Guvernul este pe cale sa sacrifice economia pentru a obtine pacea sindicala inainte de alegeri

de Cristian Orgonas     khris
Miercuri, 7 octombrie 2009, 11:17 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, a recunoscut marti ca Guvernul ia in considerare cresterea TVA incepand cu anul viitor si, in plus, a mai spus ca agreeaza in principiu cresterea salariului minim pe economie de la 600 de lei acum, la 740 de lei anul viitor si 1.300 lei in 2014, asa cum cer sindicatele, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

Nu mai are rost sa discutam despre efectele cresterii fiscalitatii pe timp de criza, pentru ca toata lumea stie cum stau lucrurile, insa nu ma pot abtine sa nu spun ca Guvernul prefera sa sacrifice pentru a nu stiu cata oara economia pentru a-si cumpara pacea sindicala inainte de alegeri.

In urma cu doua zile, aproape un milion de bugetari au fost in greva partiala sau totala, nemultumiti fiind de Legea de salarizare unica si de faptul ca le sunt impuse anumite masuri de reducere a cheltuielilor, cum ar fi cele 10 zile fara plata pe care fiecare bugetar ar trebui sa le ia pana la sfarsitul anului.

Greva a fost doar una 'de control', pentru ca nu a tinut decat o zi, insa liderii sindicali au atentionat ca daca 'problemele' nu se rezolva, bugetarii vor intra in greva pe termen nelimitat, ceea ce poate genera efecte negative de imagine atat pentru partidul aflat la guvernare, cat si pentru unul dintre candidatii la prezidentiale.

Prin urmare, Guvernul a invitat sindicatele la discutii si impreuna au cazut de acord ca salariul minim trebuie crescut cu 23% si ca Legea de salarizare unica trebuie rediscutata. In ceea ce priveste eventuala crestere a TVA, este clar ca banii astfel colectati vor fi meniti sa acopere cheltuielile suplimentare generate de nerestructurarea sectorului bugetar.

Ce inseamna cresterea TVA cu 2-3% si a salariului minim cu 23%(!!)
  1. Va creste garantat ponderea economiei subterane - o sporire a nivelului de fiscalitate pe timp de criza, determina firmele sa ascunda o parte si mai mare a afacerilor pentru a supravietui.
  2. Puterea de cumparare se va reduce. Cresterea TVA va genera inflatie, la fel si cresterea atat de mare a salariului minim.
  3. Situatia financiara a companiilor se va inrautati, iar somajul va creste. O crestere cu 23% a salariului minim inseamna o crestere semnificativa a bugetelor de salarii, insa aceste bugete nu pot creste doar pentru ca asa vrea guvernul.
Citeste restul articolului si comenteaza pe Khris, un 'blog cu atitudine'.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1232 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Minciuna (Miercuri, 7 octombrie 2009, 11:34)

    Pinochio [anonim]

    Este rezultatul unei emisiuni la realitatea cu oana stanciu(fata nu itzi mai pune esarfa aia ca te imbatranete) si ursul care tine cu ursul .Cei doi sant niste ziaristi care s-au facut de ras .Pogea a avut o prestatie buna .In criza se iau masuri de criza daca trebuie .dar Pogea a spus . daca va trebui .ceea ce inseamna ;:haideti sa scadem cheltuielile . dar acolo sar in sus ziaristi oana si ursul ca de ce bietii oameni ca pensii ca stie ursul ca somajul ajunge la 10% ca are el surse de wahington dar pana la urma era doar o barfa ca auzit el undeva .in metrou . oana cu ursul .emisiune in limba romanes .
    • 0 (2 voturi)    
      Tare (Miercuri, 7 octombrie 2009, 11:59)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Pinochio

      Postul tau puteai sa il numesti "cand coerenta si gramatica fac jonctiune" :)))
  • -1 (3 voturi)    
    logic (Miercuri, 7 octombrie 2009, 11:45)

    calugaru' vaxile [anonim]

    1. puterea de cumparare va scadea, prin marirea salariilor. nu e de comentat.

    2. "O crestere cu 23% a salariului minim inseamna o crestere semnificativa a bugetelor de salarii". VALELEU!! da' ce e frate acolo, rwanda, bangladesh? totz stetz platitz la salariu' minim? uau ...

    3. "determina firmele sa ascunda o parte si mai mare a facerilor". aha, adica firmele deja acopera o parte bunicica a activitatii. da' asta e ok, ca ne-am obishnuit ... faza de caragiale. tunurile pa ei, tata!!

    mai draga ... teoretic, daca salariile cresc, consumu' creste si activitatea economica creste si ea, ca unde ie cerere, ie si oferta. dar ... VAI!! ceea ce se consuma probabil nu e produs in tara? iiiincreediiibil!
    • +2 (2 voturi)    
      chiar ca e logic (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:23)

      florin [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

      Doar ca unii nu vor sa priceapa:

      1. cresterea salariului minim "din pix", fara acoperie in productivitate inseamna inflatie. Adica scaderea puterii de cumparare. Adica ai mai multi bani nominal, dar cumperi mai putin cu ei.
      De unde inflatie? Pai crestere salarii --> crestere cheltuieli --> scadere profit (sau pierderi) --. firmele vor opera cresteri de preturi pentru a acoperi asta (cele care nu vor putea sa creasca preturile vor opera reduceri de personal)

      2. Nu, nu sunt toti platiti la salariul minim. Dar si in firmele private exista niste coeficienti: daca muncitorului necalificat i se va creste salariul de la 600 la 750, celui care inainte avea 750 va trebui sa i se faca macar 900 (ca nu e necalificat), celui cu 900 ... samd

      3. Evaziunea fiscala este o realitate. Si trebuie acceptata. Nu si incurajata.
      • -1 (1 vot)    
        ? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:18)

        ? [anonim] i-a raspuns lui florin

        3. oare. eu nu cred ca evaziunea tb acceptata, ca de aceea romania este unde este. ar tb dat de pamant cu evazionistii.
        asa cum se da si cu bugetarii :). ca ceva imi spune ca legea salarizarii e mana evazionistilor:)
    • -1 (1 vot)    
      este si in articolul de pe blog (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:26)

      florin [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

      Acum am intrat si pe blogul lui Khris, si acolo explicatiile sunt mult mai clare. HotNews a publicat doar o parte din articol. Intra si ai sa vezi.
    • +3 (3 voturi)    
      Economie (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:37)

      calin [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

      1.Hai sa facem putina economie pe intelesul tau.
      Daca in tara asta exista 10 oameni din care 5 vand produse si 5 cumpara si la cei care cumpara vine statul si le da mai multi bani ce se va intampla? Nu cumva cei 5 oameni care vand vor scumpi produsele astfel incat cu surplusul de bani care cei 5 cumparatori i-au primit vor putea cumpara exact aceleasi lucruri ca si inainte de a primi banii de la stat.
      Cam asta ar fi in linii mari treaba cu inflatia. In concluzie salariile trebuie sa creasca proportional cu productivitatea adica sa aiba o crestere sustinuta de ceva...
      2. Sunt 2 categorii de oameni in situatia asta. Unii care au salarul minim pe cartea de munca si o parte ii primesc la negru - asta inseamna cheltuieli mai mici pentru firme cu salariatul. Apoi exista categoria de oameni saraci care nu au ce face decat sa munceasca pentru salarul minim pe economie. In ambele cazuri firmele fie vor pune totul la negru si statul va incasa si mai putin fie vor avea pierderi prea mari (cauzate deja de criza) si vor da faliment. In ambele cazuri statul in final pierde.
      3. Vezi 2. :).
      • -1 (1 vot)    
        hai sa facem pe intelesu' meu (Miercuri, 7 octombrie 2009, 14:04)

        calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui calin

        1. daca aia 5 care cumpara au mai putini bani ce fac aia 5 care vind? scad preturili? da!! ai sa zici tu cu mindrie revolutionara. well, io nu cred. da' itz admir instinctu' de economist comunist. in "free market" nu exista doar 5 care vind, exista 50. vinde ala care are preturile cele mai bune. desigur, nu stiai :). asa ca sori, iesplicatia ta e gresita.

        2. itz admir puterea de a-mi descrie sistemu' ca pe ceva care ar trebui sa-l accept. ce pacat ca-n lumea civilizata asa ceva se cheama evaziune fiscala si se pedepseste cu ani buni de pirnaie. da'-n romania e ok ca firmele sa umble cu jmenu'. mama lor de bugetari care paraziteaza, nu? hai ca esti dulce ...
    • +1 (1 vot)    
      logic (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:19)

      mig [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

      Toate salariile bugetarilor sunt raportate la salariul minim asa ca o crestere a salariului minim de 23% inseamna cresterea tuturor salariilor cu 23% la stat... fara sa fii in rwanda

      Da, firmele acopera o parte a activitatilor! Zona "gri" este destul de extinsa in romania
  • +1 (1 vot)    
    dar nu s-ar putea... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 11:49)

    liviu_ [utilizator]

    sa faca calumea legea unica (coeficientii calculati cum trebuie, niste mariri substantiale unde trebuie etc) si, ca sa nu fie probleme din cauza crizei, sa se aplice peste 1-2 ani (cand trece criza)?
  • +1 (3 voturi)    
    crestere tva-salariu minim (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:03)

    gigi [anonim]

    Este normal ca,guvernul sa accepte strigatele bugetarilor,pentru ca ei duc greul in aceasta tara.Pe noi intreprinzatorii mici ne intreaba daca mai putem duce si aceste mariri,Pun o intrebare pentru toti_ Ce s-ar intimpla daca intreprinzatorii mici si mijlocii.ar face o greva fiscala si nu ar platii obligatiile la stat.?
    • +2 (2 voturi)    
      ioioioi (Miercuri, 7 octombrie 2009, 12:39)

      calin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ca bine zici. Daca ar face firmele o greva fiscala ar fi vai de bugetari. Oricum ai punctat bine. Si cei din sectorul privat ar trebui mobilizati sa faca o greva.
      • 0 (0 voturi)    
        nu prea putem... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:19)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui calin

        AOAR nu are destula forta ma tem...nu prea ai cum sa unifici nu stiu cate sute de mii de companii!

        Oricum ma bucur sa vad ca au cedat presiunii!
        Back to the 90's!
        sper ca bugetarii sunt fericiti cu cei 740 lei obtinuti, cu un tva de 22-24% si cu o franzela de 2-3 lei anul viitor!
        Idioti!
      • 0 (0 voturi)    
        fratilor... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:21)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui calin

        d c faceti un razboi din asta intre bugetari si privat???
        pentru situatia din romania sunt de vina cei care ne conduc. d c nu ne concentram asupra adevaratului vinovat?
    • 0 (0 voturi)    
      nimic..... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:11)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      pentru ca automat in secunda 2 toate firmele se vor trezi cu , conturile blocate si golite de sumele datorate ....sac , vezi ca nu avem ce face ??!!!
  • +1 (1 vot)    
    Sacrificatu' economiei... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 13:04)

    Handelsblatt [anonim]

    Economia, ca si Statu' NU exista. In schimb, exista niste oameni care formeaza economia, respectiv Statu'. Altfel spus, prin sintgma "Guvernul este pe cale sa sacrifice economia" se va intelege "Guvernul este gata sa-i sacrifice pe cetatenii corecti, care isi platesc impozitele pentru a-si salva scaunele si a-i oferi inca un mandat actualului presedinte. Banii imprumutati ACUM sunt directionati doar catre o parte a societatii romanesti. Acest lucru este corect cand este vorba de persoane (cu adevarat) defavorizate, cei mai multi bugetari si anumite servicii necesare functionarii normale a unui Stat) si profund incorect cand este vorba de angajatii si pensionarii de lux, de tunurile celebrei de-acum camarile Basesciene (am mentionat acest nume din cauza prezentui, dar la fel de bine poate fi camarila geoanista, crinista - sper din toata inima - NU becaliana etc...). Problema este ca returarea banilor se va face (si cu) aportul celor care NU au beneficiat (decat in tr-o masura insignifianta) de Bugetul de Stat.