UPDATE In Austria, Volksbank a fost pusa sub supraveghere. Banca infirma informatiile din presa. In Romania, banca sta foarte bine, spune BNR

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2009, 13:23 Economie | Finanţe & Bănci

„Urmarim si noi ceea ce se intampla la Volksbank, dar va pot spune ca in Romania banca are o solvabilitate mult peste medie, de 16,5 la suta si nu se pun nici un fel de probleme. Volksbank a dat niste credite unor comunitati locale, credite la care inregistreaza probleme. Repet, nu e vorba despre Romania. Stam foarte linistiti”, a declarat pentru HotNews.ro directorul Directiei de Supraveghere Bancara din BNR, Nicolae Cinteza.

In aceasta dimineata, Banca Centrala din Austria si autoritatea de reglementare a pietei financiare din Austria au pus "pe lista de supraveghere" Österreichische Volksbanken, compania-mama a Volksbank, si au cerut institutiei de credit sa gaseasca o noua strategie, scrie editia de astazi a cotidianului Die Presse, citata de Reuters.

Autoritatile austriece sunt de parere ca Österreichische Volksbanken - a patra mare banca din Austria-  este "relevanta sistemic", scrie Die Presse in editia eletronica de marti, fara a preciza sursa informatiilor.

In plus, potrivit Die Presse, agentia guvernamentala care administreaza infuziile de capital derulate de Austria in sectorul bancar a transmis o scrisoare ministrului Finantelor, Josef Proell, in care se spune ca Volksbanken prezinta "simptome ingrijoratoare". Agentia recomanda, in scrisoare, ca Volksbanken sa gaseasca un partener strategic "care ar putea totodata sa preia rolul de investitor financiar".

UPDATE: Osterreichische Volksbanken dezmite informatiile publicate de cotidianul austriac, un purtator de cuvant al bancii declarand ca nu sunt riscuri de nationalizare si ca relatarile din presa cu privire la punerea sub supraveghere sunt inexacte.

Acesta a mai precizat ca banca centrala a Austriei a realizat teste de stres la Volksbanken, insa ideea ca aceasta ar fi fost plasata pe o "pe lista de supraveghere" este gresita. "Evident, toate bancile mari sunt urmarite indeaproape", a mai spus acesta.

Autoritatea de reglementare a pietelor financiare din Austria nu a facut comentarii cu privire la acest subiect, in vreme ce reprezentantii bancii centrale si cei ai ministerului de finante nu au putut fi contactati.

Austria a nationalizat luni banca Hypo Group Alpe Adria, pentru a evita falimentul acesteia, care ar fi afectat sever increderea in sistemul bancar est-european. Initiativa a necesitat interventii din partea presedintilor Bancii Centrale Europene si Bundesbank - banca centrala a Germaniei.

Volksbanken este unul dintre grupurile-mama ale primelor noua banci cu capital strain din Romania care au semnat acorduri scrise si scrisori bilaterale de angajament prin care si-au asumat, fata de Fondul Monetar International si Comisia Europeana, mentinerea expunerii pe Romania.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4271 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Este normal (Marţi, 15 decembrie 2009, 13:44)

    dan [anonim]

    Mi se pare normal. In Romania iti iau comision si pe statul la coada !
  • 0 (0 voturi)    
    cica stau bine pe RO :) (Marţi, 15 decembrie 2009, 13:59)

    nelu [anonim]

    Asta e gluma zilei ca Volksbank stau bine pe RO, la sf lui 2008 aveau raport credite/depozite de vreo 5:1 si majoritatea creditelor erau pe imobiliare si in valuta. :)
    S-au extins agresiv si aiurea prin creditare.

    Le vine si lor nota de plata in 2010-11.
    Volks e o banca super riscanta cu probleme mari in urmatorii 2 ani.
    • +1 (1 vot)    
      bani (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:13)

      Duster [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Vad ca stii cate cevai, poti da mai multe detalii am niste bani la ei.
      Ce fac ii las acolo sau ma mut la lata banca.
      Multumesc
      • 0 (0 voturi)    
        Banii stau bine in banci romanesti! (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:29)

        Vali. [anonim] i-a raspuns lui Duster

        muta-ti-i la o banca romaneasca .... ii vei avea mai asigurati asa, stiind ca raman in tara .... cec, carpatica, transilvania, feroviara (din nov 2009) sau patria bank (din feb 2010) .... am lucrat la Volksbank si stiu cum sta treaba din interior ...baietii au o expunere de peste 85 % din nr. creditelor pe rezidential persoane fizice, in valuta (euro si franci elvetieni) .... daca se duce piata imobiliara in jos praf se face Volksbank Romania ...ar trebui sa se numeasca Imobiliar Bank Romania , avand in vedere in ce si-au bagat banii .... MUTATI-VA BANII DE LA Volksbank IN BANCI ROMANESTI !
        • +1 (1 vot)    
          Ptr Vali (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:46)

          Duster [anonim] i-a raspuns lui Vali.

          Pai daca am un depozit de 45.000 EUR nu trebuie sa stau linisti?
          Doar sunt garantati de Fondul de Garantare?!
          Ce risc?
          • 0 (0 voturi)    
            Garantarea (Marţi, 15 decembrie 2009, 16:40)

            Flavian [anonim] i-a raspuns lui Duster

            In ce priveste garantarea depozitelor, nu va imbatati cu apa rece. In primul rand, nu sunt garantate de stat ci de o institutie de stat, creeata in acest sens. Institutia respectiva are fonduri limitate. Cat de limitate?

            Ia mergeti voi pe site-ul institutiei, si descarcati raportul pe semestrul 1 2008. Veti constata cu stupoare (la mine cel putin asa a fost), ca institutia are acoperire pe aprox. 1% din valoare depozitelor garantate. In total, au cam 1 mld lei noi. Bancile din Romania sunt de asemenea obligate prin lege sa le ofere linii de credit pentru inca 1-1.5% din valoare descoperiri. E greu de crezut ca liniile alea vor mai avea aceiasi adancime in cazul unui colaps general. Ori, cu 2 mld de lei, abia daca acoperi 10 mii de depozite a cate 50.000 EUR. O buna parte din bani sunt investiti in titluri de stat si depozite externe, din nou, greu de disponibilizat in caz de criza mondiala.

            BNR sau guvernul Romanie NU AU nici o obligatie de a suplimenta fondurile acestei institutii. Ca sa-l parafrazez pe Martenson : desi nu contest DORINTA guvernului de a acoperi o eventuala lipsa, ma indoiesc de capacitatea lui, in cazul unei crize.

            Daca vreti detalii suplimentare despre subiecte de genul asta e suficient sa dati pe google "dileme garantarea"
          • 0 (0 voturi)    
            Ptr Duster (2) (Marţi, 15 decembrie 2009, 20:28)

            Vali. [anonim] i-a raspuns lui Duster

            Frate, nu fac de doua ori bine gratis unui strain (aceluiasi) ... eu ti-am dat o informatie, faci ce vrei cu ea....
        • -2 (2 voturi)    
          vai de capul tau ... (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:48)

          un volk [anonim] i-a raspuns lui Vali.

          mai copile ... zici ca ai lucrat la volks ... :))) ... ma faci sa rad ... habar nu ai ... probabil ca ai lucrat intr-o sucursala in care nu-ti faceai target-ul si ai preferat sa pleci ca sa scapi ... nu mai vorbi despre lucruri pe care nu le vei putea intelege niciodata ... asta e doar un sfat pertinent din partea cuiva care este deranjat de atitudinea unora ca tine care nu stiti decat sa aruncati svonuri din ce va inchipuiti voi ca s-ar putea intampla ... informeaza-te si pe urma mai vorbim ... :) ...
          • +2 (2 voturi)    
            bine ca ai informat tu :D (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:57)

            zwilling [anonim] i-a raspuns lui un volk

            Ai scris 6 randuri si n-ai spus nimic. De ce nu-l contracarezi la obiect, de ce nu explici tu cum sta treaba ca sa inteleaga orice muritor?
            • 0 (0 voturi)    
              raspuns (Marţi, 15 decembrie 2009, 15:55)

              un volk [anonim] i-a raspuns lui zwilling

              pai e simplu ... :) ... in primul rand indiferent de nationalitatea bancii Fondul de Garantare al Depozitelor te obliga sa garantezi 50000 EUR pentru fiecare depozit sau cont curent ... acesti bani sunt blocati de fond pana in momentul in care banca se inchide ... oricum anii '90 au apus de mult pentru Romania ... in al doilea rand finantarea externa se face doar prin contracte ferme care sunt foarte atent documentate ... nu se pot incalca ... aceste contracte sunt incheiate pe termen lung ... asta inseamna ca banca mama nu poate scoate acesti bani din piata pana la scadenta ... in al treilea rand banca mama a semnat un acord cu FMI si CE ca nu vor retrage nimic din piata pana la scadenta (cititi ultima parte a articolului) ... ce vreti mai sigur de atat ? ... asa ca sa nu disperam ... :) ...
              • 0 (0 voturi)    
                Pe naiba (Marţi, 15 decembrie 2009, 16:43)

                Flavian [anonim] i-a raspuns lui un volk

                Intai citeste mai bine cum e cu garantarea, in loc sa scrii prostii. Nu se blocheaza nici un fond de 50.000 si de fapt tot fondul respectiv asigura abia 1% din totalul depozitelor. Si nu e nici reasigurat.

                Vezi ce ziceam mai sus de garantari sau mai bine da un google dupa "dileme garantarea"
        • 0 (0 voturi)    
          pentru /// vali (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:22)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui Vali.

          //. Cred ca toata ziua stai pe forum si arunci pastile. Daca ai lucrat la Volksbank si ai plecat inseamna ca esti acum pe la una dintre banciile romanesti : )
          Si aceste banci romanesti gen Feroviara, Patria Bank... nu sunt cumva gen Banca Religiilor, Bankcoop, Banca de Scont, Banca de Dezvoltare (BID - a lui Vantu) ???
          Se apuca un dobitoc ca tine sa posteze pe net ca este mare cunoscator si ca Banca X are probleme ..respectiv sa scoata banii si sa-i duca la o banca RO...esti un r***t
          Te-au dat afara de la Volksbank sau ai plecat de buna voie ? Lucrezi cumva la una din banciile RO .."mari" ?
          Oamenii ca tine ar trebui sa ajunga in fata justitiei pentru instigare si fals.
          Mentionez ca am lucrat si eu la Volksbank dar de cativa ani lucrez la alta banca.(editat de HotNews.ro)
          • 0 (0 voturi)    
            Ptr "bancherul" (Marţi, 15 decembrie 2009, 20:35)

            Vali. [anonim] i-a raspuns lui bancher

            Dragul meu, mai intai vorbeste civilizat. Mai apoi : am plecat de buna voie (!) din VBR pentru ca se imputise atmosfera - munca excesiva neplatita, salarii inghetate, fara prime, etc.... . Nu am lucrat intr-o sucursala ci in sediul central din Mihai Bravu (care acum e pe Dacia)....intr-un departament de unde aveam acces la 70-80 % din informatiile relevante (cu exceptia celor adresate strict Board-ului). Acum lucrez la o banca austriaca din top 5... Argumentul cu Banca Ro se bazeaza pe faptul ca : 1. Banii nu au unde sa fie externalizati. 2. Depunerile succesive in banci Ro le dau putere si asta mai contrabalanseaza dezechilibrul capital extern -capital intern bancar. 3. Dobanzile sunt semnificativ mai bune la bancile Ro (recomand Transilvania si Carpatica) ... urmeaza sa vedem cum se vor misca Feroviara si Patria Bank. Inca ceva dragul meu .... pentru un bancher nu dai semne prea avansate de civilizatie .....
    • +1 (1 vot)    
      super riscanta? (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:14)

      bre ion [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      adica daca eu am luat credit pt apartament, cu dobanda fixa pot risca ceva?
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca nu (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:59)

        zwilling [anonim] i-a raspuns lui bre ion

        Nu sunt din domeniu, deci acum fac doar haz de necaz. Parerea mea este ca risti doar sa nu mai ai cui returna banii :) Dar nu cred ca se va ajunge in situatia asta pentru ca in momentul in care o banca are probleme, va fi cumparata de o alta.
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt ceva riscuri (Marţi, 15 decembrie 2009, 16:47)

          Flavian [anonim] i-a raspuns lui zwilling

          Sunt vreo 3 situatii:

          1. Banca sa fie preluata sau nationalizata si sa nu se intample nimic. Cazul cel mai probabil.

          2. Banca sa dea faliment si sa ceara conform drepturilor din contract rambursarea anticipata a creditului sau executarea garantiei. Cazul foarte putin probabil.

          3. Intreg sistemul sa intre in colaps, moment in care nu mai are cine sa preia sau sa nationalizeze banca. In cazul ala vei ramane cu apartamentul gratis. Cel putin pana la punerea in picioare a noului sistem. Asta e un caz din ce in ce mai probabil.

          Pentru detalii google "bancile si datornicii"
  • 0 (0 voturi)    
    Romania (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:03)

    Tataie [anonim]

    Tocmai fiindca in RO au raport mare credite/ depozite inseamna ca in RO nu au riscat depozitele populatiei ci liniile de credit de la banca mama.
  • 0 (0 voturi)    
    firma mama (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:18)

    un deponent [anonim]

    Daca firma mama da faliment, filiala urmeaza acelasi traseu pentru ca i se intrerupe finantarea, mai mult se inverseaza fluxul finantarii. Firma mama avand dificultati in a-si asigura fluxul de numerar necesar unei functionari normale solicita numerar de la toate filialele in speranta ca se va salva ceea ce de regula nu se intampla. Iar daca incep retragerile....
  • -1 (3 voturi)    
    Faliment (Marţi, 15 decembrie 2009, 15:28)

    Savavi [anonim]

    Nu-mi place sa doresc nimanui raul dar parca m-as bucura sa nu mai am cui returna banii imprumutati. Oare sa am eu norocul asta ?
    • 0 (0 voturi)    
      heheh (Marţi, 15 decembrie 2009, 15:40)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Savavi

      Prietene, asta nu se va intampla niciodata, sau mai bine zis NICIODATA. Daca o banca la care ai de dat bani va intra in faliment, vei migra cu datoria catre cei la care acea banca avea la randul ei datorii. Nicio datorie nu dispare pe lumea asta, toti platim mai devreme sau mai tarziu ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Never say never (Marţi, 15 decembrie 2009, 16:51)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        Inca nu ai invatat sa nu zici niciodata ? :)

        Sunt vreo 3 situatii:

        1. Banca sa fie preluata sau nationalizata si sa nu se intample nimic. Cazul cel mai probabil.

        2. Banca sa dea faliment si sa ceara conform drepturilor din contract rambursarea anticipata a creditului sau executarea garantiei. Cazul foarte putin probabil.

        3. Intreg sistemul sa intre in colaps, moment in care nu mai are cine sa preia sau sa nationalizeze banca. In cazul ala vei ramane cu apartamentul gratis. Cel putin pana la punerea in picioare a noului sistem. Asta e un caz din ce in ce mai probabil.

        Pentru detalii google "bancile si datornicii"
        • 0 (0 voturi)    
          :)) (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:10)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Flavian

          Flavian, iti citesc blogul si ai posturi pertinente. Mai sus ai uitat de situatia 4, vine meteoritul in 2012 si ne sparge pe toti, cu tot cu datorii, depozite si apartamente :p
          • 0 (0 voturi)    
            Confuzie (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:57)

            Flavian [anonim] i-a raspuns lui rakkone

            Blogul meu cu "dileme existentiale" e in principal pe teme economice si energetice.

            Nu tratez meteoritii apocaliptici, poate despre asta ai citit in alte parti.

            Poate amesteci nitzel lucrurile... ;-)
    • 0 (0 voturi)    
      ai grija ce-ti doresti (Marţi, 15 decembrie 2009, 15:44)

      ivavas [anonim] i-a raspuns lui Savavi

      .. ca s-ar putea sa o ...
      • 0 (0 voturi)    
        Eu stiam altfel (Marţi, 15 decembrie 2009, 16:53)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui ivavas

        Mda, stii cum se zice, ai grija ce-ti doresti, s-ar putea sa ti se intample...

        Eu am ajuns sa pricep de ceva vreme ca sistemul actual e unul al naibii de prost si incorect. Iar de atunci imi cam doresc sa se duca naibii odata. Ceea ce in ultima vreme se intampla si mi se pare normal sa ma bucur...

        Pentru cei care mai cred ca sistemul financiar de acum e unul normal, corect si echitabil... somn usor. Pastrati banii la banci si urmariti in continuare stirile despre becali sau basescu, ca aici nu aveti nimic interesant de citit. Va trezim noi cand s-o strica de tot jucaria si se vor termina telenovelele la teve.
  • 0 (0 voturi)    
    din Google ... (Joi, 17 decembrie 2009, 10:28)

    utug [anonim]

    "Banii stau bine in banci romanesti! ... muta-ti-i la o banca romaneasca .... feroviara (din nov 2009) ..." "Si aceste banci romanesti gen Feroviara, Patria Bank... nu sunt cumva gen Banca Religiilor, Bankcoop, Banca de Scont, Banca de Dezvoltare (BID - a lui Vantu) ???
    "
    Banca Feroviara .... Valer Blidar ... actionar 90%

    "Contractul de 1,8 miliarde de lei pentru dotarea cu vagoane noi si modernizarea celor existente ale CFR Calatori a umplut buzunarele baietilor destepti din industria materialului rulant. Felia cea mai mare a comenzii si-o impart Valer Blidar, patronul de la Astra Vagoane Calatori ... Ludovic Orban, ministrul transporturilor, nu a comentat inca rezultatul atribuirii megacontractului de 1,8 miliarde de lei. Blidar, marele castigator "

    http://www.financiarul.com/articol_11895/mitica-anonimul-primeste-comenzi-pe-urmatorii-110-ani-de-la-cfr-calatori.html
  • 0 (0 voturi)    
    BCF ... (Joi, 17 decembrie 2009, 11:07)

    utug [anonim]

    BCF, cea mai nouă bancă din România

    La mijlocul lunii august şi-a început operaţiunile cea mai nouă bancă din România, Banca Comercială Feroviară, deţinută de omul de afaceri Valer Blidar. Banca a primit autorizaţia de înfiinţare de la BNR pe 17 august, având dreptul să desfăşoare activităţi bancare atât în România cât şi în spaţiul UE. BCF este a 44-a bancă din sistemul bancar românesc.

    http://www.gandul.info/financiar/patriciu-si-un-fost-premier-georgian-au-cumparat-banca-populara-a-georgiei-4904817