Recuperatorii de credite: "Mosul" le-ar putea aduce restantierilor vizite facute vecinilor si afisarea la avizierul blocului 

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:26 Economie | Finanţe & Bănci

Restantierii la creditele luate "doar cu buletinul" se pot astepta sa isi gaseasca numele afisat in casa scarii sau sa se trezeasca cu vizite facute vecinilor si administratorilor de bloc de catre recuperatori. "Avem metode moderne de system tracking, care ne permit sa identificam clientii rau-platnici cu ajutorul vecinilor, administratorilor de bloc sau chiar al rudelor. Avem de asemenea un algoritm  care ne permite verificari incrucisate ale numarului de telefon al restantierului,  conceput in-house", a declarat pentru Hotnews.ro Tudor Butnaru, Key Account Manager al Coface Romania.

Potrivit  reprezentantilor altor companii de recuperare, cel mai greu de depistat sunt firmele de apartament, care sunt infiintate special pentru a elibera adeverinte de salariu, iau 20 de credite, dupa care dispar. "Sa infiintezi o firma cu un capital minim de 200 de lei te costa in jur de 100 de euro.

Inchiriezi un apartament pentru 6 luni, si te apuci sa dai adeverinte tuturor prietenilor. Am avut asemenea cazuri cu zecile. Dadeau cate 40 de adeverinte, iei 40 de credite a cate 7-8000 de euro ca sa nu bata la ochi si cu cei peste 300.000 de euro obtinuti pleci in strainatate si stai pana ti se prescrie fapta", spun oficialii unei companii specializate in recuperare.

Potrivit acestora, portofoliile de credite cu probleme au ajuns sa se vanda pe bani marunti. Nu va pot da numele bancii din motive ce tin de confidentialitate, dar va pot spune ca portofolii de credite neperformante in valoare de un milion de euro - e vorba de un card cobrandat, de consum- l-am  cumparat cu 80.000 de euro", mai spune sursa citata.

Potrivit acesteia, in cazul in care au date certe ca un client rau platnic locuieste la adresa indicata dar nu  raspunde nici la telefon nici la usa, metodele sunt cele de afisare in casa scarii a unui afis in care clientul e trecut cu suma datorata bancii, banca la care e dator si perioada de cand a fost restanta inregistrata. "Cel mai bine functioneaza in Ardeal asta, unde oamenii se rusineaza de vecini si incep sa vina la negocieri",  spune reprezentantul companiei de recuperare.

Reprezentantul Coface spune ca in perioada dintre Craciun si Revelion telefoanele de stres, sms-urile si presiunile  pentru recuperarea banilor se vor inteti. "Clientii nostri nu ne-ar permite sa stopam procesul de recuperare in perioada dintre Craciun si Revelion si nu ne permitem sa nu respectam solicitarile lor", conchide Butnaru.


Citeste mai multe despre   










6816 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    cate ilegalitati pot face astia :))) (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:36)

    Ghita [anonim]

    sunt si eu curios ce banca de kkt ar da credite unor angajati la o firma nou infiintata, angajati ce nu au un working track sanatos. Daca s-au dat asa cum macane coface-ul isi cam merita soarta.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:57)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Foarte corect. Habar n-are ce-i cu el. Eu am incercat acum 2 ani sa fac un credit pe persoana fizica :) fiind angajat la firma detinuta de sotie, firma in regula din toate punctele de vedere (contributii la stat, profit, legalitate) si am fost refuzat. Firma avea in acel moment 1 an si ceva de activitate. Ori nea butnaru vine si spune ca stie el de cazuri unde, cum s-a facut firma, s-au si inghesuit bancile sa dea credite pe ochi frumosi unora care erau angajati de o luna. La o firma nou-infiintata! Las-o jos, coface, ca macane prea tare.
      • 0 (4 voturi)    
        Firneke "specializate in recuperare"n-ar exista (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:22)

        neanonim [utilizator] i-a raspuns lui eugen

        daca am avea Legea Falimentului Personal!!

        De ce n-avem legea??

        unde este dl Geoana Dl Crin??? parlamentarii se ocupa cu orice altceva decat ceea ce trebuie: legi!
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:44)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui eugen

        probabil n-ai cunoscut pe cine trebuie.
        • +2 (2 voturi)    
          drept si asta (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:53)

          eugen [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          Corect, fiul junglei, n-am cunoscut pe cine trebuie :)
          Cum s-au facut manarii cu credite de zeci de milioane de dolari nerambursate si pierdute forever la Bancorex si Banca Agricola, pentru o atentie unde trebuie, se deschid portile... In cazul asta functionarul bancar "uns" trebuie zburat din post in primul rand.
  • +3 (7 voturi)    
    bravo camatarilor! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:41)

    eugen [anonim]

    Voi va dati seama cat de putine sanse mai au camatarii sa recupereze ceva din datorii, daca ei vand cu 80.000 de euro un pachet de credite restante de 1.000.000 euro?
    Pe de alta parte, sa fie key account managerul butnaru convins de faptul ca o sa-l doara fix undeva ca ii lipiti voi afise pe scara pe unul care a luat creditul ca sa dea teapa unei banci. Si ca il cautati de oua la vecini.
    Astept si opinia avizata a unui cititor cu cunostinte juridice in ceea ce priveste legalitatea actiunilor astea de lipit afise pe unde vreti voi. Din cate stiu executarea silita si fazele premergatoare ei (notificari, somatii, etc) sunt bine reglementate si nu permit recuperatorilor sa faca absolut orice vor ei.
  • -1 (9 voturi)    
    Proprietate privata (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:49)

    Tzeparu [anonim]

    Cu ce drept poate intra angajatul unei firme de recuperare de credite pe o proprietate particulara si afisa acolo ce are el chef?
    • +1 (5 voturi)    
      nu prea poate (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:00)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Tzeparu

      Nu prea poate intra recuperatorul decat daca ii da cineva drumul (presupunand un interfon la intrare), iar afisajul ilegal pe o proprietate privata se poate pedepsi, din cate stiu eu.
      Dar in practica sa fim seriosi! Cate zeci de hartii nu vedem lipite zilnic pe cutiile de la gaz, pe usile de intrare, prin lifturi. Toti or fi avand voie?
      Daca vrei sa ii faci sa renunte, probabil o reclamatie la politie ii poate linisti.
    • +5 (5 voturi)    
      nu intra cu dreptul (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:25)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Tzeparu

      chiar daca refuzi comunicarea, el are obligatia de a te instiinta formal asupra datoriilor pe care le ai, inainte de a incepe o actiune in justitie pentru executare silita.

      Una din metodele prevazute de codul civil de aproape 200 de ani, este afisarea creantei pe "gardul" debitorului.
    • +2 (2 voturi)    
      esti tampit (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:59)

      nosfeSS [utilizator] i-a raspuns lui Tzeparu

      Ai semnat un contract de credit si banca trebuie sa te notifice, daca u dai bir cu fugitii n-ai decat, te cautam si in gaura de sarpe bai psd-istule :))) ....u esti unul din rechinii aia imputiti, si dai cu presupusul pe aici......
  • -1 (5 voturi)    
    tara lui papura voda (Miercuri, 9 decembrie 2009, 12:59)

    cristi [anonim]

    "metodele sunt cele de afisare in casa scarii a unui afis in care clientul e trecut cu suma datorata bancii, banca la care e dator si perioada de cand a fost restanta inregistrata."

    Am mai auzit una! Dar in Romania bancile chiar fac ce vor? De confidentialitatea datelor au auzit? Sau e tara lui Papura Voda?

    Daca au dat credite neperformante, n-au decat sa piarda ... E un risc pe care si-l asuma atunci cand dau credite cu buletinul ...
  • +2 (6 voturi)    
    Pestele de la cap se impute... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:08)

    cristi [anonim]

    Conducatorii bancilor... au luat nota 4 la interviurile cu BNR, asa cum a precizat dl. Nicolae Cinteza. Vin in toamna la restante. Asa probabil cum faceau si in facultate cand ii durea undeva de scoala ci mai degraba cum sa pastreze bila de pe ASE la locul ei.

    Astfel se explica cum o banca da credite cu buletinul. Parerea mea!

    Bancile serioase (gen ING, dar si ei au alte probleme) nu practica astfel de mizerii in timp ce la polul opus BRD, BCR si alte banci "comuniste", da.

    De ce comuniste? Pai inca mai sta lumea la coada la ei cu catel, cu purcel cate o ora sa isi plateasca o factura, iar angajatii de acolo te trateaza de parca le datorezi ceva personal. Adica acele tanti plictisite de pe timpul lu' Ceashca.
  • -1 (3 voturi)    
    Si eu am dat o tzeapa (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:10)

    Buletinu [anonim]

    Pai bancile, in goana lor avida dupa profituri nesanatoase, dadeau credite cu dobanzi de mari nesimtiti. Acum urla cu toti reciperatorii in spate ca romanii nu-si "plateste" datoriile bre. Pai vorba lui Mircea Badea: daca e sa dai o tzeapa, da-o la banci frate. asa da. bravo
  • 0 (2 voturi)    
    ha,ha,ha... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:11)

    kiki [anonim]

    coface le suge... ciorapii
  • 0 (2 voturi)    
    asta-i buna (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:13)

    nu conteaza [anonim]

    "Avem metode moderne de system tracking, care ne permit sa identificam clientii rau-platnici cu ajutorul vecinilor, administratorilor de bloc sau chiar al rudelor."

    Ale dracu metode moderne ii mai zice si "system tracking" ca sa para cine stie ce cand ei se duc la vecinu cu pâra "ca uite ce a facut vecinu tau n-a platit rata la banca, il cunosti?" Ce patetic...
  • +2 (2 voturi)    
    LEGEA Falimentuli personal (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:13)

    neanonim [utilizator]

    era o lege care sa ne apere de astfel de "recuperatori" dar se pare ca pe parlamentari ii doare undeva de electori ..
    Legea asta trebuia sa fi fost de mult in vigoare!!!
    • +1 (1 vot)    
      sa votati bine (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:42)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui neanonim

      altfel nu au cum sa apara legile utile noastre, ci altora.
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:14)

    andreiu [utilizator]

    Nu cred ca e vorba de banci aici. E vorba de firmele recuperatoare care cumpara creditul ( "datoriile" pe care le au de recuperat bancile sau alte institutii de la oameni) si apoi incep sa-si recuperezi banii.
  • 0 (2 voturi)    
    Asta e! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:16)

    Walker [anonim]

    Geoana sa apeleze la recuperatori pentru voturile furate!
  • +2 (2 voturi)    
    riscul nu l-au platit deja ? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:50)

    dana eugenia [anonim]

    restantierii/rau-platnicii nu au platit DEJA riscul prin dobanda nesimtit de mare platita LA SOLD de la acele credite cu buletinul ?

    banca e acoperita deci, au ramas recuperatorii sa-si cresca veniturile CU CAT POT din astfel de practici :))

    pe mine, sincer, m-am durea in... doi metri de-acolo daca m-ar afisa pe peretii blocului ... nu sunt restantiera la intretinere, vecinii ma cunosc/stiu ce fel de persoana sunt .... poate as reusi sa declasez si-un miting impotriva macaitorilor de la co-coface adca m-as stradui un pic :))
    • 0 (0 voturi)    
      k strutul (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:39)

      nosfeSS [utilizator] i-a raspuns lui dana eugenia

      bagi capul in pamant, nu conteaza ca nu ai datorii la intretinere, faptul ca ai credite neplatite, e dovada nesimtirii tale, faci parte din tagma celor care dau teapa, mai esti si femeie, rusine
      • 0 (0 voturi)    
        doar atata poti ? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:54)

        dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui nosfeSS

        haide, ca se paote !!!!

        pentru informatia ta personala, am un singur credit, ipotecar, cu rata de 900 eur, platit la zi desi sotul si-a dat demisia in august ;)

        aici este vorba strict de creditele cu buletinul, la care [injectiv_la_superlativ] de banci s-au bucurat pentru ca acum sa se faca (doar) ca le tataie fundul :))
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul despre banci... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:51)

    Crocodilu [anonim]

    azi am primit pe email un link interesant pe tema asta:

    http://reflectii.webs.com/apps/blog/show/2296947-distragerea-atentiei-de-la-subiect
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:37)

      diablo [anonim] i-a raspuns lui Crocodilu

      Abureala. In SUA bancile au ramas cu locuintele si au luat-o in barba urat, unele dand faliment. De ce si-ar dori sa li se intample la fel in Romania?
  • +2 (2 voturi)    
    Ha (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:57)

    Andrei-D. [utilizator]

    Abia va astept recuperatorilor....sa vorbiti cu vecinii...sau sa-mi terorizati parintii...sa vin la voi la sediu sa vedeti panarama adevarata....daca vreti sa fiti tratati cu bun simt tratati-i pe cei cu datorii la fel....daca nu....putem sa va rupem bate pe spinari.
  • 0 (0 voturi)    
    frustrat (Miercuri, 9 decembrie 2009, 17:33)

    nu conteaza [anonim]

    prietenu nosfess e tare, adica tu nu poti concepe simplul fapt ca unele persoane au restante pentru ca nu pot plati si nu neaparat pentru ca nu vor. nesimtite si lipsite de rusine sunt bancile cu dobanzile lor de neam prost si cu telefoanele date dupa o zi de neplata
  • 0 (0 voturi)    
    in general... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 17:34)

    incendius [anonim]

    ...firmele de recuperare merg pe intimidare soft la telefoane si prin adrese scrise pentru ca stiu ca romanul e in general temator si cedeaza la amenintari formulate spectaculos.

    dar daca ai un amic jurist, o sa poti constata ca fundamentele legale pe care isi construiesc amenintarile sunt doar haioase si in cele mai multe cazuri ceea ce cer in ultimatum-uri sunt doar niste aiureli fara baza. cine nu stie insa, are de platit....

    iar treaba cu algoritmul e chiar de SF. pai mai bine se ducea dl Butnaru la Cotroceni sa le faca un algoritm de guvernare...

    NB sa nu se inteleaga ca as sustine restantierii sau ca as incuraja evaziunea de la plata ratelor. PLATITI CREDITELE ROMANI! dar daca ajungeti pe mana recuperatorilor go to a lawyer.
  • 0 (0 voturi)    
    ce idioti ... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 18:07)

    ctz [anonim]

    1. daca vin la mine in scara sa-mi puna hartzoage ma va durea la 2 m in spate.
    2. heii, la orice credit esti obligat sa platesti un comision pntru asigurare - deci pa ... asta e o idee insa de a scoate bani pentru firmele de "recuperatori"
    3. acum ceva vreme ma stresa una de la nu stiu ce firma care dorea sa recupereze un credit (bancpost) acordat unu vecin de al meu. (da, e urat sa nu iti onorezi partea ta de contract, dar si bancile ..) Dupa 3-4 telefoane m-am plictisit sa le explic ca mi se rupe de ei, si la intrebarea de unde au ei nr. meu de telefon o dadeau din una in alta. Nu au renuntat pana nu le-am spus ca acea convorbire era inregistrata si la urmatorul telefon ii va contacta avocata mea ...TA NAAA - nu mai m-a deranjat nimeni ...

    Si acu' sa fim seriosi - daca mai recuperat voi ceva de la ala cu 1 mil eur , sa va faca statuie ...
  • 0 (0 voturi)    
    legalitate? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 20:44)

    radu [anonim]

    probabil ca prin afisare sau abordarea vecinilor firmele de recuperare vor avea mari probleme...exista si justitie nu?
  • 0 (0 voturi)    
    si pe mine (Joi, 10 decembrie 2009, 10:49)

    ANY [anonim]

    m-au cautat acasa unu de la nu stiu ce firma de prin Craiova ( mi-au trimis si scrisorica de "amor") ca se ocupa de recuperarea unei sume imense de 50 de ron factura la Orange:))=))=))....si s-a dus la un vecin sa intrebe de mine si i-a lasat si o carte de vizita sa mi-o de-a sa il sun d-le ca am o mare datorie de platit ....... de parca eu nu stiam, de ce nu m-au sunat aia de la Orange daca sunt asa smecheri....sau nu mai aveau minute :))=))).....daca eram acasa sunam direct la politie sa vina sa il duca la balamuc....deranjarea linistii publice=)))...de mentionat ca imi platisem factura cu mult inainte sa vina ala :))
  • 0 (0 voturi)    
    Interfon (Joi, 10 decembrie 2009, 19:33)

    Bavarezu [anonim]

    abia astept sa ii vad pe indivizii astia prin scara ca sa ii iau la 11 metri si sa-i dau afara din spatiu locativ cu forta.una la mana ce cauta ei sa lipeasca afise pe avizierul unde numai administratia e autorizata sa puna anunturi, doi la mana exista interfon functional la scara, trei la mana cu ce drept vin ei sa faca treaba asta.Daca esti recuperator de datorii si nu reusesti sa dai de datornic sa-l faci sa plateasca atunci esti incapabil si ar trebui sa iti cauti alt loc de munca.