Traian Basescu: Romania nu are probleme in a returna 20 de miliarde de euro, un imprumut mai mare ar fi fost o povara grea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 19:14 Economie | Finanţe & Bănci

"Romania nu are o problema in a plati 20 miliarde euro in cinci ani. Puteam sa imprumutam 100 de miliarde, care ar fi fost o povara grea pentru populatie in urmatoarea perioada si cel mai grav lucru ar fi fost daca am fi angajat un imprumut mai mare", a afirmat, sambata, la Iasi, presedintele Traian Basescu, potrivit NewsIn.
  • "Romania ar fi avut o problema daca se mergea pe ideea «lasa sa imprumutam si sa continuam sa crestem in mod fals nivelul de trai al populatiei». Puteam sa imprumutam 100 de miliarde, care ar fi fost o povara grea pentru populatie in urmatoarea perioada si cel mai grav lucru ar fi fost daca am fi angajat un imprumut mai mare, ca nu am fi putut valorifica momentul reluarii cresterii economice, care va fi in cursul anului viitor, undeva in trimestrul II", a spus seful statului, in cadrul unei intalniri cu autoritatile iesene si personalitati din mediul cultural si academic.
Seful statului a mai adaugat ca Romania nu are o economie de tip "locomotiva", motiv pentru care nu si-a propus sa iasa din criza economica, ci doar sa diminueze efectele aceasteia.
  • "Romania are o economie dependenta de ce se intampla pe pietele din Germania, Franta, Marea Britanie, Spania si Italia. Toate aceste tari sunt in criza economica cu o puternica contractie. Aici este cheia problemei - reducerea masiva a exporturilor catre aceste piete a generat, in Romania, reducerea de productie si somaj", a mai spus Traian Basescu.
  • "S-a reusit, timp de un an de zile, un echilibru. Daca am fi fost in situatia de a nu finanta bugetul de stat, trebuia sa se treaca la disponibilizari masive in sectorul bugetar. Eu cred ca acest echilibru s-a realizat, pana acum, prin programul anticriza romanesc", a incheiat Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   










1607 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Iar bate campii (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 19:29)

    LUD [anonim]

    "Romania nu are o problema in a plati 20 miliarde euro in cinci ani. "

    Daca asta nu constituie o problema, inseamna ca nici nu era cazul sa ne imprumutam ca doar ne puteam finanta singuri asistati.

    Inteleg ca este campanie, dar sa-ti bati joc chiar asa de simtul comun?
    • -3 (5 voturi)    
      Latraii si apaludacii Crinului Prostanac (Duminică, 1 noiembrie 2009, 9:45)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui LUD

      sunt primii pe forum la latrat. uitatzi-va in dreapta la sondaj si vedetzi ca de mai bine de 1 saptamina Referendumul lui Basescu contra prstanacilor, crinmilor, paturicilor, matusilor tamara, bunicutzelor gisela si ilici iliescu, sobolanilor rozalii si vanghelioanelor (tot un fel de lighioane) se mentzine la cota de 71%. acolo nu va putetzi loga cu nick-uri multiple si nu putetzi manipula. asa ca: PA! si PU! la toata gasaca de turnatori si devalizatori!
    • -2 (4 voturi)    
      Esti pe langa (Duminică, 1 noiembrie 2009, 11:45)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui LUD

      Daca RO are probleme cu 20 de miliarde de EUR, care reprezinta undeva intre 5% si 10% din PIB. Datoria externa a RO, acumulata din 1989 pana acuma, e de aproape patru ori mai mare, si n-a fost facuta de guverne PDL. Cresterea datoriei externe in 2008, an cu crestere economica, cauzata de guvernul Tariceanu, a fost mai mare de 20 de miliarde de EUR.

      Datoria externa a RO e sub 30% din PIB. Spre comparatie, vezi cum stau alte state, mult mai bogate si mai dezvoltate decat RO - aici: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt.

      Poate dupa ce te uiti la cifre pricepi de ce zice Basescu ca 20 de miliarde de EUR nu e o problema pt. RO.


      Spre comparatie, tari europene cu democratie stabila, cu tradtie democratica lunga,
  • +15 (25 voturi)    
    datoria (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 19:30)

    odorica ion [utilizator]

    Nu sint probleme ca doar nu da de la el. Noi platim cu sanatatea, viata amarita in fring si foame.papapa
  • +13 (21 voturi)    
    unu (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 19:31)

    unu [anonim]

    asa e. e un fleac. 1000 de euro pe cap de locuitor. familia mea - 4000 de euro. avand in vedere ca jumatate din populatie nu prea plateste impozite pot spune ca boc si baselu, in 10 luni, mi-au furat masina.
    e valabil pentru toti, chiar si pentru fani.
    baselu, sa-ti dea d-zeu noroc sa pleci pe mare, ca daca ramai in tara, te baga astia la racoare.
    • -3 (15 voturi)    
      ?? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 1:08)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui unu

      multa minte ai. pai basescu ti-a furat mah masina? daca pdsr-ul in frunte cu ilici isi faceau treaba, nu mai era nevoie de un imprumut acum.
  • +12 (14 voturi)    
    adevarat ai zis (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 19:32)

    tup [anonim]

    ar fi greu ptr ca banii ar merge la 10% din populatie, adica aia bogati si care au access si restul...muritori de foame ar trebui sa plateasca...e ca pe vremea lui ceasca...numai ca atunci nu cateii erau mai potoliti nu ca acum, nesatui
    • +11 (13 voturi)    
      10% (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 21:45)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui tup

      Iar cei 10% isi muta capitalul in banci straine, sub protectie de anonimitate...
  • +9 (17 voturi)    
    minciuni (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 19:36)

    cris.ph [anonim]

    Nimeni nu mai crede minciunile lui Basescu.
  • +13 (21 voturi)    
    Aiurea (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 19:41)

    Jiji [anonim]

    Hai mai dati-o-n spanac! Omul asta minte la fel de usor cum respira. Voi auziti ce e in stare sa spuna. Dc maine o sa zica ca rahatzelul in care se afla tara are miros de parfum, toata lumea o sa aplaude fericita. Naspa!!!
  • -7 (19 voturi)    
    o analiza lucida a crizei (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 19:43)

    Eneas [anonim]

    ..departe de aiurelile lui Geoana sau infantilismul congenital alui Antonescu !
    Vreti un sef de stat adevarat ? votati cu Basescu !
    Vreti o paparuda ? s-a spart teava la candidati ,unul mai tembel ca altul !
    • +2 (4 voturi)    
      ??? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 10:37)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      tu iti bati joc de noi, nesimtit portocaliu?
      • -2 (4 voturi)    
        "dai in mine ?dai in fabrici si uzine !" (Duminică, 1 noiembrie 2009, 12:52)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui srpc

        argumente ai ? n-ai !
        la jigniri esti bucatica rupta din PSD+PNL !
        lupta politica se duce cu argumente ;dar nu e vina ta ,asa sunteti toti ...
  • +9 (13 voturi)    
    caruta pe roti (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 19:45)

    genin [anonim]

    da de ce nu ne-am imprumutat inca 5-10 miliarde care sa fie folositi in infrastructura, proiecte pt administratia publica, etc? astea ar fi pus caruta pe roti. asa banii unde se duc?
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 1 noiembrie 2009, 9:04)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui genin

      aaaaaa... in sfarsit pune cineva accent pe adevarata problema.
      Situatia sta cam asa:

      1) Noi nu avem datorie de 20 miliarde de euro. In momentul de fata avem 76 miliarde + ceea ce a ramas sa vina de la FMI

      2) Banii ce vor veni de la FMI, prin prisma masurilor impuse, nu vor putea fi folositi in interesul romanilor. Se vor duce la Isarescu (insusi omul FMI-ului) iar acesta ii va volatiliza asa cum i-a volatilizat si pe ceilalti. Noi ramanem doar cu datoria....
      Nu va faceti sperante ca vom avea bani de platit aceasta datorie inapoi... n-o sa avem bani sa platim nici macar dobanda. Dar ei, "marii" conducatori ai lumii asteia nu vor bani, ne vor in natura cu totul, chiar si sufletul...

      Personal, votez cu Crin Antonescu in primul rand pentru ca n-a avut nici o legatura cu securitatea, in al doilea rand ptr ca a fost impotriva imprumutului de la FMI.

      Voi votati cu cine doriti binenteles, chiar si cu haiducul Basescu care ia de la saraci si da la bogati (americani, englezi...)
  • +8 (14 voturi)    
    Ce ne facem noi dupa alegeri (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 20:06)

    un roman [utilizator]

    Fara acest "stie tot" al Romaniei?!

    Serios vorbind este o povara grea sa fi condus de o persoana habarnista.
  • +6 (12 voturi)    
    Nici un comentariu ? (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 20:11)

    Cristina [anonim]

    S-a stricat masina de comentarii....
    Suna infricosator 20 miliarde, nu-i asa ?
    De fapt 13 miliarde se duc la banca nationala, care nu ii cheltuie. Vinde euro cand e criza politica si cumpara cand leul se apreciaza.
    O parte din povara e pe umerii bancilor, care o sa aiba un profit mai mic daca e lichiditate mica si trebuie sa se imprumute de la BNR. Alta povara e pe umerii firmelor care trebuie sa ia credite ca nu au de ales. O sa-si revina si firmele, pentru ca daca au credite inseamna ca au facut investitii si sunt competitive.
  • -13 (17 voturi)    
    bravo! (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 20:19)

    jos_iliescu [anonim]

    Bravo Basescu, bravo Boc, bravo PDL! In ciuda tuturor porcariilor care s-au tot spus, si inca se mai spun despre voi, meritul diminuarii efectelor crizei e in primul rand al vostru!!
    • +10 (16 voturi)    
      ??? (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 21:29)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui jos_iliescu

      esti tralala, pisi? sau beneficiezi de acei bani, pe care doar noi ii vom plati, nu si cei ca tine?
  • +14 (20 voturi)    
    Cat ... (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 20:30)

    Xulescu [anonim]

    ... de nenorocit poti sa fii. Romania de-abia poate plati pensiile si salariile bugetarilor si tu mai vii cu tupeu sa spui ca e o bagatela sa dam inapoi 20 de miliarde de euro. Nu ti-ar fii rusine.
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 20:31)

    zdragomir [utilizator]

    Dupa ce calcule nu e prea mult 20 de miliarde? Cate 1000 de euro pe cap de roman (de toate varstele) nu e prea mult?
  • +14 (14 voturi)    
    Romania nu e locomotiva (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 20:35)

    bilbofil [utilizator]

    Mai pe sleau, economia romaneasca are avantaje competitive minore pe piata europeana si internationala si ca atare trebuie sa stea la rind pina cind cei care sint eficienti isi fac ei plinul.

    Sub acest aspect Ceausescu ne-a lasat cu o piatra de moara de git, dar de 20 de ani noi nu facem decit sa o ascundem turnind ciment peste ea.
  • +11 (17 voturi)    
    Nu avem nici o problema? (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 20:43)

    Geo [anonim]

    Toti politicieni din Romania spun numai ineptii?
    Cum nu avem nici o problema sa restituim 20 de miliarde?
    Atunci de ce datoria externa e 76 miliarde la 31 august 2009 conform BNR si in calculul respectiv intra numai prima transa din banii de la FMI. Cu restul banilor de la FMI si alte imprumuturi ajungem in curind la cele 100 miliarde de euro.
    Dar toti sau obisnuit sa vorbeasca vrute si nevrute, sa fie alesi si dupa aceea sa uite ce au spus.
  • +12 (18 voturi)    
    Raspuns (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 21:07)

    Un amarat [anonim]

    Platiti D-vostra Dl-e Presedinte
    • +6 (8 voturi)    
      Asa e (Duminică, 1 noiembrie 2009, 0:41)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Un amarat

      Cel mai bun raspuns!

      Platiti-i dumneavoastra si restul clasei politice pentru noi, doar n-ati furat atata degeaba.
  • +11 (13 voturi)    
    iara vorbe (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 21:41)

    asa [anonim]

    "Daca am fi fost in situatia de a nu finanta bugetul de stat, trebuia sa se treaca la disponibilizari masive in sectorul bugetar."

    Nu inteleg, Oricat de mult ne imprumutam banii tot se vor termina fiinca nu producem, si atunci nu facem decat sa agravam si mai rau lucrurile: ramanem si fara bani si cu datorie imensa de platit.
    Pai sa se treaca odata la acele disponibilizari ce ne tot invartim atat. Dar incepeti "masiv" cu sugativele de la varf.
  • +11 (15 voturi)    
    Bate cimpii.. (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 22:10)

    kjh [utilizator]

    ca doar nu da din buzunarul lui !
    Taxa forfetara ,accize ,t.v.a . inpozite aberante ,etc -- pe toate le suporta omul de rind .Ne-a adus in sapa de lemn !
  • +9 (13 voturi)    
    Nu va avea probleme ca vine tot (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 22:30)

    Lavinia [anonim]

    O sa ajngeti niste maimutoi cu titlu,dara fara putere,vei conduce dupa sarcini.Veti vinde tot ce are tara,ape,paduri,terenuri,resurse naturale.Scadenta vine si stiti bine ca nu vor fii bani.Practic asta este jongleria.Raman conducatori maimutoi,pentru ca nu vor mai avea puterea economica sa conduca.Care o mai fii diferenta sa votezi la 4 ani cand ei nu mai pot coduce o tara?
  • +11 (17 voturi)    
    Revelatia (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 22:57)

    Frobenius [anonim]

    Daca nu era acest discurs nu aveam ocazia sa aflu ca exista un "program anticriza romanesc". Acum sint linistit, nu mai am nici o problema.
    Cit despre datorie... un mizilic. Baga Pogea un forfetar la tot cetateanu' si am lichidat datoria. O mie de euro de cetatean, ce mare scofala? Aflam asa si care sint cetatenii care nu merita sa fie cetateni. Curatam lista.
  • +5 (11 voturi)    
    Sunt absolut (Duminică, 1 noiembrie 2009, 0:08)

    sabertooth [utilizator]

    De acord cu dom' Basescu: Romania n-are nici o problema in a plati "doar" doo jde mld euroi, poporul insa are o mica problema aici.
  • +4 (10 voturi)    
    raspuns: Polonia (Duminică, 1 noiembrie 2009, 1:27)

    max [anonim]

    Polonia, o tara foarte similara, si ea dependenta de Germania, Franta, etc. - nu a avut nici macar un trimestru de scadere economica (sau crestere negativa a PIB, cum se mai spune).

    Se putea si in Romania, dar nu cu Pogea care jecmaneste firmele.
    • -5 (11 voturi)    
      Argumente?? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 3:52)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui max

      De ce Pogea si cum jecmaneste acesta firmele?

      ...
      Vad ca sunt vreo 10-15 persoane in total care arunca "comentarii" si isi dau plus-uri. Numitor comun: fara argumente doar afirmatii, nici macar acelea cu subiect economic cel mult doar cu numele Basescu. Predicatul: e rau. Pe scurt: Basescu e rau.

      Argumente??
      • 0 (2 voturi)    
        Iata argumentele: (Duminică, 1 noiembrie 2009, 8:30)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        Pai oamenii au spus clar: dijn moment ce deja Romania nu are bani sa isi achite obligatiile acum - pensii, salarii, investitii de infrastructura -, un imprumut din care sa le achite pina creste iar baza de impozitare ar face si mai rea situatia romanilor. Logic?

        Un politician nu este bun daca nu se angajeaza sa faca totul ca sa scoata Romania din criza inaintea tarilor cu o economie competitiva si daca nu promite sa o faca pe banii altora, chinezi, UE, etc.
      • +2 (4 voturi)    
        Argumente (Duminică, 1 noiembrie 2009, 9:06)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Stai pe calea ferata si tocmai se apropie un tren in viteza. Vreo 10-15 persoane striga la tine sa pleci de acolo. Tu ce faci? Ramii acolo, desigur, si le ceri argumente.
        Din partea mea nu ai decit sa-ti cauti singur argumentele. Daca nu le gasesti atunci cu siguranta ti le va oferi trenul.
        Basescu nu e "rau", ai fortat concluzia sa intre in propriu-ti tipar. Nu poti sau nu vrei altfel. Din pacate Basescu este la fel cu ceilalti. Mai colorat, mai inteligent, mai bine sfatuit poate dar, in esenta, la fel de fals si de prins in capcana propriului "partid". Daca nu-ti dai seama nici de asta esti un om fericit. Stai linistit si-asteapta-ti trenul.
      • +2 (4 voturi)    
        argumente (Duminică, 1 noiembrie 2009, 9:42)

        Unul [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Ion, de ce nu incepi dumneata sa argumentezi?
        Spune-ne de ce este asa simplu sa platim aceasta datorie. Cu argumente.
      • -2 (4 voturi)    
        matale (Duminică, 1 noiembrie 2009, 10:20)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        ai impresia ca astia sint platiti sa aduca argumente? Sint platiti sa injure, sa insulte, in general sa verse galeti de laturi peneledeseriste pe forum. Si e clar ca oricum ar fi, argumente nu au.
      • +2 (4 voturi)    
        Argumentul Iliescu (Duminică, 1 noiembrie 2009, 10:26)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Vad ca postacii PDL care argumenteraza mereu cu "Iliescu e de vina" i-au scapat la critica!
        Subiect: Iliescu
        Predicat: e rau, comunist


        Aloo, Iliescu a disparut de mult si nu mai sperie pe nimeni!
      • +1 (3 voturi)    
        da (Duminică, 1 noiembrie 2009, 10:39)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        situatia din tara! altceva?
      • +2 (4 voturi)    
        ARGUMENT SERIOS : (Duminică, 1 noiembrie 2009, 10:47)

        kjh [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        priveste in frigider, priveste lista de intretinere la blocuri , priveste omul de pe strada sa-i vezi figura (chipul) inpovarat de griji !!!!
        Da-ne tu alte argumente ...
      • +2 (4 voturi)    
        esti dus tata? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 11:25)

        tony [anonim] i-a raspuns lui Ion

        ce argumente mai vrei iepurila? nu e evident? e pe fata...nu te duce creierul ala infectat cu portocaliu....ce o fi asa greu sa tragi o concluzie..ia declaratiile chiorului din nov 2008 pana in 2009 si vezi ce ineptii spune, de cate ori s-a sucit...cum da declaratii dupa conjunctura....aoleu...multi prosti in tara asta...dar noi sa fim sanatosi ca poate mai evoluati si voi..
      • +2 (4 voturi)    
        Argumentele stau in logica (Duminică, 1 noiembrie 2009, 11:45)

        gica contra [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Cum iti explici ca toti indivizii care au facut afaceri cu statul, sunt milionari?
        In alte state milioanele se aduna de'a lungul generatiilor, nu in 10 ani.
        Urmareste'i doar pe cei ce pun asfalt, au sarit in topuri in cativa ani. Ai observat cumva vreo imbunatatire pentru traiul muncitorilor acestor firme?
        Ceri argumente in conditiile in care un pretz se negociaza la golden blitz iar 20% din acest pretz reprezinta tainul pentru portocalii.
        Si eu sunt Romania si nu am de gand sa stau si sa inghit aberatiile presedintelui sau ale lui boc, banii pe care ii platesc statului... sunt munciti de mine si de familia mea.
        Amatorismul guvernantilor au adus tara in prag de dezastru, iar birurile impuse de pogea nu fac decat sa ne adanceasca si mai mult in acest haos.
        Intuiesc ca orientarea ta politica este portocala, iar sfatul meu este ca acele argumente pe care insisti sa le ai, sa le ceri lui boc.
        Si daca datoria de 20 de miliarde nu reprezinta o problema pentru cei ca voi, nici nu ma supar daca o sa faceti o cheta in pdl-ul vostru sa o achitati in formula:
        videanu plus udrea plus un euro de membru.
        Sa nu'l lasati pe pogea sa va faca suma, e foarte posibil sa platiti dublul ei.
  • +3 (5 voturi)    
    stiti dragi romai ce e cel mai grav....... (Duminică, 1 noiembrie 2009, 9:16)

    un observator.... [anonim]

    ca asta e o stire autentica, nu prin intremediul antenelor si a realitatii si a presei aservite mogulilor.......si totusi, in ciuda evidentelor, unii mai au tupeul si nesimtirea sa posteze comentarii incredibil de ignorante, si continua sa ii blameze pe fostii, decat pe actualii aflati la putere........trist, foarte trist. cred ca poporul asta nu va iesi niciodata din intuneric!! PENTRU CEI INDECISI, VA ROG, HAIDETI CU MINE LA VOT, SI DACA IL DATI NUL, CU MAI MULTE STAMPILE, PREFERABIL IN AFARA CAREURILOR CU CANDIDATII, SA LE ARATAM CA VREM SA NE FOLOSIM DREPTURILE POLITICE, DOAR CA NU AVEM CU CINE!
  • +3 (5 voturi)    
    Declaratiile lui Nero !! (Duminică, 1 noiembrie 2009, 10:02)

    Andrei Pipidi [anonim]

    Basescu ste un iresponsabil si arunca cu declaratii populiste, pentru cei care nu stiu ce spune!! Avea dreptate unul Hrebenciuc, astfel de declaratii se pot face numai la betie!! Este o adevarata insulta pentru tara sa aiba un astfel de presedinte imatur din toate punctele de vedere!
    Ar trebui sa fim cu totii iresponsabil pentru a-l mai vota odata!!! Sper ca nu va fi cazul, altfel ar fi foarte, foarte grav!!
  • +3 (5 voturi)    
    deci cu alte cuvinte (Duminică, 1 noiembrie 2009, 10:12)

    loves_divine [utilizator]

    domnu' presedinte vrea sa spuna ca se putea chiar si mai rau decat atat...ne puteau indatora pe 1000 ani...asa am scapat ieftin...pe vreo 500...deci sa traim mult si bine ca sa le realizam dezideratele
  • -3 (5 voturi)    
    Voi merge la vot in ambele tururi (Duminică, 1 noiembrie 2009, 10:47)

    Andrei [anonim]

    Salut! Sunt Andrei si votez cu Basescu pentru ca stie bine ca 20 de miliarde de euro vor ajuta Romania sa treaca prin criza. Cei ce comenteaza aici sunt chiar beneficiarii acestor bani. Adica bugetarii si asistatii. Eu lucrez la patron si nu beneficiez de acesti bani, in schimb ii platesc din munca mea cu sudoare si nervi.
    Pai daca eu care muncesc pentru banii astia spun ca e bione, cei ce profita de ei ar trebui sa taca malc. Din categoria bugetarilor fac parte judecatori, politisti, profesori, doctori, functionari, etc.
    Pana cand Romania nu isi va subtia aparatul de stat ne vom tot imprumuta. Mai grav, insa, ar fi fost daca nu am fi facut-o. pentru ca intre timp particularul va concedia si el.
  • +2 (4 voturi)    
    chiorule nu ai bun simt (Duminică, 1 noiembrie 2009, 11:28)

    tony [anonim]

    nu ai bun simt ..deci esti nesimtit...parca imprumutul era doar o centura de sigurnata, doar sa fie acolo la bnr , just in case..dar se pare ca fara banii astia nu se platesc pensii, salarii..etc....deci care e spilul?...sa platesti tu cu neamul tau de europarlamenteri si chelnerite....si "colegii tai" de sprit.....
  • -2 (4 voturi)    
    De ce ataca clonele ? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 11:39)

    martin [anonim]

    E foarte greu de inteles,modul in care actioneaza clonele la orice comentariu al lui Basescu. Indiferent ce spune acesta,conform unei macroplanificari evidente, atat vanghelistii cat si papionarii,se lanseaza in afirmatii naucitoare,unele si agramate, din care rasare vechea idee ca tot ce face si spune Basescu este ticalos, prosteasc si criminal.
    Imi amintesc cu mare regret de anul 2007, cand pe acest site chiar se purtau dispute decente de idei.
    Pe aceea vreme,inca nu fusesera lansate diviziile de clone !
  • +3 (5 voturi)    
    are dreptate ? (Duminică, 1 noiembrie 2009, 12:29)

    nico [anonim]

    pun pariu ca peste 50 % din populatia romaniei ar fi semnat un credit si mai mare intrucat comisionul este proportional ... faceti un mic calcul - doar 1 % din 20 mds fac vreo 200 de milioane ...

    Si cand stii ca sunt bani creati din nimic (conform "legilor bancare internationale") .. Si cand mai stii ca dobanzile platite sunt bani reali pompati din activitatea economica si din buzunarele oamenilor ... Si cand mai stii ca nu vor fi niciodata rambursate ci se va intra pe revolving - adica alte credite pentru rambursarea la termen a celor vechi ... iar dobanzile vor fi platite an de an, in veacul vecilor, pana la prabusirea finala sistemului ...

    te umfla si rasul.
  • 0 (0 voturi)    
    Am o intrebare (Duminică, 1 noiembrie 2009, 19:55)

    sabertooth [utilizator]

    Daca puteti sa-mi raspundeti.

    Pe vremuri cand impilarea devenea de nesuportat iobagii se rasculau. Omorau cativa "ajunsi" si scapau de tensiune.

    In democratie care este mecanismul echivalent?

    Numai sa nu-mi spuneti ca votul este acel mecanism. Este pur si simplu prea fin pentru nesimtirea din tara asta.