George Soros: Politica promovata de UE in Letonia, de reducere a cheltuielilor publice, este gresita

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 16:23 Economie | Finanţe & Bănci

Multimiliardarul american George Soros, care si-a construit averea prin speculatii pe pietele valutare, a criticat sambata modul in care actioneaza Uniunea Europeana in Letonia, si in special cerinta Bruxellesului de a reduce cheltuielile publice in aceasta tara extrem de afectata de recesiunea economica mondiala, relateaza AFP.

"Presiunea exercitata asupra lor pentru a-si reduce cheltuielile publice, in conditiile in care problemele vin din sectorul privat, este o politica gresita ce trebuie evitata", a declarat finantistul de origine maghiara, la postul public de radio al Suediei.

"Cred ca statele UE sunt in masura si trebuie sa ajute Letonia mai mult decat o fac in momentul actual", a subliniat Soros, care a precizat ca nu detine pozitii financiare in tarile baltice.

Economia letona, aflata in plin boom, s-a prabusit incepand cu anul trecut si ar trebui sa sufere o recesiune de 18% in 2009, cea mai mare din UE.

Uniunea Europeana a contribuit cu 3,1 miliarde de euro la un imprumut international de 7,5 miliarde de euro, sub conducerea FMI, care a inceput recent sa faca presiuni asupra Letoniei pentru a-si respecta angajamentele initiale de reducere a cheltuielilor publice.

Guvernul leton, care refuza sa-si devalorizeze moneda, nu a reusit sa-si reduca bugetul decat cu 325 milioane latsi (462 milioane de euro), fata de angajamentul initial de 500 de milioane.

George Soros afirma ca UE ar trebui sa se arata mai generoasa, pentru a facilita relansarea economica, subliniind eforturile realizate pana in prezent de Letonia pentru a asigura adoptarea euro. In opinia sa, FMI se arata "mai intelegator".

Imprumuturi europene mai generoase "ar ajuta activitatea economica din Letonia sa supravietuiasca. Acest lucru poate fi realizat si nu inteleg de ce nu o fac", a mai spus influentul miliardar.

George Soros este reconuscut ca fiind artizanul unor spectaculoase "lovituri" speculative, precum cea orchestrata impotriva lirei sterline in 1992, care l-a facut unul dintre cei mai oamenii cei mai bogati ai planetei. El varsa o suma importanta din veniturile sale pentru opere caritabile.


Citeste mai multe despre   










1415 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    halal profesor (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 16:40)

    florinelul [utilizator]

    mai bine i-ar invata pe letoni arta speculatiilor financiare, alea care l-au facut putred de bogat in detrimentul tuturor tarilor si oamenilor pe care i-a saracit cu scamatoriile lui fiscale.
    opera de caritate inseamna, bine-nteles, atunci cand lansezi pe piata un zvon ca sunt foarte multi cartofi de vanzare pentru a cobori pretul, apoi ii cumperi unui amarat un sac de cartofi la un pret mult subapreciat si, la final, cu toate camerele de filmat atintite spre tine, ii dai altui amarat anonim un cartof din sacul acela. va multumim ca existati, domnule Soros si va mai asteptam pe la noi.
    • +1 (9 voturi)    
      esti frustrat (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 17:24)

      cccdan [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

      te manaca rau frustrarea... si o mica precizare: speculatia e o arta si nimeni nu poate fi invatat de catre altcineva cum sa speculeze bine... trebuie sa ai talent innascut si sa pui pasiune multa ca sa faci bani din asa ceva!
      • +1 (7 voturi)    
        "Arta" specularii (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 17:53)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui cccdan

        Asta nu e "arta". E o alternativa la adevarata arta a muncii.

        Nu exista speculanti "de succes" care sa nu se fi folosit de niste informatii inainte ca ele sa ajunga la urechile multimii. Asa oricine sitie sa speculeze, nu?

        Speculatia nu poti zice ca e chiar furt, e un fel de hotomanie, de a transfera pe spinarea altuia o greutate (pierderea) si sa zbori tu mai usor (profitabil), chiar daca celalalt moare de foame.

        Bottom line: din munca cinstita nu te poti face miliardar. Exceptie poate inventatorii autentici, care prin drepturile de autor isi pot asigura un trai foarte decent si meritat.
        • +2 (2 voturi)    
          Da' de unde (Duminică, 11 octombrie 2009, 5:51)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Tre' sa stai sa studiezi matematica ani de zile inainte sa te poti apuca de speculatii pe pietele financiare. Informatia te ajuta, da' inainte de a avea informatia tre' sa stii ce tre' sa faci. Aceeasi informatie care pe Soros l-a ajutat sa se imbogateasca pe unu' nepriceput l-ar fi ajutat sa-si rupa gatul in mod iremediabil.

          Cat despre inventatorii autentici: daca stai matale sa studiezi cateva inventii care au schimbat lumea, ai sa vezi ca si la ei a fost frecvent chestie de informatie, nu de knowhow pe care doar ei il aveau, si relativ rar de munca in exces. In plus, io nu stiu ca vreun inventator sa fi ajuns printre cei mai bogati oameni din lume de pe urma inventiei sale.
      • 0 (6 voturi)    
        chiar speculezi... (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 17:53)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui cccdan

        ovreiul Soros este intro echipa de finantisti ovrei americani ,din care unul ,un obez extrem de comod, e geniu financiar !nu Soros speculeaza ,el este interfata , responsabil PR,cu datul din gura,cu presupusul ..aia care nu se vad conteaza cu adevarat
        • +1 (3 voturi)    
          Ce va supara tovarase? (Duminică, 11 octombrie 2009, 0:10)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Va supara ca da un sfat bun? L-ati auzit pe Niculae agrostar dandu-si cu parerea sau pe Patriciu in vreo directie alta decit propriu buzunar? Iacata ca mai bun e "ovreiul" cum cu bizar , pentru un om tanar, antisemitism va exprimati, decat taranoiul si grecoteiul.
      • +2 (6 voturi)    
        .... arta pe care tu nu o stapanesti .... (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 18:53)

        Cioara vopsita [anonim] i-a raspuns lui cccdan

        Florinelul are dreptate.
        Daca cartoful ala e cel mai mic din sac si e si stricat pe deasupra, existand riscul de a-i strica si pe ceilalti, filozoful Soros nu mai poate de bine. Rezolva doua lucruri: scapa de putreziciune si e considerat si mare caritabil.
      • -1 (3 voturi)    
        Alternativa la tzepe (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 20:20)

        geo [anonim] i-a raspuns lui cccdan

        cccdan, tu ce crezi ca e mai de dorit, sa fii un artist pasionat al excrocheriilor prin care sa nenorocesti alti oameni, sau sa fii OM? Umanitatea, bunatatea, spiritul de sacrificiu, altruismul mai sunt azi la moda, cand sunt aclamate tepele si teparii (fie ei si "filantropi")? Eu cred ca mai sunt inca la moda. Se poate si altfel. E minunata bucuria de a fi om cu celalalt si deasemenea de a aprecia bunatatea altora! Daca simti macar pentru o clipa o dispozitie sufleteasca de a te purta cu bunatate fata de cineva, nu-ti reprima aceasta stare de spirit! Nu e o slabiciune, e o putere!
      • +2 (4 voturi)    
        iti plac speculatorii? (Duminică, 11 octombrie 2009, 16:22)

        ion daniel [anonim] i-a raspuns lui cccdan

        din cauza unor speculatori ca el si a instrumentelor finaciare inventate de ei a ajuns letonia in situatia asta si criza in lume...
        sunt de acord cu presedintele frantei care vrea sa ii taxeze...dupa mine ar trebui luate masuri mai dure...
        nu te joci cu vietile a milioane de oameni ca sa obtii niste foloase personale si in nici un caz nu te poti curata de pacate facand donatii
        ca sa iti dau un exemplu:
        soros a sponsorizat campania de apararea "frumusetilor" de la rosia montana si apoi a cumparat Gabriel Resources pe nimic (dupa ce i-au scazut valoarea din cauza campaniei de mai sus) prin firme fantoma la care este actionar... asta se numeste specula si manipulare, iar astfel de actiuni ar trebui pedepsite exemplar

        cum e sa fi mai sarac deoarce unii au scos bani din nimic, prin speculatii, iar tu trebuie sa platesti pagubele facute de ei? cum e sa iti creasca rata la banca sau sa iei credie cu dobanzi de 20% dupa ce altii au scos profit prin devalorizarea leului in toamna trecuta? iar daca esti unul din ei, fi fara grija : "orice nas isi are nas-ul" si nu esti tu unul din pestii cei mari(precum soros) care nu pot fi atinsi asa usor
  • 0 (4 voturi)    
    nenicule (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 16:44)

    tanti soros [anonim]

    S-au terminat matzocariile in alte tari si te-ai orientat acum pe tarile baltice? SIGUR adica nu ai nici un interes, gata ai impartit toate prezervativele prin scoli la copii de 7-8 ani si te plictisesti?
    Stai mai nene acasa si trage-ti aerele in fata televizorului...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu ... (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 17:47)

    Ilina [anonim]

    Nu Gerorge ci Gyorgy si nu american e maghiar.
  • +2 (6 voturi)    
    Soros/Madoff (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 18:39)

    Peter Badesco [anonim]

    Domnul Soros este echivalentul domnului Madoff ( schema Ponzi ) . Amandoi sunt in aceasi 'oala'. Madoff a facut ilegalitati iar Soros face lucruri asa numite legale. In procesul asta rezultatul celor doi este la fel. Ei acumuleaza banii altora. Fac acest lucru, pentru ca li se pemite,...deocamdata. Argumentul lor este ca asa este in capitalism,...realitatea este ca nu e chiar asa. Acesti oameni inventeaza tot felul de inginerii financiare care in final fac enorm de multi oameni saraci. Dupa aia domnul Soros, vine si face donatii, donatii care in mod normal nu ar trebui sa fie facute intr-o societate corect constituita. Dupa cate stiu eu in Danemarca si Norvegia domnul Soros nu a facut nici o donatie. Este pacat ca tocmai el . un supravietuitor al holocastului face toate astea. Cu alte cuvinte , iti smulge 10 miliarde si pe urma iti 'doneaza' ( din banii tai ) 500 de milioane. Ce om bun.
  • 0 (2 voturi)    
    Asta e ala de-i actionar la uzina de cianuri? (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 18:58)

    Giony [anonim]

    Am auzit ca e mare actionar la firma aia de vrea sa utilizeze cianuri prin Ardeal pentru a face rost de aur.
    Aia de vor sa ne convinga la teveu ce mult bine o sa faca ei romanilor.....
    Insa pe de alta parte aud ca individu' se faleste tare ca sprijina diferite organizatii ecologice si de protectie a mediului.
    Care-i adevaru' cu unguru' asta?
    • +1 (3 voturi)    
      Off, informarea ... (Duminică, 11 octombrie 2009, 6:00)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Giony

      ... cu Internet si google la indemana ar trebui sa fie usoara. Da' se pare ca pt. unii e in continuare extrem de dificila.

      Soros a declarat public ca n-are absolut nici o treaba cu RMGC, si s-a intalnit doar o singura data cu un reprezentant al unei alte firme implicate (maharii din Canada care-s in spatele RMGC), si i-a zis sa caute sa conceapa o solutie in acord cu oponentii proiectului, ci a facut personal o cerere de desecretizare a unor documente legate de proiectul RMGC, adresata primului ministru, anu' asta in iunie. Cine nu crede, vezi aici: http://www.soros.ro/en/features_detaliu.php?features=18

      E fi ungur, o fi speculant financiar, da' dupa vreo douazeci de ani de cand stiu de el si de fundatia lui in RO, eu nu cred ca omu' chiar e rau intentionat.
  • -1 (3 voturi)    
    dreptate (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 19:09)

    gheo [anonim]

    toata lumea are dreptate aici
    si soros, si fmi-ul, si ue, si cei care comenteaza ...
    in ordinea numerelor de pe tricou: reducerea cheltuielilor va avea un efect de domino, vor fi afectati cei care beneficiau de salariile angajatilor din sistemul public, adica magazine, producatori agricoli, transportatori... toti privati, toti dadeau bani la buget
    se va reduce cheltuirea banului public dar se vor reduce si veniturile; vor apare cheltuieli cu somerii si atunci statul iese in pierdere
    fmi - are si el dreptate, e nevoie peste tot de eficienta in cheltuirea banului public; doar ca nu-i momentul...
    ue - vor sa-i puna pe letoni (si nu numai) la slabit pentru ca multe dintre investiile europene se toaca pe salarii la stat... suna cunoscut?
    cei de pe forum, doua tabere: soros - un profitor - este perfect adevarat
    soros - un om capabil - si asta e adevarat; n-ar putea sa faca magarii daca ar fi oameni competenti la fraiele finantelor unor state si institutii, publice sau private...
    pana acum foate putine tari au dovedit ca au ministri de finante care stiu matematica... iar alea care au, au iesit din criza si au fost afectati destul de putin...
    • +2 (2 voturi)    
      Ba nu chiar (Duminică, 11 octombrie 2009, 6:25)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      De ce se leaga unii mai sus e lovitura data lirei sterline in 1992. Daca citeati si voi o tzara informatia de pe 'net, vedeati ca treaba s-a intamplat din cauza unei prostii enorme, cauzata dupa parerea mea de aroganta si infatuare, a celor responsabili de sanatatea financiara a statului britanic.

      Pentru cine e puturos sa caute, doar cateva detalii interesante: la baza afacerii sta numirea pe cirterii politice intr-o pozitie cheie pt. finantele britanice, iar toata prostia a fost a guvernului britanic, care, posibil influentat de nostalgia imperiului si de o infatuare specific britanica, a amanat in exces o masura care se impunea si pe care oricum n-a reusit sa o evite pana la urma - o amanare de doar o zi a unei acelei masuri a costat guvernul britanic miliarde de lire sterline. Chestia cea mai vesela e ca daca guvernul britanic ar fi actionat corect si la timp, Soros si altii ca el ar fi cules faramiturile, in timp e profitul de miliarde l-ar fi facut chiar guvernul britanic, in ciuda scaderii monedei nationale.

      In concluzie, parerea mea: cine castiga din lacomia, infatuarea sau aroganta altora nu prea poate fi calificat drept necinstit sau necumsecade. E una sa-l pacalesti pe un retardat si sa-i iei banii, e cu totul altceva sa taxezi lacomia unuia care are bani mai multi decat ii trebuie. In plus, daca va uitati putin, in general guvernele, dar si bogatasii lacomi si avari sunt prosti administratori ai banilor. Pe cand un om de afaceri ca Soros eu as zice ca e un mult mai bun administrator. Daca costa doi lei ca statul sa faciliteze o anumita operatie, in mod cert Soros se pricepe s-o scoata la un leu.
  • 0 (0 voturi)    
    Soric (Duminică, 11 octombrie 2009, 21:57)

    HESS [anonim]

    O tara e precum o casa.Cu cat venituriile care intra in casa sant mai mari decat cheltuielile este ok.Cand insa cheltuielile sant mai mari decat venituriile e bai. Intrand in deficit letonia va evea nevoie de lovele.Ghiciti cine se va oferi sa-i imprumute.