Departamentul Direct Sales din Credit Europe Bank, desfiintat de la 1 dec?

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Luni, 23 noiembrie 2009, 16:55 Economie | Finanţe & Bănci

O parte din angajatii departamentului Direct Sales din Credit Europe Bank spun ca intreg Departamentul va fi desfiintat, ei fiind anuntati de acest lucru  telefonic la sfarsitul saptamanii trecute. Masura vine in cel mai nepotrivit moment, cand lumea se pregateste de Sarbatorile de iarna, iar sansa de a-si gasi un alt loc de munca este minima.

“Am fost sunati vineri de catre colegii din Regionala si ni s-a spus ca incepand cu data de 01 decembrie, departamentul Direct Sales se desfiinteaza. Am intrebat cand vom fi instiintati in scris si mi s-a spus, citez, “aceasta convorbire este instiintarea”. A urmat apoi bineinteles povestea cu faptul ca vom primi 3 salarii", scrie Dan Popa pe blogul sau


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2130 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    la cat de neserioasa e banca asta (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:51)

    OTONEL [anonim]

    nici nu ma mir. Dar, pe de alta parte, si cei care s-au dus acolo au vazut de la bun inceput cam cum se lucra.
    Oricum toate bancile sunt atinse mai mult sau mai putin si felul in care vor administra relatia cu proprii angajati va fi foarte asemanatoare cu felul in care si-au tratat sau isi trateaza clientii. Mare parte dintre angajati se puratu cu clientii cum se poarta banca cu ei acum. Deci aviz amatorilor pe mai departe. Daca banca nu are niciun respect ptr clienti nu va avea niciun scrupul sa faca la fel cu angajatii la o adica.
    insa problema de baza va ramane nerezolvata: pentru ca sefii cei mari sunt de neclintit si isi vor purta nesimtirea pe mai departe.
  • 0 (0 voturi)    
    asa si? (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:24)

    badea [anonim]

    ce e asa mare smecherie ca o sa fie desfiintat un dept de vanzari directe? poate conducerea bancii va aborda alt stil de business la momentul relansarii creditarii.

    de fapt remarca la articol este: ei si?
  • 0 (0 voturi)    
    sfidare (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:37)

    Mister [anonim]

    Cum este si normal doar o parte a ramas de distribuit pe alte departamente, restul fiind nevoiti sa isi petreaca sarbatorile cu gust amar in gura indiferent de numarul de cozonaci ingurgitati. Ideea este ca cei care duceau vorba mai departe si isi "iubeau" seful vor ramane in continuare iar cei care si-au facut treaba au ramas fara comentarii.
  • 0 (0 voturi)    
    fara scrupule (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:35)

    jaded [anonim]

    In CEB se concediaza angajati pe motive pur subiective.Au ramas, cu cateva exceptii, cei cu limba catifelata si care au ca principala ocupatie barfa! Pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    aparati-va drepturile! (Joi, 26 noiembrie 2009, 21:43)

    Vi se pare OK? [anonim]

    Pana la urma cine a ramas in CEB? Cine a stiut sa-si tina scaunul. Si acum vine recompensa, transferul in alte departamente sau poate infiintarea unuia SPECIAL drept multumire pentru INCOMPETENTA. Cititi-va contractele de munca si nu renuntati la drepturile voastre. Demisia nu este decat o solutie convenabila pentru angajator.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat de angajatii care au muncit (Vineri, 27 noiembrie 2009, 10:52)

    va mai mirati de ce se desfiinteaza DS [anonim]

    Am avut in fruntea departamentului numai oameni incompetenti care nu au stiut sa-si pastreze oamenii, sa lupte pentru ei; s-au gandit doar cum sa faca sa ramana in CEB in aceasta perioada cand nu se fac angajari ,si au reusit. "FELICITARI PENTRU TRANSFER".
    Nu ma mir deoarece ii cunosc destul de bine si ma asteptam sa-si gaseasca un loc cald in CEB. Sunt oricum penibili stie fiecare dintre noi de ce...; dar eu personal imi doresc sa-i trimita intr-un departament unde va trebui sa aiba targhet personal. Sa vedeti atunci ce vom rade noi astia de care s-au descotorisit ei.
    Nici unul nu va putea sa atinga targhet-ul pentru ca nu stiu sa vanda, ei stiu sa COORDONEZE :))))))) agentii care stiau ce au de facut, va dati seama nu?...ca doar in ultima lista se disponibilizeaza "crem de la crem".
    Sunt de acord ca nu trebuie sa renuntam la drepturile noastre. Felicitarile mele pentru cei care nu si-au dat demisia.
    "si pentru trantorii de mai sus exista cineva sus care ii vede".
    Vorbim.....
  • 0 (0 voturi)    
    "KEEP IN TOUCH" (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 12:47)

    CEB's employees [anonim]

    "Dear Friends... when you need and help please let me know. I will try to do my best":)))))))))))

    Our Friend... we need "JOBS in CEB" like DV,regionals,controllers,.... if you can help us, let us know.

    "KEEP IN TOUCH!!!"
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cedati presiunilor! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 22:36)

    Nu cedati presiunilor! [anonim]

    Am lucrat la aceasta banca.Inca de anul trecut de pe vremea asta s-au facut disponibilizari prin rugamintea demisiilor din partea HR.nu am renuntat.Mi-am luat concediu medical pentru 3 luni si dupa m-au chemat la negocieri.Se pot cere si 6 salarii.Totul este sa aveti nervii tari pana la final.Ei se feresc sa concediee colectiiv, vor sa plecati voi prin demisie.Chiar daca o acceptati nu o faceti oricum ci doar cu drepturile salariale pe care voi le veti cere si atentie in scris.Am fost subiectul unei asemenea negocieri.Imi permit sa va dau un sfat(sunt jurist licentiat in dreptul muncii), atunci cand veti face cererea pentru salarii fiti baieti destepti si nu treceti doar ce va spune duduia de la HR(doresc incetarea contractului individual de munca cu art 55 lit b)ci sa treceti si faptul ca "S.C Credit Europe Bank, va retribui angajatul cu 6 salarii compensatorii care vor fi virate in contul angajatului la data....Inregistrati documentul si foarte important cereti o copie cu numarul de intrare.de asemenea nu cedati la fraza, citez:" nu trebuie scris in aceast acord de incetare acest lucru ca noi oricum va vom vira banii", raspunsul pt duduia respectiva este:este un document intern in baza caruia dvs veti face o decizie.Iar la ITM stimata duduie nu va ajunge acest document. sunt convinsa ca va veti descurca,,,,sunteti oameni de vanzari!Bafta multa!
  • 0 (0 voturi)    
    nu cedati presiunilor! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 14:49)

    nu cedati presiunilor! [anonim]

    Am lucrat in aceasta banca!Intr-adevar, am auzit vestile cum ca s-ar inchide aceasta divizie DS, inca de acum 2 luni.Inca de anul trecut de pe vremea asta, se fac disponibilizari sub forma...hai dati-va demisia ca va dam 3 salarii.Din experienta proprie va spun ca se pot cere si 6 salarii.Foarte important este sa nu cedati si sa cereti in scris acest lucru pe cererea de demisie.Ma refer ca aceasta nu trebuie sa contina doar "subsemnatul.....doresc sa incetez rap. de munca cu CEB cu acordul partilor conf art 55 lit b" ci si mentiunea ca CEB va retribui salariatul cu un bonus in cuantumul a 6 salarii, ce vor fi virate in contul salariatului cel tarziu la data de".Daca vi se va spune de la HR ca, nu trebuie sa apara in cererea de demisie acest lucru, fiti baieti destepti asa cum va stiu, si spuneti-i d-nei ca acest document nu va ajunge la ITM Bucuresti, pentru ca se va intocmi o decizie de incetare care va fi prezentata acolo.Mai mult decat atat, rugati-o sa va dea nr de inregistrare si sa o semneze cu aprobat si sa va faca o copie care sa v-o inmaneze.Nu care cumva sa o credeti pe cuvant ca sunteti mancati, nu aveti nicio dovada.Eu asa am procedat, evident dupa ce am stat in concediu medical aproximativ 3 luni, timp in care m-au tot rugat sa ma prezint la HR si eu le-am spus ca starea de sanatate nu-mi permite si si-au dat seama ca nu o sa cedez usor.Evident in prima faza mi s-a spus ca s-a facut o analiza a activitatii si ca nu se mai doreste colaborarea cu mine, asta in conditiile in care eu fusesem in concediu medical si inainte de asta eram printre cei cu cele mai bune rezultate din tara.I-am spus d-nei sa imi faca un raport scris al evaluarii si sa imi spuna care sunt lunile care fac obiectul evaluarii.Evident si-a dat seama ca nu sunt ajunsa cu pluta acolo si a facut exact ce i-am spus si daca tot e asa bazata si sustine ca are dreptate, inseamna ca nu ar deranja-o sa inregistram aceasta discutie si am scos reportofonul pe masa si ce credeti.. a facut ca mine
  • 0 (0 voturi)    
    angajati slab pregatiti (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:14)

    Client CEB [anonim]

    Am un amarat de card la CEB, si am avut nevoie de cateva ori de mici modificari. Implicarea angajatilor din cateva sucursale din Bucuresti a fost atat de slaba, incat am renuntat la un moment dat sa mai vreau ceva. Trebuia sa modific numele in urma casatoriei dar si aici am renuntat - mi-au cerut o serie de documente de completat, acte, etc, si nu s-a intamplat nimic!!. Atata lipsa de profesionalism m-a secat pur si simplu!!!
    Si eu lucrez cu clientii fata in fata, dar implicarea mea e de 100%. Imi respect clientul, ii ofer toate informatiile necesare, ...
    In concluzie, angajatii CEB lasa de dorit!
    Inteleg niste proceduri clare de lucru (in orice companie sunt impuse), dar pana la acestea trebuie sa stii sa deschizi gura!
  • 0 (0 voturi)    
    va referiti la cei din sucursale (Luni, 30 noiembrie 2009, 19:39)

    din pacate [anonim]

    Sunt de acord cu dumneavoastra ca in sucursale sunt persoane destul de linistite ca au un loc de munca si nu se prea implica. Aici vorbim de cat este cineva de profesionist si de directorul de sucursala care accepta un asemenea comportament. Cei din Vanzari Directe( care au fost concediati) aduceau clienti bancii si ii convingeau pe nemultumitii de experientele cu alte banci, ca la CEB vor avea parte de sevicii de calitate. Cat tinea de consultantul Direct Sales era OK, insa, cand clientul ajungea in sucursala lucrurile nu mai puteau fi controlate. Daca ne implicam in rezolvarea problemelor clientilor care ne sunau nemultumiti de modul in care fusesera tratati in sucursala, ni se spunea ca nu avem nici o competenta decat pana in momentul trimiterii dosarelor de card la Bucuresti si ca, dupa aprobarea cardului, clientul este al BANCII.
    Fiecare pasare pe limba ei piere! Din pacate pana la schimbarea lucrurilor importante din sucursale se concediaza cei care au adus business turcilor pe bani si relatii personale. Si tot nu a contat!