Dezbatere HotNews.ro

Este o solutie anti-criza majorarea Taxei pe Valoarea Adaugata?

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2009, 13:30 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele Traian Basescu si ministrul finantelor, Gheorghe Pogea, sugereaza ca, anul viitor, este posibil sa fie majorat TVA-ul pentru "reformarea veniturilor bugetare". Cei doi sustin insa ca nu va fi modificata cota unica. PNL si unele organizatii patronale considera ca ar fi o masura sinucigasa, care va descuraja consumul. Liberalii pledeaza pentru scaderea taxei pe valoarea adaugata de la 19% la 15%.
  • Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa argumenteze: Este majorarea TVA o solutie la criza economica? Vor veni mai multi bani la buget? Daca da, cu cat ar trebui sa creasca taxa? 


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2362 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    va scadea vreodata (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:36)

    lmc [utilizator]

    OK, sa zicem ca exista argumente sa creasca TVA-ul. Insa mi-e teama de altceva: va scadea vreodata? In 2010-2011 sa zicem, cand totul isi va reveni, va scadea si TVA-ul? Am o retinere in privinta asta ...
    • -7 (7 voturi)    
      bulgari_DA si NU (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:08)

      indianu gions [anonim] i-a raspuns lui lmc

      argumentul este ca sunt incompetenti si nu au fost in stare sa gestioneze criza inca de la inceput.
      imi aduc aminte cand guvernantii, in frunte cu Bashi, se bateau cu pumnii in piept ca nici criza si nici imprumutul de la FMI nu vor afecta TVA.

      si din pacate, ca multe altele, se intampla invers decat spun guvernantii.

      asa ca e bine, daca astepti un raspuns de la ei, sa consideri ca un raspuns DA echivaleaza cu NU si viceversa.
      ;)
      • -1 (1 vot)    
        Streangul e o solutie? (Marţi, 6 octombrie 2009, 23:27)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui indianu gions

        Streangul e o solutie?
        Dar marirea TVA-ului?
    • 0 (2 voturi)    
      singura masura anticriza (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:37)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui lmc

      care trebuie luata in Romania este eradicarea coruptiei orcie crestere a fiscalitatii nu face altceva decat sa ia de la cei multi si sa dea la cei "alesi".
    • +1 (1 vot)    
      econamia neagra (Joi, 8 octombrie 2009, 0:40)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui lmc

      imi este teama de altceva odata cu cresterea TVA...iata exemple:
      1. Daca vine zugravul la tine si zice ca renovarea apatamentului este 40 milioane, cu factura 55 milioane, pe ce varianta mergi?Caci nu toti isi cumpara yahturi sau masini de lux dar la 40 milioane cresterea de TVA de 4% inseamna in plus 1,6 milioane
      2. Daca statul ar fi la fel de cumpatat ca firmele private as cere factura zugravului...dar asta in conditiile in care renuntam la: artificii pentru poporul infometat, renuntam la ceasuri de aur si fantani arteziene prin parcuri jalnice, murdare si insalubre, renuntam la achizitii de lux si lucrari de infrastructura supraevaluate pe care doar statul si o mana de oameni din privat le fac, renuntam la angajati "inofensivi" care sunt campioni mondiali la solitaire, renuntam la scene mai scumpe decat tot concertul unei vedete internationale, renuntam la a aruca banul public...in cateva buzunare, renuntam la salarii si pensii "din ograda" mai mari decat salarii de top manageri care varsa la buget sume insuficiente pentru a tine asemena "vedete".
      Doar atat si pot sa faca TVA-ul si 30%, nu va fi mai rau...dar in prealabil eficienta deplina a statului.
  • +2 (6 voturi)    
    mai bine TVA decat altceva (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:37)

    Gigi Maybachistu' Rational [anonim]

    Este preferabila majorarea TVA in comparatie cu alte taxe din urmatoarele motive:

    1. La o ciocolata de 4 RON sau o paine rotunda de 1,1 RON diferenta suportata de buzunarul unui cumparator obisnuit va fi foarte mica; bunurile de mare valoare (automobile, electrocasnice etc) al caror cost va fi afectat puternic oricum sunt putin cautate de un cumparator rational in vreme de criza.

    2. Reducerea consumului poate afecta producatorii, dar in acelasi timp mentinerea cotei unice lasa in buzunarul unui angajat obisnuit bani care pot fi folositi pentru economisire iar nesiguranta viitorului apropiat indeamna la economisire.
    • +5 (7 voturi)    
      Nivelul taxei TVA (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:15)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Rational

      nu este factor generator al crizei financiare. Pentru solutii eficiente trebuie sa se gaseasca cauzele crizei si acolo trebui modificat ceva.
      Una din metodele de a gasi cauzele crizei financiare ale statului roman este sa raspunzi repetat la intrebarea de ce? pana ajungi la radacinea problemei.

      Cei care au dat acesta solutie cu TVA-ul le e lene sa gandeasca ca sa nu spun altceva.

      Startul il dau eu: De ce e statul roman in criza financiara? Fiindca cheltuie mai mult decat incaseaza.

      De ce cheltuie mai mult decat incaseaza?

      etc.

      Raspunsurile trebuie sa se refere strict la cauze interne asupra carora guvernul poate sa intervina.
      Asa ajungeti la adevaratele cauze interne ale crizei financiare a statului roman.
      • +3 (7 voturi)    
        Tu pe ce lume traiesti? (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:52)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Cum de ce statul roma in criza? Pt ca toata lumea e in criza. Pt ca exporturile scad, cererea interna scade, nu se mai cumpara locuinte, nu se mai platesc la fel de multe impozite, creste numarul de someri, si tot asa.
        Si din toate aceste cauze scad incasarile la buget. Si cum bigetarii nu accepta nici disponibilizari nici scaderi de personal, iata cum ajungem sa cheltuim mult mai mult decit producem.
        Ca sa nu mai amintim de mostenirea lasade pe PNL din 2008, care pe fondul unei cresteri economice de 9% a cheltuit cu 5% mai mult decit a produs)
        • 0 (4 voturi)    
          guvernul trebuie sa gestioneze (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:26)

          KingSnake [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          Ce fac firmele private in criza asta ? Reduc la maxim costurile, maximizeaza folosirea resursei umane, reduc cheltuielile in zona costurilor colaterale dezvoltarii business-ului, mizeaza pe un venit minim (gandind si un worst case scenario).
          Ce face guvernul ? Cheltuie bani in zone absolut neesentiale in perioada asta, nu investeste in mod real in dezvoltare, nu reduce costurile cu resursa umana, nu creste productivitatea muncii, nu mizeaza pe absolut niciuna din posibilele variante de supravietuire in criza. Are o singura solutie, deja dovedita a fi insuficienta ( vezi impozitul "forfetar") - cresterea taxelor si impozitelor.

          P.S. Daca guvernul nu e in stare sa gestioneze situatia (putin mai conteaza acum cine e vinovat) ... sa-si dea demisia in bloc.
        • 0 (4 voturi)    
          Raspundere (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:30)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Nu vei rezolva corect problema, fugind de raspundere si cautand cauzele in afara Romaniei. Nu trebuie decat sa fii sincer cu tine insusti, si sa nu te ascuzi dupa deget ca un las.
        • 0 (2 voturi)    
          PAI... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 15:17)

          je [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          pai atunci noi de ce muncim sambetele in doua sch, si duminica un schimb ca sa facem fata comenzilor de produse pentru export? de ce ies zeci de camioane zilnic din tara incarcate cu marfa...de ce... pentru ca toata lumea e in criza? NU pentru ca rahatul asta de tara e adusa in colaps = ii dau dreptate lui Maybachistu' Rational ... toti isi revin - noi ne ducem la fund - adica mai repede consumatorii ca aia vor suporta majorarile de preturi CARE 100% VOR AVEA LOC!!! FARA MICSORARI PREALABILE :)))) tara de kkt cu atentate dekkt (vorba bancului)
    • -1 (1 vot)    
      esti loco (Miercuri, 7 octombrie 2009, 9:00)

      MEpisto [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Rational

      Intr-adevar majorarea TVA-ului afecteaza in mai mare masura produsele scumpe cum ar fi (automobile, electrocasnice, etc.) Dar daca cineva (tu cu siguranta nu dupa modul tau ilogic de gandire) lucreaza la fabricarea acelor produse, ia zi va fi afectat de majorarea TVA-ului daca produsele nu se mai vand sau nu?!?!?! Asteptam sa ne raspunzi la intrebare !
  • +5 (11 voturi)    
    NU (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:39)

    Radu [anonim]

    Ar fi cea mai mare tampenie. In momentele astea ar trebui redusa fiscalitatea. Crestearea tva-ului inseamna cresterea tuturor preturilor, in conditiile in care sunt din ce in ce mai putin job-uri.

    Mai bine concediati vreo 600.000 frecatori de menta.
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:00)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Radu

      ...normal ca nu. vezi tari care au actionat coerent si au redus fiscalitatea, incurajand firmele prin necolectare nebuna (cum este la noi). numai ca noi colectam cand nu mai avem, ca si cum am vrea sa culegem mere din pom dupa ce acesta nu mai are....
  • +4 (6 voturi)    
    sunteti nebuni (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:39)

    Gil [anonim]

    pai cum sa fiebine, ca tva-ul il platim tot noi, consumatorul final..Doooooh!!!!
  • -1 (9 voturi)    
    e bine (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:40)

    vlad [anonim]

    s-o creasca la 25% - sa aiba din ce platii bugetarii; eu nu-s bugetar; cata vreme platim toti pe tot ce consumam oleca mai mult nu-i o tragedie; mai bine asa decat sa ia doar de la aia care mai si produc ceva in tara asta.
  • +9 (9 voturi)    
    tva (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:42)

    sima [anonim]

    daca micsoram impozitul pe salarii la 2% fiecare roman va avea 14% mai mult in buzunar si va decide singur cum sa-i cheltuie ,in plus f. multe salarii la negru vor disparea.In acelasi timp putem majora tva la 24% .Preturile vor creste f putin, e un momt de deflatie si a ridica preturile cu 5% ar fi sinucidere pentru un comerciant care deja nu vinde prea mult in acest moment..Aceasta miscare a fost pusa in aplicare de Margaret thacher in UK in 79 si a scos uk din criza .Mai mult chiar astazi tvaul britanic e la 11% esi atuncia fost majorat la 32% ,impozitul pe salarii in uk E f. important ca intii sa scadem impozitul pe salarii si abia apoi sa marim tva -ul.
    cristian sima
    • +2 (6 voturi)    
      scenarii (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:49)

      Gigi Maybachistu' Rational [anonim] i-a raspuns lui sima

      Majorarea TVA de la 19% la 24% inseamna ca o ciocolata de 4 RON in prezent va costa ~4,17 RON. E o paguba minora in comparatie cu impozitele de 25%-45% pe salarii ale lui Adrian Nastase.
      • -1 (1 vot)    
        Ai calculat gresit (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:43)

        Andi [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Rational

        Pentru a produce ciocolata vei avea costuri suplimentare cu uzina(piese de schimb, consumabile, energie mai scumpa), pentru transport vei avea costuri suplimentare cu benzina, masinile vor fi mai scumpe.
        Pentru o ciocolata de 4 lei acum, vei plati 4,5 cel putin.
        • +1 (3 voturi)    
          Ba nu a calculat gresit (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:25)

          Bug Zileriu [anonim] i-a raspuns lui Andi

          Sa avem pardon, nu exista costuri suplimentare la producator, fiindca el isi deduce TVA-ul pe ceea ce utilizeaza in procesul de productie (cu alte cuvinte, TVA-ul se calculeaza doar pe Valoarea Adaugata de catre producator - de aici ii si provine numele). TVA-ul este suportat de catre utilizatorul final - acesta este populatia.
          • +1 (3 voturi)    
            Recuperare TVA (Marţi, 6 octombrie 2009, 21:32)

            e na [anonim] i-a raspuns lui Bug Zileriu

            Se vede ca nu ai idee de subiect. TVAul este platit si de firme, doar ca acestea il si recupereaza. Doar ca recuperarea TVA se face si la doi ani dupa vanzarea produsului - vezi cum a fost anul acesta cand rambursarea de TVA pe anul trecut s-a facut in august - anul fiscal se termina la 30 septembrie. Partial. Sunt unele firme care nici acum nu l-au recuperat.

            La exemplul cu ciocolata, fiecare societate implicata in miscarea acesteia plateste TVA. Importatorul e singurul care se scoate daca ciocolata e produsa in UE intrucat nu plateste TVA. In rest fiecare distribuitor, magazin si cumparator platesc TVA pe produs. Daca lantul acestora e egal cu 5 atunci deja statul incaseaza TVA cat toata valoarea produsului si returneaza intr-adevar societatilor banii peste 12-18 luni. Deci practic TVAul e o metoda de a taxa cetateanul (sau utilizatorul final) si de a lua bani cu imprumut si dobanda 0% de la societati comerciale.

            Iar in cazul de fata daca si leul se mai devalorizeaza pana la 5 lei/E cum vrea dl. presedinte, deja ai mai pierdut 20%.

            Singurul invingator e statul.
            • 0 (2 voturi)    
              Prietene (Miercuri, 7 octombrie 2009, 22:25)

              Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui e na

              asisderi majoritatii comentatorilor despre TVA, habar nu ai ce este de fapt, cum se aplica, cand este exigibila, cum se deduce si cum se ramburseaza (si asta doar in cazurile speciale).

              Pentru lamurarire, o societate comerciala corecta este afectata de cresterea TVA doar in urma ipoteticei reduceri a vanzarilor, iar o crestere cu 2% a pretului la consumatorul final nu afecteaza semnificativ intentiile de cumparare, fie ca-i vorba de biscuiti sau de masini.

              O societate ce face pura intermediere comerciala, plateste doar diferenta dintre TVA-ul colectat la vanzare si TVA-ul platit la achizitie si nu o plateste de la ea, din moment ce este vorba de o taxa deja transferata ei de catre cumparator. Are doar datoria de a o vira mai departe statului.

              Rambursarile se fac doar in situatia in care comerciantul, se afla in imposibilitatea de a mai colecta TVA dar are achizitii purtatoare de TVA, pentru cateva luni consecutiv. Problema se rezolva simplu in 3 luni cu conditia sa ai firma "curata", sa accepti auditul finantelor si eventual, sa propui o mita auditorului.
    • +5 (5 voturi)    
      reducere impozit salar - crestere TVA (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:55)

      cd [anonim] i-a raspuns lui sima

      perfect de acord. Sunt o gramada de persoane care nu platesc impozite pe veniturile incasate la negru, dar de TVA nu pot scapa. Propun reducerea impozitului pe salarii cu 6% si cresterea TVA cu 3%. Sunt convins ca efectele vor fi pozitive si vor creste incasarile pentru bugetul de stat!
  • -2 (6 voturi)    
    hotii (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:43)

    sss [anonim]

    Procentu salarialor in PIB = 8%.
    Q: Unde se duc restu banilor?
    A: In contracete supraevaluate, in furt.
    Sa se taie de acolo ! Pot? Nu pt ca cei ce primesc sustin politicienii.

    Imi vine sa rad cum accepta bugedarii sa li se taie 10 zile din salariu. Mai uitativa odata la procentul din PIB. E praf in ochii.
    • +1 (1 vot)    
      nope (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:05)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui sss

      Incasarile bugetare reprezinta cam 32% din PIB. Daca tu cheltui 8% din PIB pe salarii, asta inseamna cam 25% din buget. Mai adauga echilibrare la pensii, sanatate si-o sa vezi ce ramane.
  • +2 (2 voturi)    
    Scaderea TVA (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:43)

    Analistu lu peste [anonim]

    Scaderea TVA nu inseamna automat scaderea preturilor. Cel mai probabil comerciantii vor pastra preturile la fel in vederea unor castiguri mai mari, dupa cum s-a mai intamplat. Deci scaderea TVA va duce la scaderea incasarilor la buget.

    Probabil ca o crestere a TVA-ului ar duce la o oarecare marire a incasarilor dar si la o scaderea a cheltuielilor populatiei.

    Solutii miraculoase nu am, ca daca le aveam, nu mai stateam sa-mi dau cu parerea pe net :)
  • +1 (5 voturi)    
    mai bine decit impozitul pe venit anyway (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:44)

    alex [anonim]

    TVA trebui sa fie diferentiata, mai mica la alimentare si FMCG, mai mare la produse de lux (care ar trebui mai intii definite). Asta si pentru ca de la anul se duc accizele la tot feluri de bunuri de lux, gen parfumuri, bijuterii, blanuri. Si trebuie sa creasca taxele locale, impozitele pe cladiri, yachturi, masini de la 2500 de ccm etc.. Nu e normal sa platesti 30 de euro impozit anual la un apartament de 60.000 de euro, e disproportionat de mic. Si da, nu vorbescdin afara, as fi si eu afectat de o asemenea masura. Chiar dublu.
    • +1 (1 vot)    
      Bunuri de lux ? (Marţi, 6 octombrie 2009, 22:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui alex

      Parfum, bijuterii, blanuri nu sint bunuri de lux.
      Trebuie taxata sifonarea banilor de catre guvernanti, aspru de tot, similar ca in U.S.
      Trebuie sa dispara privilegiile avute de functionarii care gestioneaza banii nostrii.
      Trebuie legi clare, durabile, simple si usor de aplicat care sa reziste citiva zeci de ani.
    • +2 (2 voturi)    
      o problema cu doua taisuri (Miercuri, 7 octombrie 2009, 22:34)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui alex

      diferentierea TVA-ului are doua efecte perverse.

      Odata, pretul produselor cu TVA-ul scazut va tinde sa ramana acelasi, atat timp cat exista aceeasi cerere si oferta.

      In al doilea rand, vor exista o multime de afaceri ale caror produs final va avea TVA scazut, dar materii prime cu TVA normal. Acestor firme, le va trebui rambursat TVA in mod regulat si nu prin exceptie, ca acum. Aceasta situatie a dus in trecut la evaziune fiscala in masa. Vezi cazul de acum peste 10 ani al firmelor de panificatie ce vindeau paine cu TVA 9% si cumparau faina cu TVA 18%.

      Rezultatul final va fi in mod cert o pierdere serioasa la bugetul statului. Cresterea acestor venituri nu este doar necesara ci si acuta. Nu mai este timp de impozitarea profiturilor in primavara , urmarirea evazionistilor si executarea lor silita in procese ce tin cu anii, sau incurajarea dezvoltarii ce va aduce profit in doi ani. Falimentul statului este la usa, iar usa trebuie proptita bine acum cu ce este la indemana.
    • +1 (1 vot)    
      bunuri de lux?parfumurile? (Joi, 8 octombrie 2009, 0:45)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui alex

      stii cat de slaba este piata romaneasca de bunuri de lux? Stii ca statul pierde si TVA pentru ca parfumurile se cumpara ocazional din Romania, dar cand mergi afara lasi sute de euro pe un bun care nu cred ca este chiar asa lux...prin Paris miroase frumos pe strada de la parfumuri accizate inferior, la noi este lux sa mirosi frumos??? bine atunci sa duhnim toti si sa lasam accize imense pentru cei care vor sa miroasa...altfel decat altii.
  • +2 (4 voturi)    
    sa creasca (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:47)

    nelu [anonim]

    TVA-ul cat mai mult , asa se va simti peste tot in preturi , sa simta romanul ca nu mai are nici un ban , impozitul pe profit de 16% este o gaselnita : salariatii vad in fluturasii de salariu cum impozitul este 16% dar sub alte forme ti se ia de fapt 40-42% din el , pentru liberali nu mai e o problema , ei l-au inventat dar cu ce folos firmele lor sunt pe pierderi , fiscul PDL-ist verifica amaratii care incearca sa tina un chiosc cu sucuri in picioare si amentinta in fiecare zi cu sechestrari si cifre uluitoare din calculatoarele lor in care nici dracu nu ar putea sti de unde sunt sumele .
  • -1 (5 voturi)    
    hahaha (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:47)

    mda [anonim]

    sa creasca tot, si taxe si impozite, si pe venit, si pe investit si tva, eventual sa creasca la 30%

    tocmai am primit green card (baiatul meu e nascut in america) si avem drept de sedere pe urmatorii 10 ani in sua, si vom pleca in curand de tot.

    deci nu-mi mai pasaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

    god bless america, romania can burn in hell
    • +3 (3 voturi)    
      hahaha (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:55)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui mda

      vezi ca Obama ia foarte in serios introducerea TVA-ului in state !!!
      • +1 (1 vot)    
        exista de mult (Miercuri, 7 octombrie 2009, 22:41)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        sunt state in care se aplica un "sales tax" la consumatorul final. In esenta are acelasi efect la buget ca TVA.

        Diferenta este ca in bonul fiscal, pretul este pret, iar taxa este explicitata separat, astfel incat tot omul intelege care-i pretul iar ce plateste statului este o taxa si nu un pret. Numai la noi cred ca exista oximoronul naucitor: pret cu TVA, pret fara TVA si toata "confuzarea" din mintea comentatorilor, cand lucrurile ar putea fi simple: pret, TVA, suma totala de plata.
  • +3 (5 voturi)    
    TVS creste vs impozit pe venit/profit scade (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:48)

    TVA + vs impozit pe venit/profit - [anonim]

    TVA creste => preturi mai mari;
    Preturi mai mari genereaza inflatie?

    Cota unica impozitare scade => mai multi bani la popor;
    Mai multi bani la popor, duce la achizitia mai multor bunuri?
    NU!
    De ce?
    Pentru ca tocmai preturile sunt mai mari ...

    Daca impozit pe venit stangeaza si creste TVA => ca se cumpara si mai putine bunuri.
    Se cumpara mai putine bunuri => se produc mai putine bunuri => mai putini angajati ... => somaj => mai putine venituri la buget si mai multe cheltuieli, etc.


    Unii, frate, e chiar dobitoci rau.
    Stimularea consumului!
    Cum?
    Credite garantate in perioada de criza!

    Ce facem dupa criza?
    "Acumulam!"
    • +2 (4 voturi)    
      Cate dreptate ai... (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:51)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui TVA + vs impozit pe venit/profit -

      Eu nu inteleg cum doamne iarta-ma au ajuns analfabetii sa conduca ministerul de finante. In perioada asta foarte grea noi luam credite, marim taxe ar mai fi o idee sa miscoram salariile si suntem gata! Praf ne facem!
      • -2 (2 voturi)    
        Corect! (Marţi, 6 octombrie 2009, 22:30)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Mirela F

        Numai ca elita nu vrea sa intre in mocirla cu porcii = guvernantii.
        Prefera un status quo propriu, elegant, ca doar cistiga bani relativ usor.
      • +2 (2 voturi)    
        Perioada grea... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 1:07)

        Claudiu T. [anonim] i-a raspuns lui Mirela F

        - noi luam credite - DA, pentru ca in perioada buna nu am economisit; doar am consumat, iar datoriile cand nu exista economii se copera prin alte imprumuturi.
        - marim taxe - inca nu s-a marit nimic, dar daca bugetarii nu se reformeaza marirea TVA-ului ar fi o solutie de a le lua banii pe care nu si-i merita.
        - micsoram salariile - DA, s-a facut deja la particulari. Asteptam si bugetarii.

        P.S. Praf suntem (dar ca oameni, inca nu economic).
  • +2 (6 voturi)    
    E o masura corecta si necesara! (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:49)

    iulia [anonim]

    Evident ca nu pot fi incantata cand mi se cer mai multi bani. DAR, intre cota unica si tva, eu consider ca ceea ce trebuie majorat este tva-ul. Nu cred ca vom muri din acest motiv. Si mai cred ca orice om normal la cap ar trebui sa poata intelege ca niciun om politic nu-si poate dori o astfel de masura care-i aduce doar dezavantaje, decat daca este absolut necesar.
    Daca liberalii vor scaderea tva la 15%, de unde ma rog, iau ei banii? A anuntat Patriciu cumva ca vrea sa intre pe primul loc in topul celor mai saraci romani, din motiv de donatie a intregii lui averi catre bugetul de stat?
    Indivizii care populeaza azi, partidul numit PNL, aduc cele mai grave prejudicii doctrinei liberale!
  • 0 (4 voturi)    
    tva (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:51)

    traian [anonim]

    Cresterea tva-ului este o masura sinucigasa.Veniturile bugetare trebuiesc marite prin deblocarea functionarii economiei,adica prin incurajarea cererii,nu prin masuri care descurajeaza orice initiativa.
    Stimati guvernanti sunteti total depasiti de situatie.Trageti de timp si pacaliti poporul.
    • -2 (2 voturi)    
      Corect ! (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:30)

      DEFAV [anonim] i-a raspuns lui traian

      Aveti perfecta dreptate ,si oare cind s-a stimulat economia in tara asta ?Astia nu sint in stare decit sa jupoaie pielea de pe om , nu inteleg cum "specialisti financiari" platiti la greu de guvern nu pot sa produca decit aberatii.
  • +5 (5 voturi)    
    a fost la unguri (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:53)

    bigradu [anonim]

    Ungurii deja au crescut TVA-ul. Mai mult, au scazut pensiile si salariile bugetarilor.
    Cred ca si la noi vor trebui sa mareasca TVA, sa limiteze sporurile personalului bugetar la nivelul celor din privat (~30%) si sa reduca numarul personalului bugetar (intr-un numar recent al ZF, se spunea ca sunt 500.000 de soferi, secretarea si alti "pierde vara").
  • 0 (4 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:53)

    Razvan_M [utilizator]

    Cred ca marirea TVA poate fi privita din doua puncte de vedere: al consumatorului si al comerciantului.
    Pentru consumator, TVA crescut va mari pretul produselor pe care le cumpara. Cat de mult va fi afectat acest pret, ramane de vazut, dar atat materiile prime, cat si combustibilii vor creste ca pret.

    Pentru comercianti si pentru producatori, impactul cresterii TVA este pe 2 paliere: 1. trebuie refacute in primul rand planurile de afaceri, sa ia in considerare aceasta noua cheltuiala si trebuie regandite marjele de profit pe unitatea de produs; trebuie introdus in calcule riscul dat de aceasta crestere de taxa si posibilul impact negativ pe termen lung dat de scaderea cantitatii de bani aflati in maini private; 2. platitorii corecti de TVA vor avea cheltuieli suplimentare si probleme suplimentare cu aceasta crestere de taxa, in timp ce aceia care nu platesc corect taxele (economia neagra) isi vor vedea avantajul competitiv marit; dat fiind faptul ca economia neagra deja reprezinta procente importante din economia Romaniei (peste 20%), cresterea TVA va forta multi comercianti sa intre in zona neagra si probabil ca nu va duce la acumularea de bani suplimentari la buget, ba din contra.

    Cred ca opinia "liberala" de reducere a TVA, la sub 16% as zice eu, ar fi o varianta mai buna pentru situatia in care ne aflam. Mai mult, cred ca o astfel de masura ar trebui dublata de un control mai serios al economiei negre si de o amnistiere a celor care trec din zona neagra la suprafata.

    Nota: am pus "liberala" intre ghilimele pentru ca masura aceasta ar fi trebuit luata mai devreme, din 2008, cand deja existau semne puternice de scadere a lichiditatilor din economie. Din pacate, s-au ratat momente importante pentru Romania de dragul unor certuri politice marunte si eu nu pot sa sper decat ca ne-am maturizat cu totii.
  • -1 (3 voturi)    
    TVA ca si influentator al volumului de consum (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:53)

    cititor [anonim]

    Majorarea TVA este c contra solutie la rezolvarea unei probleme financiare la nivel de tara.

    Sa privim cele 2 variante si posibile efecte:
    1. cresterea TVA:
    Oamenii deja au probleme financiare. O crestere a TVA-ului ar duce la marirea preturilor, respectiv la scaderea puteri de consum din partea populatiei.
    Rezultatul prevazut: un buget aproximativ identic, poate chiar mai mic decat cel de acum, insa o populatie nemultumita si mai saraca.

    2. scaderea TVA:
    Preturile ar inregistra o scadere care ar mari gradul de confort psihologic al populatiei, ceea ce i-ar face mai increzatori in a consuma mai mult.
    Rezultatul prevazut: un buget aproximativ identic cu cel de acum cu capacitate de marire datorita volumului in crestere al consumului. Tot o data, populatia gradul de multumire ar creste iar populatia ar deveni putin mai bogata (in bunuri, nu in bani).
  • 0 (0 voturi)    
    Mai putini bugetari (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:56)

    Cristian [anonim]

    eu zic sa mai dea din ei afara, mai ales pe functionarele alea puturoase de la ghisee.salariile in unele domenii sunt maricele (de ex fisc), in alte domenii exista spaga (spitale, politie, justitie), in scoli exista atat spaga cat si meditatia.singura solutie ar fi sa imputineze numarul bugetarilor.
    bugetar=capusa care traieste pe spinarea privatului, nu produce nimic, si mai mult, este consumator-risipitor.
  • 0 (4 voturi)    
    Economia din Romania ca stiinta (Marţi, 6 octombrie 2009, 13:57)

    Mihai [anonim]

    Raspunsul este evident pentru toti ca nu TVA-ul nu ajuta. Cresterea lui evident este chiar mai daunatoare, dar nu cred ca la asta se refera guvernantii prin actiuni si editorii acestei dezbateri prin articol.

    Sincer cred ca se refera la o modalitate in care autoritatile statale, care simt deficitele importante, fac ceva ca sa amane restructurarea sistemului, si incearca sa o imbrace intr-o stiinta pop, cu aspecte populiste, pe modelul -- dintre doua rele sa il luam pe cel mai mic. Poate ar trebui sa nu luam niciunul dintre ele, si sa schimbam sistemul.

    Din punctul meu de vedere, se incearca agresiv epurarea populatiei de tineret, si am impresia ca se si reuseste, personal incep sa raman fara prieteni, si inca nu fac parte din "generatia de sacrificiu".
  • 0 (0 voturi)    
    Venituri si cheltuieli . (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:00)

    STEFAN A. [utilizator]

    TVA in UE este o sursa de finantiare a bugetului fiecarei tari . Nu este UNICA sursa .
    A vina sa incasezi tot mai mult si sa nu fi in stare sa reduci cheltuielile generale este o trasatura comuna a disperarii politice , indiferent de tara .
    Tot in UE , nu exista o cota unica de TVA , poate fi redusa (Italia , 4 % pentru prima casa) sau marita in anumite sectoare ( 23 % pentru masini de lux ).
    O crestere generalizata a TVA inseamna produse mai scumpe deci, o scadere a nivelului de trai pentru multi . Personal cred ca cota unica de impozit de 16 % pentru persoane fizice (foarte buna idee pentru persoane juritice) priveaza statul de o multime de bani .
    Nu este posibil ca un stat sa trateze fiscal la fel (16 %) un sarac sau un milionar .
    Un milionar , in Germania , Italia, Franta ,Suedia , etc , plateste 43-46 % impozit pe venit. In Romania doar 16 % .
    Un stat care are mai presus interesele majoritatii locuitorilor decit interesele unei minoritati cere mai multi bani de acolo de unde sint cu gramada !
    Deci , cresterea veniturilor statului trebuie facuta cu cap, luind de unde se poate lua linistit si nu cerind la toti ( indirect prin cresteri generalizate de TVA) banuti in plus .
    Problemele bugetului au iesit la lumina pe fondul crizei (cind economia duduia nimeni nu a facut un calcul privind posibilitatile bugetului in caz de stagnare sau reducere a PIB ) si solutile propuse de guvernanti nu cred ca vor ajuta tara .
    • +1 (3 voturi)    
      of (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:55)

      Mirela F [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      In loc sa traga economia la suprafata, sa se termine cu banii negri, la noi se infunda lucrurile. Daca s-ar miscora impozitele si taxele toti ar fi incurajati din diverse motive sa angajeze sau sa fie angajat cu acte in regula si cu salariul pe bune ceea ce ar insemna o crestere a incasarilor bugetare.

      Daca ar scoate forfetarul si cei care platesc la timp ar primi reducere de, sa zicem 5%, daca s-ar plati tva-ul la incasare, daca nu s-ar impozita profitul reinvestit ar fi o sansa de supravieturie a economiei, asa canceroasa cum e.

      Dar politicienii nostri nu l-au citi pe Keynes, nu au citit teroriile de baza ale economiei. La ei e doar foame de bani. Sunt minti intunecate de lacomie.
  • +2 (2 voturi)    
    masuri anticriza (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:01)

    AsmVax [anonim]

    O masura anticriza ar fi stoparea furturilor din banii publici.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu cred ca-i o tragedie! (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:06)

    Victor [anonim]

    Cred ca marirea TVA-ului nu prea ar afecta populatia,
    numai daca cetatenii Ro.ar trai ceva mai disciplinati
    in ceeace priveste consumul.
    Acum 4 ani Germ.a marit TVA cu 3%,populatia ar fi avut de suferit daca consumau necontrolat mai departe!Fiecare a inceput sa invarte moneda de doua ori pana a dat-o din mana.
    Comertul a simtit si a reactionat:au scazut preturile!
    Daca si-n Ro.s-ar duce o politica asemanatoare(nu una de-a ne imbogatii peste noapte;ce are vecinul sa am si eu;sa nu traim peste limitele posibilitatilori noastre;)cred ca marirea TVA-ului ar avea ca consecinta:scaderea preturilori,consumul mai mare,iar mai multe incasari ptr.bugetul Ro.
    Este vorba numai de mentalitate si educatia consumului!
  • +1 (3 voturi)    
    tb. sa creasca TVA (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:06)

    morometele [anonim]

    TVA trebuie sa creasca. de 3 ani de zile spun ca tva trebuie sa creasca, ca e singura solutie sa carpim veniturile bugetare.
    nu e nicio problema faptul ca majorarea TVA antreneaza cresterea indicelui preturilor. chiar avem nevoie de asa ceva.
    mai mult, chiar o inflatie cu 2 cifre (pana la 20%) pentru romania reprezinta o sansa, sansa de a corecta mai repede inechitatile sociale, in conditiile in care veniturile nesimtite sunt securizate de legi aberante.
    mai avem nevoie de reducerea nr. de bugetari, reducerea cheltuielilor cu salariile pt. bugetari, aducerea salariului mediu in sectorul public la 80-90% din salariul mediu din privat.
    mai trebuie legea unica a pensiilor si scazute contributiile la sanatate.
    la pensii nu se mai poate, fiindca vosganian a avut grija sa bage in faliment sistemul de pensii.
    • 0 (2 voturi)    
      inflatie (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:29)

      v [anonim] i-a raspuns lui morometele

      Propun ca inflatia sa creasca la 135 % ca pe vremea lui VACAROIU !!!! Ca sa se corecteze inechitatile sociale !!!! Mata esti ori esti dus cu pluta ori te mana in lupta banii negriii !!!! Spune-i ideea lui BECALI !!!
  • -1 (1 vot)    
    Oare (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:09)

    Serban [anonim]

    TVA mai mare inseamna vanzari reduse.
    Va fi un fel de echilibru pe un obiect se va lua mai mult dar nu se vor mai vinde la fel de multe.Dar asta pentru cei cu un salariu mediu cel putin.Cei cu salariu minim vor fi nuli in acordare pentru stat. Deci cea mai buna solutie era reducere cu 2-3% din TVA
  • +3 (3 voturi)    
    tva (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:13)

    doru [anonim]

    Incasarile la buget au scazut si in algoritmul actual vor mai scadea.
    Bugetarii nu tin cont de nimic,toti vor bani,sist de sanatate e subfinantat,iar pensiile trebuiesc platite marite cum a decis PNL ul ,fara justificare.
    Logic vor marii tva ul,e simplu si cu efecte mediate.
    Scade consumul ,dar cum mai totul vine din import si chestia asta ajuta la micsorarea deficitului.
    Creste sigur inflatia,vom platii toti in functie de consum.
    Concluzia:salarii nesimtite in sist bugetar si pensii umflate pt unii la platim toti,altfel nu se poate.
  • +1 (3 voturi)    
    IDEAL ar fi... (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:17)

    anon [anonim]

    TVA sa creasca cu maxim 5-7 procente dar in acelasi timp (simultan) impozitul pe salariu sa scada cu cel putin acelasi procent cu care creste TVA-ul.

    In acest fel creste confortul psihologic si increderea populatiei: desi preturile se maresc, si salariul se mareste. Omul poate sa faca acum alegerea: ce cumpara mai mult, si ce cumpara mai putin. Eventual va incepe sa economiseasca.
  • 0 (2 voturi)    
    nu este o solutie buna... (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:31)

    Laurentiu [anonim]

    de ce?

    In general indiferent de starea economica, masurile bune sunt cele anticiclice din partea statului. Ce inseamna asta? In "boom" economic tu ca stat cresti nitel taxele asfel incat sa cresti rezervele nationale, iar in timp de criza cheltui banii din rezerva pentru a stimula revenirea economiei respective (vezi statele unite cu varianta de a baga sute de miliarde in banci, sau mai bine Franta, care a si iesit din criza cu reducerea drastica a TVA-ului la activitatile economice cu forta masiva de munca).
    Ce face Statul Roman?...masuri prociclice...Imi baga impozitul forfetar, se reduce drastic numarul companiilor de pe piata, dupa care vrea sa creasca si TVA-ul. Intr-o economie bazata pe consum, si nu pe productie, acest lucru e catastrofal! Scade puterea de cumparare a cetateanului, companiile vand mai putin...fie se descurca cu o marja mai mica, fie inchid portile...Statul roman incaseaza fie aceeasi bani..sau mai putin!
    Singura masura logica ramasa, oricat ar parea de dura, este reducerea cheltuielilor bugetare la nivelul incasarilor actuale sau sub acest nivel!
    • +2 (2 voturi)    
      reducerea cheltuielilor bugetare (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:01)

      AsmVax [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      Nu mai au nici o sansa acuma, fiindca numai cheltuielile cu pensiile si salariile bugetarilor cred ca se apropie de veniturile bugetare.
      Cresterea TVA-ului este o masura disperata.
  • +6 (6 voturi)    
    Daca tot trebuie ceva, atunci TVA-ul (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:40)

    Vercix [utilizator]

    In primul rand stimularea consumului intr-o economie care importa masiv nu e o solutie: nu faci altceva decat sa stimulezi importul si adancirea deficitului bugetar. Vezi 2008. Trebuie ajutati producatorii interni, dar prin masuri targetate (reducere TVA la anumite produse, impozit mai mic in anumite ramuri industriale, prime pt masini noi etc), nu prin ceva general ca reducerea universala a TVA-ului pt ca asa ii vei ajuta pe altii, nu pe tine.
    E de preferat ca in acesta perioada sa nu se umble nici la TVA, nici la cota unica. Daca insa e musai sa creasca veniturile bugetare pe termen scurt atunci intotdeauna e de preferat un impozit indirect, ca TVA-ul, decat cota unica care loveste direct in producatori. Majorarea TVA-ului poate duce la reducerea importurilor (in special a produselor cu valoarea adaugata mare cum ar fi electronicele si electrocasnicile, automobile etc), poate fi impartita intre consumatori (prin preturi mai mari) si producatori (reduceri de marje de profit) si e un venit cat de cat sigur, pe cand impozitul pe profit poate fi usor ocolit prin "obtinerea" unui profit 0 sau prin munca la negru. Majorarea cote unice duce de asemenea si la scaderea atractivitatii tarii in privinta investitiilor, mult mai mult decat majorarea TVA-ului.
    • 0 (2 voturi)    
      Buna analiza.. (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:38)

      defav [anonim] i-a raspuns lui Vercix

      guvernantii astia ce or avea in cap ?De ce nu ne explica "desteptii' aia ratiunile pentru care vor sa faca miscarea cu marirea TVA-ului ?
      • 0 (0 voturi)    
        dintr-un motiv simplu (Miercuri, 7 octombrie 2009, 22:48)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui defav

        cati crezi ca ar intelege ce-i TVA-ul si care-i situatia de fapt ?

        In al doilea rand, masurile fiscale nu se contesta si nu se negociaza.
  • -1 (3 voturi)    
    .... (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:46)

    LP [anonim]

    Cresterea oricarei taxe de acum inainte in tara asta, va creste economia subterana, neplatitoare de taxe. Dabea am reusit scaderea ec. subterane (la circa 30-35%) dupa scaderea imp pe venit si a TVA (acu cativa ani) si acuma o luam de la capat.

    Deci, ar trebui sa se ia in calcul doar scaderi ale taxelor si nu cresteri. Referitor la impozite pe bunuri, din fericire/pacate nu se poate fenta legea astfel incat sa nu se plateasca. Dar pentru TVA si impozite pe produse si servicii (in special), piata este absolut libera sa joace la negru cat timp vrea.

    Cauzele crizei romanesti sunt altele, nu cele legate de impozitare: spaga, coruptia la nivel inalt, jocuri de interese, fonduri deturnate catre "cine trebuie", etc. Aici s-au pierdut foarte multi bani care se puteau intoarce in economie, deci si la bugetul statului.

    Sa nu uitam ca toti spagarii si coruptii au acuma firme offshore care invart acei bani care lipsesc din economie prin alte tari. Si asta ca sa nu ii ia SRI-ul la rost!

    Apoi, gaurile negre din devalizarile trecute ale economiei romanesti se simt inca si nu au disparut. Insa toata lumea a uitat de ele.

    Eu sunt impotriva oricarei cresteri ale taxelor si impozitelor!
    • +2 (2 voturi)    
      de acord (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:35)

      v [anonim] i-a raspuns lui LP

      Corect !!!! Pierderile trebuie cautate in sifonarea banului bublic !!!! Am ajuns sa construim cel mai scump km de autostrada din lume !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    preturi mici in vis (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:47)

    relu [anonim]

    cand au scazutastia preturile? poate sa scada TVA-ul oricat si ei vor gasi imediat o metoda sa pastreze preturile la fel
  • -3 (5 voturi)    
    Colncluzia, hai sa ii dam jos (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:50)

    Andi [anonim]

    Din toate comentariile re aici reiese foarte clar ca trebuie sa punem alti oameni la conducere. Unii care gandesc, care stiu ce fac.
    Haideti sa ii dam jos, ce alta solutie mai avem ?
  • 0 (0 voturi)    
    TVA (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:18)

    GOGU [anonim]

    Sa taie din salariile de parlamentari si deputati !!
    Din misiunile in afara tarii si dotarile la masini, baile din parlament etc Acolo e solutia
  • +2 (4 voturi)    
    TVA (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:28)

    Razvan [anonim]

    as avea doar un comentariu de facut - vad ca sunt o gramada de pareri pro si contra maririi tva, dar foarte putine referiri la esenta problemei - de ce sa se mareasca tva? sau de ce sa se mareasca cota unica? - sa se restructureze sistemul bugetar si prioritizeze cheltuieleie astfel incat sa se incadreze buget.
    sau, dl boc si seful lui, sa lase furaciunile si shmenariiile si sa aplice masuri de revigorare a economiei astfel incat sa creasca bugetul. sunt atat de incompetenti si de focusati pe furat incat nici macar nu catadicsesc sa preia masuri aplicate de altii si care s-au dovedit eficiente.
    suntem intr-o situatie jalnica - nu am vazut de 20 de ani incoace atata prostie...
    • -2 (2 voturi)    
      Cand ai o greva generala... (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:46)

      Vercix [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      ...cum n-a vazut tara pana acum si o sustinere parlamentera vax, nu vei avea de ales si vei ceda ceva. Nu stim cat, dar cu ce crezi ca se va acoperi acel ceva?
  • -1 (3 voturi)    
    NU (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:30)

    Catalin [anonim]

    Majorarea TVA este o masura pe care FMI-ul o recomanda. De prima data vreau sa subliniez ca nu Guvernul Romaniei sau Basescu sunt la baza acestei idei (din pacate pentru noi ideile si proiectiile lor economice sunt de nivel modest). Majorarea TVA va lovi in mediul privat care si asa a purtat pana in acest moment greul crizei economice. O majorare a TVA ar ingropa si mai multe firme si cred ca ar conduce la falimente rasunatoare (evident urmate de cresterea somajului si a cheltuielilor sociale). Scaderea cheltuielilor salariale in sistemul public in mod progresiv a.i. sa nu provocam crize sociale, achizitii publice realizate corect, transparent si la preturile pietei ( ne facem ca nu stim modul in care sunt alese de cele mai multe ori cele 3 firme participante la licitatii si modul in care acestea isi impart "prada" cu SEFUL institutiei publice utilizand preturi peste cele ale pietei dar pastrand caracterul licit al licitatiei) plus INVESTITII... statul este obligat ca in aceste momente sa faca investitii in infrastructura mai ales ca sta pe sacii de bani veniti de la UE.. Majorarea TVA insa e dorita de ai nostri factori de decizie caci.. FMI ne bate pe umar si merg in continuare si fondurile "negre' pt politicieni caci sunt si vor fi multe campanii electorale.
    • +1 (3 voturi)    
      TVA (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:59)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Catalin, stiu ca FMI recomanda marirea TVA ca si masura de atragere de bani la buget dar, recomanda si restructurarea uriasului si ineficientului sistem bugetar. Cu siguranta, masurile trebuie aplicate cu prioritati si, asa cum mentionai, sub nici o forma nu trebuie gatuita sursa de venit a bugetului - economia privata. Este teorie economica simpla dar cine sa o aplice? Nu vezi ca ar fi in stare sa se faca guvern si numai cu Boc, singur ministru la toate ministerele. Oricat de minoritar ar fi, numai sa fie ai nostri si sa luam tot ce o mai fi de luat. Traim o aberatie de politica si vom suferi pe mai multe generatii din cauza acestor impostori.
  • +2 (2 voturi)    
    CARE TVA? (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:40)

    GAVRILACHE [anonim]

    A inceput isteria TVA-ului care creste, care ucide, care prefera colectia haute-couture etc!Adica de ce sa vrea, actualii guvernanti, sa-si dea cu stangu-n dreptu' cand pot sa stea linistiti pana dupa alegeri? Dupa ce-o castiga prietenul meu Oprescu si Cozmanca va fi premier, TVA-ul o sa dispara, o sa vorbim despre el ca despre o amintire urata, ne va reveni zambetul pe buze, tara va deveni o floare si noi, locuitorii ei destepti (fiindca am ramas aici), albinutze si fluturasi! Deci, nici nu se poate pune problema de majorare a TVA-ului, actualul Guvern mai avand de trait doar pana la alegeri! Dupa aia, daca poporul fraier nu-l voteaza pe Oprescu, vin salvatorii natiunii, celebrul cuplu comic "PNL plus PSD egal Love"! Pe vremea lor da, va fi nevoie de majorarea TVA-ului pentru ca, nu-i asa?, mostenirea va fi grea! Pam-pam! Geoana, saracu', nici nu stie cate pene are tva-ul si gata, a deschis guritza! Urmeaza "floricica" cu o vorba de duh! Asa cum, in mintea romanului, cuvantul "cristoiu" se asociaza cu o gaina in chinurile facerii, cu ochii scosi din orbite, pe patul suferintei creatoare, tot asa "antonescu" ma face sa oscilez intre tentatia de a trece Prutu' si dorinta nestavilita de a-mi face o cruce si a scuipa, discret in san ("mare e gradina Ta, Doamne!"). Deci, lasati problema TVA-ului pentru 2010 si, mai ales, pe mana lu' Oprescu si a guvernului Cozmanca!
    N.B. Circula un zvon, cum ca dupa prezidentiale, bucurestenii vor sa-l aleaga primar pe Solcanu ala de la "Acasa"! Pe listele PIN-ului!
  • 0 (2 voturi)    
    reduceti fiscalitatea (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:51)

    saab [anonim]

    cresterea TVA este o masuta aberanta, in genul evului mediu, cand se inventau noi biruri pt tarani atunci cand boierii nu se mai descurcau.
    Ce ar trebui facut?
    - masuri fiscale pentru stimularea consumului, asta e cel mai important afctor de supravieturie economic
    - reducerea coruptiei din sectorul bugetar. Trebuie dati afara toti bugetarii de varf (nu aia micii care muncesc efectiv, ci aia mari, care au salarii nerusinate, care paraziteaza sistemul cu pilele si rudele lor, care fac licitatii trucate catre firmele lor proprii etc.)
    - refacerea agriculturii. Asigurarea de mancare ieftina pe timp de criza ar trebui sa fie o masura prioritara pt guvern.

    Nu intru in detalii despre CUM ar putea fi aplicate aceste masuri, insa pe termen scurt le consider adecvate pentru situatia Romaniei.
  • 0 (2 voturi)    
    majorare tva (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:52)

    unu [anonim]

    Degeaba se majoreaza taxa daca nu se imbunatateste colectarea ei . In acest moment sunt foarte multe firme cu datorii , daca se mareste taxa vor creste si datoriile , vom avea parte de scutiri de majorari , reesalonari si tot tacamul (adica de coruptie nene ca nimeni nu sustine ordonante pt scutiri daca n-are un interes ). Mai bine s-ar verifica acuma cum sunt cheltuiti banii statului . Zilnic ne sunt prezentate cazuri de pensionari de lux, inalti functionari care au salarii imense, subventii pt agricultura deturnate , etc . Avem mii de economisti in aceasta tara, ministrul finantelor e inginer , asta nu e bataie de joc ci idiotenie. Ce o pricepe mustaciosul din economie ? Sau nu trebuie sa priceapa prea multe ca de aia sunt consilieri .... si carmaciul priceput ....
  • 0 (0 voturi)    
    NU (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:27)

    Mihai [anonim]

    Sigur ca nu este. Deja s-a demonstrat pe plan mondial ca economiile cu contractie minamala, sau cu usoara crestere sunt economiile care au favorizat consumul si firmele mici si mijlocii, cu masuri de reducere a cheltuielor si a impozitelor. In criza trebuie favorizat piata si consumul si producatorii si nu sufocat cu noi taxe si majorarea taxelor existente ... Sigur domnul Pogea nu vede atat incat sa realizeze ca o reducere a taxelor si impozitelor ar favoriza consumul si productia si ar marii veniturile daca se executa bine, si nu o crestere este masura cea care favorizeaza veniturile.

    Ca si cum cu impozitul forfetar: se da tare, ca sigur ca s-au inchis X firme (80000 parca) insa venitul la impozit a devenit mai mare. Foarte frumos, insa uita sa mentioneze ca la sistemul de asigurari sociale (CAS, SOMAJ, CASAN etc) au scazut veniturile, si asta e mai problematic ... Asta este. Pana cand avem pe Pogea nu avem un lider economic care sa se gandeasca cu viziuni macroeconomice, care sa ia in considerare toate factorii veniturilor si a pietei si nu numai o singura componenta ...
  • 0 (2 voturi)    
    Este la fel de anticriza... (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:39)

    m [anonim]

    ...precum impozitul forfetar. Am vazut zilele trecute aici pe hotnews o propunere interesanta. Mergeti la vot dar puneti stampila intre doi candidati pentru ca buletinul de vot sa nu fie valid. Participarea in numar mare la un asemenea protest ar putea sa schimbe ceva. Nu stati acasa sa lasati pe altii sa aleaga in locul vostru! Mergeti la vot si exprimati-va dezgustul fatza de farsorii care de 20 de ani ne "arata" ce e democratia!
  • -1 (1 vot)    
    Mult prea simplist (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:43)

    emil [anonim]

    Propuneri

    - pe termen scurt cresterea TVA-ului la 21% este o masura corecta (Belgia are un TVA de 21% asa ca nu este nici o nenorocire).
    - Pe termen mediu (6-8 luni) guvernul trebuie sa introduca sisteme prin care sa colecteze TVA direct la nivelul de minim 99.99%. Aici discutam de sisteme IT check on line cu marile retele de magazine;
    - cresterea taxelor pe exportul de profit in paradisuri fiscale. Daca o firma X isi repatriaza profitul intr-un paradis fiscal atunci acel profit trebuie taxat cu minim 45%. Daca este insa trecut (de ex prin Germania sau orice alta tara EU) prin spatiul EU, taxa sa fie de 16%.
    • +1 (3 voturi)    
      Pe termen scurt MY ... (Marţi, 6 octombrie 2009, 22:01)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui emil

      Este corect? Bine, Belgia are 21% ... foarte frumos si bun insa te-ai uitat la ce accize si taxe sunt practicate in Belgia? Iti zic eu daca nu: nici jumatate din ceea ce are Romania. Romania are in primul rand cele mai multe taxe, tarife si impozite in europa. Daca am lua o statistica (ce am avut pe hartie acum cativa ani, unde apare Romania pe locul 2 la taxa platita dupa un angajat in total, si era o cifra absolut orbitanta, ca statistica zicea ca la un salriul unei angajat in total 2X% este cheltuit efectiv, iar restul de 7X% sunt diverse taxe, dupa angajat, dupa angajator, taxe private catre primarii, taxe si impozite locale etc) ... Este ceva inuman, si iti garantez eu ca in Belgia nu sunt sufocati oamenii cu atat taxa, tarife si impozite.
  • 0 (0 voturi)    
    VAT (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:59)

    Marian [anonim]

    Daca nu mai sunt alte solutii, cresterea TVA-ului este OK. Ce se va intampla daca se va umbla la cota unica de impozitare, asa cum doreste PSD-ul ?
  • +3 (3 voturi)    
    TVA -ul ! (Miercuri, 7 octombrie 2009, 0:15)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Nu va influienta nicicum mafia din piete si samsarii agricoli.Deja pretul graului si strugurii se vand la pret de faliment pentru producator si mai ales proprietarul de teren care nu poate influienta politicul.Procesatorii mai dau cui "hrebe" DGRS-ul e la mana lor.Pierzanti sunt cultivatorii si cumparatorii.Ex Strugurii in zone viticole sunt la 0,35 lei (producatorii au descarcat in semn de protest sute de tone in Vrancea pe sosea versus pretul care in piata creste la 3,5 lei.Deci1.000/100 nu 500/100 initial.DDD
  • 0 (2 voturi)    
    japca (Miercuri, 7 octombrie 2009, 8:42)

    semaca [anonim]

    Ce rost are sa furi cu cota unica doar de la unii cand poti sa furi de la o tara intreaga cu tva-ul. E constatare nu intrebare.
  • 0 (2 voturi)    
    impozit pe lux (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:35)

    cocolos [anonim]

    TVA este deja la o cota greu de suportat atat de producatori cat si de consumatori ...va produce inevitabil un colaps....si asa oamenii au bani putini pentru a mai cumpara produsele deja foarte scumpe....o scumpire cu cel putin 3%, cota de majorare a TVA, la toate produsele nu va duce decat la scaderea vanzarilor siimplicit a productiei - deci se va colecta TVA mai putin cu o cota mai mare deci cam tot aceeasi suma. O simpla rezolvare ar fi o cota de impozitare mai mare pe produsele de lux: gen case de 1 mil de euro, masina peste 50 de mii de euro, avioane particulare, peste 3 masini personale, peste 3 case. In UK deja aceasta masur aa fost impusa imediat cum criza economica a lovit, de ce la noi nca nu se legaa nimeni de averile impozante. De ce nu se aproba o lege prin care nejustificarea averii in conformitate cu veniturile sa duca la confiscarea lor - de ce ii lasam pe tigani sa fure in nestire si sa mai dam si cu nerusinare la TV ca fiind stiri importante nunti de tigani la care se arunca cu zeci de mii de euro ca si cum ar fi maruntis? Astea ar fi adevarate comori la begetul de stat, dar normal ca nu se propun asemenea legi avand in vedere ca primii vizati ar fi nu tiganii ci conducatorii acestei tari.
    Din respect pentru oamenii care tin in spate aceasta tara, faceti ceva pentru ei.
  • 0 (2 voturi)    
    exemplu de la firme (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:00)

    blonda [anonim]

    1. Guvernul daca nu are oameni care sa gandeasca sa ia exemplu de la firme mari internationale care au reusit prin masuri drastice sa treaca cu bine de criza economica. Un exemplu bun HP - reduceri de personal, reorganiarea activitatilor pe zone economice - ce poate invata guvernul din activtatea firmelor? multe dar nu se vrea. Va dau eu cate va exemple care pot fi cu usurinta aplicate de guvern:
    - stoparea proiectelor de asa zisa infrumusetare a oraselor: fantani arteziene, ceasuri poleite cu aur, panouri electronice pentru afisare temperaturii si mai stiu ce noxe, etc
    - stoparea achizitiilor inutile gen masini de lux pentru parlamentari, guvern si multe altele nejustificate inaceasta perioada
    - desfiintarea tuturor institutiilor/agentiilor nefolositoare
    - reducerea de personal bugetar - sunt prea multi care nu fac nimic
    2. Recuperarea datoriilor de la marii datornici care nu sunt in incapacitate de plata, altfel ar fi falimentari - sol cu amanarea platii datoriilor nu face decat sa incurajeze neplata lor.
    3. Aprobarea legii pensiilor...pensii mai mici functie de cotizatie...cati bani se vor recupera de acolo...e normal sa existe pensie de 350 de milioane (bani vechi) cate salarii de 350 de mil, nu pensii domnilor, exista in tara asta?
  • 0 (2 voturi)    
    Ipoteze (Miercuri, 7 octombrie 2009, 17:35)

    djidji [anonim]

    Scade TVA, scad taxele si impozitele
    => creste consumul=>creste productia=>cresc profiturile=>cresc veniturile la buget din impozite pe profit

    =>creste consumul=>creste productia=>cresc profiturile=>creste numarul de locuri de munca=>scade somajul=>scad cheltuielile cu somajul=>raman mai multi bani la buget

    =>creste consumul=>cresc veniturile la buget din tva.

    Sa-mi spuneti ce am gresit.
    • +2 (2 voturi)    
      nu prea (Miercuri, 7 octombrie 2009, 19:07)

      alex [anonim] i-a raspuns lui djidji

      Ipoteza ta e valabila in perioada de crestere economica.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 7 octombrie 2009, 19:05)

    alex [anonim]

    Sa termine reforma sistemului bugetar si dupa aia sa creasca TVA.
  • 0 (2 voturi)    
    cresterea tva (Miercuri, 7 octombrie 2009, 19:28)

    NiTa [anonim]

    tva se considera pentru fiecare tranzactie. Este de calculat, si asta este treaba economistilor din guvern, sa constate daca o tva mai mica in valoare, dar aplicata la mai multe tranzactii, nu este de preferat unei valori mai mari a tva dar aplicata la un numar mai redus de tranzactii.

    Ministrii finantelor din statele membre au recomandat statelor membre o reducere a tva pana la 5% pentru activitati care implica participarea mai multor locuri de munca in obtinerea produsului final (labour intensive zic ei) sau pentru cele legate de sanatate.
  • 0 (2 voturi)    
    Singura solutie este... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 19:46)

    Anticrizatu [anonim]

    Confiscarea averilor mafiotilor si retrocedarea lor doar daca ce fac dovada cu acte in regula ca le-au obtinut legal. Orice alta propunere este doar o frectie la picior de lemn.
  • 0 (2 voturi)    
    ESTE (Miercuri, 7 octombrie 2009, 19:50)

    Jaguarul [anonim]

    ESTE mai bine pentru base si sleahta lui de imbogatiti.Sa nu creasca totusi tva-ul la wisky ca intra si baselu' in recesiune.
    ESTE mai bine pentru ciorditorii din guvern.
    ESTE mai bine pentru cretinopatii care ne conduc nu pentru amarastenii de noi.
    Amin.
  • +2 (2 voturi)    
    TVA (Miercuri, 7 octombrie 2009, 20:55)

    m [anonim]

    Pe noi romanii ne cam deranjeaza orice majorare si de altfel tot ce este in jurul nostru.Profesorii sunt deranjati ca au salarii mici, pentru ei am o intrebare:
    cati dintre ei taie factura pentru orele pe care le dau in particular?Bugetarii chiar atata se spetesc incat sa aiba salarii mai mari?
  • 0 (2 voturi)    
    TVA (Miercuri, 7 octombrie 2009, 21:56)

    ganditoru' [anonim]

    TVA-ul e suportat in final de consumatori. poate afecta firmele in masura necolectarii la timp dar este o taxa pe consum a carei crestere in conditiile mentinrii/scaderii veniturilor populatiei va determina o scadere a consumului si deci a scadere pe ansamblu a economiei, deci... o masura pro-criza nu anti,
  • +1 (1 vot)    
    Este o solutie. Una proasta (Joi, 8 octombrie 2009, 2:36)

    moroes [utilizator]

    Nu doar guvernul Romaniei ia in considerare marirea taxelor, aceasta este o dilema cu care se confrunta majoritatea tarilor afectate de criza. Deficitele sunt in crestere, alimentatea de incetinirea economiei si deci a contributiilor, combinata cu platile in crestere pentru someri, pentru "stimulare", pentru investitii in infrastructura etc. In aceasta situatie statele se gasesc in imposibilitatea de a evita o anumita crestere a taxelor. Din pacate, aceasta solutie facila nu face decat sa prelungeasca agonia economiei, deturnand resursele atat de necesare in momentul actual, dinspre activitatile cu adevarat profitabile, catre cheltuieli publice pentru sustinerea unui aparat birocratic obez, sau catre sectoare ale economiei "cu lipici", care eventual sa aiba si un sindicat puternic ce va forta mana guvernului.
    Incercarea guvernului Boc de a reforma si eficientiza statul a fost un semi-esec. Guvernul a cedat santajului sindicatelor. Pentru asta vom avea cu totii de suferit. In lipsa reducerii cheltuielilor bugetare, singura solutie ramane o crestere a taxelor, fie ca e vorba de TVA, sau de impozitul pe venit, sau de inventarea vreunor contributii cu totul noi, domeniu in care imaginatia birocratilor se dovedeste intotdeauna exceptional de fertila.
    Criticile PNL nu sunt nefondate, si ar putea avea chiar mai multa credibilitate, daca liberalii nu ar fi ei insisi vinovati de cresterea iresponsabila a cheltuielilor publice in timpul mandatului lor.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e un capat de tara.... 2% nu e f mult (Vineri, 9 octombrie 2009, 0:09)

    el [anonim]

    2% cresterea TVA nu este un capat de tara si nu va avea un impact negativ in consum.
    decat cresterea impozitelor DIRECTE prefer cresterea unuia INDIRECT si simplu de calculat ca si impact in resursele bugetare.