Goldman Sachs si-a cerut public scuze pentru ca a participat la declansarea crizei

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:45 Economie | Finanţe & Bănci

Goldman Sachs si-a cerut miercuri scuze pentru participarea la declansarea actualei crize financiare si a anuntat un program de 500 de milioane de dolari destinat sustinerii a 10.000 de IMM-uri americane, noteaza Bloomberg .

"Am participat cu certitudine la lucruri care nu erau corecte si pe care acum le regretam. Ne cerem scuze pentru asta”, a declarat seful Goldman Sachs (GS), Lloyd Blankfein, care declarase cu cateva zile in urma ca bancile au un rol social si ca lucreaza “in slujba lui Dumnezeu”.

Scuzele prezentate vin intr-un moment in care banca este supusa tirului de critici din partea opiniei publice. GS a pus deoparte 16,7 miliarde de dolari pentru a-i recompensa pe traderi si pe angajatii din top management, ceea ce ar reprezenta circa 500.000 de dolari prima/top manager.

Recent anuntatul plan de sprijin al IMM-urilor va fi co-finantat de miliardarul Warren Buffett, care cumparase in ianuarie, actiuni Goldman Sachs in valoare de cinci miliarde de dolari, va consta in alocarea anuala a cate 100 de milioane de dolari timp de 5 ani.

Suma de 100 de milioane reprezinta pentru GS echivalentul profitului pe cel mult 10 zile din an.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2652 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Fleoshk, Maritzo! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 13:51)

    Sarsaila [anonim]

    Banul e ochiul dracului dar bancile lucreaza in slujba lui Dumnezeu....

    mwahahahahaha...

    Semnat:
    Sarsaila
  • +6 (6 voturi)    
    da bine... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:00)

    liviu_ [utilizator]

    ajuta la distrugerea intregului sistem economic modial... si-si cere scuze...
    ce uros ar fi sa scapam de toate cerandune scuze...
    dar in principiu banca nu prea accepta scuzele, si nici hypermarketurile...
  • +4 (4 voturi)    
    In timp ce-si numara banii castigati necinstit (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:06)

    Razvan_M [utilizator]

    GS isi cere scuze fraierilor de pe intreg mapamondul tzepuiti de GS sau de colaboratori ai acestuia :)

    hahahaha

    cred ca ar trebui sa doneze niste banuti si unei biserici pt. a cumpara niste "iertari" en-gross.
  • +2 (2 voturi)    
    ei se joaca pe bursa (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:28)

    oldman [anonim]

    mai mult, inventeza tot felu de produse si servicii, iar noi si alte miliarde de oameni ne dam de ceasu mortii sa ne revenim suportand consecinta nefasta a jocurilor lor
  • +4 (4 voturi)    
    Se accepta ! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 14:36)

    Cristi [anonim]

    Si Germania si-a cerut scuze pentru Holocaust, si plateste si in ziua de azi - la propriu - supravietuitorilor. Propunem domnilor Goldman si Sachs sa vina si dumnealor cu o solutie compensatoare pentru toate nenorocirile cauzate de criza. Si nu ma refer la "scuze" ci la ceva palpabil... Sau cand e vorba de luat se poate, si cand e de dat e cu "scuze" ?
  • +2 (2 voturi)    
    Scuze ? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 15:47)

    STEFAN A. [utilizator]

    Scuzele astea , urmate de programul de 100.000.000/an sint ca declaratile :
    Tovarasi , stati linistiti la locurile voastre , marim salarile cu 200 de lei !
    Pentru cine nu mai tine minte - decembrie 1989.
    Se promit de toate pentru a mentine ciolanul !
    In 2009 , in USA , la fel !
  • 0 (2 voturi)    
    ce au facut e genocid ! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:13)

    GS [anonim]

    http://209.157.64.201/focus/f-news/2376074/posts
  • 0 (0 voturi)    
    si pentru restul lumii (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 21:27)

    kalu [anonim]

    cine da bani? Iar pentru cei care s-au sinucis dupa faliment cumpara si ei niste coliva, nemernicii de gringo?
  • 0 (0 voturi)    
    he (Joi, 19 noiembrie 2009, 4:25)

    busymind [anonim]

    Aia e frectie la piciorul de lemn cu 100 de mii la IMM-uri, nu prea mai sunt, cine sunt acele IMM-uri, banuiesc tot "sateliti" ai lor. Warren Buffet sa mearga in pensie la muls vaca si sa ne mai lase cu aiurelile lui corporatiste.
  • +1 (1 vot)    
    Goldman Sachs (Joi, 19 noiembrie 2009, 8:52)

    tyla [utilizator]

    sucks
  • +1 (1 vot)    
    ok (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:25)

    ik [anonim]

    sa trimita la nenea 500.000 para si s-ar putea sa-i iert. Asta doar daca ma prind in pasa buna.