Mihai Tanasescu: Sper ca reducerea fiscalitatii, masura prevazuta in acordul politic incheiat astazi, sa nu aiba un rol important in politicile viitorului Guvern

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:38 Economie | Finanţe & Bănci

Mihai Tanasescu
Foto: Agerpres
Reprezentantul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu, a declarat pentru HoNnews.ro ca masurile economice trecute in acordul politic incheiat intre PNL si PSD ar duce la o scadere a veniturilor bugetare, si asa precare. "Sper ca masurile care tintesc reducerea fiscalitatii sa nu ocupe un rol important in politicile viitorului Guvern", a declarat diplomatic, Tanasescu.

El a mai spus ca o decizie politica in sprijinul reducerii nivelului taxelor si impozitelor ar conduce la o scadere a veniturilor bugetare, si asa aflate la un nivel redus. "In momentul de fata, cuvantul cheie este prudenta. Atat pe partea politicilor monetare, cat si a celor fiscale. Sper ca viitorul Guvern sa tina seama de conditiile asumate de Romania in privinta tintei de deficit bugetar. Reamintesc ca tinta pe 2010 nu este negociabila, iar ajustarea fiscala de anul viitor va fi de circa 2% din PIB. Daca aceasta ajustare se va face doar prin reduceri de cheltuieli, e foarte bine. Daca insa intervin reduceri ale fiscalitatii, nu stiu in ce masura intelegerea cu Fondul poate fi respectata", a declarat Tanasescu.

Reducerea fiscalitatii este primul principiu aflat la baza guvernarii comune PSD-PNL, trecut ca atare in Acord. Pe langa asta, semnatarii au mai notat ca masuri viitoare modernizarea agriculturii si sprijinirea categoriilor sociale defavorizate, ambele presupunand resurse financiare consistente.

Surse apropiate institutiilor financiare internationale spun ca in forma sa actuala, Acordul semnat este mai degraba un document populist decat unul care poate sta la baza unui act de guvernare. "Nu poate fi luat in serios. E un act facut mai mult in gluma, fara sa se tina seama de cele mai elementare reguli ale economiei", au mai spus sursele citate.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2892 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    vorbe vorbe (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:47)

    marius [anonim]

    acordul asta e de fatada. Sa iasa MG president si o sa-l faca bucati. In plus sa vedeti ce nume vor pune pe la Interne, Justitie, CCR, SIE, o sa ne punem mainile in cap. Practic nu ar mai avea cine sa ii opreasca, nici nu vreau sa ma gindesc ce entuziasm o sa fie pe ei. Nociv.
  • +10 (10 voturi)    
    ingineru, profesoru si primaru (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:54)

    cucuvaia [anonim]

    e un acord diplomatic, negociat de un inginer cu un profesor de istorie si parafat ca primaru...
    pardon, de primar.

    deci, ca si roman, n'am folosit articolul la sfarsitul cuvintelor: ingineru, profesoru si primaru. nu se mai poarta'n romania, mai ales in mediul politic. si nici nu esprima nimic. :-)

    jos iliescu !
  • +12 (12 voturi)    
    s-a uscat cerneala? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:56)

    insomar [anonim]

    nimeni nu-i naiv sa creda ca PDS-ul chiar va tine cont de bucata asta de hartie.Ea a fost facuta ca sa aiba si omu de rand o justificare pentru care voteaza cu geoana.
    Hartia aia a fost facuta doar pentru afacerile lui patriciu
  • +16 (16 voturi)    
    FARA PRUDENTA! BANI SUNT! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:59)

    GAVRILACHE [anonim]

    Nu va lasati pacaliti de dl. Tanasescu ( desi a fost la PSD, acu' s-a dat cu dictatoru'!) : bani sunt! Si daca nu sunt, aduce Patriciu de-acasa! Pune si Voiculescu un miliard! Vantu' mai are ceva de la FNI si, daca vinde si Realitatea, baga si el un miliard usor! Bani grupa mare, frate, numai sa se aleaga Geoana! Ca la cata prostime e in tarisoara asta!
  • +14 (14 voturi)    
    fara grija! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:17)

    obosita [utilizator]

    lasati domnule tanasescu, nu va ingrijorati ca le rezolva mirciulica pe toate! si venituri bugetare si agricultura si protectie sociala! ce este asa de greu sa faci un program economic? poti scrie si pe genunchi! daca nu are de unde, scoate bani din conturile alea din USA!
  • +2 (2 voturi)    
    Sigur! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:22)

    XOLV [anonim]

    Iata adevarata fata a PSD-ului! Felicitari PNL pentru ingroparea cotei unice !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Realism economic (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:11)

    Ec [anonim]

    Felicitari Tanasescule!
    "Realizarile" liberalilor au fost de fapt rezultatul masurilor luate de tine. Altfel intram in criza mai demult .
    Poate romanii inteleg ca nu este de gluma si legile economice nu ne iarta.
  • +1 (3 voturi)    
    greaua mostenire (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:22)

    Abibula [anonim]

    Primul lucru pe care-l va declara Prostanacu dupa instalarea-n functie a lui si a noului guvern: din cauza gravelor prejudicii aduse de fostu' guvern bugetului de stat, nu ne putem respecta promisiunile facute in campanie, 'r-ati ai dracu' de fraieri. In alte conditii le-am fi respectat cu siguranta, ca de fiecare data.

    Din pacate, cre' ca-s prea multi anti-Basescu in tara, ca sa mai pot spera ca nu ajunge Geoana (plus haita: Vanghelie, Iliescu, Hrebenciuc, Voiculescu, Nastase, etc) la putere. Congo, here we come.
  • +2 (4 voturi)    
    guvern (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:25)

    anto [anonim]

    Vorbiti degeaba despre guvern, despre taxe, impozite si ce o sa faceti cand o sa fiti la guvernare din moment ce nu ati facut o analiza a pietei si nu stiti nici ce buget aveti, daca primiti fonduri sau nu fe la FMI! Tot Basescu o sa iasa presedinte si s-ar putea sa va fi facut planuri degeaba.
  • +1 (5 voturi)    
    Acord politic PSD+PNL (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:30)

    Emilia [anonim]

    Nu o sa mai conteze recomandarile FMI astia conteaza pe banii din bancile rusesti,ca mafia rusa si intersele ei o reprezinta ,nu?
  • +1 (1 vot)    
    pai daca si "finantistul" partidului (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 20:48)

    kalu [anonim]

    se coboara sa afirme asemenea ineptii e groasa fratilor !!! Se anunta explozia preturilor la produsele de larg consum si astia se astepta ca la o rata de colectare a taxelor mult mai mica sa se poata scadea taxele? Pai chiar ne jigniti inteligenta cu nesimtire crasa domnule "finantist" si posibil viitor ministru de finante pe lista utopica a viitorului guvern johannis?
  • +2 (2 voturi)    
    pentru cucuvaia (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 22:21)

    gura rea [anonim]

    ingineru' de fapt este doar cu titlul luat pe spinarea lu' taticu ala cu stele ca la sticla de cogneac unirea- ca de bun ce era a fost repartizat pe un san'ter de constructii desi a terminat TCMul - o facultate buna -dar cum este ghinionist din fire ,n-a apucat o fabrica mai de soi .prin 90 se schimba garda la ministerul de externe si sa vezi si sa nu crezi ,se duce si ajunge ambasador ,ca de mama soacra era taranista convinsa(de oare cine)asa ca asta nici inginer nu e nici ambasador nu e oare ce drac'o fi?
    alalalt a terminat si el o facultate in vr'o 6-7 ,ani aia unde nu se ducea nimeni ca le era rusine sa invete copii minciuni,si asta tot acelasi soi ,de bun ce a fost a luat repartitie in delta -iarasi unde nu se ducea nimeni( stiti bancul cu Bula care a luat repartitie la Vladivostok)
    domn primare e si el cam acelasi soi ,ca de ,cin'se aseamana se aduna.
    Si asta tot de profesionist ce e nu s-a transferat pe undeva prin Germania ,ca de acolo se cere si carte multa si RESPECT fata de cetateni,ori el saracul ...
    Deci in concluzie astia 3, " profesionistii lu' nea costachel vantu voiculesu" s-au intrunit ca sa se adune si sa ne spuna baliverne din manualul de economie politica de cl 9a editia jubiliara 1989.
    Bai baieti ,mai duceti-va si voi pe la Spiru' mai un cenaclu cU nea Costache pe teme economice ,ori un masterat cu nea Nelu la Dezvoltarea codoselii in politica romaneasca sau fo' conferinta internationala cu marele Aditza pe teme de curvasaria politica din Romania in Context european..hai ba la scoala ..terminati si voi ceva serios !
  • +1 (1 vot)    
    Adio FNI! (Joi, 26 noiembrie 2009, 12:04)

    Dianora [utilizator]

    Pai ori respecta acordul semnat ieri si intram in colaps finaciar, or nu si atunci ce credeti ca sacrifica:
    1.cota unica 2.posturile bugetare sustinute de sindicate, recte PSD..
    Nu-i nimic, Crin o mai da odata la intors ca acum s-a obisnuit