Guvernul a mandatat Ministerul Finantelor sa ia un imprumut pentru tronsonul de metrou Drumul Taberei-Universitate

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2009, 6:37 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a mandatat Ministerul Finantelor sa imprumute de la Banca Europeana de Investitii 370 de milioane de euro pentru lucrarile la tronsonul de metrou Drumul Taberei - Universitate, a declarat miercuri premierul in exercitiu Emil Boc citat de NewsIn.

"Pentru cei ce stau in sectorul 6, (in n.r.) Drumul Taberei, vreau sa stie ca azi am batut tarusul pentru a aduce primele resurse financiare (...) pentru a fi gata in 2015. Atunci va fi gata tronsonul de metrou din Drumul Taberei la Universitate", a declarat Boc.

Tronsonul Drumul Taberei - Universitate face parte din Magistrala 5 Metrou care va lega cartierele Drumul Taberei si Pantelimon.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1532 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Sfat. (Joi, 29 octombrie 2009, 8:55)

    AlinN [anonim]

    Mai bine s-ar tine cont si de apa si s-ar lua bani pentru un tren subacvatic gen cel facut intre Londra si Paris. Doar s-a anuntat ca in 100 de ani din cauza incalzirii globale nivelul marii va creste cu 60 de metri.
    • -1 (3 voturi)    
      mai bine lasa in pace cetatenii Dr.Teb... (Joi, 29 octombrie 2009, 10:22)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Astia, in frunte cu Poteras, nu stiu cum sa mai fure ceva. De curand am aflat ca Primaria si MApN a concesionat in Dr. Teberei, pe 50 de ani (a-ti citit bine) terenul de langa parcul Moghioros/Posta internationala aceleiasi firme ce a cosntruit patinuarul de pe coltul pietei. Valoarea e de 15.000 euro pe an pentru o suprafata de peste 5 hectare (firma detinuta prin participare de Cocos, Poteras si inca un asociat).
      Asta inseamna ca pana o sa murim o sa fim terorizati in fiecare seara de muzica puternica de pe patinuar, de aurolacii ce-si fac veacul pe acolo si de cainii comunitari de pe pajiste.
      In concluzie metrou ne mai trebuia, facut de firmele prietenilor celor trei, ca-i criza, sa nu moara si ei de foame.
  • -2 (6 voturi)    
    Vai (Joi, 29 octombrie 2009, 9:34)

    ana [anonim]

    Imprumuturi peste imprumuturi.Nu faceti decat sa ne inglodati si mai mult in datorii.Nu o sa mai existam ca tara in viitor.Nu sprijiniti productia romaneasca de toate tipurile dar faceti imprumuturi!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e nevoie (Joi, 29 octombrie 2009, 9:34)

    Sorin [anonim]

    Da, asa e, 60 metri de apa in plus peste 100 ani.
    Dar Romania este cu 100 de ani in urma.
    Asa ca nu ne trebuie tren subacvatic :P
  • -2 (4 voturi)    
    mai bine lipsa (Joi, 29 octombrie 2009, 9:36)

    pfff [anonim]

    daca se apuca sa sape pe la suprafata, mai bine nu mai fac niciun metrou, o sa blocheze 3 cartiere pana in 2025 cand va fi "gata" si va trebui sa il renoveze...
  • -5 (5 voturi)    
    alta gogoasa (Joi, 29 octombrie 2009, 9:38)

    tony [anonim]

    boculeeeee...iar dai cu gogosi? cine dracu te mai crede....poti sa zici ce vrei...nu te mai crede nici dracu cand o sa ajungi in fata lui.....crezi ca dr taberei cu 200000locuitori o sa sara toti sa voteze cu chioru?....iar singura varianta viabila de metrou in dr taberei este cel suspendat....este si mai ieftin , dureaza mai putin constructia.....dar ce conteaza ca o sa sapati ca disperatii....dc pt porcaria aia de pasaj de la baneasa se lucreaza de aproape 3 ani pt cateva sute de metri.....cat crezi ca o sa dureze metroul in zona dr.taberei...vreo 10 ani?................rusine....auzi cik 2015.....in rest noi sa fim sanatosi , ca ne descurcam si fara metrou..
    • +3 (3 voturi)    
      Taie crapu (Joi, 29 octombrie 2009, 10:06)

      GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui tony

      O postare tipica de troll de forum. O gramada de "..." si de "cik", dar nici o idee pertinenta.

      Metrou suspendat? Asta de unde ai mai scos-o? Sa iti treaca tie prin fata geamului asa ceva. Ai luat ideea mentorului tau Oprescu si ai pus-o pe sine?
      • 0 (0 voturi)    
        metrou (Joi, 29 octombrie 2009, 13:24)

        tony [anonim] i-a raspuns lui GorillaKilla

        Revin cu o completare, metroul suspendat ar putea trece exact peste Bd.Drumul Taberei pe mijloc unde exista spatiul verde acum. E un oras inghesuit, solutii nu avem.In Amercia de ce se poate sau in Italia?
        • 0 (0 voturi)    
          suspendat (Joi, 29 octombrie 2009, 13:49)

          GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui tony

          Tony, in America nu s-a mai construit metrou suspendat de vreo 80 de ani. Iar in Italia as fi si eu curios unde ai vazut metrou suspendat, ca in afara de trecerea peste Tibru in Roma, e subteran.

          Tehnica a mai evoluat, acum se poate sapa tunel cam pe unde vrei tu.
          Bun facem pe B-dul. Drumul Taberei metrou suspendat, dar te gandesti la zgomot? Sau unde pui stalpii de sustinere a caii de rulare suspendate? Ori pui un singur stalp pe spatiul verde, ala va trebui sa fie gros si in mijlocul drumului (aici va avea si un rol civic ca mai trimite la Scaraotchi melteni cu beemveu sau Qsepte), sau pui doi stalpi pe margine si niste grinzi de toata frumusetea? In ambele cazuri va fi frumos de numai.
  • +2 (2 voturi)    
    Metrou nou (Joi, 29 octombrie 2009, 9:59)

    stefan cel mic [anonim]

    Tineti minte ca metroul asta nu-i al nostru, si nici al vostru, ci al urmasilor-urmasilor vostrii in veacul vecilor, asa sa stiti.
  • 0 (2 voturi)    
    CAMPANIE ELECTORALA? (Joi, 29 octombrie 2009, 10:10)

    escu [anonim]

    La astia nici nu mai stii daca este ceva pe bune sau este campanie electorala ordinara pt. Bese !!??
    Este util si mult mai rapid de executat un pasaj subteran de la Orizont si cu doua bratze pe langa academia militara pana la Eroilor . Ar descongestiona enorm !!
    • 0 (2 voturi)    
      metrou (Joi, 29 octombrie 2009, 11:24)

      dianda [anonim] i-a raspuns lui escu

      Se ia imprumut pentru linii noi de metrou ,dar cu cea inceputa de 20 ani din care mai sunt de finalizat 3 statii (1 Mai-Laromet) se afirma ca nu sunt bani sa o termine . Ce fel de gandire economica este asta ? S-au bagat bani timp de 20 ani si mai bine si acum o lasam in aer ca sa incepem alta??
  • 0 (2 voturi)    
    metroul de campanie (Joi, 29 octombrie 2009, 11:39)

    KingSnake [utilizator]

    Cum naiba metroul asta pana in Drumul Taberei circula doar cand e campanie electorala ?
    Parca asta croseta si Elenuta Urmasalutraian anul trecut la alegeri. Asta promitea si Poteras acum 5 ani la locale ...
    Probabil ca inca nu s-a negociat comisionul potrivit.