti taxele pentru platitorii cinstiti! (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:59)

    Razvan_M [utilizator]

    Daca ii falimentati pe cei care platesc corect taxe si contributii si care tin bugetul in carca, de la cine o sa mai luati bani? Clientela politica nu produce decat gauri la buget, daca vor ramane fara concurenta va seca si bugetul...
  • 0 (0 voturi)    
    Una, doua, hai cu taxa. (Vineri, 13 decembrie 2013, 23:24)

    Marian [anonim]

    Majorarea TVA-ului ori majorarea cotei unice de impozitare nu este o solutie intr-o economie precara cum este cea actuala. Presedintele Traian Basescu ar trebui sa se gandeasca la solutii fiabile, la incurajarea investitiilor straine, fara ca sa bage mana in buzunarul si asa saracit de n guvernari patetice, al romanului.
    http://www.obiectiv.info/basescu-vrea-majorarea-cotei-unice_26358.html