Bugetul Ministerului Dezvoltarii Regionale a primit aviz favorabil de la comisia de specialitate din Parlament

de C. Dinu, A. Neagu     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2010, 7:14 Economie | Finanţe & Bănci

Comisia pentru Administratie Publica din Parlament a avizat pozitiv, marti, bugetul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului pe anul 2010. Bugetul ministerului condus de Elena Udrea a fost votat in unanimitate de membrii comisiei. Comisiile de specialitate din Parlament au inceput, marti, dezbaterea bugetului de stat pe 2010. Acesta ar trebui aprobat pana in 20 ianuarie, cand la Bucuresti sunt asteptate sa soseasca misiuni ale Fondului Monetar International, Comisiei Europene si Bancii Mondiale. Discutiile in plen sunt programate sa inceapta in 11 ianuarie.  

Potrivit Antena 3, Elena Udrea a afirmat, in fata membrilor comisiei, ca isi propune ca in acest an sa reabiliteze termic 14.000 de, să vândă circa 9.000 de locuinţe ANL şi să construiasca alte 7.000 de apartamente.

Presedintele Traian Basescu propusese, intr-o scrisoare adresata conducerii Parlamentului, ca pana in 16 ianuarie sa fie dezbatut si aprobat bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale, iar in perioada 16-19 ianuarie acestea sa fie publicate în Monitorul Oficial si sa fie invitate echipele de evaluare ale Uniunii Europene, Bancii Mondiale si FMI. 

Senatorii si deputatii pot depune amendamente la comisiile avizatoare intre 4 si 6 ianuarie 2010, potrivit programului de dezbatere si adoptare a proiectului legii bugetului de stat si a proiectului legii bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2010. Discutiile in plen sunt programate sa inceapta in 11 ianuarie.   

Proiectele de buget pentru 2010 au fost depuse de Guvern la Parlament in 24 decembrie. Proiectul bugetului de stat ia in calcul o crestere economica de 1,3% si o rata a inflatiei de 3,7%.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

646 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    care buget? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:27)

    liviu_ [utilizator]

    ce s-a propus e o gluma proasta nu e buget...
    marim la sri spp presedentie si la fraierii ceilalti il scadem...
  • -1 (1 vot)    
    buget... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 9:54)

    geo12 [utilizator]

    cum poate guvernul sa dubleze impozitul pe pensii si sa obtina astfel 2 lei (care pt pensionari reprezinta ceva), dar sa creasca bugetele serviciilor gen STS cu 40% ???
  • 0 (0 voturi)    
    ministerul dezvoltarii (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:50)

    lili [anonim]

    Ministerul Dezvoltării e singurul loc unde se fac investiţii care creează locuri de muncă.
  • 0 (0 voturi)    
    !!!! (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:54)

    mugur [anonim]

    Mi se pare normal să aloce banii către investiţii în loc să-i dea către pensii şi salarii.
  • 0 (0 voturi)    
    pppppppppp (Marţi, 6 decembrie 2011, 11:58)

    costi [anonim]

    Problema în România nu este de salarii mici, ci a oamenilor care nu au locuri de muncă.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:12)

    Rodica [anonim]

    O veste buna, deoarece acum Ministrul poate continua proiectele de investitii care creeeaza venituri la bugetul de stat si locuri de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    Investitii! (Marţi, 6 decembrie 2011, 20:23)

    Ovidiu [anonim]

    o veste buna! Proiestele de investitii demarate de Elena Udrea vor continua si in 2012 in beneficiul multor cetateni care, in prezent, nu au un loc de munca. Aceste investitii vor genera crestere economica si vor reduce somajul. Asta e solutia pe timp de criza: sa creezi locuri de munca, nu sa maresti pensii si salarii.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:26)

    Mitrea [anonim]

    Udrea a dispus retragerea finantarii din judetele in care s-au descoperit nereguli, de aceea sunt sigur ca investitiile se vor derula corect.
  • 0 (0 voturi)    
    Locuri de munca! (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:59)

    Cristi [anonim]

    Singurul loc unde se fac investitii care creeaza noi locuri de munca este la ministerul dezvoltarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Problema din Romania! (Marţi, 6 decembrie 2011, 22:05)

    Alin [anonim]

    Foarte bine ca aloca banii catre investitii asa vor creea noi locuri de munca; problema din tara noastra este ca nu avem destule locuri de munca, nu ca avem salarii mici.
  • 0 (0 voturi)    
    Vrem locuri de munca! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 1:00)

    Menumorut [anonim]

    In Romania avem nevoie de locuri de munca, nu de mariri aberante de salarii si pensii. Romanii au nevoie de locuri de munca, au nevoie sa munceasca, nu sa intinda mana in schimbul voturilor.
  • 0 (0 voturi)    
    1 (Joi, 8 decembrie 2011, 0:47)

    TEEA [anonim]

    si la anu dna ministru o sa demonstreze ca este corecta. Doar Udrea a fost cea care a dispus retragerea finanţării pentru judeţele unde au fost descoperite nereguli.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 8 decembrie 2011, 0:49)

    TEEA [anonim]

    Nu stiu de ce unii se oftica atata…ministerul asta se misca. Mi se pare normal să aloce banii către investiţii în loc să-i dea către pensii şi salarii. Problema în România nu este de salarii mici, ci a oamenilor care nu au locuri de muncă.
  • 0 (0 voturi)    
    11 (Joi, 8 decembrie 2011, 1:51)

    andreea [anonim]

    Este un lucru foarte bun ca banii sa fie alocati in investitii in locul pensiilor si banilor. Investitiile creeaza locuri de munca!