Seful FMI Europa: Romania are perspective bune in urmatoarele trimestre

de G. F.     HotNews.ro
Miercuri, 30 decembrie 2009, 21:04 Economie | Finanţe & Bănci

Romania nu va avea probleme in a primi a treia transa a imprumutului de la FMI, a declarat Marek Belka, seful pentru Europa al Fondului Monetar International. Belka a spus pentru Reuters ca singura conditie este adoptarea bugetului pentru 2010, dar "nu vad nici o problema". El a adaugat ca perspectivele Romaniei pentru urmatoarele trimestre sint "bune".

"Romania este un stat UE, cu o banca centrala independenta si solida", a declarat Marek Belka.

Referindu-se la situatia dificila in care se afla Grecia, Belka a spus ca UE ar trebui sa creeze un mecanism propriu pentru a ajuta statele membre aflate intr-o situatie similara. El nu a respins insa ideea ca FMI sa ajute Atena pentru a iesi din criza.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2970 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Şi? (Miercuri, 30 decembrie 2009, 21:50)

    URSUL ALB [utilizator]

    Si grupul Bilderberg ce zice?
    • +9 (9 voturi)    
      he he..... (Joi, 31 decembrie 2009, 1:47)

      maze [anonim] i-a raspuns lui URSUL ALB

      Bilderbergii sunt terminati, informatiile sunt din ce in ce mai libere. Singura problema e ca fiecare dintre voi sa isi foloseasca intutitia sa discearna Adevarul.

      Singurul lucru necesar e sa va reamintiti ca iubirea ridica frecventa fluxului energetic ce curge prin voi si va reconecteaza la dimensiunea Fiintei voastre.

      Manelele, saracia, si toata imbecilizarea mediatica nu fac decat sa ne convinga ca suntem o natie de retardati. Lipsa respectului de sine care deriva din aceasta concluzie scade enorm frecventa fluxului energetic.

      Marin Preda:
      "Daca dragoste nu e nimic nu e."

      Constatin Noica:
      Ce are de dat un spirit feminin? O singură fericire, un singur extaz. Şi toată tehnica feminităţii e de a pulveriza acea fericire în nenumărate fericiri, într-o succesiune şi devenire de fericiri minore. Căci ea pleacă de la fiinţă şi atunci caută devenirea şi diversul; în timp ce bărbatul pleacă de la devenire şi e însetat de fiinţă, de unitate. Setea Unului de a se pierde şi setea Multiplului de a se readuna.

      Lucian Blaga:
      Lumina altora
      sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
      în adâncimi de întuneric,
      dar eu,
      eu cu lumina mea sporesc a lumii taină -
      şi-ntocmai cum cu razele ei albe luna
      nu micşorează, ci tremurătoare
      măreşte şi mai tare taina nopţii,
      aşa înbogăţesc şi eu întunecata zare
      cu largi fiori de sfânt mister
      • 0 (0 voturi)    
        All you need is Love! (Joi, 31 decembrie 2009, 11:46)

        sebastian [anonim] i-a raspuns lui maze

        Bless you, Maze! dar multi se ratacesc in labirint si se sperie...
      • 0 (2 voturi)    
        dragostea (Joi, 31 decembrie 2009, 12:39)

        res [anonim] i-a raspuns lui maze

        "dragostea trece prin stomac"
        • +2 (2 voturi)    
          he he.... (Joi, 31 decembrie 2009, 13:38)

          maze [anonim] i-a raspuns lui res

          E alegerea ta sa crezi ceea ce vrei. Daca dupa citatele din Blaga Noica si Preda tot ce poti spune e ca dragostea trece prin stomac atunci poate pentru tine asa e.... pentru mine nu.

          Fiecare om are dreptul sa traiasca in inconstienta si sa sufere oricat de mult isi doreste.
      • 0 (0 voturi)    
        daaaa (Joi, 31 decembrie 2009, 19:44)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui maze

        informatia e din ce in ce mai libera dar si manipularea maselor devine din ce in ce mai eficienta! cine le stie gadila orgoliile, exploata temerile si poate minti pe gustul lor, ii va avea pe prostovani la mana oricand (a se vedea campania lui Basescu); ce naiv poti fi, totusi...
      • 0 (0 voturi)    
        o completare (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 23:51)

        mim [anonim] i-a raspuns lui maze

        marin preda, care de altfel imi place cum scrie, a plagiat putin din mos pavel al12-lea.
  • -7 (9 voturi)    
    Bilderberg zice ca ... (Miercuri, 30 decembrie 2009, 21:55)

    logopedul [anonim]

    esti si bilbiit , pe linga faptul ca esti adeptul teoriei conspiratiei !
    • +1 (1 vot)    
      teoria conspiratiei (Joi, 31 decembrie 2009, 16:02)

      ManuTheMan [utilizator] i-a raspuns lui logopedul

      ...in cazul Bilderberg nu e nici o teorie... ei exista si deja ii cunoaste toata lumea... ei au creat UE, ei detin FMI, etc...

      tot ce se doreste acum este eliminarea clasei de mijloc... si nu e vreo problema in Romania. vor fi doar cei saraci lipiti care traiesc de pe-o luna pe alta cu salaru, si cei super bogati... ca in Rusia,dar asta in vreo 3-5 ani daca continua in ritmu asta situatia... parerea mea :)
  • +6 (6 voturi)    
    FMI (Miercuri, 30 decembrie 2009, 21:55)

    Observer [anonim]

    Nu suntem noi asa de performantzi, dar undeva trebuie sa-si plaseze si ei banii. Orice banca din asta traieste.
    • -1 (1 vot)    
      iesind UE din criza (Joi, 31 decembrie 2009, 12:01)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Observer

      ies si cei ce exporta in UE inclusiv Romania. Micsorarea cheltuielilor bugetare lasa mai multi bani pentru investitii. O serie de firme neviabile au disparut. ALte firme au facut curatenie in personal. INCREDEREA incepe sa se intoarca.
  • -2 (6 voturi)    
    Pt Ursu alb (Miercuri, 30 decembrie 2009, 21:56)

    sucaa [utilizator]

    Si scully si mulder ce spune? :)

    Mai potoliti-va cu atitea conspiratii!
    • +5 (5 voturi)    
      .... (Miercuri, 30 decembrie 2009, 22:52)

      maze [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Iti recomand cu caldura discursul lui JFK il poti gasi pe youtube. Presedinte american in functie care vorbeste public in calitate de presedinte US despre o conspiratie monolitica si nemiloasa.

      http://www.youtube.com/watch?v=MS7l6i4w11U
      Vezi la minutul 1:37

      Evident respect decizia oricarui om de a nega orice teorie... dar e o mare diferenta intre a baga capul in nisip ca strutul si a studia problema in mod deschis.
      • +1 (3 voturi)    
        cu aceiasi caldura (Miercuri, 30 decembrie 2009, 23:53)

        suca [anonim] i-a raspuns lui maze

        iti recomand sa nu tragi concluzii pripite.
        una este sa existe niste conspiratii la care nici tu nici eu nu vom avea acces in aceasta viata, alta este sa vezi conspiratii peste tot.

        cum vine un organism international sa spuna ceva despre Romania, gasim iar legaturi cu bubulii lui Corut.
        • +3 (5 voturi)    
          .... (Joi, 31 decembrie 2009, 2:33)

          maze [anonim] i-a raspuns lui suca

          Vorbim de declaratii oficiale date de un presedinte in functie al US care ulterior a fost si asasinat.... sa invoci conspiratii a la Corut mi se pare neavenit.

          FMI este o unealta in mana elitei financiare mondiale, care s-a remarcat prin multe dezastre prin tarile unde si-a oferit ajutorul. Se spune ca nu e bine sa te pui rau cu ei dar sa ii eviti pe cat posibil.

          Bilderberg e cea mai importanta adunare anuala a elitei mondiale. G20 e o mica adunare de birt in comparatie cu Bilderberg. Mi-e greu sa cred ca nu dau comenzi FMI-ului la puterea si influenta care o au.

          Nu vad ce legatura are Corut cu ce discutam....
  • +4 (6 voturi)    
    . (Miercuri, 30 decembrie 2009, 22:38)

    radukku [utilizator]

    zice ca nu-i pasa.
    zice ca nu-i pasa.
    zice ca nu-i pasa. :)
  • +2 (4 voturi)    
    ok (Joi, 31 decembrie 2009, 4:35)

    alex [anonim]

    hai ca m-am linistit ....daca zise sefu fmi ca avem perspective bune...avem o grija
  • 0 (2 voturi)    
    In sfirsit! (Joi, 31 decembrie 2009, 5:55)

    splendy [anonim]

    A inteles si parte a clasei politice ca lupta electorala s-a incheiat si Romania are nevoie de programe serioase si eficiente. Este loc pentru toti in lumea mare, este libertate de a te dezvolta asa cum doresti.
    Felicitari Guvernului pentru rapiditatea functionalitatii in ciuda prognozelor pesimiste europene. Din nou, America a inteles perfect optiunea democratica a Romaniei, Fondul Monetar va sustine reformele administratiei si ale educatiei. O conduita economica corecta si concurentiala, o dezvoltare a programelor de export si servicii, o reforma a industriei turismului sint urmatorii pasi.
    O politica fiscala strinsa si permisiva in raport cu investitiile industriale strategice, o implementare a industriilor de virf va aduce Romania in fruntea tarilor europene, un exportator al solutiilor democratice si economice.
    Pare-se ca si opozitia a inteles ca nu exista obstructie si calea de cooperare politica este calea spre succes.
    Sint mindru in sfirsit de tara in care m-am nascut!
    • +1 (1 vot)    
      In sfarsit ce? (Joi, 31 decembrie 2009, 9:42)

      Dinu Paturica [anonim] i-a raspuns lui splendy

      ...iar productia la hectar o sa creasca de 10 ori si o sa fie bine si la vara cald(urale si aplauze nesfarsite)
      Dar tu in ce tara traiesti draga "Splendy"?!
      ///
      [Editat de HotNews.ro]
  • +2 (2 voturi)    
    IA GANDITI-VA OLEACA! (Joi, 31 decembrie 2009, 9:18)

    Dinu Paturica [anonim]

    Bancile din RO, care sunt - din pacate - sucursale ale unor "internationale" de aiurea, au spus si spun succesivelor guverne BOC:"Ce preferati: sa ne retragem din RO si astfel sa dam un "semnal" precum ca RO e "insolvabila" si in "incapacitate de plata"(situatie catastrofala pentru o tara!), sau imprumutati voi cat trebuie(va punem noi o "pila la FMI) si ne rambursati toate creditele neperformante facute de romani "doar cu buletinul"?! Si-uite asa din cele 20 de miliarde pe care le imprumutam de la FMI. vreo 13 intra in "teschereaua" bancilor straine, care nici prin gand nu le trece sa redeschida creditarea(asa cum s-a laudat Boc), pentru ca ROMANIA si GUVERNUL BOC traiesc "PE DATORIE" si se imprumuta zilnic sute de milioane de euro ca sa "carpeasca" gurile din bugetul national, pentru ca vorba ceia:"POPORUL PLATESTE TOATE OALELE SPARTE!" Mai vreti sa va spun?!
    • -1 (1 vot)    
      wow (Joi, 31 decembrie 2009, 11:24)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui Dinu Paturica

      mai spune mai Dinu, lumineaza-ma!
    • -1 (1 vot)    
      il acuzi pe Isarescu? (Joi, 31 decembrie 2009, 12:03)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Dinu Paturica

      caci fara el nu e posibila aberatia pe care ai scris-o. Ai si dovezi sau asculti expertii de la ANtena 3? ti-a soptit Ciutacu sau laptopul?
      • 0 (0 voturi)    
        Explicatie suplimentara pentru "curios"! (Duminică, 3 ianuarie 2010, 13:18)

        Dinu Paturica [anonim] i-a raspuns lui curios

        "Curiosule" gandeste cu capul tau!
        1. Cate banci romanesti mai sunt in RO? Probabil ca mai sunt vreo doua(nu vorbim aici de BNR)!
        2.Cate banci straine sunt in RO? Majoritatea bancilor sunt sucursale ale unor "internationale"! Nu trebuie sa te lasi pacalit de denumirile lor "neaose", uitate mai bine la structura actionariatului si la cine detine "pachetul majoritar"!
        3.Iti mai amintesti ca in 2008 a fost un adevarat "boom al imprumuturilor "pentru orice, doar cu buletinul"? Romanii "au pus botul" si si-au achizitionat, PE DATORIE, tot ce nu avusesera pana atunci: case, masini, aparatura electronica de tot felul si cat si mai cate!
        4.Spre sfarsitul lui 2008, cand a ajuns "CRIZA" si in RO, romanii indatorati au intrat in incapacitate de plata! Bancile din RO au inregistrat 4 milioane de "credite neperformante"! Bancile au stopat creditarea punand astfel pe butuci si activitatile economice care se derulau pe baza unor credite bancare!"Leasingul" s-a prabusit si parcarile si depozitele "dealerilor" s-au implut cu masini, frigidere, plasme samd(inclusiv apartamente), "recuperate" pentru neplata ratelor scadente!
        5.Si cum RO, ca tara, traia si traieste, "pe datorie", bancile straine AU IMPUS succesivelor guverne BOC sa se imprumute de la FMI&Co. si sa "acopere" cele 4 milioane de credite neperformante facute de romani! ALTERNATIVA ar fi fost retragerea acestor banci din RO si astfel TOATA LUMEA ar fi aflat ca romanii nu sunt capabili sa-si plateasca datoriile, si am fi fost declarati la nivel international "in incapacitate de plata" aica in "FALIMENT"!
        Mugur Isarescu este un bancher inteligent si competent! Dar el este, doar, guvernatorul BNR! Face si el ce poate ca sa mai atenueze consecintele modului dezastruos in care este guvernata tara de catre politicieni!
        Crezi ca ai inteles "Curiosule"?!
  • +1 (1 vot)    
    indemn (Joi, 31 decembrie 2009, 10:14)

    s3xs1 [anonim]

    Eu n-am studii in prostie economica monetara, dar stiu ca nu e niciodata bine ca datoria publica sa creasca! In curand, vom trimite vreo 3-4 generatii la munca toata viata lor pentru ca sa acoperim ce avem de platit.


    Treziti-va, nu mai sustineti sistemul! Banii se emit cu dobanda, cand vor, n-au valoare mai mare decat materialul din care sunt facuti! Sunteti mandrii sa etalati nonvaloarea asta precum ceva superior VIETII! Numai niste dezaxati ar crede si sustine asta; treziti-va, vreau sa traiesc printre fiinte inteligente, care traiesc in Lumina Adevarului!


    Toti suntem sclavi, doar cei care intr-adevar conduc acest sistem de inrobire global numit: Sistem Monetar, sunt cu adevarat liberi! Nici bogatul nici saracul nu sunt liberi, daca nu fac parte din cei anterior mentionati!
  • -1 (1 vot)    
    Pe bune (Joi, 31 decembrie 2009, 13:15)

    Petrovici [anonim]

    Vesti foarte bune. Daca ar fi liniste in clasa politica, daca s-ar astampara tonomatele, am putea avea sperante pentru un trai mai bun.
    Trebuiesc gasite niste mijloace de armistitiu, niste negocieri, cu bogatanii cu dosare penale ca sa renuntam la procese in schimbul unor impozite de vreo 80 % din averea lor dobandita asa cum stim si oprirea razboiului mediatic impotriva modernizarii si legalitatii.
    La ei nu conteaza 80 % ca tot le ramane destul.
    Tamara Nastase a fost intrebat de un tolomac de reporter daca i-a scazut averea in 2009 !? S-a uitat Tamara siderat si ce sa raspunda, sigur ca a scazut, jos guvernul (fost PDL-PSD). Saraca Tamara nici nu stie cate parale are prin conturi iar sunt date ca marilor bogatani ca Paturiciu, Secu Voiculescu, Tamara le-au crescut veniturile si in acest an. Ei tot cresc chiar si in criza si rad de noi ca nu-i luam la bani marunti !!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu dărâmi casa în care stai (Joi, 31 decembrie 2009, 13:55)

    Revolutionarul [anonim]

    Adică pe înţelesul profanilor, niciodată americanii nu au dus în sărăcie ţara unde au baze militare. Ei au nevoie de stabilitate în România. 1989 nu este prea departe în timp şi ei ştiu asta. Aşa că toate fiţele şi aburelile economice sunt, că aşa sunt legile junglei în economia de piaţă. Şi dacă guvernul actual, cere împrumut mâine de la FMI 300 (treisute) de miliarde de euro, România îi va primi în secunda doi. Arătaţi o singură ţară, unde americanii au bază militară şi este săracă. Se ştie situaţia din Sudan. Se lucrează cu brio la infrastructura de comunicaţii la greu. Relee GSM peste tot, cu grup electrogen, automatizate, înconjurate de garduri electrificate, pentru a nu fi vandalizate. Oare de ce această dezvoltare a comunicaţiilor?! Îşi vor lua telefoane sudanezii?!? Sau trebuie să comunice între ei, trupele din baza care se va înfiinţa acolo permanent. Ghici cine va avea bază militară acolo?!
    • 0 (0 voturi)    
      completare (Joi, 31 decembrie 2009, 19:48)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Revolutionarul

      din nefericire, facilitatile de care pomenesti sunt (si acolo, ca si aici) construite, in mare parte, cu banii localnicilor...