Mediafax: bancile din Romania au obtinut un profit de aproape 680 mil. lei in primele noua luni

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2009, 18:50 Economie | Finanţe & Bănci

Bancile din Romania au obtinut un profit de aproape 680 milioane de lei in primele noua luni, de peste 6,5 ori mai mare decat rezultatul din primul semestru, cand bancile au raportat un profit de 90 milioane lei, potrivit Mediafax, care citeaza surse din Banca Nationala.

Potrivit surselor citate, castigul obtinut de banci in primele noua luni a fost insa de aproape 4,7 ori mai redus fata de rezultatul obtinut in perioada similara a anului trecut, cand rezultatul a fost sustinut in mod semnificativ de vanzarea participatiilor detinute de mai multe banci la Asiban.

Valoarea provizioanelor constituite de banci in primele noua luni s-a situat la 12,9 miliarde de lei, in crestere cu 14% fata de suma de la jumatatea anului si cu aproape 70% fata de decembrie 2008.

Rata de solvabilitate a sistemului bancar romanesc a fost de 13,73% dupa primele noua luni, situandu-se aproape la acelasi nivel ca la finele anului trecut, de 13,77%. Totodata, activele totale nete ale sistemului bancar au crescut in primele noua luni cu 2,55% comparativ cu finele anului trecut, la 322,46 miliarde de lei.

In primul semestru, sistemul bancar a reusit sa inchida cu un profit net de 90 milioane lei, dupa ce a raportat o pierdere de 228 milioane lei la finele lunii mai, dar castigul a fost de peste 21 de ori mai mic decat rezultatul din primele sase luni din 2008. Sistemul bancar a obtinut anul trecut un profit net de 4,4 miliarde lei.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

727 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Criză, criză! (Luni, 9 noiembrie 2009, 19:13)

    Wasile [utilizator]

    Feriți, băncile sunt în criză: au scos mai bine de juma de miliard profit. În nouă luni. Adică mai vine de trei sferturi de miliard în anul crizei.

    De unde stimate bănci aveți asemenea profit? Cumva de la statul român, care se împrumută până ia toți banii de pe piață, ca să plătească voturi?

    Dacă nu ar fi iarnă și pensii și 1,8 milioane bugetari, să fi văzut ce chițăiau băncile astea :)
    • +2 (4 voturi)    
      bancile (Luni, 9 noiembrie 2009, 19:49)

      rabi [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      Cine nu a priceput ca bancile sunt cei mai mari hoti cu acte in regula sunt naivi.
    • +1 (3 voturi)    
      statul se imprumuta la dobanzi bune.... (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:15)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      ...atunci de ce ar scadea dobanda la populatie?! clientii vechi vireaza proprietati pe banda rulanta bancilor, in timp ce acestea se imbogatesc de la stat. pai totul functioneaza conform ec de piata....teoriile sunt bune, dar nu duc decat la cresterea profiturilor bancilor. suntem o tara cu banci prospere si populatie care moare de foame. oare nu este ceva gresit in toata schema asta? se pare ca nu este. de ce?pentru ca profitul se "aximizeaza". conteaza al cui profit?
      • +2 (2 voturi)    
        Asa si? (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:57)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui nenea

        Cine va pune sa va imprumutati si sa va vindeti sclavi la banci?
        • 0 (0 voturi)    
          romane, nevoia ne pune (Marţi, 10 noiembrie 2009, 14:26)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui un roman

          ca chiriile sunt tot atat de mari ca ratele la banci. un frigider trebuie la tot omul, ca se strica mancare. crezi ca lumea s-a imprumutat ca sa scoata banii ca manelistii?! s-a imprumutat ca avea nevoie. excesele de imprumuturi s-au facut datorita dezinformarii clientilor de catre personalul din banci. omul s-a imprumutat, pentru ca situatia prezentata de agentul bancar si obscur descrisa in contract ii arata ca isi perimte sa se imprumute. in contract se vedea mai greu, ca banca o suceste duopa ce se semneaza totul samd. recitati si voi niste comentarrii care seamana cu barfele babei aglaia.
  • 0 (4 voturi)    
    e revoltator! (Luni, 9 noiembrie 2009, 19:38)

    srpc [utilizator]

    au marit dobanzile la vreme de criza, refuza sa faca reesalonari si sa usureze povara debitorilor dar scot profituri enorme! mamma mia, ce nationalizare merita camatarii astia! si-apoi sa behaie patronii lor din UE cat or vrea! nu e admisibil sa momesti oamenii desantat ca sa ia credite iar apoi sa-i lasi in izmene!
    • +1 (1 vot)    
      revoltat (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:34)

      Nationalizare [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Ia sa vedem cum te revolti. Nationalizeaza tu bancile, da-le de macat la politicieni.
  • 0 (0 voturi)    
    Lasa ca vine primavara (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:58)

    denvarel [utilizator]

    Si le aduce bancilor in cadou vreo 3-500 000 de clienti pana atunci buni platnici, deveniti brusc someri. Adica app 1/3 din bugetari. Sa vedem atunci pe unde mai scot profitul ca din vanzarea colateralului nu cred.
  • 0 (0 voturi)    
    vbleasing sux (Marţi, 10 noiembrie 2009, 1:22)

    Client VBLeasing [anonim]

    Cu o luna inaintea terminarii contractului de leasing mi-au scazut dobanda cu un punct procentual. Pentru ca e criza.
    Le-am trimis felicitarile mele echipei care se ocupa de contract.
    Atat.