Presedintele UGIR-1903: In cazul unei majorari a TVA cu 3%, produsele finale se vor scumpi cu 5%

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2009, 15:27 Economie | Finanţe & Bănci

Primii afectati de o eventuala majorare a TVA vor fi consumatorii, a declarat pentru HotNews.ro, presedintele federatiei patronale UGIR-1903, Cezar Coraci. Acesta crede ca in cazul unei cresteri cu 3% a TVA, preturile la produsele finale vor fi cu 5% mai mari decat in prezent. Coraci a mai spus ca indirect vor exista influente negative si asupra mediului de afaceri.

"Pentru mediul de afaceri este o cheltuiala deductibila. Insa, primii afectati vor fi consumatorii. Noi am facut un calcul si credem ca in cazul unei majorari de 3%, totul se va scumpi cu 5%. Majorarea la produsul final va fi mai mare de 3%. Motivul este ca si pentru intreprinderi vor exista efecte negative din cauza intarzierilor foarte mari, de trei luni, de sase luni, de un an pentru societatile din Bucuresti, in returnarea TVA. Este un lucru incorect deoarece, in acest fel, intreprinderile crediteaza Ministerul Finantelor, iar taxa pe valoarea adaugata devine pentru societati un cost", a explicat Coraci.

Presedintele UGIR-1903 considera ca scumpirea produselor va determina, mai departe, o contractie a pietei, prin scaderea vanzarilor. Coraci mai spune ca Executivul nu-si va atinge scopul care sta la baza cresterii TVA, si anume cel de a majora veniturile la bugetul statului. "Colectarea la bugetul satutul nu va fi pe masura cresterii TVA", a precizat presedintele UGIR-1903. In opinia acestuia, intentia Guvernului este surprinzatoare pentru ca la Ministerul Finantelor se afla in dezbatere un proiect de modificare a Codului Fiscal care nu prevede nicio majorare a TVA.

Ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, a declarat, marti, ca Executivul poate avea in vedere "o reforma a veniturilor", sugerand ca in acest caz TVA ar putea fi majorata, iar nivelul cotei unice va fi mentinut.

La randul sau, presedintele Traian Basescu a admis, luni, intr-o discutie cu usile inchise cu investitorii straini, ca TVA ar putea fi majorata din 2010, el declarand, potrivit unor surse participante la intalnire, citate de "Ziarul Financiar" si preluate de Mediafax, ca prefera cresterea TVA majorarii cotei unice de impozitare.


Citeste mai multe despre   










744 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Produsele finale "SE VA SCUMPI"?? (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:31)

    Cristina [anonim]

    Glumiti, pesemne...
  • +1 (1 vot)    
    greseala in titlu! (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:37)

    liviu [anonim]

    "...produsele finale se va scumpi cu 5%".
    Sau l-ati citat in titlu pe presedintele UGIR?:)
  • +3 (3 voturi)    
    se vor scumpi cu... (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:40)

    sage [anonim]

    De fapt se vor scumpi cu mai mult de 3% deoarece:

    - vanzatorii or sa creasca preturile cu 5% ca e mai usor de calculat
    - 3% suna fatidic si nu e de bun augur
    - 3% nu o sa se simta si e pacat (mai ales la pretul painii unde inseamna o crestere de 2,5 bani - 250 lei vechi)
    - altfel nu ar putea sa moara de grija consumatorilor
    - au ei motivele lor
    - toate cele de mai sus plus altele la care nu ma pot gandi
  • +1 (1 vot)    
    ugir (Marţi, 6 octombrie 2009, 15:50)

    zdragomir [utilizator]

    Ce vrea sa zica acest lider de patroni este ca deja marile magazine au dus preturile preturile la limita superioara si consumatorii la limita decizionala (de a nu cumpara, de a cauta la tarani, de a lua de pe piata neagra, de a tine post/cura, de a fura, etc.), incat nu mai este loc si de o crestere de pret indusa birocratic. Solutia? Sa scada TVA si sa creasca progresiv taxele pe venitul afacerilor en-detail.
  • 0 (2 voturi)    
    . (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:05)

    Oha [anonim]

    Taxe poate pune oricine. Nici nu-ti trebuie prea multa scoala pentru asta.
  • +1 (3 voturi)    
    5%? (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:08)

    dan [anonim]

    Cum a ajuns la 5 %?
    Daca un produs costa 100 lei + tva adica 119 in prezent, noul pret va fi de 122, ceea ce inseamna o crestere de 3 lei la 119 si prin regula de 3 simpla cresterea este de : 2,52%.
  • +1 (1 vot)    
    cresterea tva (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:12)

    dan [anonim]

    Decat sa creasca alte taxe, mai bine sa creasca tva-ul. TVA-ul este un impozit pe consum, nu pe venit si parerea mea este ca mai binear creste tva decat cota unica, deoarece la tva nu prea ai cum sa fentezi statul, sa faci evaziune, pe cata vreme la impozitul pe venit... firmele isi cresc cheltuielile fictiv si nu ar ajuta prea mult.
  • -2 (2 voturi)    
    taxe (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:15)

    cristian [anonim]

    pii daca se maresc preturile o sa scada vanzarile
    scad vanzarile scad si taxele
    scazi preturile cresc vanzarule cresc taxele
    ce o fi asa de complicat
    cind puterea de cumparare este cum este mai maresti si preturile
    si mai zic ca sunt partid de dreapta
    pt a creste veniturile la buget
    paradoxal impozitele si taxele trebuie scazute nu crescute
    ex cota unica de impozitare
  • +2 (4 voturi)    
    de ce crestere TVA ,nu am luat imprumut? (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:20)

    GIGI [anonim]

    Se vede clar la ce foloseste imprumutul : la prosperitatea bancilor ( profitul lor trebuie sa fie acelasi orice s-ar intimpla) iar fraierii sa achite si datoriile proprii si pe cele care le-a facut guvernul pentru binele celor ce ne conduc si a familiilor lor.
    Pentru restul prostimii se apropie ceea ce se vede in fiecare luna pana in data de 20 : cursul creste brusc si masiv cu 2-3 zile in apropierea acestei date cand se fac facturile : leasing , gaze , electricitate , telefoane , TV digitale , rate la locuinte ( toate in euro binenteles , ca noi in euro luam salariu ) si dupa ce se fac facturile urmeaza o perioda de alte 25 zile in care televiziunile se entuziasmeaza in cor de scaderi ale cursului de cate 0,1 bani pe zi ( pe data de 20, creste iar cu 1 leu).Asta da trai : si cum se spune acum pe orice post TV , hai sa fugim la supermarketuri sa le golim cu cartile de credit caci nu trebuie sa platim acum , au ei grija .
    Apropo TVR a ajuns la nesimtirea de a avea vreo 6 canale dintre care unul chiar idiot care da imagini din elicopter ( o fi chiar asa ieftina ora de zbor ? ) , pentru ca o firma de ocnasi recuperatori (Urban si Asociatii) sa te ameninte prin telefon noaptea acasa sa platesti salariile de zeci de mii de euro ale boarfelor. Oare la cate canale se va opri TVR , 50 ?
    • 0 (2 voturi)    
      Gigi stietot (Marţi, 6 octombrie 2009, 17:37)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui GIGI

      Bai gigele, cum sa iei imprumut de la FMI si sa-l bagi in consum??? Tu esti normal? Sau ne gindim sa ne fie bine azi ca miine ne mai conteaza ce facem...
      Imprumuturile se iau pt a relansa economia, ca sa aduca mai multi bani anu viitor, nu se baga in consum. E ca si cum o familie care deja o duce prost cu banii ar lua un imprumut de la banca ca a faca petreceri, chiar daca miine s-ar putea sa fie si mai rau...
  • +3 (3 voturi)    
    asa se intampla cand privatu fura de sparge... (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:28)

    gicuVSFS@ [anonim]

    ....iar garda si fiscu'alearga doar cum li se dicteaza la nivel local (clientelar)...Cu alte cuvinte era normal sa creasca TVA-ul, (in mai toate tarile care au imprumut la FMI au facut acest lucru), daca companiile private nu inteleg care este rolul si responsabilitatea lor in societate (nu doar profitul, asa cum vor patronii). Aceasta solutie e cel mai indemana, are efecte imediate, insa din nou va avea impact asupra tuturor consumatorilor, nu doar asupra firmelor care subit nu mai fac profit...
  • +1 (1 vot)    
    calcul manipulativ (Marţi, 6 octombrie 2009, 16:46)

    lidia [anonim]

    Intr-adevar un calcul corect arata ca un produs care costa 10 lei cu TVA de 19%, va costa 10,24 lei cu TVA de 22%.
    Asta deoarece taxa se aplica pretului dinainte, care in acest caz este 8,40 lei. Ca atare cresterea indusa strict de majorarea cu 3% este de 2,4%.

    Insa nu este obligatoriu ca aceasta majorare sa fie suportata de consumator. Este de presupus ca, in conditile concurentei pe o piata libera, vanzatorul sa nu creasca preturile chiar cu 2,4%, evident castigand el mai putin per produs, dar mentinand in viata afacerea. Asta se intampla pe asa zisele piete mature.
    • 0 (0 voturi)    
      cum mama... (Marţi, 6 octombrie 2009, 17:10)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui lidia

      lui pazvante ai tras tu concluzia ca noi am fi o "asa zisa piata matura"?!...5% crestere minim...fac pariu!!!
      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 6 octombrie 2009, 19:03)

        alex [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

        Nu mai cumparati de la descreieratii astia.

        Daca TVA creste cu 3%, in loc ca vanzatorii sa absoarba aceasta crestere si sa vanda la aceleasi preturi- ca e criza si vor sa vanda, nu?- ei nu, vor sa creasca preturile cu 5%.

        E o vorba: e cel mai usor sa vinzi si sa cumperi. Mai greu e sa faci bani. Munciti dragi comercianti si producatori daca vreti sa faceti bani (si mai acceptati faptul ca uneori trebuie sa si pierzi nu numai sa faci profit), nu mai pasati catre consumator incompetenta voastra.
        • 0 (0 voturi)    
          alex (Marţi, 6 octombrie 2009, 23:56)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui alex

          cum te gandesti tu ca cineva care face afaceri si da 1 leu la stat mai "trebuie sa si piarda?"...sa pierzi numesti tu incompetenta? Esti consumator fireste, probabil bugetar, ai o casa...patronul vrei sa o piarda, ca deh, nu lucreaza la stat? Preturile vor creste, este logic, consumatorii vor fi mai cumpatati, firma nu poate merge pe minus prea mult...crede-ma ca de 1 an majoritatea firmelor au strans cureaua la maxim si nu mai au ce "optimiza" pentru a-ti oferi tie un pret mai mic. Pe de alta parte anul trecut cand faceau profit tu erai unul dintre cei care consuma, constient cred ca vei produce profit altcuiva...deci vei plati mai mult caci astea sunt "regulile jocului"