PwC: Companiile din Romania fac 113 plati catre stat in decurs de un an

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2009, 15:09 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(23 Nov 2009) PDF, 576KB
Numarul platilor care trebuie facute statului in decurs de un an de catre o companie din Romania este de 113, iar timpul petrecut pentru a face aceste plati este de 202 ore, se arata intr-un raport al PricewaterhouseCoopers. Romania se afla astfel pe ultimul loc in randul celor 181 de tari analizate in functie de numarul platilor care trebuie facute statului.

Inaintea Romaniei se afla tari precum Belarus (112 taxe), Uzbekistan (106 taxe), Ucraina (99 taxe) si Muntenegru (89 de taxe). De cealalta parte, cele mai putine plati sunt facute in Maldive (1), Qatar (1), Suedia (2), Hong Kong (4) si Norvegia (4).

In ceea ce priveste numarul de ore petrecute pentru plata taxelor, Romania se situaza pe locul 79 in lume. Romania sta insa mai bine in aceasta privinta decat o serie de state ale Uniunii Europene, precum Bulgaria (616 ore), Cehia (930 ore), Finlanda (269 ore), Ungaria (330 ore), Italia (334 ore), Letonia (279 ore), Polonia (418 ore), Portugalia (328 ore), Slovacia (325 ore), Slovenia (260 ore) si Spania (234 ore).

Cel mai mare numar de ore necesare pentru plata taxelor catre stat este petrecut in Brazilia (2.600), Camerun (1.400) si Belarus (1.188), in vreme ce in Maldive (sub o ora), Emiratele Arabe Unite (12 ore) si Bahrain (36 ore) se petrece cel mai putin timp la ghiseu.


Citeste mai multe despre   










1442 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Hai cu minusurile!!! :) (Luni, 23 noiembrie 2009, 15:30)

    George32 [utilizator]

    Multumiti-i lui Basescu! In cinci ani de zile nu a avut timp sa rezolve traiul mai bun pe care il promitea si sa reduca din taxe, a avut timp doar sa dea in cap celor ce i-au fost alaturi (cu exceptia lui Udrea). Tot cea mai corupta tara din UE suntem si dupa 5 ani de Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Numarul taxelor (Luni, 23 noiembrie 2009, 15:42)

    Ionut [anonim]

    O precizare de bun simt: nu este vorba de numarul taxelor distincte ci de numarul platilor. Din cele 113, 84 sint cele 7 taxe pe munca (asigurari sociale, sanatate, somaj samd care se retin la sursa) care se multiplica cu 12.
    • 0 (0 voturi)    
      O precizare? (Luni, 23 noiembrie 2009, 16:07)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Fiind o comparatie presupun ca a fost aplicat acelasi algoritm de calcul si celorlalte state. Mai presupun si ca acest lucru nu conteaza.
      Votati maaaai, haaai, haaaai!
      • 0 (0 voturi)    
        sigur ca este o precizare (Luni, 23 noiembrie 2009, 16:33)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

        Desigur ca a fost aplicat acelasi regim de calcul. Diferenta este ca in unele state taxele/impozitele alea se platesc anual, semestrial sau trimestrial. Altele ascund taxele sociale intr-una singura.
  • 0 (0 voturi)    
    incalcite treburi (Luni, 23 noiembrie 2009, 15:52)

    nicubila [anonim]

    poate fi in Emirate numa 12 ore, ca nu prea sunt taxe.
    dar nici nu poti avea o firma care sa activeze (sa vanda) in Emirate fara ca sa trebuiasca sa dai 51% unui localnic...pe ochi frumosi. deci alegeti...:)
  • 0 (0 voturi)    
    vai... (Luni, 23 noiembrie 2009, 16:20)

    cel [anonim]

    deci e clar. doom
  • 0 (0 voturi)