Vergil Voineagu, seful INS: Exista semnele unei reveniri a economiei, arata evolutia lunara a principalilor macro-indicatori

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2009, 13:22 Economie | Finanţe & Bănci

Seful Institutului National de Statistica, profesorul de economie Vergil Voineagu a declarat pentru Hotnews.ro ca, potrivit celor mai recente date de care dispune INS, economia romaneasca da semne de revenire si ca, in functie de cum va evolua situatia economica, am putea incheia anul 2010 pe plus.

“Scaderea bazei atribuita anului de referinta 2009, care se va incheia virtualmente cu o importanta reducere fata de 2008, chiar daca este un fapt negativ, creeaza premise de revigorare sub aspectul revenirii cresterii in 2010, ca tendinta ”, a declarat Voineagu pentru Hotnews.ro.

El a spus ca scaderile din acest an erau previzibile, mai ales dupa cresterile inregistrate in 2008. Tehnic, recesiunea economica s-a instalat in ultimul trimestru din 2008. Practic, ea a fost resimtita in primele doua trimestre din 2009.

"Atunci cand judecam evolutia unei economii, mai ales tendinta ei de insanatosire sau de inrautatire, comparatia trebuie facuta prin prisma tendintei conjuncturale de la luna la luna, sau trimestru in cadrul aceluiasi an, si nu in raport cu un an anterior. Astfel, in conditiile in care anul 2008 a reprezentat un an de varf ca nivel al indicatorilor, scaderea ritmului era previzibila ca tendinta, chiar daca n-ar fi fost fenomenul de criza.

Criza a accentuat diminuarea ritmului ducand-o pana la fenomenul de recesiune demarat ca proces in trimestrul IV 2008 si instalat de facto in primele doua trimestre ale anului 2009. Cu cat anume am putea creste in 2010,  este o chestiune care ramane la aprecierea celor care se ocupa cu previziuni, prognoze, estimari sau evaluari", a completat seful INS.

Potrivit profesorului Voineagu, productia industriala a manifestat o tendinta de crestere aproape in toate lunile anului, cu exceptia lunii august, in care,datorita concediilor s-a inregistrat o anumita scadere.

"Aceeasi asertiune poate fi facuta si vis-à-vis de faptul ca in pofida  unei scaderi destul de importante ce caracterizeaza evolutia aproape a tuturor indicatorilor economici in cursul anului in raport cu perioada corespunzatoare din anul precedent, s-a conturat pana in prezent o evolutie conjuncturala pozitiva in evolutia pe parcursul anului 2009 de la luna la luna", mai spune seful Statisticii.

Din cercetarea pe care INS o face asupra evolutiei comenzilor noi din industrie,  rezulta, recent, o crestere cu peste 30% in septembrie fata de luna august. "Demn de retinut este ca si sfera constructiilor, cea careia ii este imputata intr-o masura importanta criza economica, are o evolutie similara", explica Voineagu.

Seful INS a averizat insa ca  Institutul National de Statistica, prin natura activitatii sale, doar evalueaza starea si performantele economice, fara sa se angajeze in prognoze, previziuni sau scenarii asupra evolutiilor viitoare.

"Dincolo de oricare alte considerente ce tin de delimitarea activitatii statistice, optiunea INS de a nu se angaja in estimari de natura celor amintite, are in esenta si o justificare primordiala de a-si mentine credibilitatea in fata actorilor care sunt implicati intr-o postura sau alta in procesul statistic", a conchis Voineagu


Citeste mai multe despre   










3646 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Asa domnilor... (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:28)

    bgd [anonim]

    Mai dati si vesti bune....conteaza f mult, chiar daca sunt presupuneri.
    • 0 (4 voturi)    
      indicatori (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:42)

      srg1 [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Cifrele sunt cifre. Ele arata o situatie a evolutiei economiei. Ce este relativ e tendinta, predictie de evolutie. Dar starea de fapt este concreta.
      Bineinteles, efectele se resimt in viitor si nu pe moment.
      Am incredere in INS si cred ca intr-adevar am terminat cu picajul - cel putin pe termen scurt.
    • +3 (3 voturi)    
      statistica !!! (Joi, 5 noiembrie 2009, 16:05)

      calin [anonim] i-a raspuns lui bgd

      statistic vorbind, eu (cetatean al ro) beau 300 de litri de bere pe an, desi eu beau poate 50. bea altul 550. dar statistic vorbin eu beau in medie 300.
      to statistic vorbind, angajatii de la banca X unde lucreaza prietena mea au un venit mediu lunar de 3000 de ron. adica astia mici marunti au 1200, iar seful 80.000. dar statistic, ea are 3.000.
      tot statistic vorbind, un roman petrece 2500 de ore pe an pe internet. dar badea de la tara petrece 0.

      e treaba faina cu statistica asta.
  • +5 (9 voturi)    
    Da, daaa! (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:31)

    x [anonim]

    Am atins pragul de jos.

    Dar exista si SUBSOL!
    Si e foarte adinc sapaaat ...

    PS. Oare acesti "cercetatori" in ale statisticii nu pot fi PENALizati pentru inducerea in populatie a sperantelor desharte (de ex. Adrian Streinu-Cercel si-a dat demisia!)?
    Sau e politica, si in politica totul e admis/permis?
    • +2 (2 voturi)    
      INS este certificat de U.E. (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:53)

      - [anonim] i-a raspuns lui x

      Nu stiu exact modul de certificare a datelor, sub ce forma este ca nu ma pricep, dar INS a devenit o institutie credibila, nu mai este Institutul de Statistica comunist al lui Vacaroiu si Iliescu.
  • +3 (3 voturi)    
    opinie (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:36)

    Intelectualu [utilizator]

    Consider ca revenirea economica a Romaniei este strict corelata cu revenirea economica a Europeri si chiar a lumii. Personal, cred ca va mai dura aproximativ un an pentru a ajunge cu economia la un nivel satisfacator.
    • 0 (0 voturi)    
      ambiguu (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:01)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Intelectualu

      La ce te referi prin "nivel satisfacator"? Mai bine decat inaintea crizei sau mai bine decat lunile din urma?

      Daca metodologia statistica este buna (ceea ce si cred de fapt) consider ca printr-o stare mai buna, sau nivel satisfacator se poate intelege un nivel de trai si o economie care sa ajunga treptat la acelasi nivel ca inaintea crizei, iar poate apoi sa creasca si mai mult.

      Urmaresc evolutia cursului valutar euro - leu de cateva saptamani si din pacate observ ca tendinta este de crestere. Sper ca pura mea observatie, nebazata pe data empirice, sa fie eronata.

      P.S. Eu cu cine votez?
  • +5 (9 voturi)    
    NUUUU! (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:40)

    Gimmy [anonim]

    Fara vesti pozitive in campania prezidentiala!!! Ai inebunit!?

    Pai ce facem noi acilea, dom'le? Urlam ca prostii la antene si irealitati ca ne prabusim, suntem in pragul sinuciderii, tara arde si Basescu se piaptana si vii tu cu statistica ta de cacao sa ne strici show-ul! Pai se poate?!

    E rau, foarte rau si mergem din ce in ce mai rau.. si tot asa va fi pana il daramam pe marinar!? 'nteles!!??
  • 0 (2 voturi)    
    Aburi (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:42)

    je [anonim]

    Ma leshi....
  • +4 (4 voturi)    
    sa politizam subiectul! (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:44)

    Bogdan [anonim]

    Cum? Nimeni nu s-a apucat sa politizeze subiectul? Haideti, curaj, ca e mai bun ca gripa porcina :P
    • +4 (4 voturi)    
      explicatie (Joi, 5 noiembrie 2009, 14:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Din cauza vaccinurilor pt gripa porcoasa, PIB va creste in Q4 2009- Q1 2010. :))

      Acuma serios, cifrele astea sunt si ele previzibile. Primul trimestru de picaj al economiei a fost Q4 2008, deci era normal ca atunci cand te compari cu o baza mai mica scaderea sa nu mai fie atat de dramatica incepand cu Q4 2009.
  • +3 (3 voturi)    
    da bine... (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:48)

    liviu_ [utilizator]

    dabia sia revenit economia mondiala...
    si aia (nemtii, francezii, japonezii etc) chiar au luam masuri anricriza nu ca noi...

    ma indoiesc ca o sa ne revenim asa repede...

    oricum daca ne revenim o sa fie tot datorita investitorilor straini, ca cei din guvern nus in stare sa faca nimic
  • +2 (2 voturi)    
    Ha ha ha! (Joi, 5 noiembrie 2009, 13:59)

    jiji [anonim]

    Tipariti textul de mai sus, inramati-l si asteptati luna ianuarie cu ochii pe el.
  • +2 (2 voturi)    
    Economia romaneasca (Joi, 5 noiembrie 2009, 14:04)

    Pompei Statica [anonim]

    Abureli. Indicatorii statistici se obtin pe baza unui chestionar transmis unui esantion de firme. Si in acest chestionar te intreaba cum a mers firma in ultimele trei luni si cum creazi ca va merge in umatoarele trei luni. Aici intervine subiectivismul si dorinta celor care completeaza de a-si supraevalua activitatea. Astfel avem indicatori pozitivi.
    Baiul e ca nu avem industrie. In afara de impletit cabluri electrice si facut boltari, nu prea merge nimic in tara asta. Baiul e ca nu avem ce exporta in afara de materie primara si componente auto.

    Da, suntem in stransa legatura cu evolutia economiei europene prin prisma faptului ca suntem o piata importanta de consum pentru tarile vestice. E interesul lor ca romanul sa nu moara chiar de foame, sa poata sa isi cumpere un pantof italian, o bluza englezeasca sau o masina second nemteasca. Atata timp cat eu dau pe o cafea dublul pretului din Austria, sau rosiile sunt la triplu pret fata de Grecia, economia romaneasca nu are cum sa o duca bine.
    • +3 (3 voturi)    
      Evaluari statistice (Joi, 5 noiembrie 2009, 14:23)

      Andrei Mir [anonim] i-a raspuns lui Pompei Statica

      Statistica judeteana mi-a trimis periodic un chestionar (de fiecare data acelasi) cuprinzand intrebari de tipul: cum apreciati ca vor evolua vanzarile dvs in perioada urmatoare? cum apreciati ca va evolua piata muncii... etc. etc. Toate intrebarile "de prognoza" sunt de acest tip. Daca in baza chestionarului respectiv s-a facut evaluarea, atunci nu este veridica. Concluzia ar putea fi, cel mult "oamenii de afaceri apreaciaza ca recesiunea s-a incheiat". Oricine a studiat putina statistica stie ca nu asa se intocmeste corect un chestionar.
      • 0 (0 voturi)    
        Ambiguu (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:06)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Andrei Mir

        Te referi la Cine a studiat putin metodologia de creare a unui chestionar probabil. Statistica se ocupa cu masurare nu cu dezvoltare de chestionare. Intra-adevar cunostinte in statistica te ajuta sa faci un chestionar mult mai bun: operationalizarea conceptelor; de tipul de intrebari se ocupa metodologia.

        In fine, trebuie sa ai incredere in INS, pentru ca macar acolo nu sunt conflicte de interese. (sper)

        O replica la ce am zis ar putea fi: "si daca rezultatele au fost falsificate pentru a da o imagine mai buna unui candidat politic"...Corect, dar asta tine deontologia meseriei, si cat de morali sunt cei de acolo.
    • +1 (3 voturi)    
      Aberezi (Joi, 5 noiembrie 2009, 14:38)

      A R [utilizator] i-a raspuns lui Pompei Statica

      In total, in primele opt luni am exportat de 16,4 mld. euro. Din care: ”Maşini şi dispozitive mecanice; maşini, aparate şi echipamente electrice; aparate de înregistrat sau de reprodus sunetul şi imaginile – 4,2 mld. euro. Mijloace şi materiale de transport – 2,7 mld. euro. Materiale textile şi articole din acestea – 1,8 mld. euro. Metale comune şi articole din acestea – 1,7 mld. euro. Produse minerale – 1,1 mld. euro. Materiale plastice, cauciuc şi articole din acestea – 0,8 mld. euro.”
      Extrapolind, probabil ca in 2009 exporturile se vor situa la 25 mld. euro. Adica de sase ori PIB-ul Moldovei sau de 1,5 ori exporturile anuale ale Greciei (inainte de criza).
      • 0 (0 voturi)    
        in plus (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:36)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui A R

        din alte surse care discuta acelasi comunicat: "Analizand structura importurilor pe sectiuni se constata ca o pondere importanta detin in continuare bunurile de capital si materiile prime si materialele necesare aprovizionarii industriei".

        ... adica nu consumul, ci investitiile sunt responsabile pentru deficitul comercial, cat a mai ramas ... desi parerea mea e ca cheltuielile pe investitii aveau pondere importanta si in deficitul comercial din anii tecuti.

        Nu exista in Romania o lege care sa pedepseasca pe cei care striga nejustificat "foc" in cinematografe ? Poate ar trebui sa acopere si afirmatiile "analistilor" politici sau economici.
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo!!! (Joi, 5 noiembrie 2009, 14:16)

    George [anonim]

    Important e sa ne revenim pana la alegeri, dupa nu mai conteaza!!!
  • -1 (1 vot)    
    adio criza (Joi, 5 noiembrie 2009, 14:56)

    vandi [anonim]

    ne revenim. sunt agent imobiliar si vad pe piata o descatusare. am facut in ultimele 3 saptamani bani frumosi. daca tot anul am tras targa pe uscat, acum "m-am scos"....eu am mari sperante. nu la ce a fost dar la mai bine decat acum.
  • +1 (1 vot)    
    Jaf de miliarde de euro in bugetele publice (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:01)

    Victor [anonim]

    Salariile,sporurile si primele ilgale ale functionsarilor din administratia locala au fost cu 2,2 miliarde de euro mai mari decat in 2005 . ( Din Raportul Curtii de Conturi a Romaniei ) Asa ca.....
  • 0 (0 voturi)    
    e o mica contarzicere in ce spuneti dl voineagu (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:25)

    eurostat [anonim]

    Deci inteleg ca statitstica nu face previziuni. Bun. Dvs spunei ca de fapt aceasta scadere era de asteptat inca din anul 2008 si ca nu are legatura cu criza mondiala ??!!! . Cum v-ati dat seama ? E logic ca dupa crestere urmeaza o descrestere dar de ce in 2009 si nu in 2500. Decik eu am inteles ca dvs deja stiati in 2008 ca economia va scadea repet ziceti ca chiar si fara criza, si mai spuneti ca nu faceti dvs prognoze.
    Tare ma tem ca lucrul asta nu e decat asa ca sa vindem gogosi la prostii
  • 0 (2 voturi)    
    In ultimii 60-80 der ani! (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:13)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Cea mai buna calitate de vinuri!Betia salveaza Romania.Muncim bine traim bine! Minunile s-auterminat.Le facem sau nu impreuna! DDD
  • 0 (0 voturi)    
    statistica asta are o lipsa (Vineri, 6 noiembrie 2009, 6:59)

    eeeuuuu [utilizator]

    si inca una esentiala: nu tine cont de incompatenta crasa a administratiei romanesti. asa ca la noi, pe dambavita, recesiunea va continua pana la... intrarea in urmatoarea criza!