Valentin Lazea, economistul sef al BNR: "Bancile romanesti omoara gaina care ar putea sa le aduca ouale de aur"

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2009, 10:11 Economie | Finanţe & Bănci

Valentin Lazea
Foto: HotNews.ro
"Daca tragem linie dupa perioada ultimelor 4 ani, cu toate schimbarile care au avut loc, situatia din prezent favorizeaza creditele in moneda nationala. Cu toate acestea, lucrurile in realitate se petrec exact pe dos. Creditul in euro creste cu o viteza mai mare decat creditul in lei. Acesta este un paradox, iar explicatia tine de marjele mari practicate de banci la creditele in lei. Bancile ar trebui sa dea mai multe credite in lei si am impresia ca omoara gaina care ar putea sa le aduca ouale de aur", a declarat economistul sef al BNR, Valentin Lazea.

El a mai spus ca prin marjele mari pe care le practica, bancile incearca sa acopere pierderile din anii trecuti. "Si acest lucru nu e bine. Ar trebui ca bancile sa isi asume greselile trecutului, sa se multumeasca cu profituri mai mici si sa nu penalizeze clientii cu marje atat de inalte", a mai precizat Lazea.

El a amintit de perioada 2005-2007, cand salariile cresteau cu 20 la suta pe an nominal si care la un asemenea ritm de crestere nu dadeau batai de cap solicitantilor, iar creditarea crestea cu viteze foarte mari, insa in prezent efectul de deleveraging se manifesta foarte consistent.

"Aveam o tendinta de apreciere a cursului leului, aveam cresteri de salarii, toate facand mai avantajos creditul in euro. Lucrurile s-au schimbat semnificativ. Salariile nu mai cresc acum atat de tare. Tendinta leului este de depreciere, ceea ce confera mai multa atractivitate creditului in ron. Speculatiile imobiliare au scazut si ele masiv, astfel ca situatia e in favoarea creditului in lei", a mai spus economistul sef al BNR.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4710 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    gainarii (Marţi, 27 octombrie 2009, 11:14)

    florin [anonim]

    ce gainarii vorbeste si omu asta, unde ai mai pomenit sa creditezi in moneda locala cand politicul este asa de instabil?
    Valoarea monedei nationale este foarte sensibil si reactioneaza imediat la schimbarile politice.
    Sa vedem daca mai vine odata PSD si PNL la putere daca mai ramane Leul la valoarea actuala.
    Cand vor incepe iara oligarhi sa bage mana cu picioare cu tot in visterie.
    Bancile nu au la baza bucatari, sunt oameni cu experienta ;-)
    • +5 (9 voturi)    
      amice, esti alaturi (Marţi, 27 octombrie 2009, 11:52)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui florin

      pai tocmai. instabilitatea politicului se transfera in cea a cursului. daca tu ai salariu pe ron si creditul tot pe ron dormi linistit. daca nu, nu. ceea ce-ti doresc si tie!
      • -5 (5 voturi)    
        prisma de privire (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:24)

        florin_f [utilizator] i-a raspuns lui vasile69

        depinde din care prisma o privesti.
        Din prisma CONSUMATORULUI i-mi doresc ceea ce spui tu, din partea BANCI privesc din partea MAXIMARI sigurantei si castigului.
        • 0 (0 voturi)    
          pierd ambele parti (Marţi, 27 octombrie 2009, 17:30)

          vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui florin_f

          gresesti. daca ai salariul in ron si creditul in eur cu ce crezi ca o incalzeste pe banca ca nu-ti mai poti plati creditul? ca-ti scoate la vanzare un apartament evaluat la 120mii euro si pe care azi nu mai poate lua nici 70?
    • -2 (6 voturi)    
      si Cojocaru iti va spune aceleasi gainarii... (Marţi, 27 octombrie 2009, 12:10)

      elector [anonim] i-a raspuns lui florin

      Daca il intrebi, probabil ca si Cojocaru iti va spune aceleasi gainarii...

      Valoarea monedei nationale este foarte sensibila si reactioneaza imediat la schimbarile politice.

      Cand politicul este asa de instabil si cand vor incepe iar oligarhii, aflati la putere, sa bage mana cu picioare cu tot in visterie, sa vedem daca mai ramane Leul la valoarea actuala...

      Parca asa suna mai politically correct... si mai corect din punct de vedere al limbii romane...
      • +2 (2 voturi)    
        Confunzi personajele, amice... (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:23)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui elector

        Parca il cheama Croitoru, dar daca zici tu...poate o fi din breasla cojocarilor....sau asta va fi al doilea premier desemnat de Basescu?....
      • 0 (6 voturi)    
        limba romana (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:20)

        florin_f [utilizator] i-a raspuns lui elector

        tema nu era pe ambalaj, era pe subiect, asa ca ce priveste limba romana punem deoparte.
        Intodeauna cand cineva nu are motive sanatoase la tema se leaga de limbaj sau gramatica, josnic.
  • +1 (1 vot)    
    nene, // (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:34)

    dan [anonim]

    Pai daca dobanda de referinta e 8% si pana recent a fost 9% normal ca bancile aveau dobanzi mari.
    Daca guvernul este cel mai bun client al bancilor, din punct de vedere al rambursarii creditelor si al volumului creditelor, cum sa dea bancile credit populatiei?
    Puneti voi mana si reduceti dobanda de referinta, sa puna primul ministru un om competent la finante, nu un pogea si atunci vei vedea ce rate vor practica bancile!
    Mai du-te si ne mai lasa si tu si Isarescu, care ne spunea sa pariem pe leu, uite ca leul s-a dus la vale...
    Mai du-te si ne mai lasa si tu si Isarescu, care a relaxat creditarea si apoi venea sa ne spuna ca avem crestere economica bazata pe credite...
  • -1 (5 voturi)    
    banca = camatar cu relatii :) (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:14)

    Andrei [anonim]

    daca iei bani de la un camatar si gajezi cu un obiect, ori ii platesti de nu stiu cate ori mai mult intr`un anumit timp, ori pierzi obiectul.

    e vreo diferenta intre camatari si banci?
  • -1 (3 voturi)    
    Sa ne traiti bine... de tot (Marţi, 27 octombrie 2009, 19:18)

    sorel [anonim]

    Cred ca pina nu cade o banca ,doua si nu se mai tempereaza graba si fuga bancilor de a stoarce bietul roman de bani ,nu se vor invata minte ,sper sa cada macar una ca se le mai inchida dorinta de castig nemeritat,dar cred ca si statul ar trebui sa dea o mana de ajutor,macar prin capitalizarea cec si eximbank,dar daca vedeti si aceste banci chiar daca sunt de stat ,nu prea se inghesue sa de tonul in economie asa ca ciokul mik ca sunte tot noi la vremuri noi la putere ...de 20 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    oricum ar fi... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 0:12)

    MariusCristiaN [anonim]

    oricum ar fi tot romanul cu credite are de pierdut!BANCILE SUNT CAMATARI CU FORME LEGALE!!!in Romania bancile aplica dobanzi si comisioane de 3 - 4 ori mai mari decat in celelalte state membre a U.E!
  • 0 (0 voturi)    
    Simpatic, cu leafa grasa, caut fata mare! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 2:01)

    taifun [anonim]

    Simpatic domnul economist sef al Marii BNR Valentin Lazea cand foloseste expresia diplomatica : "Bancile romanesti omoara gaina care ar putea sa le aduca ouale de aur".....Dar fara sange in instalatie! Care banci romanesti dle. Lazea ? Bancile astea "romanesti" cu capital majoritar strain care practica "camataria legalizata" sub obladuirea sefului dvs. de anii de zile. Care pierderi din anii trecuti ? Chiar aveti impresia ca toti suntem niste tampiti daca avem cetatenia romana ? O sa va dau un exemplu de jaf "legalizat" practicat de o banca-B....rrrrRD, pentru un credit de nevoi personale in LEI contractat in 2006 cu dobanda variabila initiala de 10, 9%/an. Subliniez, dle. economist sef DOBANDA CONTRACTUALA NU D.A.E. Ei bine in 2009, stimabilii bancheri care si-au repatriat toate castigurile uriase la bancile-mame din strainatate, mi-au crescut, cu un tupeu fara margini, dobanda contractuala la 18,15%, fara macar sa fiu anuntat printr-o amarata de recomandata. Oare care o fi DAE REALA ? Stiu, nu e nevoie sa-mi raspundeti, trebuia sa fac o reclamatie la ANPC sau eventual sa recurg la un recurs gratios sau sa-i dau in judecata? Vai de capul vostru de lasi, lucrati la impresie artistica, pe salarii grase la fel ca toti cei ce ar trebui sa apere statul si, foarte important, cetatenii acestui stat, adica pe ROMANI! Poate incercati sa efectuati niste controale specializate cel putin la conventiile incheiate intre banci si persoane fizice. Asa ca o sugestie, ca sa nu mai dati mesaje de petitoare la fete mari!
  • 0 (0 voturi)    
    Taifun,un incult,caut sa ma spanzur (Luni, 7 martie 2011, 21:47)

    Economist [anonim]

    Ba asta care iti zici Taifun si te dai smardoi pe aici...mai intai invata si tu cate ceva legat de sistemul bancar si de practicile interne ale bancilor si pe urma da-te smardoi pe net ;)