Emil Boc: In ianuarie sunt sanse sa primim cel putin o transa de la FMI, daca nu doua

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2009, 16:36 Economie | Finanţe & Bănci

Romania are sanse mari ca in luna ianuarie sa primeasca a treia transa a imprumutului de la FMI, a declarat Emil Boc, premierul interimar al Guvernului. Acesta nu exclude posibilitatea ca urmatoarea transa sa fie acordata concomitent cu cea de-a patra. "In ianuarie sunt sanse sa primim cel putin una (n.red transa), daca nu doua", a precizat premierul.

Potrivit acestuia, chiar si in lipsa banilor de la FMI, luna decembrie este asigurata in ceea ce priveste plata salariilor si pensiilor. A treia transa, de 1,5 miliarde euro, era programata initial pentru jumatatea lunii decembrie, insa a fost amanata pana la data formarii unui nou Guvern. Transa a patra este de peste 800 milioane de euro. Emil Boc a mai spus ca vor fi asigurate si pentru luna ianuarie resursele financiare necesare platii salariilor si pensiilor.

O delegatie a Fondului Monetar International s-a intalnit, luni dimineata, la Ministerul Finantelor, cu reprezentantii Guvernului de la Bucuresti, pentru discutii privind bugetul pe 2010. Expertii FMI au venit la Bucuresti pentru a lucra la finalizarea proiectului de buget pe 2010, alaturi de cei ai Comisiei Europene.

"Pe parcursul acestei saptamani, marti, miercuri, vom avea discutii si cu alti reprezentanti ai FMI pe marginea proiectarii bugetarii finale", a mai spus Boc.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1509 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    serozitate marca Clujjj (Luni, 14 decembrie 2009, 16:43)

    sorin de la cluj [anonim]

    domnul Boc tace si face .restul latra in vazduh.........
    • -2 (10 voturi)    
      tace pe naiba (Luni, 14 decembrie 2009, 16:58)

      bango [anonim] i-a raspuns lui sorin de la cluj

      e mai locvace ca un oltean beat si mai demagog ca farfuridi si catavencu la un loc.
      • -1 (3 voturi)    
        Asta micu' (Luni, 14 decembrie 2009, 17:22)

        Marius Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui bango

        Rad si curcile de asta micu....Am vazut ca are gija sa mearga la sala sa puna muschi pe el
        • -1 (3 voturi)    
          las' (Luni, 14 decembrie 2009, 17:27)

          bango [anonim] i-a raspuns lui Marius Alexandru

          ca la de la primavara face sport alergand gastele si dand cu coasa pe margine de sant.

          da' inainte de asta, isi va face mana pe niste bugetari.
    • -2 (4 voturi)    
      Marili realizari (Luni, 14 decembrie 2009, 17:21)

      Puk [anonim] i-a raspuns lui sorin de la cluj

      Ce face? Cerseste niste bani sa traim de azi pe maine. Decembrie e aigurat, sunt mari sanse pentru ianuarie, dar cu februarie ce facem? Bine am mai ajuns, daca planificam in halul acesta.....
  • -2 (8 voturi)    
    hai nene boc (Luni, 14 decembrie 2009, 16:43)

    bango [anonim]

    te rog io, pune-l pe pogea ministru de finante in continuare..sa moara de foame aia 5.000.000 care l-au votat pe basescu.
  • -3 (5 voturi)    
    sigur (Luni, 14 decembrie 2009, 16:57)

    Carlsberg [anonim]

    si daca nu doua, atunci noua
  • -2 (6 voturi)    
    In ianuarie, in cinstea lui 1 mai muncitoresc (Luni, 14 decembrie 2009, 17:01)

    Frobenius [anonim]

    "luna decembrie este asigurata in ceea ce priveste plata salariilor si pensiilor"

    Cu pensiile e clar, dar de ce va feriti ca de dracu' sa spuneti ale cui sint salariile acelea "asigurate"? Mai exista si alte salarii in Romania, in viziunea domnului (fost, ex, actual, viitor, cine mai stie...) prim ministru?
  • +4 (6 voturi)    
    Saraca tara bogata (Luni, 14 decembrie 2009, 17:09)

    nano2k [utilizator]

    Am ajuns cersetori si la nivel de stat.
    Da, stiu, TOATE tarile se imprumuta, dar imi pare rau de noi, ca avem resurse enorme (umane si materiale) fata de altii si tot in buda suntem...

    Acest comentariu este apolitic, e doar asa, o observatie neutra din perspectiva cetateanului care va suporta toate costurile.
    • +3 (5 voturi)    
      mare adevar ai gandit/scris (Luni, 14 decembrie 2009, 17:37)

      mar [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Din pacate in tara asta unii au uitat sa munceasca. Pentru ce imprumutam, ca sa platim salariile la stat.
      Pentru ca nu cred ca eu ca privat vad un leu. Noi ne-am luat soarta in maini si ducem o armata de pripasiti politic de prin ministere in spate.
      Este tyrist cand reaizezi ca IMM-rile sunt lasate de izbeliste, agricultura este nereformata de 20 de ani si noi vrem turul 3 comisii si comicitii.
  • +1 (5 voturi)    
    felicitarii (Luni, 14 decembrie 2009, 17:25)

    mar [anonim]

    Pentru seriozitatea, modestia si consecventa de care dati dovada.
    Omul asta tace si face, nu are nevoie de luminile rampei. Cred ca ar trebui clonat, 10 ca el si ar fi un inceput.
  • +1 (1 vot)    
    Nimic... (Luni, 14 decembrie 2009, 17:41)

    Gigi [anonim]

    Eu sper sa nu...sunt plictisit de modul asta de a face macroeconomie cu carpe umede la capul unui bolnav de cancer....vreau operatie si chimioterapie.

    Vreau reducerea numarului de frecatori de menta din apartul de stat si a pensiilor (mai ales a celor mari) si investirea acestor bani in vederea dezvoltarii de locuri de munca in sectorul privat (acolo unde pot lucra si frecatorii de menta de la stat daca vor bani de mancare). Vreau sa scapam de nenorocirea asta de criza odata fara a ne mai indatora si amaneta viitorul nostru si al copiilor.

    Orice prost e in stare sa ia un credit (pardon "centura de siguranta") pentru a consuma mai mult decat produce insa prea putini sunt in stare sa produca mai mult sau sa consume mai putin atunci cand au probleme...
  • 0 (0 voturi)    
    Capu la cutie (Luni, 14 decembrie 2009, 23:44)

    ID [anonim]

    Bocu! Mucles! Acum e poporul la cutie. Eu zic sa-ti strangi matale catrafusele si sa te duci la Cluj ca ai multa treaba acolo.
    Lasa pe unul care nu-l mai baga pe Pogea in Guvern si dati-i drumu la treaba, ca s-a mancat destul... pana acum. Acum nu mai aveti chiar nici un motiv sa nu-i dati drumul la treaba.
    Hai oleaca de pauza sa se stearga si antenistii pe la gura si faceti odata Guvernul ala: fara Boc, Para Pogea, Fara Ritzi. Cu oameni nene, nu cu papitoi care n-au pus in viata lor mana pe o carte de economie.
    Nea Base: Am dat cu votu in matale pentru o politica curata, dar imi plang copii de foame. Taie bautura de la flacaii de la tara (ca bine ai zis ca asistenta sociala e risipa) si pune mana si fa economia sa mearga... poate traim si noi macar la anu mai bine. :)