Traian Basescu: Romania isi va relua cresterea economica in 2010

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2009, 13:06 Economie | Finanţe & Bănci

Cresterea economica se va relua in Romania in anul 2010, iar imprumutul de la FMI a fost contractat pentru a nu fi afectata rezerva Bancii Nationale a Romaniei, spune presedintele Traian Basescu, citat de Mediafax.
  • "Chiar daca trecem printr-un moment de criza economica, Romania nu mai este nicidecum Romania de acum cinci ani sau de acum zece ani, care sa nu poata trece de momente economice dificile. Practic, acum avem resursele anului 2007, datorita reducerii cresterii economice. Deci nu suntem nici la stadiul 1995, nici la stadiul 1998, cand eram pe punctul sa intram in incetare de plati", a afirmat seful statului.
  • "Imprumutam bani pentru ca nu vrem sa ne afectam rezerva Bancii Nationale, care este de circa 26-27 de miliarde de euro. Orice stat are obligatia sa aiba rezerve valutare, dar nu inseamna ca Romania nu poate trece peste momentul economic dificil si ca nu isi va relua cresterea economica in cursul anului 2010", a mai spus seful statului in discursul sustinut cu prilejul manifestarilor organizate de Asociatia Nationala a Cadrelor Militare in Rezerva si in Retragere "Alexandru Ioan Cuza" cu ocazia sarbatoririi Zilei Armatei Romaniei, la Cercul Militar National.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1124 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Marmota (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:09)

    maximlemetru [anonim]

    Cu siguranta, dar numai daca marmota va inveli ciocolata!
    Oricum, cu guvernul BOC III, niciodata.
    • +2 (2 voturi)    
      Toamna cartitei (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:54)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui maximlemetru

      Am mai vazut filmul asta si in 2008. Are titrajul prost, Basescu povesteste altceva. In realitate la sfarsit o sugruma si ii bea sangele. Pe Romania, da...
    • 0 (0 voturi)    
      INITIAL A SPUS CA TRECEM PE LANGA CRIZA (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:30)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui maximlemetru

      Ar putea macar sa taca !
  • 0 (4 voturi)    
    AMR 44 zile (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:20)

    Alexandru C [utilizator]

    http://www.inpolitics.ro/articole/48487/UPDATE-Sondaj-BCS-Finala-va-fi-intre-Basescu-si-Crin.html?gclid=CILChaj20p0CFVtB3god2GaqrQ
  • +5 (7 voturi)    
    Pai acum 2 zile era neagra.... (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:21)

    gogu [anonim]

    si acum este alba! Cine sa te mai creada Basescule?
  • +2 (4 voturi)    
    Basescu (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:21)

    Lars [anonim]

    Pana acum din pacate a dat-o in bara cu absolut toate prezicerile domniei sale. Mai bine nu se pronunta pe tema cresterii economice din 2010, la ce ghinionist este in preziceri parca vad ca nu e nici o crestere economica in 2010....
  • +2 (4 voturi)    
    iar? (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:27)

    srt [utilizator]

    M-am prins din ultimele 3 stiri in care Basescu a zis asta.
  • +2 (4 voturi)    
    Romania isi va relua cresterea economica in 2010 (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:28)

    S [anonim]

    Daca ma votati pe mine. Daca nu ...
  • +8 (10 voturi)    
    Minciuni, minciuni, ne-am saturat de ele / tine (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:34)

    MIRUNA paraschiv [anonim]

    Romania isi va relua cresterea economica la sfarsitul lunii mai 2009.
    Asta spunea bascase in februarie 2009.
    Nu te mai crede si nu te mai voteaza nimeni.
  • +5 (7 voturi)    
    Pacat ca el va fi pe mare... (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:35)

    Blonda [anonim]

    A zis ca daca pierde alegerile vrea sa plece pe mare, capitan de nava.
    Acu' problema e cine dracu ii da un vapor pe mina
    • 0 (0 voturi)    
      Gaseste Base... (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:01)

      Nuta [anonim] i-a raspuns lui Blonda

      vreo epava prin ....Triunghiul Bermudelor !!!!
  • +4 (6 voturi)    
    cand isi asuma criza,... (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:36)

    Sa ne lase cu prognozele [anonim]

    ...cum a promis ?
  • +6 (12 voturi)    
    Intrebare: cum se explica acest fapt? (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:44)

    Alexi [anonim]

    Guvernarea din ultimele 10 luni cu prim-ministru PDL e singura guvernare PE CRIZA ECONOMICA MONDIALA pe care a gestionat-o vreun partid romanesc. Deci nu se poate compara cu nicio guvernare anterioara.


    Niciun alt partid nu si-a mai luat in ultimii 20 de ani asupra lui o sarcina atat de grea vreodata. Ce a facut PDL se mai poate compara doar cu ce-a facut PNTCD intre 1996-2000, cand a gestionat o criza economica creata de data asta *din interior*, chiar de propria noastra nomenclatura comunista (ca si acum, cand crizei economice mondiale partidele PSD/PNL care-au guvernat in 20076-2008 i-au adaugat o criza proprie, creata de PSD/PNL in 2008 prin devalizarea BUGETULUI de Stat).

    Insa, dupa ce-au gestionat criza si tara a inceput sa se redreseze, ambelor partide li s-a aplicat de catre "majoritatea" PSD/PNL acelasi tratament: excluderea de la putere si de la guvernare (si din viata politica, in cazul PNTCD).

    CUM se explica acest comportament din partea PSD/PNL in situatii relativ identice ?
    • +1 (1 vot)    
      rezultatele conteaza!?!? (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:58)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Alexi

      Conteaza si ce rezultate au avut cand au gestionat criza economica.... Stiu ca pare greu de inteles: adica cum sa conteze rezultatele daca n-au avut rezultate?
      • 0 (0 voturi)    
        nu conteaza DECAT rezultatele (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:52)

        Rezultate vs. CRITERII MASURABILE [anonim] i-a raspuns lui dan

        .


        dar ai vazut vreodata la Televizor vreo analiza concreta pe "rezultate", asa cum se face ea, ca la carte, dupa indcatori economici si in comparatie cu tarile asemanatoare (Bulgaria, Ungaria, Polonia) dar si cu tarile dezvoltate din UE ?
        Simplu spus ai vazut vreo analiza dupa criterii masurabile aplicate la-toti-la-fel, deci care nu pot minti ?

        Guvernarile se judeca dupa criterii masurabile, care se pot aplica LA-TOTI-LA-FEL
        Adica dupa indicatorii economici care arata mersul economiei si care nu pot minti


        Eu n-am vazut asa ceva, am vazut doar propaganda PSD/PNL la televiziuni (ca doar nu le-au cumparat ep TOATE ca sa spuna adevarul)
        Asa ca judec cu capul meu, cu ajutorul rapoartelor BNR, FMI, cu datele indiscutabile de la EUROSTAT, si cu ajutorul unor bloguri economice - vezi aici pe HN, blogul lui Christian Ogonas
    • +1 (1 vot)    
      sa fim putin mai rigurosi (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:01)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui Alexi

      Pe taranisti nu PNL/PSD i-au scos din politica ci PD-ul!!! Care acum o pateste si el, ca asa e normal...
      • 0 (0 voturi)    
        Emil Constantinescu (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:03)

        Alexi [anonim] i-a raspuns lui ionel

        Imi pare rau dar nu PDL a scos afara din istorie PNTCD ci chiar Emil Constantinescu prin refuzul de a candida in 2000.

        Jocul acesta a dat practic pe tava TOATA opozitia lui Adrian nastase in 2000, pentru ca daca PNTCD ar fi intrat in parlament, ar fi avut cel putin 20% iar toata opozitia in intregul ei ar fi depasit 30% deci anii 2001-2004 n-ar mai fi devenit anii unui Regim de Dictatura Personala a lui Adrian Nastase

        NB: DICTATURA care n-a fost determinata de vreo amenintare externa, nici de vreo criza economica interna sau externa, ba chiar a fost instaurata intr-o perioada in care Romania avea crestere economica si incepuse s-o duca BINE ... !

        aici:

        Constantinescu și Băsescu
        http://cristianpreda.ro/2009/05/12/constantinescu-%C8%99i-basescu/


        Corneliu Coposu
        http://cristianpreda.ro/2009/05/20/corneliu-coposu/
    • +1 (1 vot)    
      boc = nota 1.3 (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:11)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Alexi

      s-au comparat cu altii de prin alte parti ale lumii.
      nu stiu despre ce redresare vorbesti. cred ca ori esti plecat din Ro ori citesti stirile din cancan.
      • 0 (0 voturi)    
        De la CINE e nota? (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:44)

        Alexi [anonim] i-a raspuns lui justin

        E o organizatie internationala renumita, sau e un ONG care poate fi paltit de patriciu?

        FMI zice ca:

        FMI despre actiunile Guvernului Romaniei: Apreciem ca a rezistat sa aplice masuri populiste

        de E.M. HotNews.ro

        http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5903755-fmi-despre-actiunile-guvernului-romaniei-apreciem-rezistat-saaplice-masuri-populiste.htm
  • -1 (3 voturi)    
    Mos Nicolae (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:54)

    xxxx [anonim]

    ...Daca de mos Nicolae ne va scapa de marinari.

    Marinaru' cu ai lui,
    Sa se duca Dracului!
  • +1 (1 vot)    
    "Expertul" (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:06)

    sorin [anonim]

    Iar auzim previziuni din putul gandirii economice al lui bascosu! D-l economist, expert in prognoza si previziuni economice, pe baza datelor economice si al unui modul de simulare a evolutiei economice, coroborata cu previziunile externe, a ajuns ;la aceasta concluzie!
    A, pardon, am uitat, e marinar si le scoate din basca! Cum zicea cu anul ala pe mare? Drum bun si vant din puuuupaaaa!
  • 0 (0 voturi)    
    este posibil, dar nu e relevant (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:26)

    gelu [anonim]

    cresterea economica e relativa la anul precedent. e posibil 2010 sa fie cu 0.X% mai bun ca 2009. deci este crestere, dar ce folos? vom fi in acelasi rahat daca nu chiar mai mare ca oamenii care au consumat din rezerve anul asta, la anul nu vor mai avea.
  • 0 (0 voturi)    
    A... (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:40)

    Xulescu [anonim]

    ... uitat sa adauge : "doar daca ma votati pe mine presedinte" :))) Al dracu' dom' Traian !
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu se face vinovat si de criza mondiala!??!?! (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:43)

    Vali [anonim]

    Mai fratilor....ce aveti cu omul asta?...in ultimul timp Basescu este vinovat de toate .... pana la urma si criza care a inceput in state tot el a declansat-o ... parca va aud...Poate a promis unele chestii si nu s-a tinut de cuvant...cauzele nu le stiu...insa aratati-mi voi politician care a facut tot ce a spus si care nu isi schimba declaratiile dupa cum bate vantul.....trebuie sa alegem raul cel mai mic....si decat Geoana - sustinut de comunisti care face parte din partidul cel mai corupt si care cumpara voturi cu zahar si faina de la saraci sau chiar bani (parca din PSD e Negoita care saracul are 1600 de case) mai bine Basescu. Asa ca ganditi-va de mai multe ori inainte sa criticati asa mult.
    Pe langa asta nici un guvern post decembrist nu s-a confruntat cu o criza globala cum este cea de acum...ati uitat asta?
    Asa ca Hai Basescu!
  • +1 (1 vot)    
    Rugaminte catre dl Basescu. (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:55)

    AlinN [anonim]

    Desi va voi vota, mi-a fost greu sa nu remarc "exactitatea" prezicerilor precedente. Va rog, spuneti ca va fi scadere economica in 2010!
  • 0 (0 voturi)    
    cresterea cui ? (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:56)

    stan [anonim]

    Ne pune d-l Croitoru o pila la FMI si mai primim niste bani gratis......Rusine d-le presedinte cu p mic.
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:04)

    liviu_ [utilizator]

    probabil vom avea crestere economica, dar noi tot prost o sa o ducem ca tre sa dam inapoi imprumutul la FMI...
    in fine... oricum orice om cu un gram de creier nu mai crede nimic din ce spuneti voi politicienii (mai ales in campanie)
  • 0 (0 voturi)    
    Cresterea economica a Romaniei (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:05)

    AsmVax [anonim]

    Romania, dupa revolutie, nu a avut nici o crestere economica; s-a indatorat si a existat o falsa crestere a economiei.
    Romania nu mai are industrie, agricultura...nimic, de unde dracu crestere economica?
  • 0 (0 voturi)    
    D-le Basescu spuneti.... (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:05)

    Uta [anonim]

    ca va fii in 2010....Kreskova,Krepkaia si.....tot asa cu...dop !
    Si poate va...credem !
  • 0 (0 voturi)    
    si acum doua zile era negru? (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:45)

    Florin [anonim]

    Acum doua zile nu se mai plateau pensiile dupa declaratiile dvs.
  • 0 (0 voturi)    
    rau cel mai mic (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 20:02)

    ionut [anonim]

    mai bine basescu presedinte
    doamne fereste sa vina comunisti la putere