Numarul salariatilor din economie: un an de criza a sters noua ani de crestere economica

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2009, 8:16 Economie | Finanţe & Bănci

In ianuarie 2000, numarul total al salariatilor din economie a fost de 4.457.000. Dupa 9 ani de crestere economica neintrerupta, perioada in care PIB-ul Romaniei s-a majorat de la  40.6 miliarde euro la 137 miliarde euro, numarul salariatilor a ajuns in septembrie 2008 la 4.834.600, ceea ce inseamna un plus de 377.600 de locuri de munca, scrie Cristian Orgonas pe blogul sau.

Incepand cu luna octombrie a anului trecut insa, numarul salariatilor s-a incadrat pe un trend descendent, astfel ca in octombrie 2009, totalul acestora a scazut la 4.408.600, cu 48.400 mai putini decat in urma cu zece ani, ceea ce inseamna ca doar un an de criza, a reusit sa ”stearga” mai multe locuri de munca decat au fost create in noua ani de crestere economica.

Anul viitor, probabil ca economia Romaniei va intra din nou pe crestere, insa daca noul guvern nu va stimula cu adevarat crearea de noi locuri de munca (asa cum NU au facut guvernele Nastase si Tariceanu), probabil ca vor fi necesari cel putin zece ani pana cand numarul salariatilor va ajunge din nou la nivelul din septembrie 2008.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Cristian Orgonas.


Citeste mai multe despre   










1690 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Să angajăm la stat! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 8:44)

    Wasile [utilizator]

    Da, să se angajeze câteva sute de mii de oameni la stat. Cineva trebuie să ne trateze cu indiferență, ce naiba?
    Pentru ce plătesc impozite la stat, nu ca să dea ajutor social la milioane de români care muncesc la negru sau au pensie de boală pe închipuite?
  • +2 (2 voturi)    
    DA , DA (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:55)

    falco [anonim]

    Din acestia citi lucreaza la stat , aparatul bugetar al romaniei trebuie redus cit mai urgent macar la jumate.
    Asta va insemna inca citeva sute de mii de someri , 2010 pt multi va fi un an de cosmar, daca nu se vor face aceste reduceri v-a fi un an de cosmar pt toti . Alegerile s-au terminat acum trebuie taiat in carne vie , alta solutie nu este s-au "amputam" urgent sau ne "gangrenem" si murim toti .
  • +2 (2 voturi)    
    Imi doresc sa creasca economia (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:27)

    Ciprian [anonim]

    Sunt somer si am fost disponibilizat in Noiembrie in urma insoventei. Firma unde am lucrat avea in jur de 30 de angajati. Prima faza a fost scaderea vanzarilor si trimiterea in somaj a catorva colegi. M-am bucurat atunci ca nu am fost eu cel trimis in somaj, dar lucrurile nu au descurs intr-un sens bun. Firma are datorii la banca, iar vanzarea scadea si mai tare. M-am insris pe sait-urile de joburi si la toate anunturile nu am primit nici macar raspuns, ma asteptam sa fiu invitat macar la un interviu.
    Nu inteleg ce s-a intamplat cu banii din Romania? Unde s-au dus? La saltea? Se duc toti la rata la banca? Cine poate sa-mi dea un raspuns?
    • 0 (0 voturi)    
      banii au fost adusi de capsunari (Miercuri, 16 decembrie 2009, 18:44)

      disponibilizari globale [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      din Spania, Italia, UK, US, Canada, etc
      Asa a crescut economia.
  • +2 (2 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:56)

    x [anonim]

    1. populatia este in scadere, inclusiv din 2000 pana in 2009

    2. din 2000 si pana azi, multe locuri de munca au fost create "in afara" (spania, italia...)

    ar trebui avute in vedere. criza ne-a adus pe undeva pe la nivelul lui 2006-2007
  • 0 (0 voturi)    
    obiectivitate? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:11)

    cenzurat [anonim]

    Stimatul autor al articolului, la fel ca intotdeauna, dovedeste o "obiectivitate" exemplara: in timp ce-i numeste pe Nastase sau Tariceanu care, chipurile!, n-au stimulat crearea locurilor de munca, uita tocmai de "ucigasul" locurilor de munca, respectiv pe marele pitic Boc!
  • +1 (1 vot)    
    o alta prostie. (Miercuri, 16 decembrie 2009, 14:08)

    Ion Mocanu [anonim]

    dar cum ramane cu PIB-ul???a fost readus la valoarea din 2000? nu. Deci criza NU a sters cu buretele 9 ani de crestere economica.Criza a afectat DOAR UN INDICATOR economic conform scurtei analize prezentate si atat, raportat la anul 2000. Superficial , plus ca titlul contrazice o parte a articolului.chestia cu PIB-ul.
    • +1 (1 vot)    
      si numarul bugetarilor ??? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 14:31)

      Ion Mocanu [anonim] i-a raspuns lui Ion Mocanu

      dar numarul bugetarilor??? 1.400.000 in 2009.
      In 2000 cati erau???bugetarii de adauga la numarul salariatilor din economie.asa avem total numar salariati in RO.