Nicolae Cinteza (BNR): "Perceptia de risc a bancilor este foarte ridicata. Companiile abuzeaza de practica declararii insolventei"

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:43 Economie | Finanţe & Bănci

Nicolae Cinteza - Sinaia, 9 decembrie
Foto: Hotnews
"Am discutat ieri cu reprezentantii unor banci din Romania, insotiti de bancile-mama. Mi-au spus ca perceptia de risc e foarte ridicata datorita procedurilor de declarare in insolventa a firmelor romanesti - este o practica de care deja se abuzeaza", a declarat directorul de supraveghere al BNR, Nicolae Cinteza, in cadrul seminarului EU COFILE organizat de Alpha Bank, Asociatia Romana a Bancilor si BNR. Legat de creditele pentru persoane fizice, Cinteza considera ca va avea o mare influenta concedierea bugetarilor - asteptata anul viitor.

"Putem sa previzionam orice cu exceptia a 2 lucruri: frauda si starea de insolventa. In acest moment, perceptia de risc e atat de mare incat practic a determinat sistarea creditarii", a declarat Cinteza.

Reprezentantii bancilor s-au plans la BNR, potrivit acestuia, ca bancruta frauduloasa nu functioneaza in Romania: "Se iau credite, nimeni nu mai controleaza la ce se folosesc, apoi se declara in insolventa; nimeni nu mai actioneza impotriva administratorului firmei sau cine a folosit creditul in interes personal".

Cinteza a mai spus ca numarul de 120.000 de firme care au fost inchise in 2009 este foarte mare: "Daca vrem sa continuam acordul cu Fondul trebuie sa luam niste masuri. Bancile s-au orientat cu precadere catre indivizi cu un serviciu stabil; urmeaza restructurarea sectorului bugetar care va produce necazuri".

Potrivit acestuia, influenta concedierii a 20% din bugetari va fi foarte mare. "Nu numai din cauza cresterii creditelor neperformante. Cea mai mare suma vine din deprecierea garantiilor", a explicat reprezentantul BNR. 













Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1483 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Exista o solutie simpla de reluare a creditarii (Miercuri, 9 decembrie 2009, 11:50)

    MIHAI 2 [anonim]

    Sa convoace domnul Presedinte un referendum
    si sa intrebe poporul daca bancile trebuie obligate sa dea credite rrrrromanilor !
    Eu va anunt ca voi vota DA.
    Si nu numai la mine in cartier
    ci si pe la vreo 14 sectii speciale.
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:01)

      Ne0 [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

      nu poti sa obligi o banca sa ofere credite

      legislatia actuala permite mici siretlicuri... cum ar fi insolventa pentru a scapa de aceste datorii
      si mie mi-ar fi frica sa ofer credit unor firme care nu sunt controlate...si sa raman dupa aceea cu buza umflata

      ce trebuie schimbat este modul in care firmele sunt controlate in legatura cu modul de utilizare a creditelor
      • 0 (0 voturi)    
        Hotul (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:09)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui Ne0

        Hotului de hot e frica.. asa si cu bancile. Dupa ce ne-au jumulit de comisioane inventate si au speculat la burse pana s-a ales praful, nationalizand pierderile, acum e nasol cand si altii au inceput sa plateasca cu aceeasi moneda.

        In orice caz, nu trebuie sa plangem de mila Alpha bank. Grecia e falimentara deja si fara ajutorul nostru, de luni bune e cu un picior in groapa si zilele trecute le-au redus si ratingul.

        Hai sa le mai dea si lor FMI un ajutor. Chit ca vor sau nu, la fel ca in cazul nostru. Sa mai prelungim nitzel situatia, cat mai exista FMI sau FED. Din fericire nu foarte mult... :)
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ai dreptate . De aia e democratie ! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:12)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Ne0

        Vointa poporului exprimata printr-un DA raspicat trebuie respectata cu sfintenie de oricine.
        Adica Parlamentul , Presedintele si Guvernul tre sa asculte de popor
        i niste bancheri verosi
        (un fel de moguli ai banilor)
        pot sa ne rada in nas ?

        PS. Hai ca m-ai enervat ! daca se face referendumul cu Credite la tot rrrrromanul,
        dupa ce votez de 15 ori in Ro, o sa iau o cursa low coast si mai bag niste voturi si la sectiile speciale din Italia ale Fratelui William Branza.
      • 0 (0 voturi)    
        pai controlul (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:15)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Ne0

        il face tot banca. problema e ca legea insolventei este prost facuta si multi ca sa nu isi achite obligatiile fata de banci, fata de furnizori, fata de stat etc solicita insolventa ca protectie.
  • 0 (0 voturi)    
    abureli (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:36)

    je [anonim]

    tot bancile baga in insolventa firmele , eu am o linie de credit la transilvania facuta nul trecut in iunie la 16,25 % dobanda anuala , era mare atunci dobanda dar cum aveam nevoie am tacut si am acceptat oferta lor. Problema a aparut in septembrie cand in 3 saptamani au marit dobanda la 22,5 % , la fel nu am avut incotro si am tacut, desi in contract se specifica ca dobanda este fixa. Acum de ceva luni au scazut dobanzile la depozite dar la credite pauzaaaa , de la 14 % la depozit ofera 9 % insa la credit de la 22,5 tot 22,5 platesc, deci cine ma baga in insolventa pentru ca nu mai are stop la punga >?????
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:55)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui je

      Domnul Cinteza ar fi trebuit sa spuna "Companiile declara insolventa iar bancile maresc dobanda la liniile de creditare" .
      Fiecare-si trage cireasa pe turta lui.