Exemplul Norvegiei: Veniturile tuturor contribuabililor au devenit publice. Ar fi necesara o asemenea masura si in Romania?

de Cristian Orgonas     khris
Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:03 Economie | Finanţe & Bănci

Printr-o miscare ce ar fi fost de neconceput in majoritatea tarilor lumii, autoritatile fiscale din Norvegia au dat publicitatii, in aceasta saptamana, lista veniturilor declarate in 2008 de catre absolut toti contribuabilii norvegieni, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

Presa si opinia publica au putut astfel afla cat castiga si ce avere are fiecare norvegian in parte, publicarea acestor date starnind o frenezie fara precedent in mass-media. Imediat, ziaristii s-au apucat sa faca tot felul de topuri si clasamente in funtie de sex, educatie, grupe de varsta etc.

Aparatorii sistemului spun ca o asemenea atitudine a autoritatilor imbunatateste transparenta, care este esentiala pentru o democratie deschisa, in timp ce criticii sustin ca publicarea acestor informatii reprezinta o amenintare la adresa societatii, oamenii mai bogati aflandu-se acum in vizorul hotilor, iar cei care castiga putin risca sa fie desconsiderati.

Mai multe detalii despre acest subiect pe scotsman.com

Ma intreb ce efect ar avea o asemenea masura in Romania, unde multi castiga putin pe hartie, dar, daca ii cauti la avere, descoperi lucruri interesante.

Comenteaza pe Khris, un 'blog cu atitudine'.


Citeste mai multe despre   










1998 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Sper ca glumesti... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:37)

    me [anonim]

    In Romania o astfel de masura ar fi pentru oamenii cu venituri peste medie ca si cum ar desena o tinta pe ei... Hotii ar putea actiona la pontul statului.
    Si cred ca este si necostitutionala.
    • +6 (6 voturi)    
      Cred ca glumesti... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:30)

      bizu [anonim] i-a raspuns lui me

      Sa fim seriosi, nu au nevoie hotii de marketingul facut de stat, si-l fac singuri oricum. Si apoi sunt hoti chiar multi dintre potentialele tinte...
      • +1 (1 vot)    
        Sunteti toti in campanie electorala? (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 18:48)

        elena [anonim] i-a raspuns lui bizu

        De ce va ginditi doar la smecherii (politicieni sau nu) si nu va ginditi la situatia voastra, ca o asemenea lege nu s-ar rezuma la cei 500 (sau 1000, 10.000 sau citi or fi) de necinstiti, ci si la restul de oameni.

        Eu, de exemplu, desi declar corect la fisc toate veniturile pe care le am (atit din salariu cit si din alte activitati suplimentare) evit sa spun colegilor cind merg in vacanta in strainatate sau cind imi cumpar masina, sau imi renovez apartamentul (mobila noua, etc.) pentru ca stiu ca se vor gindi cu invidie ca am resurse mai bune ca ei, in loc sa se gindeasc la citi bani fac ei praf pe tot felul de alte lucruri. Sefii ar putea sa nu imi mai dea mie prima (pe care o merit pentru ca am lucrat bine si am adus cistig firmei) si sa o dea colegului lenes dar care se tot plinge cu cheltuielile pe care le are el. Vecinii si familia s-ar uita urit la mine ca de ce eu am si ei nu. Cei cu care interactionez in activitatea de la serviciu s-ar gindi ca din munca mea cistig cam mult (dupa parerea lor) si ar incerca sa imi puna bete in roate, preocupati de micsorarea cistigurilor mele mai mult decit de cresterea cistigurilor lor.

        Imi e greu sa inteleg cine beneficiaza de o asemenea masura. Este treaba fiscului sa verifice daca declaratiile sunt corecte, daca nu exista evaziune fiscala, nu este treaba cetateanului.
    • +3 (3 voturi)    
      poate glumesti, ref. hotii ? (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:34)

      faunbine [anonim] i-a raspuns lui me

      Dar topul 500 Forbes sau Capital 300 ? Daca ai fi hot si ai vrea sa dai lovitura nu ar fi suficienta informatie ? In al doilea rand in Romania se cumpara si se vinde orice, esti convins ca datele personale de la fisc, sunt in siguranta ?
      Mai in siguranta decat in Norvegia ?
      Adevarul este ca ar fi bine de stiut ce conturi au cei din top 500 si top 300 in strainatate ca acolo sunt banii...
      Problema este ca in Romania se castiga averi prin trafic de influenta, coruptie, cumetrii si legea nu se aplica..sa traiasca si matusile tale si binecuvantata fie matusa Tamara.....
      Cand rasfoiesti top 500 nu te miri ce averi s-au facut din speculatii ? Sa nu ii intreba, de unde au avut primele 50.000 euro sau 1.000.000...nu ? Da au avut oportunitati, o ruda la Brusa de Valori, pe cineva in parlament care a facut lege din aia potrivita, un ministru care dat o anexa la un HG prin care se faceau scutiri la taxare la importuri numai pentru anumite produse..DA, ar fi justificata, insa intr-o tara fictiune cum este Romania
  • +2 (4 voturi)    
    In niciun caz (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:44)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Hai sa nu luam tot ce vedem in strainatate si sa incercam sa implementam in Romania. Vorbim de 2 societati care ar reactiona diferit la o asemenea decizie. Daca pe norvegian il doare la basca cate case are vecinu, pe roman o sa-l intereseze tot.
    E de rau daca ajungem sa catalogam o persoana pe care nu o cunoastem, doar pentru ca are 3 masini, 2 case de vacanta. Pe langa asta, orice om cu un venit bunicel ar fi o potentiala tinta pentru hoti/camatari/tigani.

    Daca se ajunge la asa ceva (sunt sigur ca nu), atunci ar trebui ca si RDS-ul sa-mi furnizeze adresa unui utilizator dupa IP, ca doar e democratie si am dreptul sa aflu cine se afla in spatele calculatorului si m-a injurat.
    • +2 (2 voturi)    
      scrie la Forbes RO sa nu mai publice topuri (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:39)

      faunbine [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

      nu te-ai jenat cand ai vazut acolo ce avere au acumulat unii ? si tu nu esti in top 500 sa top 300 ? bravo lor ? da, asta sa le spui copiiilor, copiilor tai, mamei tale si tatalui tau, bunicilor, verilor si celorlalti.....inegalitatea nu s-a creat in Romania pentru ca unii au fost mai harnici, ci pentru ca unii au avut curajul sa nu aiba principii, valori morale, sa incalce legile sa acolo unde nu au fost legi, pe cele ale bunului simt, au mintit si au corupt....Fa-te predicator si spune-le oamenilor ca te imbogatesti sa ca poti ajunge la un trai indestulator, si sa pui si bani de o parte, muncind si fiind harnic si respectand legea, 24 din 24...si sa ai si vacante si sa te si ocupi de copii..transmiteti salutari doamnei Geoana, care isi plimba fizicul intr-un Lexus, inregistrat pe fundatie...sau citeste Ciocoii noi sau vechi
      • -1 (1 vot)    
        gresit (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 16:42)

        Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui faunbine

        Ma ajuta cu ceva daca mor de grija altuia? Pe multi din acel Top100 ii admir. O mare parte sunt oameni de afaceri care nu ies la TV sa se laude sau sa vorbeasca de averea lor. Stau in umbra si comanda.
        Vezi-ti de viata si lasa preocuparea pentru averea altora.
  • +1 (5 voturi)    
    Buna miscare (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:49)

    Claudiu Leon [anonim]

    As vrea sa se intample asta si la noi. Din pacate mai avem multe de recuperat. Chiar daca in 20 de ani s-au facut unele progrese, mai dureaza mult pana sa-i ajungem pe norvegieni.
    • -2 (2 voturi)    
      And the point is...? (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:23)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Leon

      Sa imi fie cu pardon,cu ce te ajuta daca stii ce venituri a declarat vecinul ? Asta e un progres din punctul tau de vedere? Sunt convins ca babele care pandesc pe vizor 24 din 24 ar fi incantate de o asemenea masura si la noi. :)

      In spiritul acestei masuri si eu as vrea sa aflu lunar lista ta de cumparaturi. Ce ai cumparat, de unde, cati chiloti,sutiene, ce culoare,daca esti homo sau nu, ce iq ai , ce boli ai avut sau esti predispus sa ai...etc..

      Pierdeti vremea pe acest subiect. Chiar este o prostie. Mai bine s-ar verifica averile "amaratilor" cu zeci de milioane de euro, NEDECLARATI, care nu au nici macar un loc de munca,dar isi ridica palate cu turnulete. Nu poti justifica purcoiul de bani ...confiscarea ar fi potrivita.
  • -2 (2 voturi)    
    adica... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:28)

    o [anonim]

    ...pe de o parte salariul, care poate fi sursa principala de venit pentru o mare parte a populatiei e confidential. tu respecti confidentialitatea si tot asa si firma. dar trebuie sa-l declari. si statul se gandeste sa nu respecte confidentialitatea, ca adica de ce? am indoieli mari. presupun ca informatiile nu sunt date cu amanuntul, si ca stirea este ca de obicei tratata pe intelesul tuturor, desi realitatea e cu totul alta.
  • 0 (2 voturi)    
    de ce? (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:34)

    Mihai [anonim]

    sa spun drept nu mi-ar place ca situatia financiara personala sa devina publica si nici nu ma intereseaza venitul altora, indiferent de marimea lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Cinstea la romani este o notiune abstracta! (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:50)

    traian [anonim]

    Haideti sa recunoastem ca pe la noi cinstea este cam terfelita si luata la misto!cel putin in relatia cu fiscul,cu bugetul local sau cel de stat!Vrem ca statul sa ne sprijine dar facem cat putem misto de acest stat!
    Sa ma explic? Incepand de la tipul care iti ia gunoiul din fata casei daca ii dai o bere sau de o bere pana la medici,profesori,politicieni sau sau functionari din sectorul public,toti se simt foarte corecti chiar daca destul de des mai ciupesc ceva,mai intervin pentru cineva,se mai descurca...
    La noi cinstea este inca buna doar la carciuma!in rest,oameni suntem,nu?
    Ce fraieri sunt norvegienii si ce destepti si smecheri suntem noi!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce-i tot dati cu hotii (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 15:33)

    Adrian [anonim]

    Pentru ei e simplu, urmaresc o masina pana in fata blocului sau in fata casei, se uita unde sunt termopane si o lampa mai deosebita si aia este... scuza asta cu hotii este penibila. Arata-ti-mi un roman care castiga 1000 de euro pe luna si care conduce Logan, la romani se vede lejer ca o duce bine asa ca hoti nu trebuie sa se mai streseze sa caute ce venituri au oamenii. In ceea ce priveste publicarea veniturilor eu cred ca asta trebuie facuta in Romania musai, in primul rand pentru cei care iau salariu de la stat. Trebuie sa stim exact cat castiga bugetarii (veniturile lor nete si burte) ca sa stim daca merita sau nu. Asa pot sa vad si eu cat de mici sunt veniturile la stat (sunt prea multi care se plang si nu-si merita salariile).
  • -1 (1 vot)    
    singura cale (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 16:09)

    bm [anonim]

    este singura cale sa o luam de la zero, odata cu amnistia fiscala pentru faptele contraventionale, nu si cele penale !
  • -2 (2 voturi)    
    pentru tari civilizate (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 16:22)

    tyty [anonim]

    in romania asa ceva ar fi o nebunie, o sa se trezeasca cate unul (oamenii care castiga cinstit sume decente, nu ma refer la altii) cu toate neamurile sa-i imprumute, ar fi catastrofal in tzigania noastra...
  • +1 (1 vot)    
    In Finlanda e la fel (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 17:20)

    finlandezul [anonim]

    In Finlanda poti afla veniturile cuiva doar trimitind un sms. Nu sint chiar veniturile din anul in curs (sint cu un an poate doi in urma). Sistemul exista de multa vreme (cel putin 9 ani). Nu am auzit sa fi creat probleme cel putin nu de genul ca cei bogati ar fi devenit tinta hotilor. La urma urmei nu ai nevoie de informatii de la fisc sa iti dai seama ca cineva cistiga mai bine: are casa mai mare intr-o zona buna, masina mai scumpa, iaht etc.
  • 0 (0 voturi)    
    culmea, va temeti de hoti, dar... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 18:16)

    marius [anonim]

    nu zice unul: frate, mie mi-e teama sa nu se descopere ca am un viloi si mertan la leafa de 4500 pe luna...
  • 0 (0 voturi)    
    nu a devenit (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 18:30)

    eee [anonim]

    A fost public din totdeauna.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotii (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 22:17)

    Andrei [anonim]

    Tocmai hotilor le-ar fi frica sa se faca publice veniturile :-)
  • 0 (0 voturi)    
    la noi (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 22:29)

    I [utilizator]

    la noi nici dosarele securitatii nu sunt publice... asa ca.. mai avem de protestat si de votat!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo norvegienilor (Duminică, 25 octombrie 2009, 3:27)

    Petrache [utilizator]

    Nu stiu daca toata lumea stie, dar de curand Norvegia a ajuns pe locul intai in lume in ceea ce priveste calitatea vietii. Nu e doar o coincidenta ca oamenii sant mai cinstiti si nu le e frica/rusine sa-si declare veniturile. Bineinteles o lege din asta nu ar functiona in Romania unde majoritatea parlamentarilor, afaceristilor a celor care "administreaza" legea si-au facut banii in moduri cel putin dubioase, Norvegia e un secol inaintea noastra. La noi, munca cinstita e considerata o rusine iar coruptia e "protejata" prin "lege".
  • +1 (1 vot)    
    lista veniturilor realizate nu declarate (Duminică, 25 octombrie 2009, 11:51)

    vasile [anonim]

    In Norvegia se publica de cativa ani buni aceasta lista dar nu este lista veniturilor declarate ci a veniturilor inregistrate. Cam toate tranzactiile se fac cu cardul , salariile intra pe card si toate celelalte tranzactii se fac prin banca. Toate acestea se transmit si fiscului si astfel la sfarsitul anului acesta stie despre fiecare cat a castigat. Adica ...x este ...electrician si sa spunem ca a primit intr-un an salariul de 375000 coroane . pai atunci cum de a depus in contul de economii 300000 coroane? Nu a mancat, nu a platit chirie sau rata la casa , masina, abinamente.etc? La fel este si cu cei care nu sunt muncitori. Mai avem pana sa avem curajul si vointa de a aplica un sistem care sa reduca la minimum sansele de a se sustrage de la plata obligatiilor catre stat
  • 0 (0 voturi)