De ce creste pretul aurului?

de Cristian Orgonas     Khris.ro
Vineri, 23 octombrie 2009, 9:01 Economie | Finanţe & Bănci

In ultimul an, pretul exprimat in dolari al unei uncii de aur a crescut cu aproximativ 45% (28% in euro), si probabil multi se intreaba care a fost motivul acestei evolutii si ce se va intampla in continuare.

De-a lungul istoriei, in vremuri de criza, aurul a fost un activ de refugiu pentru cei cu aversiune la risc, iar in conditiile in care speculatiile legate de iminenta prabusire a dolarului se inmultesc pe zi ce trece, concentrarea atentiei investitorilor pe aur este oarecum normala.

Insa, de data aceasta, lucrurile sunt ceva mai complicate pentru ca in joc se afla si Bancile Centrale din intreaga lume, care, in 2009, pentru prima data in ultimii 20 de ani, se pare ca vor deveni cumparatori neti de aur.

Incepand cu 1989, acestea au vandut masiv aur, iar teoria conspiratiei spune ca au facut asta pentru a sustine un dolar puternic si a forta scaderea pretului la aur pentru a il face neatractiv in ochii investitorilor, aurul fiind vazut ca o amenintare la adresa rezervelor in dolari pe care Bancile Centrale le aveau.

Timp de peste 10 ani, pretul aurului a scazut aproape continuu, ajungand la 255 de dolari pe uncie in 2001, dupa care a inceput sa creasca sustinut, coincidenta sau nu, aceasta evolutie avand loc pe fondul scaderii importantei dolarului ca moneda suprema in comertul international.

In acest an insa, optica Bancilor Centrale s-a schimbat, in sensul ca de frica unei deprecieri a monedei americane, acestea incearca sa scape de dolari si sa cumpere aur in scopul diversificarii rezervelor, desi la nivelul Chinei spre exemplu, cateva zeci sau chiar sute de tone de aur cumparate, nu reprezinta mai nimic in comparatie cu “marea” de dolari pe care aceasta tara o are in rezerva.

Citeste restul analizei si comenteaza pe Khris.ro.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1838 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Matematicienilor (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:25)

    Inteleptul [anonim]

    Cum adica 45% si 28% in Euro?

    Procentul nu se schimba indiferent de unitatea de masura...de-aia e procent. A crescut cu 45% pt dolar si 28% in euro? Ce interesant...
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:45)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Inteleptul

      Pai dolarul s-a depreciat fata de euro sau daca vrei euro s-a intarit fata de dolar. De aici diferenta de procente.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu-i greseala... (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:47)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Inteleptul

      Procentele sunt diferite pentru ca dolarul s-a depreciat fata de euro.
    • +3 (3 voturi)    
      mai bine taceai (Vineri, 23 octombrie 2009, 10:00)

      :)) [anonim] i-a raspuns lui Inteleptul

      :))
  • +2 (2 voturi)    
    daca taceai ... (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:38)

    Un stelist [anonim]

    este diferenta intre cresterea in USD si EUR pt ca USD s'a cam devalorizat in ultima vreme in raport cu EUR, dar na, e mai usor sa murdaresti ceea ce nu intelegi ...
  • +3 (3 voturi)    
    un prieten istoric (Vineri, 23 octombrie 2009, 11:15)

    moldoveanu [utilizator]

    imi spunea ca pretul aurului a crescut totdeauna in preajma razboaielor majore.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:19)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      cand e eclipsa de soare cerul se intuneca,
      totusi nu e eclipsa in fiecare noapte. (am ales exemplul fiindca e pe intelesul fanilor astrologiei)
  • +1 (1 vot)    
    FMI si Banca Mondiala......vegheaza (Vineri, 23 octombrie 2009, 11:23)

    capatu' satului [anonim]

    cresterea pretului aurului era previzibila de mai mult timp, respectiv de la inceputul crizei financiare in USA, de vreo 3 ani,
    in cazul in care BNR nu a luat masuri pt. cumpararea de aur la greu ne-am ars, se duce draq cea mai mare parte din dolari si euro prin raportare la aur......., respectiv scade valoarea rezervelor BNR raportate la aur,
    bine ca partidele parlamentare inclusiv PDL si-au trimis reprezentanti in Consiliul de Administratie al BNR, astia lucreaza la greu, si cu stanga si cu dreapta,
    oricum BNR, nu mai poate tezauriza numai aur de mai multi ani, guvernarea CDR 96' - 00' a adus tarii multe lucruri bune cu ajutorul "recomandarilor" FMI si BM printre care ridicarea monopolului statului in comertul cu lingouri de aur,
    anterior aparitiei la guvernare a "luminitei de la capatu' tunelului" tot ce producea in tara sub forma de lingouri (2 - 4 tone pe an) mergea direct in tezaurul BNR,
    acum totul merge prin Elvetia si restu' lumii,
    Glencore, Trafigura, trebuie sa aiba si ei de lucru....., arabii cumpara in nestire lingouri, iar acum s-au trezit si tigri asiatici din somn.......
    oricum Isarescu, Olteanu, si restu din stafu' BNR, impreuna cu purtatoru' de cuvant se pot lauda in fata tarii: au reusit sa creasca valoarea rezervelor BNR prin simplul fapt ca a crescut valoarea aurului din tezaur......, despre cumpararea de aur la inceputul crizei (lectie de economie de scoala primara) nu are rost sa vorbim.......
    dormiti linistiti, se zvoneste ca politica BNR se indrepta sigur pt. un curs de schimb stabil de 5 lei/eur inca din ianuarie 2010,
    bine ca a avut grija BNR sa reduca restrictiile de la creditare prin 2005
  • +1 (1 vot)    
    LA (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:24)

    sabo [utilizator]

    aceasta valoare s-a cam cazut la intelegere cu europa sa trecem la euro.
    e valoarea pe care ne-au bagat-o pe gat pana la urma, ajutati si de conjunctura actuala!
    de la 3 si ceva la 5, este un dezastru!
    • 0 (0 voturi)    
      3 si ceva? (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 6:49)

      Sabina [anonim] i-a raspuns lui sabo

      Cand a fost asta?
  • 0 (0 voturi)    
    FED a scos la vanzare 400T de aur (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 7:57)

    Adrian [anonim]

    Pretul aurului creste pentru ca Americanii vor sa il creasca pentru ca trebui sa isi ia cash`ul inapoi de pe piata, cum face asta ...vanzand 400tone de aur Chinei. La ce pretz ? Cu 45% mai mare hihihihihi.