BNR: Statul aproape ca a "confiscat" creditul, iar romanii isi muta economiile in valuta

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2009, 13:03 Economie | Finanţe & Bănci

Bancile prefera sa finanteze masiv Statul in dauna populatiei, romanii isi muta depozitele din lei in valuta, iar masa monetara in sens larg a crescut cu peste 10 la suta in ritm anualizat. Aceasta e esenta comunicatului BNR referitor la indicatorii monetari, remisi Hotnews.ro prin intermediul unui comunicat.

Creditul guvernamental a crescut  în luna septembrie cu 273,2 la sută (255,7 la sută în termeni reali) faţă de 30 septembrie 2008, ceea ce inseamna ca finantarea Statului a devenit operatiunea favorita a bancilor in materie de creditare.

Practic, titlurile de stat au asigurat aceasta crestere consistenta, acest lucru fiind si una dintre explicatiile pentru dobanzile inca ridicate din sistemul bancar. Foamea de bani a Statului e atat de mare incat bancile isi permit sa tina sus dobanzile.

Depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au coborat la 59 de miliarde de lei in septembrie (cu 1,2%  fata de august), chiar daca in ritm anualizat reprezinta o crestere de 17,3% fata de septembrie 2008. In termeni reali, cresterea este insa mai mica de 11,8 la sută în termeni reali) faţă de 30 septembrie 2008. Explicatia e relativ simpla.

O parte dintre depozitele nou constituite reprezinta economii, o alta parte avansuri constituite in vederea obtinerii de imprumuturi ipotecare iar o a treia parte inseamna retragerea leilor din conturile de depozit si schimbarea lor in valuta plasata in conturile de economii in valuta.

In cazul companiilor, situatia e mai proasta, in sensul ca firmele au inceput sa isi consume din banii aflati in conturile de depozit, la 30 septembrie soldul acestora fiind mai mic cu aporoape 8% (-12,2 la sută în termeni reali) faţă de 30 septembrie 2008.

Pe partea de valuta, criza i-a facut pe romani (persoane fizice dar si companii) mult mai inclinati catre economisirea in valuta,  soldul acestora fiind mai mare cu aproape 22% (denominate in lei), pana la nivelul de 14,5 miliarde de euro.

Cum aratam mai sus, aceasta nu inseamna economii noi, ci pur si simplu transferuri din depozitele in lei, in cele in valuta, pe seama asteptarilor de depreciere a leului.

Masa monetară în sens larg  a fost la sfârşitul lunii septembrie 2009 de 183,8 miliarde de lei, in usoara scadere fata de luna anterioara, dar cu peste10% fata de septembrie 2008.

Soldul creditului neguvernamental acordat de instituţiile de credit a crescut nesemnificativ în luna septembrie 2009 cu 0,1 la sută (-0,3 la sută în termeni reali) faţă de luna august 2009, până la nivelul de 198,9 miliarde de lei. Semn al inghetului in creditul acordat populatiei. Creditul în lei a crescut cu 0,1 la sută în termeni reali, în timp ce creditul în valută exprimat în lei s-a diminuat cu 0,1 la sută (exprimat în euro, creditul în valută s-a majorat cu 0,4 la sută).


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4947 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Depozite in valuta (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:45)

    Der eokonomist [anonim]

    Este absolut o greseala sa iti tii economiile in Euro. Dl. Mugur Isarescu a spus ca "leul se poate intari" si prin urmare, cine are depozite in Euro pierde. Si cu cat se intareste leul mai mult, cu atat piererea este mai mare.
    Ideea este buna doar daca leul se devalorizeaza. Doar ca asta nu este posibil, deoarce BNR "tine cursul sub control"...
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns pt der eokonomist (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:55)

      dan popa [anonim] i-a raspuns lui Der eokonomist

      Cei care vor sa ia un ipotecar isi fac un depozit evident in valuta, care sa se constituie ca avans la credit. Aici nu discut despre randamentul la leu vs euro.
      • +2 (2 voturi)    
        Ipotecar? (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:15)

        BMS [anonim] i-a raspuns lui dan popa

        "Cei care vor sa ia un ipotecar isi" pun pofta in cui!!!. De unde ipotecar? in ce conditii? Si de unde ideea cu depozitul? Daca iei un ipotecar (totusi) avansul il demonstrezi ca achitat prin precontract si soliciti diferenta prin credit, credit care defapt acopera valoarea intreaga a imobilului.
    • +4 (4 voturi)    
      depinde (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:06)

      chachapoya [utilizator] i-a raspuns lui Der eokonomist

      Daca eu economisesc bani sa cumpar un produs care are pret in euro (de exemplu o masina) atunci e mai sigur sa economisesti in euro deoarece nu pierzi. E adevarat ca nici nu castigi insa pe mine ma intereseaza sa nu pierd, deoarece eu nu fac speculatii financiare pe seama raportului leu/euro din care doresc sa castig ci doar sa imi economises banii intr-o modena stabila.
    • +2 (2 voturi)    
      Regula de aur (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:09)

      Horia Popa [anonim] i-a raspuns lui Der eokonomist

      Diversificarea e regula de aur. Niciodata sa nu investesti totul intr-un singura modeda. O parte ii tii in let, o parte in Euro etc.

      Niciodata nu va spune dl. Mugur Isarescu ca pariul pe leu nu e castigator, ar insemna sa-ti traga singur un glont in picior.

      Daca prin absurd as tine toate rezervele intr-o singura moneda cred ca as paria pe moneda folosita de 1 miliard de persoane, EURO, si nu pe leu.
      • -2 (2 voturi)    
        vorbind de aur (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:49)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Horia Popa

        Diversificati in aur... nu are de ce sa scada.
        • 0 (0 voturi)    
          Aur vs. bani (Duminică, 25 octombrie 2009, 4:27)

          rogesteb [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

          De acord, dar eu ca un "regular Joe" daca am nevoie la un moment dat sa transform niste aur in lichiditati, cat din valoarea reala a aurului de la acel moment primesc si de unde exact? Ce fac, ma duc la casele de amanet sa primesc doar 30% sau 40%?
    • +1 (1 vot)    
      EUR/RON (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:12)

      olteanu [anonim] i-a raspuns lui Der eokonomist

      Cel mai sigur e sa tii jumate din economii in euro si cealata in lei.
      Ce pierzi pe leu cistigi pe euro sau invers.
      Per total pierzi numai comisionul de schimb valutar.
  • +1 (3 voturi)    
    credite (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:59)

    mihaicj [utilizator]

    pai cine va restitui aceste credite, nu tot populatia, prin taxe marite?? statul seamana tot mai mult cu o entitate paralela cu viata de zi cu zi a romanului de rand, cu o organizatie mafiota care solicita 'taxe de protectie' fara
    a oferi ceva in schimb. Practic Romania se inparte tot mai clar in 2 zone: 'aia' care ne jupoaie, inventand necesitati tot mai desantate si absurde si noi carora ni se ia fara sa ne intrebe daca suntem sau nu de acord...
    dar scadenta e foarte aproape!
    • +2 (2 voturi)    
      Sunt de acord (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:01)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui mihaicj

      Sunt de acord cu tine cand spui ca statul s-a transformat in "asupritor". In mod normal trebuia sa ne identificam cu statul ... ca fiind o structura ce lucreaza pentru noi. Acum este clar ca noi am devenit niste scalvi, niste vite de jug, pentru stat. Prin interventii pe piata, prin legi fiscale aberante, prin alocarea de sume de la buget pentru afacerilor "lor" - a politicienilor - statul ne subjuga, ne obliga pur si simplu sa emigram.
      Apropos, nu ajunge ca platim o gramada de taxe la stat, acum ar trebui sa spunem ca am ajuns sa cotizam si la bugetul Austriei, Americii ..etc., ca de ne permitem. Politician - Verba volant. Nici nu se mai jeneaza sa se ascunda cand le sunt descoperite jafurile si magariile. Ba au chiar tupeul sa ne minta in fata. Erste, Petrom, Raiffeisen, ---- Austria, Exxon si Bechtel --- USA.
      Cat despre invest --- eu acum cativa ani am inceput sa investesc in aur si pamant. Nu stiu ce are acest metal, dar toata istoria lumii s-a invartit in jurul lui. Nu cred in hartie si promisiuni.
  • +1 (1 vot)    
    am invatat sa citesc aburii BNR (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:39)

    din nou aburi de la BNR [anonim]

    Acest articol indemana de fapt populatia sa economiseasca in valuta. de fiecare data cand se da un sfat populatiei se va intampla pe dos. este ceea ce am observat eu de 20 de ani incoace din partea BNR. De aceea...cine are urechi de ascultat sa auda: faceti economisire in RON si nu mai puneti botul la prosteala.De ce nu s-a dat acest sfat populatiei acum 1 an cand a inceput sa scada RONul??? Din contra...atunci Mugur Isarescu iesea pe posturi si indemna pe toata lumea sa parieze pe leu. Dixit!
  • -2 (2 voturi)    
    Ce bine ar fi daca s-ar economisi in alta tara (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:20)

    hic sunt leones [utilizator]

    in felul acesta bancile romanesti nu ar mai avea moneda sa imprumute atat de masiv statul...
    • 0 (0 voturi)    
      Sancta simplicitas... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 7:03)

      citizen [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Bancile la care referi de fapt nu sunt romanesti si le convine grozav sa imprumute Statul Roman (care nu intra in insolventa).
  • 0 (0 voturi)    
    leul???? (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 8:54)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Singura functie rationala a leului in conjunctura economica si monetara actuala ar putea sa fie finantarea deficitului bugetar prin devalorizare, adica prin tiparirea de lei.
    In rest leul nu serveste la nimic si se poate renunta la el oricand fara nici un fel de efecte negative.
    Singurul produs al carui pret nu se formeaza in euro este patrunjelul.
    Moneda de patrunjel, nu merita efortul gestionarii masei monetare, al administrarii cursului, etc...
    www.guvernarea.ro