Analistii Citi: Am putea asista la "tradari" de partid. Nu credem in scenariul alegerilor anticipate

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2009, 13:59 Economie | Finanţe & Bănci

„Credem ca riscul cel mai important in aceasta perioada il constituie intarzierile cu care va avea loc procesul formarii Executivului. Cu toate acestea, posibilitatea alegerilor anticipate este scazuta, dat fiind interesul scazut al tuturor partidelor pentru un asemenea scenariu”, sustin economistii sefi la nivelul Europei de Sud-Est ai Citi, lker Domac si Engin Dalcic. Ei sustin ca pentru a trece un viitor guvern prin Parlament, am putea sa asistam la „tradari” de partid sau la alianta dintre cele mai interesante.

„PDL, chiar si cu suportul venit dinspre UDMR si al independentilor nu vor avea suficienta forta pentru a forma un Guvern. Solutia ar veni in cazul in care ar exista persoane care sa defecteze din randul  celorlalte partide. Procesul de formare al Guvernului s-ar putea dovedi complicat, mai ales in ipoteza in care Geoana contesta alegerile, o alternativa putandu-se incerca printr-o formula PDL-PNL. Nu putem exclude nicio colaborare intre PDL si PSD, ipoteza pe care o consideram plauzibila”, sustin economistii sefi regionali ai Citi.


Citeste mai multe despre   










5975 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    BRavo (Luni, 7 decembrie 2009, 14:02)

    Walter [anonim]

    Ca sa nu ne mai certam si sa fie pace. Ideea este simpla: TOTI cei care au votat pentru inca un mandat, TREBUIE sa taca si sa fie fericiti. Inseamna ca in primul mandat au trait bine si au ales sa isi continue aceasta viata buna. EI nu au de ce sa se oftice, in fond li s-a adeverit dorinta. EI nu mai au ce comenta, vocea lor a fost auzita, tot ce le ramane este sa de bucure de viata buna aleasa.

    Daca o duc bine, inseamna ca nu au de ce sa comenteze. Ar trebui sa ramanem doar noi, cei ofticati, cei nelinistiti pe forumuri, pe bloguri. Sa ne varsam amarul.
    • -2 (2 voturi)    
      Adevarat ! (Luni, 7 decembrie 2009, 16:47)

      Bambina [anonim] i-a raspuns lui Walter

      Adevarat, dar exista si multi romani care , platiti de PDL. nici nu au stiut ce efecte va avea votul pentru presedinte. ma gandesc la procentul de romani saraci si neinformati, care au facut ce le-a spus primarul , de exemplu. In ce priveste cealalta parte a romanilor care au votat Basescu, sunt azi multumiti...dar peste cateva luni vor fi si ei nemultumiti de haisul ce se va instala in Romania. Eu cunosc cativa prieteni si abia astept sa le inchid gura !
      • +5 (5 voturi)    
        bambinei (Luni, 7 decembrie 2009, 15:00)

        NicuG [anonim] i-a raspuns lui Bambina

        Imi place logica ta! "Eu cunosc citiva prieteni si abia..." Nu stiu cum s-ar fii putut sa ai niste prieteni pe care sa nu-i cunosti. Poti sa explici?
        • 0 (0 voturi)    
          bravos (Luni, 7 decembrie 2009, 15:30)

          smecs [anonim] i-a raspuns lui NicuG

          ce tari sunt astia care intr- discutie de idei atrag atentia asupra scrierii. altceva mai bun nu ai de zis?
          • 0 (0 voturi)    
            Scris corect, minte deschisa (Luni, 7 decembrie 2009, 17:10)

            JustTC [anonim] i-a raspuns lui smecs

            "Scrierea" te ajuta sa-ti dai seama de calitatea "ganditorului".
            In ciuda comunismului, natura se ambitioneaza sa ne demonstreze ca NU ne nastem toti egali.
  • 0 (2 voturi)    
    IAR? (Luni, 7 decembrie 2009, 14:07)

    Robert [anonim]

    iarasi?...cum nu au mers aceste aliantze nu vor merge nici de aici inainte. PD-L sa se alieze cu Germania POATE :)))))))))))))
  • +2 (2 voturi)    
    mda, altceva? (Luni, 7 decembrie 2009, 14:23)

    iou [anonim]

    ceea ce ati relatat dumneavoastra spuse in cateva cuvinte ar fi ceva de genu: ne putem astepta la orice, ce surpriza....
  • -1 (1 vot)    
    Pt scriitorul articolului (Luni, 7 decembrie 2009, 14:56)

    Smith [anonim]

    SAu pt cel de la care s-a luat ultimul citat din articol. In acea situatie , "nicio " se scrie de fapt "nici o"!!!! vai de mama noastra, ca am ajuns sa ne citeasca o tara intreaga, si tot n-avem habar de lb. ro!
    • 0 (0 voturi)    
      Din pacate .. (Luni, 7 decembrie 2009, 15:31)

      Echo [anonim] i-a raspuns lui Smith

      .. de 1 an de zile s-a aprobat sa se foloseasca: nicio, niciun etc .. este perfect corect din punct de vedere gramatical, conform cu noile reguli ale Academiei Romane.
      Asta e: ne place, nu ne place, asa se pare ca avanseaza o limba.
    • 0 (0 voturi)    
      pt smith (Luni, 7 decembrie 2009, 15:34)

      khogaion [utilizator] i-a raspuns lui Smith

      Tatutzu, iti recomand DOOM. Mai cititi inainte de a face astfel de observatii!!!
    • 0 (0 voturi)    
      nicio (Luni, 7 decembrie 2009, 15:55)

      droid04 [anonim] i-a raspuns lui Smith

      se scrie corect ca in articol adica "nicio". consulta dexonline.ro
    • 0 (0 voturi)    
      tot pentru autorul articolului (Luni, 7 decembrie 2009, 16:29)

      Tomis [anonim] i-a raspuns lui Smith

      Luati aminte la furculisioane de genul "ar exista persoane care sa defecteze din randul celorlalte partide".

      Nu "sa defecteze" ci "sa dezerteze". Ok?
      • 0 (0 voturi)    
        Tradare dar sa stim si noi ... DACA E CORECT ! (Luni, 7 decembrie 2009, 17:16)

        JustTC [anonim] i-a raspuns lui Tomis

        DEFECTÁ vb.
        I. refl. (despre mașini, aparate, mecanisme etc.) a avea un defect, a (se) strica.
        II. tr. a produce un defect (la o mașină etc.).
        III. intr. (rar) a trăda. (< defect)
        • 0 (0 voturi)    
          nu prea este (Luni, 7 decembrie 2009, 17:48)

          Tomis [anonim] i-a raspuns lui JustTC

          Singura sursa care mentioneaza sensul "a trada" este [MDN] (Marele dicționar de neologisme). Nu mi se pare o sursa credibila, din punctul meu de vedere este inca o initiativa de tip furculision ca sa mai pui de-un dictionar.
          Nu putem sa stalcim limba romana doar fiindca ni se pare ca nu avem suficiente cuvinte in ea ca sa ne exprimam gandurile. Pana nu apare clar intr-un DEX eu raman la opinia ca "a dezerta" este varianta corecta si fara nici un risc de eroare.
  • +1 (3 voturi)    
    care executiv (Luni, 7 decembrie 2009, 17:04)

    mark67 [anonim]

    Basescu nu a uitat nicio clipa faptul ca a fost suspendat. Vom avea 6 luni de "actiune", asa cum vrea presedintele jucator. El vrea alegeri anticipate, ca sa arate poporului ca pune in aplicare mandatul cu care a fost investit: parlament unicameral cu maxim 300 parlamentari. Era destul de complicat sa puna in aplicare rezultatul referendum-ului fara alegeri anticipate. Cum se renunta la parlamentarii in plus? Se tragea la sorti, din caciula? Primeau un test grila, redactat de Basescu?
    Daca eram in Germania stiam ca mergem sa votam imaginea Germaniei in lume. Dar suntem in Romania si se pare ca linistea si ordinea nu e ceea ce ne place. De ce? Fiindca atunci cand e liniste orice zgomot se aude. Fiindca intr-o casa ordonata vezi imediat neregulile. Eu vreau si un referendum pe tema: vreti un singur partid? aveti incredere ca doar eu, Traian Basescu, aleg bine care sa fie acel partid?...Traiasca Marea Adunare Nationala in frunte cu...
    P.S. Am 42 de ani, studii superioare, am ocupat si ocup o pozitie de top management, am o afacere proprie, incerc sa dau de lucru la 10 oameni, daca ma mai lasa incompetenta metalurgitului Pogea, ajuns mare finantist
    • 0 (0 voturi)    
      De-abia de-acum o sa fie o liniste!!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 17:42)

      albescu [anonim] i-a raspuns lui mark67

      O sa fi tare linistit cand o sa ti se mareasca taxele si impozitele. Asta pentru ca guverul Johannis care a fost infirmat zicea ca nu. Basescu o sa interpreteze ca poporul care l-a ales zice ca da. Adevarul este ca poporul care l-a ales sunt bugetarii care n-au fost dati afara desi privatii s-au imputinat. Mai mult chiar, toate cadourile electorale, excursiile la mitinguri au fost platite tot la bugetari si tot din taxele platite de tine, draga mark67. Si o sa mai platesti,ca de-aia vom avea o politica de dreapta!!!