Elvetia a aprobat o finantare nerambursabila de 120 mil. euro pentru Romania

de D.Popa     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:23 Economie | Finanţe & Bănci

Parlamentul elvetian a aprobat creditul cadru pentru Romania, reprezentand o finantare nerambursabila in valoare de cca. 120 milioane euro se arata intr-un comunicat al MFP.
"Domeniile eligibile pentru a fi finantate din aceasta contributie sunt securitatea, stabilitatea si sprijinul pentru reforme, mediul si infrastructura, promovarea sectorului privat, dezvoltarea sociala si a resurselor umane", precizeaza documentul citat.

Perioada de angajare a fondurilor este de cinci ani de la data aprobarii creditului cadru, iar cea a platii efective de zece ani. In primul semestru al anului viitor se va definitiva si semna Acordul Cadru bilateral intre Guvernele Romaniei si Elvetiei, document care va permite inceperea implementarii contributiei financiare elvetiene.
MFP este coordonatorul national al asistentei financiare elvetiene acordata Romaniei in vederea reducerii disparitatilor economice si sociale in cadrul Uniunii Europene.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2281 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Astia sunt nebuni? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:07)

    elvetia [anonim]

    Mai bine ii vireaza direct in conturile lui Videanu si Berceanu ca sa nu se mai chinuie baietii cu transferuri bancare ascunse.
  • +5 (5 voturi)    
    NU INTELEG (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:19)

    Titi Costea [anonim]

    De ce oare ne dau Elvetieni atitiia bani moaca..? Nu au ce face mai bine ei cu banii..? De ce tocmai noua!!!!! Nu inteleg!! Daca are careva idee sa imi spuna si mie!
    • +1 (5 voturi)    
      normalitate (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:43)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Titi Costea

      ei dau bani pe proiecte..se numeste revenirea la normalitate..suntem cea mai slaba si inapoiata tara din UE..oameni la sate cu wc -uri in curte..pricepi plebeu?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu, nu sunt nebuni (Miercuri, 9 decembrie 2009, 14:31)

    berger [anonim]

    Exista oameni care fac lobby pentru Romania.
    Lobby = grup care sustine interesele Romaniei pe langa cei puternici (sper ca aceste cuvinte i se topeasca pe limba d-lui Geona care sustine interesele Romaniei - stat membru UE - la Moscova.

    (Comunistii sunt mereu surprinsi de normalitate, ati obsrvat?
    Johannis era intrebat intr-un interviu cum a reusit sa ofere sibienilor servicii atat de eficiente (de exemplu durata mica de rezolvare a problemelor cu autoritatile locale...), cum a reusit in general sa ii atraga si sa ii pastreze pe 80% dintre ei. Johannis a dat un raspuns care pe comunistii din PSD i-ar nauci: "Nu am facut nimic special. Doar lucruri normale".
  • 0 (0 voturi)    
    Fara rusi! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:13)

    Ghe [anonim]

    Pt. un singur lucru il apreciez pe Base, da, l-am votat, pt. ca aparent este impotriva rusilor... Nu se poate, nu e normal sa incepem o guvernare in Romania daca ne indreptam ochii spre Rusia. Cel putin nu acum si nu in conditiile astea de azi, international si national vorbind. Sa nu uitam ca cel mai mare rau care ni s-a facut secolul trecut este cel provenit din partea Rusiei, prin instrumentul comunism si prin dictatorii Lenin si Stalin. N-am nimic cu poporul rus, insa am cu conducatorii si serviciilor lor secrete, care dupa cum se vede nu s-au sch. f. mult, vezi Putin/Mednev, etc..
    Orice s-ar intampla sa nu uitam asta niciodata.
    Numai bine.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu de bani ducem lipsa... (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:32)

    xyz [anonim]

    ... mai bine ar trimite 120.000 de elvetieni.
    • +2 (2 voturi)    
      bravo (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:46)

      Niggerson [utilizator] i-a raspuns lui xyz

      hahha, m-am distrat copios ! Macar vreo 417+1 de presedinte !
  • 0 (0 voturi)    
    2 intrebari? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 15:56)

    Alin [anonim]

    1. cand a fost aprobata aceasta finantare?

    2. aveti un link electronic pentru sursa acestor informatii? [din moment ca nu am reusit sa gasesc informatia in cele cateva jurnale elvetiene in care am cautat]

    va multumesc in avans!
  • 0 (0 voturi)    
    Elvetienii ne dau bani pentru ca (Miercuri, 9 decembrie 2009, 16:45)

    Ciucu [anonim]

    Pt. titi costea / berger esti pe langa

    Desi nu sunt parte a UE sunt parte a Pietei Comune si au acorduri vamale cu UE din care ei castiga mult mai bun. In schimb trebuie sa intoarca ceva pentru Uniune. Si asa s-a decis sa de la cei mai saraci din UE, adica noua si bulgarilor.
  • +1 (1 vot)    
    heeeeiiiiiii!!!!!!!!!! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 17:49)

    urata [utilizator]

    din aia 120 mil euro 30 euro sunt ai mei!!!clar???e tva-ul adunat de parlament in bugetul statului atunci cand am cumparat branza de la ei
  • 0 (0 voturi)    
    Democratia elvetiana (Miercuri, 9 decembrie 2009, 18:01)

    Gabriel Padureanu [anonim]

    Multe se pot invata dela Elvetieni.
    Dar cea mai potrivita si chiar necesara noua este democratia directa. Elvetienii o practica de 700 de ani si vedem unde au ajuns: sunt printre tarile cu cel mai inalt standard de viata, printre cele mai mari venituri pe cap de locuitor. Deci nu este un experiment utopic cum a fost comunismul ci o solutie indelung si temeinic verificata. Solutia ni se potriveste pentru ca combate in cel mai eficient mod coruptia infiltrata in clasa politica, in parlament printre demnitari. Si in Elvetia parlamentul propune legile, dar acestea intra in vogoare, sunt aprobate sau respinse de catre popor prin referendum. Rezultatul refendumului sau plebiscitelor este obligatoriu. Nicio institutie nu poate ignora sau trece peste acest rezultat. Mai mult chiar poporul are posibilitatea sa propuna legi pe care parlamentul refuza sa le ia in discutie, cum a fost de ex. recentul caz cu interzicerea minaretelor. Parlamentarii si demnitariii elvetieni nu au cum sa serveasca interesele vreunei clientele interne sau externe pentru ca hotararea nu o poate lua parlamentul ci poporul prin referendum.
    Va dati seama ca toti aceia care profita de pe urma posibilitatilor de coruptie vor teoretiza ca democratia directa ar avea tot felul de desavantaje, sau ca nu ni s-ar potrivi noua, de ex nu am fi suficient de evoluati, numai ei, coruptii s-au dat jos din copac, etc.
    • 0 (0 voturi)    
      re: democratie directa (Miercuri, 9 decembrie 2009, 23:45)

      re: democratie directa vers viziune [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Padureanu

      Manipularea din partea presei indiferent de culoare, interese etc... pp. ca ar produce efectul invers la noi.

      Intr-adevar in Elvetia democratia directa exista de mult timp si isi face cunoscute efectele mai bune mai rele , daca propun si aleg prost asta au si nu cred ca nu au avut sau au sau vor avea errori. La noi ii invers alegem si cine sunt alesi aleg pentru noi rau sau bine si victoriosi sau vinovatii sunt ei.

      Intr-adevar in Elvetia 60 % dintre elvetieni nu cunosc numele presedintelui lor care ii ales de catre "parlamentul lor" la 1 an.

      Intr-adevar in Elvetia 40% dintre elvetieni nu cunosc un nume de partid politic sau celor din guvern.

      Intr-adevar in Elvetia doar 20% dintre elvetieni cunosc politica ca in Romania 80% dintre romani.

      Prin referendum populatia isi exprima dorinta si isi asuma victorii sau esecuri, iar politicul are functie de executie.

      Romania a incercat multe modele romanesc asociat cu cel francez, american, si acum european si a schimbat mai multe unele bune si altele rele .

      Pacat ca la noi nu exista o viziune simpla clara pe care politicul de la noi sa le respecte la unison ca si : cresterea populatie, nivelul de trai al cetatenilor si altele (si mai putin cele electorale.)

      Probabil atunci o sa avem un model.

      In rest modelul elvetian din multe pct. de vedere este superior celorlalte. Sa implemetezi asa model in multe tari necesita timp si perseverenta si unitate din partea majoritatii si risc :)
  • 0 (0 voturi)    
    gainile din curtea mea (Joi, 10 decembrie 2009, 11:31)

    Dedalus [anonim]

    Daca isi inchipui cineva ca vreo tara ne da bani pentru ca "suntem amarati", se inseala amarnic!

    Astfel de ajutaore sunt date numai in cazul unor catastrofe naturale (incendii, cutremure samd.), de fapt si acolo exista un interes al donatorului, fie el si numai de a verifica in conditii reale pregatirea echipelor lor de interventie, echipamnte, caini samd.

    In cazul unor astfel de "ajutoare" scopul este mult mai mercantil:
    a) culegerea de informatii "de pe front" despre mediul de afaceri din tara receptoare, informatii extrem de utile viitoarelor acte de comert, de exemplu ("Dupa ajutoare vine comertul" zice un presedinte american...).
    b) o forma de ajutor de stat pentru companiile din tara donator, care sustine firmele mai putin competitive, de exemplu .

    Partea grava a acestei povesti este ca de fapt pe elvetieni nu prea ii intereeaza pe ce anume practic vor da banii, motiv pentru care MFP are suficienta plaja de manevra pentru ...manevra.

    Cine are curiozitatea sa se uita pe proiectele finantate de Norvegia (un porgram similar de anul trecut) se ia cu mainile de cap. Intrebarea "De ce or fi finantat norvegienii asemenea prostii?!" isi gaseste raspunsul in punctele mele a si b de mai sus.