BNR: Leul s-a apreciat cu 1,09% in fata monedei europene. Un euro - 4,1620 lei

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:04 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei a stabilit, miercuri, un curs de referinta de 4,1620 lei pentru un euro, ceea ce reprezinta o depreciere cu 1,09% a monedei europene. Dolarul american a fost cotat la 2,8987 lei, o crestere cu 0,68% a monedei nationale.

Cotatia de miercuri este cea mai buna inregistrata de leu in fata monedei europene in ultimele sapte luni si jumatate, respectiv la 19 mai 2009.

Marti, o moneda europeana a fost cotata la 4,2077 lei, in timp ce dolarul american costa 2,9186 lei.

Banca Centrala a cotat un franc elvetian la 2,8051 lei, in timp ce, in sedinta precedenta, cursul era de 2,8345 lei pentru o moneda elvetiana.

Aprecierea leului este considerata "destul de agresiva" de catre dealeri. "Decizia BNR de ieri a fost bine primita de catre jucatori, cotatiile leului ajungand la 4,1660 pentru un euro, tranzactiile de vanzare pe perechea euro/leu facand-se cu agresivitate", a declarat pentru HotNews dealerul unei banci comerciale, dupa primele ore de tranzactionare.

Alti dealeri spun ca jucatorii straini, cei aflati la originea acestor tranzactii, vor sa cumpere bonduri romanesti si au nevoie de lei, ceea ce face ca moneda nationala sa se aprecieze.

"I-a cuprins brusc dragostea de leu. E drept ca daca ar fi cumparat bonduri cu o zi inaintea deciziei BNR, poate ca ar fi fost mai castigati. Dar nici acum nu este prea tarziu", au declarat alti dealeri. "Decizia de ieri a BNR a fost una curajoasa, iar asta se vede in piata prin optimismul cu care se tranzactioneaza. Nu stiu daca acest optimism nu este pripit, cata vreme impulsurile de politica monetara ale BNR mai au nevoie de timp pentru a se cupla la miscarile pietei.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1818 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:19)

    andy [anonim]

    incredibil, nu pot sa cred !! economia merge brici. Pe ce baza s-a intarit leul asa tare ,nu-mi pot imagina.... in 2007, 2008 , leul se deprecia, ca acuma se apreciaza fioros !
    • +2 (2 voturi)    
      posibil (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:25)

      "rage" leul [anonim] i-a raspuns lui andy

      Evolutia puternica a leului a fost pusa de o parte din dealeri pe seama desfasurarii unei importante majorari de capital, dupa ce Alpha Bank a anuntat recent ca planuieste sa isi majoreze capitalul cu 100 milioane euro, iar austriecii de la Volksbank au indicat ca se pregatesc de o majorare de capital cu 200 milioane euro. (zf.ro) - ar fi o varianta plauzibila.
    • +5 (5 voturi)    
      pai scrie acolo (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:28)

      touretul [utilizator] i-a raspuns lui andy

      "jucatorii straini, cei aflati la originea acestor tranzactii, vor sa cumpere bonduri romanesti si au nevoie de lei, ceea ce face ca moneda nationala sa se aprecieze". fireste, astea nu inseamna ca n-o sa se mai scumpeasca benzina, desi petrolul e tot mai ieftin, alimentele cu 50% etc. economie de balta, fara nicio noima. Statul e hotul numarul unu al Romaniei.
    • +2 (6 voturi)    
      Ai inteles tot... offf economia asta (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:38)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui andy

      In 2007 cursul a fost intre 3.35 si 3.6 iar in 2008 intre 3.58 si 3.9 (dar in noiembrie deja incepuse criza...) Cit despre aprecierea leului, daca citeai unul din cele 2-3 articole de azi pe tema asta, intelegeai ca totul se datoreaza miscarii de ieri a BNR cu scaderea dobanzii de referinta de la 8 la 7,5%. Si se mai datoreaza inceputului de stabilitate politica dupa 6 luni de haos total.
    • 0 (2 voturi)    
      Si ce nu-ti convine? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:23)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui andy

      AI niste valuta pe undeva si speri sa se adanceasca toata situatia asta mai mult ca sa poti face si tu ceva?
      La munca baiete daca nu te ajuta mintea !
  • +3 (5 voturi)    
    Unde sunt cei care prevesteau apocalipsa leului? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:28)

    anonim [anonim]

    Sustineti-va paranoia pana la capat, parca trebuia sa explodeze cursul dupa alegeri...
    • -1 (3 voturi)    
      anonim ,,,,,,,,,,, (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:29)

      machistador [anonim] i-a raspuns lui anonim

      dar zi tu desteptul lumii ,pana unde crezi ca se va intari leul ?e f f posibil in cateva zile sa se rupa leutul nostru !!!
      tu crezi ca daca leul se-ntareste ,traiesti mai bine ?
      eu zic ca multi se-nbogatesc speculand pe leutul nostru, si noi tot prost traim !!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Eu nu ma dau expert (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:47)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui machistador

        Atrag totusi atentia ca sunt prea multe 'Casandre' pe forumuri si prea multi experti care nu inteleg nimic in realitate.
  • +1 (1 vot)    
    ... leu... duduie... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:12)

    Joho [anonim]

    Un zambet amar, a inflorit in coltul gurii... si ma gandesc ca si eu, noi, cei de pe afara, suntem sigur careva milioane bune, la care ne-a cam ramas inima prin romania, adica familia, prieteni s.a.m.d.

    Si cum si in West este criza, foarte putini, au mers acasa de sarbatori, asa cei mai multi am trimis, poate ceva mai mult, celor dragi de sarbatori.

    Toti cei ce au avut posibilitatea, au dublat, cel putin, suma trimisa acasa....?!

    "Valuta" a ajuns in final la BNR, la Mugurel... care iara s-a trezit cu o droaie de Euroi si cu mai putini Lei.

    Asadar, legea cererii si a ofertei, apare imediat si logic, efectul este ca Leul devine mai cautat si vezi doamne ne laudam, ca asta stim, ce tare ne este Leuuuul....
  • 0 (0 voturi)    
    marii oameni de afaceri ce zic ? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:05)

    ionica patricianul [anonim]

    patriciu. tiriac, catarama si cei care vedeau euro la 4.7 - 4.8 pe luna Decembrie/final de an, astazi ce zic ?
    nu intreb la misto, chiar sunt curios.