Traian Basescu, la intalnirea cu delegatia FMI: Vom vedea ce putem face zilele acestea pentru a stabiliza situatia politica

de A. Neagu, C. Dinu     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2009, 7:22 Economie | Finanţe & Bănci

UPDATE (ora 10:33): "Vom vedea ce putem face zilele acestea pentru a stabiliza situatia politica", a afirmat, vineri dimineata, presedintele Traian Basescu, in timpul intalnirii cu delegatia FMI la Bucuresti, potrivit NewsIn. Seful statului a adaugat ca misiunea Fondului este dificila in acest moment, din cauza climatului politic din Romania.
  • "Este o misiune dificila pentru dumneavoastra presupun, avand in vedere situatia politica de la Bucuresti, dar vom incerca sa corectam acest aspect, vom vedea ce putem face in urmatoarele zile pentru a stabiliza situatia politica", le-a spus seful statului reprezentantilor Fondului.
  • "Campaniile electorale sunt momente dificile, dar noi intelegem cum decurg aceste situatii si asa cum am mai spus angajamentul nostru este fata de Romania, indiferent de mediul politic", a fost raspunsul sefului misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks.
Jeffrey Franks anuntase, joi seara, ca delegatia FMI urmeaza sa se intalneasca vineri cu presedintele Traian Basescu. Joi, reprezentantii Fondului s-au intalnit cu cei ai Bancii Nationale a Romaniei, in cadrul intalnirii fiind prezentate concluziile discutiilor cu ministrul de finante si premierul.

"Discutiile au mers foarte bine si le-am prezentat ce am discutat pana in prezent cu ministrul Pogea si premierul Boc. Maine (vineri n.r.) ne vom intalni cu presedintele Basescu", a afirmat Franks citat de NewsIn.

El a refuzat sa faca alte comentarii in legatura cu situatia arieratelor la 30 septembrie sau privind o eventuala modificare a tintelor de deficit bugetar.

De asemenea, seful misiunii FMI in Romania, a mai anuntat ca FMI si BNR se vor intalni cu reprezentantii principalelor noua grupuri bancare din Romania pe 18 noiembrie, la Bruxelles, pentru a discuta despre expunerea institutiilor financiare si pentru a vedea "daca e nevoie de vreo revizuire".  

Jeffrey Franks a discutat joi cu seful BNR, Mugur Isarescu, cu premierul Emil Boc si cu ministrul de Finante, Gheorghe Pogea.


Citeste mai multe despre   










835 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    bancile (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:15)

    Necivilizat [utilizator]

    Despre banci e vorba. FMI, ca de obice, este prezent in Romania pentru a ajuta prietenii lor din domeniul bancar sa-si scoata banii din Romania (in euro ), inainte ca economia sa cada. Acest imprumut va intra in istoria romana ca cea mai mare greseala electorala... pentru ca dupa ce se termina transele, tot la incapacitate de plata va ajunge guvernul si restul institutiilor, doar ca atunci probabil ca vor fi si mai multi someri, si mai multe taxe, si mai putine servicii publice, si mai slab leul.
    • +1 (5 voturi)    
      BNR (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:30)

      Andreia [anonim] i-a raspuns lui Necivilizat

      Exact de aceea va fi si BNR prezent la intalnire, ca sa stie ca banii vor zbura din Romania , nu-i asa? Poate ca ar trebui sa gandim un pic mai mult inainte de a ne varsa obsesiile conspirationiste pe net!
      • -1 (1 vot)    
        BNR? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:40)

        zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Andreia

        Ce crezi ca poate face BNR?
    • +2 (4 voturi)    
      Problema nu e FMI-ul (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:10)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Necivilizat

      Problema e acest Guvern....care in loc sa investeasca respectivii bani, au platiti salarii si pensii din ei. Asa ceva nu se face. Te imprumuti doar ca sa investesti...nu sa-ti acoperi cheltuielile, pt ca te adancesti si mai mult. Dar na...cand nu stii ce sa faci parca mai bine te imprumuti, doar nu dai din buzunarul tau inapoi...nu?
      • -1 (1 vot)    
        De fapt ce vreti voi? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:13)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Nu acest Guvern,ci oricare Guvern ar fi la putere ar proceda altfel.De unde bani ptr.milioanele de pensionari(unii dintre ei inca la varsta de nepensionare)si sutele de mii de bugetari?
        Eu in Germania platesc de 35 de ani bani grei ptr.pensia mea si o voi primi inca la limita posibilitatilori si fara pensia privata cred ca mi-ar fi greu sa supravietuiesc cu ea.
        Societatea imbatraneste,iar fondurile se golesc rapid.
        Asta in Germania.In Ro. totul este si mai naspa!
        Cati platesc la fondurile de pensii?Cati au platit?
        Eu imi aduc aminte de sportul de pe la sfarsitul anilori 90:fiecare se pensiona pe caz de" boala".
        Si cu cat crezi ca aceste pers.au participat la fondurile de pensii?Este poveste cam lunga si de nedezlegat pe o anumita platforma internautica.Daca ai avea gandul si sufletul curat nu ai veni cu argumente de doi bani.
        Ro.deocamdata produce cam nimic si de undeva trebuiesc platite salariile si pensiile.
        Daca se fac reduceri iesiti cu gramada la proteste,daca se imprumuta bani sa se plateasca aceste salarii faceti "greva"pe internet.Oricum s-ar face,cred ca tara asta este plina de Gica Contra.
        • +1 (3 voturi)    
          .. (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:43)

          zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Victor

          Nu crezi ca ar fi corect sa lasam odata sistemul sa se prabuseasca, pentru a putea instala altceva mai durabil? E ceva inevitabil, iar cu imprumuturile doar amplificam problemele... ne imprumutam din viitor, de la copii, nepoti, stranepoti!
  • 0 (6 voturi)    
    Sclavi (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:23)

    Gabriel [anonim]

    O noua forma de sclavie ... cei care raman in Romania se vor deveni doar niste sclavi (pentru restul vietii lor) pentru bancherii internationali. Daca visezi la un trai mai bun, la respect, la siguranta, la un program de lucru platit corect, la servicii medicale, la un invatamant mai bun, la un viitor pentru copii tai... emigreaza. Pana si in Congo a ajuns mai bine ca in Romania :) Nu mai comparati Romania cu aceasta tara africana ... se supara congolezii. Poate cu Somalia ne putem compara. Romania = Somalia.