PSD: Cresterea TVA este o masura proasta, care va arunca toata tara in aer

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2009, 14:34 Economie | Finanţe & Bănci

Majorarea TVA, discutata tot mai intens in cercurile guvernamentale, este respinsa de PSD. "Este o masura proasta si riscanta, care va arunca toata tara in aer. Nu cred ca domnul Pogea are o previziune a ceea se va intampla", a declarat pentru HotNews.ro Mihai Tudose, presedintele Comisiei Economice din Camera Deputatilor.

"Prin majorarea TVA se vor scumpi toate produsele, in special cele de baza, si de aici toate in cascada. Daca nu mai are solutii, domnul Pogea sa-si dea demisia in loc sa arunce totul in aer. PSD nu poate fi de acord cu o astfel de masura. Cand am fost la guvernare s-a incercat scaderea TVA-ului la alimentele de baza si cresterea in compensatie a produselor de lux", a mai spus Tudose.


Citeste mai multe despre   










1302 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    psd, solutia? (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:42)

    tsunami [utilizator]

    si care e solutzia?
    mamaaaaaaa, mi-a dat boc cu ghiozdanu-n caaaaaappp....!

    duceti-va la ilescu sa va mangaie pe cap, sa va treaca
    • +2 (2 voturi)    
      Pesedei, TU si TU si TU (Marţi, 6 octombrie 2009, 17:03)

      saxo [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      -orice ar zice Base&pedeli, astia de la pesedei o sa fie impotriva.

      -pesedeii parca sunt baieti de clasa a 9-a in care a dat testosteronu si vor musai sa demonstreze ca doar ei sunt tari si doar ei detin adevaru absolut.

      -toata crema politica de la noi ma dezgusta, fara exceptie.
      -cineva sa traga apa.

      -presa nu ii mai bagati in seama si asa vor fi cu adevarati pedepsiti cu adevarat.
      -presa faceti si voi greva si nu mai dati stiri politice.
      -doar asa ii puteti pune la punct pe politicienii astia ce ne fierb neuronii cu tampeniile lor.
      • +1 (1 vot)    
        yep (Marţi, 6 octombrie 2009, 18:31)

        tsunami [utilizator] i-a raspuns lui saxo

        agree

        "cineva sa traga apa."

        de cateva ori ca sunt lipiciosi
  • +4 (6 voturi)    
    Asta e solutia voastra???? (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:46)

    bogdan [anonim]

    Pai daca scadem TVA la produsele de baza, din care se incaseaza probabil mare parte din TVA si-l marim la produsele de lux, vom avea mai multi bani la buget? E clar ca dupa ce incasarile la buget au scazut, iar hoardele de bugetari nici nu vor sa auda de micsorari de salarii, ba mai mult, vor majorari, cumva trebuie adunati mai multi bani la buget. Ori tiparim mai multi banbi si in 3 luni ii bagam in inflatie, ori crestem impozilete (si in citeva luni cresterile astea se vor propaga si in produsul final) ori marim TVA.
    Daca va creste TVA cu 2%, vor creste toate preturile cu 2%, adica o piile de 2 RON va costa 2.04 RON. Vi se pare asta nesuportabil? Moare cineva pt cei 4 bani in plus???
    • -1 (1 vot)    
      Pai judeca frate (Marţi, 6 octombrie 2009, 17:16)

      calin [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Frate incearca sa judeci mai coerent. Daca eu am un salar X si tot salarul meu il cheltuiesc (pe hrana intretinere etc). Marirea TVA-ului cu 2% inseamna ca eu va trebui sa consum produse si servicii in scadere cu 2 %. Daca ai citit putin ziarele cea mai mare problema in criza este faptul ca scade consumul. DIn moment ce scade consumul totul se duce in lant. Patronul tau ruleaza mai putina marfa si ii scade profitul si ajunge sa dea faliment si apoi sa te dea pe tine afara care dinou va contribui la cercul vicios.
      • +2 (2 voturi)    
        Judeci nitel cam simplist (Marţi, 6 octombrie 2009, 18:09)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui calin

        1. vei cumpara produse cu 2% mai putine, dar TVA-ul pe care-l vei plati va fi cam acelasi.
        2. daca am consuma dince producem, ai avea oarecum dreptate. Dar noi consumam din import in mare parte, asha ca de suferit pt cei 2% vor avea doar firmele importatoare si cele distribuitoare.
        3. Nu se pune problema daca e bine sa marim TVA sau nu; problema e ce taxa marim ca sa mai aduncem ceva bani la buget? taxa pe venituri sau cea pe consum
        4. Ideal ar fi ca givernul sa faca ceea ce au facut firmele private (reduceri de personal/salarii/cheltuieli adiacente...). Dar cind a dorit sa faca asta si-a pus in cap toata hoarda de bugetari, care nu accepta nici disponibilizari nici scaderi salariale, ba mai mult, vrea mariri de salarii. Si cum nu avem un givern foarte ferm, iar la usa bat alegerile, de undeva trebuie gasiti mai multi bani, asta e clar.
        5. patromul meu lucreaza cu firme din state, israel, europa vestica.. asha ca nu ma intereseaza prea tare scaderea consumului in RO
  • 0 (6 voturi)    
    Cresterea TVA este efectul dragostei de bugetari! (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:47)

    traian [anonim]

    UN TVA mai mare inseamna un nivel de trai mai scazut!Problema este ca la nivelul clasei politice se sacrifica nivelul de trai a milioane de romani in loc sa fie inlaturati neprofesionistii sau habarnistii din sistemul public si bugetar!Desfintati judetele,reduceti numarul de prefecturi si deconcentrate,reduceti sefii inutili,combateti birocratia si pastrati un echilibru bugetar!
    Toata lumea discuta de pensionari,begetari,de cei din sectorul public! Pe cuvantul meu,traiesti cu impresia ca in tara asta salariatii din mediul privat nici nu exista!Pai ce facem,gandim viitorul tarii sau ne raportam numai la pasivul din economie?
    Cei care pun paine pe masa nu exista?mai sa fie!
  • -2 (4 voturi)    
    au dreptate... (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:53)

    liviu_ [utilizator]

    este o declaratie pur electorala, probabil daca ar fi fost in locu celor de la pdl ar fi facut la fel... dar din gura cel putin, au dreptate
  • -3 (5 voturi)    
    Cresterea TVA-ului (Marţi, 6 octombrie 2009, 14:58)

    Constantin [anonim]

    este o masura profund antisociala pe fondul acestei crize. Cel sarac o va resimti mult mai puternic decat cel bogat.
    • +1 (1 vot)    
      Asta e lozinca comunista (Marţi, 6 octombrie 2009, 18:12)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Cel bogat, daca va fi impozitat mai mult, isi va lua jucariile si se va muta intr-o tara mai prietenoasa. iar cel sarac (si prost) abia atunci isi va da seama ce bine era inainte cind de bine de rau mai gasea cite ceva de munca...
      Si va deveni destept (mintea romanului de pe urma)
  • +5 (5 voturi)    
    Cand? (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:05)

    Ion [anonim]

    PSD ii tot timpul gica contra. Eu ma intreb cat timp mai trece pana PSD sa promita o crestere a pensiilor si a salariilor bugetarilo, ba chiar poate mai pluseaza si cu o scadere a taxelor.

    Desi daca ii intrebi de unde bani, sa fac ca ploua
  • +3 (5 voturi)    
    bre Geoana... (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:17)

    carmabox [utilizator]

    Dumneata ori nu stii, ori te faci ca nu stii. Majorarea TVA-ului este o optiune pentru care mai multe state europene opteaza in situatia asta de criza....state mult mai inteligente si mai europene ca noi. Si daca tot nu e bine, veniti voi cu o varianta viabila, nu una penibila.
    • +1 (1 vot)    
      avem solutii (Marţi, 6 octombrie 2009, 18:46)

      geoana [anonim] i-a raspuns lui carmabox

      avem solutii pentru a iesi din criza:
      crestem pensiile cu 50% in primul an
      crestem salariile de la stat cu 50 %
      dublam numarul de angajati la stat cu 100%
      astfel vom elimina somajul, va creste consumul si implicit incasarile la buget.
      Ma credeti nu e asa?
  • +2 (2 voturi)    
    PSD sa-si tina gura (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:27)

    Gigi Maybachistu' Rational [anonim]

    Cand Adrian Nastase pastorea o economie cu 25-45% impozite pe salarii, n-a tipat nimeni :)
  • +2 (2 voturi)    
    Cresterea TVA este o masura buna. (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:28)

    AlinN [anonim]

    Pentru ca, paradoxal, cei mai afectati de aceasta masura vor fi bugetarii (doar au salariul mediu net mai mare decat cei din mediu privat).
    • 0 (0 voturi)    
      . (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:11)

      Oha [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Logica ta este varza ! Inseamna ca miliardarii sunt si mai afectati pt. ca au mult mai multi bani decat bugetarii .
      • 0 (0 voturi)    
        pai da mai dorele, chiar asa e (Marţi, 6 octombrie 2009, 18:16)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Oha

        Pai normal bai dorele, ai zis un adevar fara sa-ti dai seama. Normal ca un miliardar va cheltui mai mult ca tine, iar cum orice produs e purtator de TVA, normal ca va plati si mai mult TVA, asha ca va fi mai afectat
  • +1 (1 vot)    
    PSD nu stie drept comunitar (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:29)

    Ion Ionascu [anonim]

    Conform dreptului comunitar, exista doar TVA de baza si maxim 2 cote de TVA redus. Nu se accepta TVA de baza si o cota marita... Cum de presedintele Comisiei Economice din Camera nu stie asta??
  • -1 (1 vot)    
    De-abia astept... (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:34)

    Batranul rege Lear [anonim]

    sa vad cum va conduce Romania guvernul PSD/PNL+sindicatele aservite din ianuarie 2010.
  • 0 (2 voturi)    
    Ar trebui sa concluzionati contrariu! (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:52)

    Victor [anonim]

    Daca PSD sustine ca nu-i o solutie buna,inseamna ca-i o solutie f.buna!
  • 0 (0 voturi)    
    psd si criza economica (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:00)

    mircea [anonim]

    Oamenii destepti ori au plecat din psd,ori nu mai au curajul sa vorbeasca de frica lui vanghelie.Pentru acesti dobitoci care nu au solutii si nu sunt de acord cu masurile luate de guvern,le spun ca nu au incotro,daca vor sa mai poata jumuli ceva.Cand taxele si impozitele colectate abia acopera salariile bugetarilor,iar ei fac greva sa nu se poata incasa,propun trimiterea acasa a tuturor salariatilor de la seviciile de taxe si impozite,iar romanii sa nu mai plateasca taxe si impozite.In schimb sa se platesca spitalizarea,scolarizarea,circulatia pe drumurile publice,etc.Cam astea par a fi solutiile dobitocilor din PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai daca. . . (Marţi, 6 octombrie 2009, 17:44)

    Gheorghe [anonim]

    . . . aia nu, aia nu de unde iei bani? Bugetarii tipa ca din gura de sarpe ca isi pierd locurile caldute (unde multi nici nu stiu de ce stau pe ele) pensiile cresc cota minima de 16% ramane la fel. ce ramane? TVA. Nici mie nu-mi convine dar asta este situatia. Nu vad alta solutie pe termen scurt decat un TVA de 23-25%.
  • 0 (0 voturi)    
    Ipoteze (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:31)

    djidji [anonim]

    Scade TVA, scad taxele si impozitele
    => creste consumul=>creste productia=>cresc profiturile=>cresc veniturile la buget din impozite pe profit

    =>creste consumul=>creste productia=>cresc profiturile=>creste numarul de locuri de munca=>scade somajul=>scad cheltuielile cu somajul=>raman mai multi bani la buget

    =>creste consumul=>cresc veniturile la buget din tva.

    Sa-mi spuneti ce am gresit.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu TVA marit ci impozitare progresiva pe venit (Vineri, 9 octombrie 2009, 3:22)

    Contras [anonim]

    Cresterea TVA este o masura disperata, aberanta si antieconomica. Pe langa faptul ca va duce la cresterea inflatiei, scaderea consumului si implicit a productiei, va lovi tot in populatia cu venituri mici.
    Singura solutie pentru cresterea veniturilor la buget ar fi reintroducerea impozitului progresiv pe venit si impozitarea bogatiei afisate. De aceea avem nevoie de social-democratie si nu de liberalism.
    • 0 (0 voturi)    
      impozitarea progresiva e o prostie (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:48)

      un om care munceste [anonim] i-a raspuns lui Contras

      Poate dvs. nu ati avut astfel de experiente, dar eu, pe vremea cand functiona prostia de impozitare progresiva am constatat pe pielea mea ca este o mizerie.
      Eu lucrez cu diferite contracte de colaborare si am in mod constant 2-3 angajatori. Fiecare platea impozit pentru suma pe care o castigam, care intra intr-o categorie mai mica de venit, iar in final la globalizare saream in categoria superioara. Efectul: castigul pt o luna de munca fugea in impozit.
      Aaaa si sa nu mai spun, chiar si asa nu aveam venituri mari, ci cat de cat decente, deci masura respectiva nu incuraja decat lenea, autosuficienta...
      Cota unica a fost o masura geniala si am simtit ca in sfarsit statul nu ma mai penalizeaza pentru efort.
      Si stati dvs. linistit, cei ce afisaza bogatia fie nu vor simti piscatura, fie isi vor muta feuda intr-o tarisoara mai prietenoasa, sa nu-i mai incurce pe dragutii romani saraci care urasc pe oricine se straduie sa faca putintel mai mult si putintel mai bine
  • 0 (0 voturi)    
    Taxe mai mari = mai multe probleme pentru piata im (Miercuri, 5 mai 2010, 12:49)

    Ilias Papageorgiadis [anonim]

    Problema este intr-adevar profunda. Mult mai profunda decat s-au asteptat multi.
    La inceputul anului am fost surprins sa citesc articole in care multi preziceau o crestere a economiei pozitiva si alte stiri bune, in timp ce semnele nu erau chiar “stralucitoare”.
    Daca doriti sa cititi parerea mea despre ce inseamna aceste masuri pentru piata romaneasca imobiliara, apasati link-ul urmator:
    http://www.realinromania-blog.com/fmi-solicita-cresterea-vertiginoasa-a-cotei-unice-si-tvace-inseamna-asta-pentru-piata-imobiliara/

    Toate cele bune,
    Ilias Papageorgiadis