Joseph Stiglitz: Experienta aproape mortala prin care a trecut economia a scos la iveala depravarea morala a bancherilor

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 20 decembrie 2009, 19:13 Economie | Finanţe & Bănci

Laureatul premiului Nobel in economie Joseph Stiglitz crede ca institutiile financiare au nevoie de reglementari stricte si trebuie sa suporte majoritatea costurilor legate de salvarea bancilor, impreuna cu americanii bogati.

"Experienta aproape mortala prin care a trecut economia mondiala, generata de practicile incorecte de creditare, a scos la iveala depravarea morala a bancherilor", a afirmat Stiglitz intr-un articol citat de Bloomberg si preluat de Mediafax.

El a aratat ca cineva trebuie sa suporte costul salvarii bancilor.

"Cea mai mare parte a cheltuielilor trebuie suportate de cei care au avut cel mai mult de castigat in ultimele trei decenii, precum si de sectorul financiar, care a impus costuri atat de mari restului societatii", considera Stiglitz.

In SUA, guvernul si Rezerva Federala au cheltuit, au imprumutat sau si-au asumat angajamente de peste 10.000 de miliarde de dolari, pentru relansarea activitatilor economice si sustinerea pietei financiare.

Guvernele din Marea Britanie si Franta au anuntat in decembrie introducerea unui impozit de 50% pentru bonusurile bancare care depasesc circa 40.000 de dolari.

Stiglitz este professor la Universitatea Columbia din New York si fost consilier la Casa Alba, in administratia Bill Clinton.

Joseph Eugene Stiglitza obtinut Premiul Nobel pentru economie in anul 2001.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2815 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Hotul strica hotii! (Duminică, 20 decembrie 2009, 19:40)

    Sargon [utilizator]

    Ca asta face nea' Stiglitz aista! El spunea ca Razboiul din Irak a costat 4 biliarde de $.... si acum ne vide gogosi cu sistemul bancar.

    In Romania, circula o vorba printre constructori: "o structura supusa unor solicitari extreme cedeaza in cel mai slab loc!"; Sistemul bancar era slab (din cauza FED), dar solicitarile vin din alta parte (ex: costurile imense ale razoiului "contra terorismului", competitia Chinei care a acaparat intraga piata mondiala, etc.)
    • 0 (0 voturi)    
      "Striga" nu "strica" (Duminică, 20 decembrie 2009, 22:50)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      asa e corect.
      • 0 (0 voturi)    
        asa-i, multumesc (Luni, 21 decembrie 2009, 8:09)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        sa traiesti!
  • +1 (1 vot)    
    Si cu "fractional reserve banking" cum ramane? (Duminică, 20 decembrie 2009, 20:17)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Ca de fapt acolo e problema cea mai mare: cand o sa aud un "Nobelist" atacind problema asta, poate o sa-l iau in serios.

    Pana atunci, e vorba doar de gargara cu pretentii!
    • 0 (0 voturi)    
      FED (Luni, 21 decembrie 2009, 0:56)

      el [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      de accord cu gargara cu pretentii dar aici nu prea are el ce face. Cred ca ai ceva cu baietii de la FED.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu doar FED-ul - toate Bancile Centrale... (Luni, 21 decembrie 2009, 8:40)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui el

        sunt de fapt "acoperirile" excrocheriei asteia mltiseculare, "legalizata" de un asa-zis lord Cotingham - inca un motiv impotriva bicameralismului!
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Luni, 21 decembrie 2009, 1:12)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      buna observatie.
  • +2 (2 voturi)    
    Hai ca le vine rindu si astora!.... (Duminică, 20 decembrie 2009, 20:53)

    Sarsaila [anonim]

    Incet, incet se ajunge si la ei.... Aveti rabdare....
  • -1 (1 vot)    
    Nenea Stiglitz parca zicea altceva de criza (Duminică, 20 decembrie 2009, 21:48)

    GIGI BERLOGEA [anonim]

    Nea Ioshka Stiglitz asta manca bors acum cateva luni ca abia in 2011 vom iesi din criza. Vad ca acum se contrazice si spune ca "a trecut criza". In parte (55-60%) are dreptate cu ceea ce spune insa se pretinde detinatorul adevarului absolut de multe ori. Dupa parerea mea atit el cat si Rubini & Krugman sint prea apocaliptici si cam pierd legatura cu realitatea!
    Pe de alt aparte agreez cu responsabilitatea institutiilor finaciare si impunerea de reglementari necesare recuperarii ajutoarelor financiare platite de guverne. Neplatata acestora ar crea un precedent periculos! Ceva de genul: fratilor noi facem ce vrem in financiar/bancar ca la necaz platesc fraierii de contribuabili toate pierderile!
    Ar fi bine sa se revizuaisca deciziile de abolire a acelor reguli de disciplina financiara emise dupa Marea Depresiune (administratiile Reagan, Clinton si Bush)!
  • 0 (0 voturi)    
    Omul lui Clinton (Duminică, 20 decembrie 2009, 22:03)

    mucenic [anonim]

    Din pacate premiul Nobel nu mai are aura care a avut-o si Dl Stiglitz daca a facut parte din administratia Clinton este anti capitalist si daca mai este si dela Comubia University, este ultraliberal. Deci imfo n-are valoare.
  • 0 (0 voturi)    
    SI cand se spune adevarul , nu credeti ? (Duminică, 20 decembrie 2009, 23:23)

    Costel [anonim]

    Atunci ne meritam soarta . Criza cine a generat-o EU ?
  • 0 (0 voturi)    
    Democratia Americana ... (Luni, 21 decembrie 2009, 18:47)

    utug [anonim]

    Premiul Nobel trebuia dat lui Sheldon S. Wolin ?

    Atacul World Trade Center + Pentagon in 9 sept 2001 echivaleaza ca semnificatie cu incendierea Parlamentului German (Reichstag) in 1933. Desi are o admiratie pentru Obama ... "There is nothing President Obama can do to stop it [inverted totalitarianism]" spune Sheldon S. Wolin in cartea lui < Democracy Incorporated: Managed Democracy and the Specter of Inverted Totalitarianism >. Sistemele totalitare sunt de tip clasic [classic totalitarianism (Fascist Italy, Nazi Germany and Bolshevik Russia)] si inversat [inverted totalitarianism -] cum este USA in prezent. In varianta clasica puterea politica subordoneaza, controleaza, domina, puterea economica ... in cea inversata puterea economica subordoneaza puterea politica. Federal Reserve a lui Bernanke controleaza Casa Alba si Capitol Hill (Parlamentul).
    Democracy Incorporated: Managed Democracy and the Specter of Inverted Totalitarianism
    http://press.princeton.edu/titles/9175.html
    http://www.amazon.com/Democracy-Incorporated-Managed-Inverted-Totalitarianism/dp/0691135665