Cursul de referinta al BNR a coborat miercuri la 4,2597 lei/euro, cel mai scazut nivel din ultimele opt saptamani

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2009, 13:20 Economie | Finanţe & Bănci

Cursul de referinta afisat de Banca Nationala a Romaniei (BNR) a coborat miercuri la 4,2597 lei pentru un euro, acesta fiind cel mai redus nivel din ultimele opt saptamani. Marti, un euro a fost cotat de banca centrala la 4,2648 lei.

Un curs de referinta mai redus decat cel afisat marti a fost inregistrat in data de 30 septembrie, cand euro era cotat la 4,2495 lei.

Moneda nationala s-a apreciat si in fata dolarului american, ajungand la 2,8355 lei pentru un dolar, de la 2,8525 lei pentru un dolar, cat era marti.

Francul elvetian a fost cotat miercuri la 2,8232 lei, cu 0,07 bani mai mult decat in ziua anterioara, iar 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,2284 lei, dupa ce marti cursul BNR era de 3,2157 lei pentru 100 de yeni.


Citeste mai multe despre   










847 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    e bine... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 13:28)

    andrei [anonim]

    Cursul se stabilizeaza...Geoana iese presedinte, marinarul o sa faca o plimbare pe la parnaie...deci lucrurile intra pe fagas normal in Romania
    • +1 (3 voturi)    
      Yeah right (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 13:45)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Bai, macat va platesc bine ca sa scrieti astfel de posturi ? Sau va dau un mic si o bere pentru fiecare post ?
      • +1 (1 vot)    
        Dap (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 14:17)

        G [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Ii platesc mai bine ca pi voi, banuiesc.

        Pt ca Udrea e prea zgarcita cu voi....
    • +1 (5 voturi)    
      mda (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 13:46)

      ion [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Ce intelegi prin fagas normal? Adica iese Geoana presedinte si sa da din nou liber la furat?
    • +2 (6 voturi)    
      din potriva (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 13:49)

      dlc [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Cursul se stabilizeaza ca iese Basescu presedinte.
      Cu Geoana, fara reformarea bugetarilor, e problema groasa. Fara bani de la FMi va scadea leul, la fel cum a fost cu Iliescu dupa 2000 si inainte de '96.
      Am o intrebare pentru noua alianta: nici o declaratie legata de referendum? Se aplica? Cand?
      - din strainatate -
      • 0 (4 voturi)    
        Tu crezi (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 14:14)

        varu.maftei [anonim] i-a raspuns lui dlc

        ca astia care debiteaza prostiile astea stiu ce era pe atunci? Ei doar faceau liniute si bastonase la "grădi", iar adevaratii liberali luau bastoane pe spinare in P-ta Universitatii de la mineri... iar acum, curva liberala pupa mana Bunicutzei, in semn de multumire si pretuire!
        - din Romania -
        (sper sa nu am motiv sa emigrez dupa turul II)
      • +1 (1 vot)    
        Il vor face uitat... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 14:17)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui dlc

        ... sau il declara neconstitutional, un fel de plebiscit, care nu are efecte juridice si nu impune modificari legislative.

        Ce sa ne mai miram, cand Parlamentul a dat o lege total anticonstitutionala in urma cu vreo 2 saptamani, prin care abilita guvernul Boc sa proiecteze noul buget, desi, fiind demis, nu mai are dreptul la initiative legislative.

        Parlamentul a ajuns o simpla gasca de invartiti care executa intocmai ordinele sefilor din partide si n-au nicio treaba cu problemele poporului care i-a trimis acolo...

        Astept sa vad cum se voteaza legea prin care se dau singuri afara...