Emil Boc: Peste 73% din firmele inchise erau inactive sau lucrau ilicit, impozitul minim a deratizat economia

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:00 Economie | Finanţe & Bănci

Peste 73% dintre firmele inchise dupa introducerea impozitului minim erau inactive sau folosite doar pentru intermedieri ori tranzactii ilicite, astfel ca se poate considera ca taxa si-a atins scopul, avand un efect curativ si de "deratizare" a unor sectoare economice, a afirmat miercuri premierul Emil Boc, potrivit Mediafax.

"Din totalul firmelor inchise, peste 73% erau inactive sau folosite pentru intermedieri ori tranzactii de frauda fiscala. Impozitul minim si-a atins scopul si a fost necesar, avand un efect curativ si de deratizare a unor ramuri economice. Acum, impozitul va fi regandit si restrans la domenii unde trebuie combatuta evaziunea fiscala, precum restaurantele si hotelurile", a spus Boc, in plenul Senatului, la dezbaterile privind proiectul de lege care abiliteaza Guvernul sa adopte ordonante in vacanta parlamentara.

Seful Guvernului a precizat ca Ministerul Finantelor analizeaza in prezent resursele financiare prin care sa fie acoperit deficitul de fonduri care va rezulta din eliminarea impozitului minim, pentru pastrarea echilibrului bugetar.

Proiectul de lege dezbatut in Senat abiliteaza Guvernul sa inlocuiasca prin ordonanta impozitul minim, aplicabil tuturor firmelor, cu un impozit forfetar, impus in anumite domenii.

La sfarsitul saptamanii trecute, premierul a declarat ca i-a cerut ministrului Finantelor sa regandeasca impozitul forfetar care se aplica firmelor si care "si-a epuizat resursele".

"Impozitul forfetar va fi regandit. Prima sarcina pe care i-am dat-o ministrului Finantelor in prima intalnire pe care am avut-o cu el a fost sa regandeasca impozitul minim care este acum. Acesta trebuie acum reorientat si restrans doar spre acele domenii unde evaziunea fiscala nu poate fi altfel combatuta, cum ar fi industria hoteliera, restaurante. Cam acolo, peste tot in lume, se aplica acest tip impozit forfetar. Ce avem noi este impozitul minim care, cred eu, si-a epuizat resursele", a spus atunci Boc.

Premierul a aratat ca noua varianta a impozitului minim va intra in vigoare dupa ce ministrul Finantelor va avea pregatit proiectul de regandire a impozitului.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2664 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    minciuna! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:14)

    leonard [anonim]

    Am o prietena care avea un birou de traduceri si a trebuit sa-l inchida din pricina forferarului. Veniturile ii ajungeau pt strictul necesar si plata salariului unei angajate. Forfetarul i-a picat ca o ghilotina.
    Ea lucreaza acum pe colaborari cu alte firme, dar angajata ei e in continuare somera! Multumita lui Boc.
    • -4 (20 voturi)    
      exagerati (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:38)

      zau [anonim] i-a raspuns lui leonard

      hai sa nu exageram atata
      forfetarul pt o asemenea firma a fost pe 2009 in jur de 1200 RON...adica 100 RON pe luna
      Nu este o suma care sa decida soarta unei firme, nu mai va vaitati atat!
      • +4 (14 voturi)    
        Nu ti se pare mare... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:55)

        George [anonim] i-a raspuns lui zau

        ... dar, iata, din exemplul de mai sus, a taiat o afacere. Si a pierdut si sumele cu care contribuia firma la bugetul de stat si de asigurari sociale si de sanatate. A iesit statul in castig?
        In plus, cu ce a contribuit statul in plus ca sa merita bani, prin impozite suplimentare?
        • -3 (5 voturi)    
          care afacere!? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:55)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui George

          ce afacere a distrus impozitul forfetar? un birou de traduceri de unde mananca 2 persoane? presupun ca aveau efectiv si un spatiu inchiriat? pai chirie si 2 salarii... mergand la limita si platind toate taxele/impozitele trebuiau sa scoata peste 4-5000 ron pe luna din traducerile alea. a aparut impozitul forfetar ca o ghilotina? pai ar fi insemnat o crestere de 5% a cifrei de afaceri!
          daca era cu adevarat o afacere...
          ce bani a pierdut statul? clientii ei nu au mai avut nevoie de traduceri dupa-aia? ba da, si s-au dus la alte firme.. au platit.. altii au muncit.. banii s-au rulat si impozitele au fost platite.
          da, trebuie sa incurajam firmele mici si mijlocii, dar ne intereseaza mai mult calitatea decat cantitatea. ce sa facem cu milioane de srl-uri fara profit care au un singur angajat cu salariu minim?.. aia nu este economie!
          • +4 (4 voturi)    
            Logica de doi bani (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 19:13)

            George [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Altfel nu-mi explic. E mai bine acum ca statul plateste un somer si nu mai incaseaza de la firma desfiintata nimic? Fals ca eventualii clienti se duc la alta firma si astfel ii creste activitatea acelei firme, deci ce se pierde intr-un loc creste in alta parte. Tot la limita... atunci sa facem o singura firma (a statului, evident) si vom ajunge de unde am plecat acum 20 ani. Asta vrei? Sau esti vreun nostalgic, ca sa nu folosesc termeni mai duri...
          • +4 (4 voturi)    
            greseli (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 20:11)

            superior [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            probabil nu ai firma si nu te chinuie prea tare incertitudinile din economia romaneasca, dar te rog da-mi niste raspunsuri la urmatoarele aspecte:
            -de ce impozitul face referire la cifra de afaceri pe 2008 cand in 2009 firmele erau in cadere libera
            -de ce treptele de impozitare sunt la un curs mic la euro (sa te poti incadra in "transa superioare") iar suma ce o platesti este la un curs mare (sa fie suma de platit in RON mai mare)
            -de ce nu sanctioneaza pe "infractorii economici" acea autoritate care ar trebui sa vegheze la bunul mers al economiei...ei cu ce se ocupa? Cu ceva spagute?
            -de unde pana unde toti sunt infractori de sanctionat?
            -de ce sanctionezi pe cei care au avut afaceri bune in 2007-2008, au investit si in 2009 nu mai stiu pe unde sa scoata camasa pentru aplati ratele la banci...in conditiile in care statul este in urma cu 1 an la rambursarile de TVA...vorbesc de firme pe care statul le-a declarat infractoare in conditiile in care au pompat in statul roman sume importante prin impozite si taxe...si acum le tai craca de parca peste 1,2 sau 3 ani statul nu s-ar "bucura sa mai primeasca ceva bani
            -masurile nu sunt salutare daca saun facute exclusiv din foamea de bani, pe genunchi, fara studii de impact
            -de ce nu primim informatii (conform unor analiza pre si post implementare) cu cat a scazut evaziunea fiscala, munca la negru, etc....nu ne este servita aceasta informatie din doua posibile motive: nu este cunoscuta sau le este rusine sa o prezinte
            Mai traiti?
      • +6 (14 voturi)    
        Cum sa nu te vaiti mai? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:20)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui zau

        Da ia da-mi tu mie 100 RON pe luna asa pt nimic. Vrei? Uite nici eu nu vreau sa le dau lor bani pt nimic. Nu accept sa fiu pus in aceeasi oala cu evazionistii doar pt ca ei sunt incapabili sa-i prinda. Pt ce sa platesc eu incompetenta altora.
        Sa spuna domle...marim taxele si impozitele pt ca avem nevoie de bani. Ok, nu-mi convine insa n-am ce sa fac...
        Dar ce fel de explicatie imi poate da pt impozitul forfetar? Ca ce? De cand sunt vinovat de evaziune ?
        Boc...hai sictir !!!
        • -1 (19 voturi)    
          aaaa (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:40)

          aaaa [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Da ia nu mai puneti voi TOATE cheltuielile posibile pe firma ca sa ajungeti la profit 0 la sf anului si dupa aia sa va plangeti ca nu puteti plati 100 de lei pe luna.
          O firma care nu poate plati impozit de 100 de lei pe luna nu are de ce sa existe.
          PUNCT!
          • +8 (14 voturi)    
            AUZI PROSTOVANE? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:01)

            CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui aaaa

            Ba o sa pun toate cheltuielile pe care mi le permite legea, fie ca tie iti convine sau nu!
            Iar pentru simpla ta informare, nu vreau sa fac profit fiindca platesc odata impozit pe salarii, platesc alt 16 % daca am un leu profit si mai platesc incaodata 16% daca vreau sa-mi iau dividende!
            Rezulta: nimeni nu are nici un motiv de a face profit pe o piata care nu incurajeaza profitul in adevaratul sens!
            Si-ti mai dau un sfat: nu fa tu socoteli pe banii altora! Vezi-ti de portofelul tau!
            • -1 (9 voturi)    
              daca (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:25)

              asdasdf [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

              daca n-as fi citit ce ai scris in titlu, aproape as fi crezut ca ai o urma de bun simt.
              • +3 (11 voturi)    
                TIPIC ROMANESC... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:43)

                CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui asdasdf

                Cu atat te multumesti: sa citesti titlurile!
                • +2 (6 voturi)    
                  am citit si textul (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:59)

                  asdf [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

                  Am citit si textul si tocmai incercam sa sugerez ca ideile din text sunt ale unui om cu capul pe umeri si care ar fi putut evita sa scrie "AUZI PROSTOVANE?" (fara virgula, by the way) in titlu.
                  O zi buna!
                  • +4 (4 voturi)    
                    adevarat (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 20:12)

                    superior [utilizator] i-a raspuns lui asdf

                    dar unii se mai supara cand le ajunge cutitul la os, cand au pierdut poate munca mai multor ani din cauza unor prostii...tu nu te-ai enervat niciodata?
            • 0 (8 voturi)    
              Atunci muta-te in paradisuri fiscal (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:58)

              bogdan [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

              Bai Ciombe, asta e legea. Daca te-ai fi documentat ai fi vazut ca-n Germania/Franta/Italia etc taxele astea cumulate sunt mult mai mari decit la noi. Daca vrei taxe 0 muta-te in paradisuri fiscale, sau vinde firma si devino angajat...
              • +3 (3 voturi)    
                partial adevarat (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 20:15)

                superior [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

                nu ai dreptate dintr-un singur motiv: daca astia mai inventeaza 3 taxe la vreo 3 agentii bugetare diferite nu iti mai ramane timp de lucru sau trebuie sa angajezi 3 oameni sa stea la coada....nu-ti pare ciudat ca suntem printre cei mai ineficienti din Europa, ca stam mult si prost la cozi ca sa platim o taxa pe care am putea sa o facem in 2 minute din fata calculatorului?
              • 0 (0 voturi)    
                legea asta asha-i facuta (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:01)

                woe [anonim] i-a raspuns lui bogdan

                mai Bogdanel. Taxele cu siguranta ca pot sa fie si mai mari in statele civilizate pe care le invoci, ca nu cunosc, da hai sa iti fac o revelatie: acolo primesti ceva in schimbul taxelor/impozitelor pe care le platesti. Drumuri ca sa poti merge ca sa faci bani, spitale in care sa te faca bine, pensie din care sa poti sa iei mai mult decat pastile. samd. Multe. MULTE, ma! Stii ce mi-a dat anul trecut mie statul ca banca a "uitat" vreo luna sa vireze la timp OP-urile mele cu impozitul pe profit si TVA? M-a dat in judecata ma! A cerut insolventa! Pt. 10.000 RON platiti cu o luna intarziere. Asa ca anul asta am profit 0. Si TVA tot 0. C-asa-i in tenis. Succesuri la incasat ajutoare de somaj, pensii, ajutoare sociale si restul ajutoarelor, bani pe care eu vi-i plateam! EU mai, nu FMI; ala va da doar imprumut. Va doresc un an bun.
          • +2 (8 voturi)    
            no ni la el (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:24)

            I [utilizator] i-a raspuns lui aaaa

            respectivele cheltuieli se pun "pe firma" cu respectarea legii! Tu ai vrea sa fi tu ala care sa-i spuna la fiecare ce sa faca la el acasa... cum faceau comunistii.
          • +5 (9 voturi)    
            aaaa- mai gindeste-te un pic (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:24)

            ionel [anonim] i-a raspuns lui aaaa

            Firma asta platea salarii deci niste oameni cistigau cinstit o piine - nu erau in somaj pe spinarea celorlalti. Ba mai mult plateau si impozite pentru sanatate, pensii, etc
            • +4 (4 voturi)    
              inteleg (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:02)

              asdasda [anonim] i-a raspuns lui ionel

              Inteleg si sunt de acord cu ce spui.
              Oricum, vad ca se discuta acum mai multe variante pt impozitul minim (sper ca despre asta e vorba) si probabil se vor lua in discutie situatiile de genul asta.
          • +3 (5 voturi)    
            de ce... punct? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:06)

            George [anonim] i-a raspuns lui aaaa

            Draga aaaa,
            In primul rand nu este vorba doar de 100 lei pe luna (500 euro pe an fac mai mult), iar o firma are si alte multe alte impozite si taxe (pe care, fii sigur, s-i le plateste, altfel ar fi Garda Financiara si ANAF-ul pe ei). La ce bun inca un impozit? Poate ca sa ai tu, probabil vreun angajat al statului, bani de salariu...
            • -1 (3 voturi)    
              si cam de unde (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:49)

              asdfasdf [anonim] i-a raspuns lui George

              Si cam de unde ai tras tu concluzia ca eu sunt un angajat al statului?
              Apropo, faza cu 100 de lei era spusa de cineva inaintea mea, nu am inventat-o eu, uite:
              "forfetarul pt o asemenea firma a fost pe 2009 in jur de 1200 RON...adica 100 RON pe luna"
              • +3 (3 voturi)    
                Asta dovedeste... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 18:03)

                George [anonim] i-a raspuns lui asdfasdf

                ... ca vorbesti sa te afli in treaba, ca nu stii despre ce e vorba. Asa fac multi pe aici, isi dau cu parerea fara sa cunoasca in profunzime ce si cum. Iar faptul ca am banuit ca ai fi un angajat al statului... am dedus (poate eronat, mea culpa) din vehementa cu care aperi acest impozit aberant
          • +2 (2 voturi)    
            Ce vorbesti bugetare? (Joi, 7 ianuarie 2010, 10:03)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui aaaa

            Astea sunt legile . Eu le respect. Cand vor fi alte legi...le voi repsecta pe alea.
            SI pot plati lejer cei 100 pe luna...insa NU VREAU pt ca n-au nici un drept sa mi-i ia.
        • -2 (8 voturi)    
          Tipic romanesc! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:46)

          laurentiu [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Pai nu te obliga nimeni sa platesti impozit forfetar daca platesti impozitul de 16% pe profitul pe care l-ai realizat desfasurandu-ti activitatea pe teritoriul acestei tari.
          Asa ca ori platesti 16% ori reusesti sa ascunzi profitul si sa platesti acea taxa minima functie de cifra de afaceri.
          Este posibil sa consideri ca este mai bine sa platesti impozitul minim.
          • 0 (6 voturi)    
            Nu este pe alese (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:09)

            George [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

            Cei care sunt adversarii acestui impozit sunt cei care au mici afaceri, care nu produc atata profit cat sa "incapa" si aceasta suma aberanta de minimum 500 euro/an. Fiindca, ai observat si tu, nu se plang firmele mari, cei "descurcareti', mafia, firmele protejate, etc....
            • +3 (3 voturi)    
              500 euro (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 20:19)

              superior [utilizator] i-a raspuns lui George

              de ce nu gandesti mai profund, de ce sa nu cumperi de cei 500 euro (care calculat la un profit de 10% inseamna facturi de 5000 euro in plus) un utilaj, un bonus la angajatii care au tras un an, niste dotari care sa te faca mai performant sau sa-ti imbunatateasca calitatea muncii? De ce trebuie sa-i dau pe o scena de-a lui riti-piti? De ce sa nu-i dau oficial la finante, sa ma serveasca anul viitor cu zambetul pe buze, mai repede, mai eficient, mai primitor si mai profesionist? Macar este in interesul meu, nu al unui buget JALNIC.
          • +2 (2 voturi)    
            Dar uite ca nu-i asa. (Joi, 7 ianuarie 2010, 13:41)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

            Nu am profit, pt ca legea imi permite sa nu am profit si nici nu vreau sa platesc impozit forfetar pt ca imi desfasor activitatea legal, fara sa fac evaziune.
            So...?
      • +2 (4 voturi)    
        unde iti trimit numarul meu de cont? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:05)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui zau

        OK, daca nu e mare, iti trimit nuamrul meu de cont. Da-mi mie 1200 de lei. Ce astia-s bani?
    • +3 (9 voturi)    
      unu (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:24)

      unu [anonim] i-a raspuns lui leonard

      lui boc cel mic ii era foame de bani la buget si daca a dat-o in bara acum vrea s-o dreaga in stilu-i caracteristic. poate ca-l cred vreo 2-3 pedelei pe-acolo.
      • +2 (4 voturi)    
        unu (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:23)

        unu [anonim] i-a raspuns lui unu

        iata-i! astia care m-au votat cu minus.
  • +6 (16 voturi)    
    lauda-te gura!!!! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:15)

    analistul de seviciu! [anonim]

    Hai sa ne luadam!
    Firmele nu sau inchis din cauzele enumerate de maria sa domnul prim-ministru ci din alte cauze, numite IMPOZITUL EXAGERAT SI ABERANT!
    Daca acest impozit se mentine, in Romania Bocului nu vor mai exista nici un SRL.
    Asa ca ... la mai mare si la mai multe credite bancare!!!!
    • -4 (8 voturi)    
      ZAU ASA (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:01)

      TOMA NECREDINCIOSUL [anonim] i-a raspuns lui analistul de seviciu!

      Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar tare va place sa nu dati nimic la stat .
      • +4 (4 voturi)    
        zau asa... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:54)

        Chaos [anonim] i-a raspuns lui TOMA NECREDINCIOSUL

        ba da, de ce sa mint, dar pe de alta parte lor crezi ca nu le-ar placea sa-ti ia toti banii :))
      • 0 (0 voturi)    
        Da in schimbul banilor primesc ceva? (Joi, 7 ianuarie 2010, 13:31)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui TOMA NECREDINCIOSUL

        Ce ma intereseaza in mod concret pe mine? Drumuri si stabilitate politico-economica.
        Ei...nu le primesc. Asa ca normal ca nu-mi place sa dau bani la stat.
    • -3 (5 voturi)    
      Exagerat in comparatie cu ce??? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:04)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui analistul de seviciu!

      Zi-mi o tara din Europa de vest unde suma acestor impozite (pe salarii/profit/dividende) e mai mica decit la noi. Impozit aberant si exagerat in comparatie cu evaziunea fiscala cu care va obisnuiseti pina in 2004 poate...
      Foarte mare parte din aceste firme erau paravan pentru salarii neimpozitate. Iar cei care tipa cel mai tare sunt probabil cei obligati sa platesca si ei ceva impozite...
      • +4 (4 voturi)    
        Comparatie cu Europa de Vest (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:55)

        George [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Nu tin astfel de comparatii, pe de o parte fiindca altele sunt salariile si implicit veniturile alora fata de noi, iar pe de alta parte, daca acesti bani in plus luati de stat ar fi folosit pentru a stimula initiativele private... ar fi ceva!
        Evaziunea este o problema a statului, ar trebui sa fie mai eficient, nu sa taie de la radacina, fiindca, iata, pe langa cei care fac evaziune, pier si bunii platnici.
        Vorbesti de salarii neimpozitate... aberezi!
        • -2 (2 voturi)    
          comparatia cu europa de vest (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 21:16)

          jo [anonim] i-a raspuns lui George

          nu tine cand tre sa platim impozitele, ci numai cand ne plangem ca nu avem si noi strazi ca ei, scoli ca ei, sistem de sanatate ca ei etc.

          asta pt ca noi nu intelegem cum au ajuns ei sa aiba toate alea (or fi pocnit ei din degete si li s-a facut infrastructura). d'aia ne fofilim noi sa nu dam bani la stat, ca statul nostru e mai breaz si e mai samantha decat samantha si poate face infrastructura fara bani. bravos, natiune! halal sa-ti fie!
          • +2 (2 voturi)    
            Nu au pocnit din degete... (Joi, 7 ianuarie 2010, 8:22)

            George [anonim] i-a raspuns lui jo

            ... ci au aplicat, la inceputuri, politici de stimulare a initiativei private, care, prin cresterea numarului de firma, a largit baza de impozitare. Nu uita, vorbim aici de capitalism, nu mai suntem in socialism, cand statul lua tot profitul tuturor intreprinderilor (absolut toate fiind de stat), din care finanta ce credea ca bun de finantat. Daca in teorie ti se pare corect asa, uite, sistemul asta a dat faliment, istoric vorbind...
  • +11 (13 voturi)    
    Restul (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:19)

    CRIS [anonim]

    Ma numar printre restul de 27%. Am realizat un profit de 1500 de euro la o CA de 53000. Firma realiza export. 2009 a fost primul an de activitate, si ultimul. Am calculat ca pentru 2010 CA va scadea probabil datorita cereriis cazute pentru nisa pe care lucram. Daca mai iau in considerare si forfetarul perspectiva e ca o sa lucrez degeaba. ASA CA MAI BINE STAU DEGEABA!
  • -1 (19 voturi)    
    Boc e doar goarna sefului (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:20)

    eu nu va mai vreau [anonim]

    Nu va mai luati de dl Boc. El e doar goarna sefului. Asa gandeste carmaciul, omul ce si-a dat o casa cu propria semnatura, omul ce dijmuieste bugetul, omul ce e milionar cu tot cu familie din venituri bugetare.
    Romania asta meriti!
  • +5 (13 voturi)    
    Da (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:21)

    Alexandru C [anonim]

    Si prin programul prima casa s-au incurajat constructiile. :)
    La cat de mic e nu stiu cum de a incaput atat prostie in Boculetz. Asta cand deschide gura te pufneste rasul.
    • -1 (3 voturi)    
      Sa mori tu... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:08)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Ce stii despre prima casa prietene? In primulo rind scopul a fost dezghetarea pietei imobiliare si ajutorarea celor care voiau sa-si cumpere o casa in loc sa platesca chirii aberante. Si nu sa incurajeze constructiile noi. Acum se discuta despre modificarea programului in sensul in care spui tu. Da' ne trezim toti vorbind asha deaiurea. Cum se pune cite o taxa care sa mai curete evaziunea fiscala, cum intra in actiune corul de bocitoare
      • 0 (0 voturi)    
        Ce taxa mai? FORFETARUL ?!?!?! (Joi, 7 ianuarie 2010, 13:36)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Da eu care nu fac evaziune...pt ce sa platesc aceasta taxa?
        Da prin programul prima casa cum se ajuta economia daca astia cumpara apartamente in blocuri vechi?
        Acum se discuta modificarea lui pt a-ti construi o casa, dar blocurile alea construite cui raman? Bancilor nu? Si bancile ce fac cu atatea apartamente pe care nu le pot vinde...crezi ca le vor da degeaba? Nu.
        E un cerc vicios sustinut de guvern, guvern prost.
  • +5 (15 voturi)    
    "exterminatorul" boc isi recunoaste scopurile (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:21)

    Dan [anonim]

    deratizarea economiei inseamna:

    1) reducerea populatiei la o masa de angajati aflati la dispozitia guvernului (resursa umana)
    2) eliminarea initiativei private si a clasei de mijloc

    bun (re)venit in iobagie!
  • +5 (15 voturi)    
    stupid... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:24)

    geo12 [utilizator]

    si cum a masurat marele economist boc asta? s-au micsorat tranzactiile ilicite? cei care foloseau firmele "pentru intermedieri ori tranzactii ilicite" nu s-au speriat de 500 de euro impozit pt ca daca faci ilegalitati ai de unde, asa ca firmele care s-au inchis sunt cele corecte...si care este problema ca erau inactive?? aveau cel putin un angajat, plateau impozite...acum angajatii aia au ingrosat randurile celor care sug bugetul prin ajutoare de somaj! mincinos si nesimtit pana in maduva oaselor boc asta: Impozitul forfetar a fost un esec si punct! dar nu e in stare sa recunoasca nici in ceasul al 12-lea! ... si nu pot sa nu remarc faptul ca boc ne-a facut "sobolani" in declaratia asta
  • +1 (13 voturi)    
    cel mai iubit dintre pamanteni... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:26)

    dr. jivago [anonim]

    mai, d-le Boc, se vede limpede c-ai facut facultatea cu rata.Pai, bine ma' musiu ce treaba are deratizarea cu economia asta ,, palida,, romaneasca ? Rontai cu atita obida cuvintele, ca mi-e lehamite si recunosc ca n-am lasat ca scoala sa-mi afecteze educatia.
  • +4 (10 voturi)    
    nu stiu (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:35)

    mos ion roata [utilizator]

    daca a deratizat economia dar a inventat un perpetuum mobile-sa platesti de unde nu ai-oare cum s-au descurcat contabilii?
  • -5 (15 voturi)    
    Este corecta afirmatia (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:39)

    laurentiu [anonim]

    Are dreptate si asta va spun in cunostinta de cauza.
    Sotia este expert contabil si din asta traieste.Unii dintre clientii ei aveau cate 3-4 sau chiar 5 firme pe care le tineau doar ptr a misca banii in asa fel incat sa nu plateasca impozit la stat.
    Nici mie nu imi convine sa platesc impozit la stat dar in conditiile in care in acest moment Romania are unul dintre cele mai mici impozite din Europa consider ca a fost necesara aceasta masura ptr asanarea economiei.
    Sa nu confundam numarul pompos de firme inchise cu un dezastru economic intrucat acele firme nu produceau nimic ba mai mult creeau evaziune.Noi nu am pierdut nici un client din cei care si-au inchis acele firme doar ca am pierdut o parte din tarifele pe care le aveam ptr gestionarea din punct de vedere contabil a acelor firme.
    Impozitul este numit impozit minim si se aplica firmelor care nu declara profit .Daca eu care am o firma imi declar profitul si platesc impozitul de 16% nu mai platesc impozit forfetar.
    Cel mai mic impozit care ar fi trebuit platit este de 500 euro/an asta insemna cam 41,6 euro /luna.
    Sa fim seriosi si sa acceptam faptul ca nimeni nu da faliment din cauza acestei sume.
    Ar trebui sa avem mai mult bun simt si sa intelegem ca atata vreme cat iti desfasori activitatea economica pe teritoriul unui stat trebuie sa te supui legilor si taxelor acelui stat.
    • +3 (11 voturi)    
      poate-ti (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:13)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      explica sotia cum dracu poti sa "misti" banii intre firme care nu au activitate sa ne dumiresti si pe noi.nu de alta dar fara activitate inseamna FARA ACTIVITATE,dar cu toate astea dadeau plateau niste bani unui contabil care depunea actele la fisc.asa banii aia au disparut...
      • -2 (10 voturi)    
        Ptr eugen (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:37)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui eugen

        Sunt 2 feluri de firme care s-au inchis:
        1) - inactive ceea ce insemna ca nu-i bai ca s-au inchis acestea fiind doar o povara birocratica in plus iar ponderea acestora este mai mica decat a celor din categoria 2
        2) - firme active folosite ptr miscarea banilor
        Te rog sa citesti mai cu atentie si sa incerci sa fii mai calm.
        • +3 (3 voturi)    
          de unde stii acest lucru? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:07)

          Dedalus [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

          Da-mi si mie sursa acestor informatii.
        • +5 (5 voturi)    
          in plus... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:16)

          George [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

          3. firmele cu cifra de afaceri mica (IMM-uri, firme de familie, firme individuale, toate organizate ca SRL-uri), cu un profit mic, care sunt obligate sa plateasca un impozit aberant
          4. firmele care, din cauza situatiei economice actuale, adica din cauza crizei economice, nu mai realizeaza profit (nu au vanzari, au cheltuieli mari, nu vor sa disponibilizeze personalul, etc.) sunt nevoite sa plateasca un impozit care nu isi gaseste locul in cheltuielile firmei.
          5. firmele care au contract cu statul si, din cauza ca acesta nu face platile la timp sau chiar deloc, nu realizeaza profit, iar o cheltuiala in plus (impozitul minim), le fac sa... nu aiba de unde plati.

          Nu lua de bun ce zice Boc, a dat de atatea ori cu bata in balta incat... nu stiu ce credibilitate mai are.
  • +7 (13 voturi)    
    prost om poc asta (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:41)

    Oarecare [anonim]

    firmelor care lucreaza ilicit li se rupe de forfetar, doar pe fraierii care platesc ii afecteaza, da el de unde sa stie
  • +7 (11 voturi)    
    modificarea schimbata (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:41)

    taranistu [utilizator]

    pai daca e asa de bun impozitul asta, atunci de ce trebuie "regandit", asa cum afirma Boc?
  • +5 (11 voturi)    
    27% (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:42)

    George [anonim]

    Chiar daca ar avea dreptate, si cifra de firme curate dar afectate de masura instituirii acestui impozit ar fi de 27%, tot ar trebui sa-si ceara scuze !!! Il vedeti in stare?
    Nu era mai simplu sa controleze pe cele 7 firme evazioniste din 10, decat sa "omoare" 3 firme nevinovate din aceleasi 10? Controlandu-le, aducea bani la stat (prin amenzi, penalizari, etc.) de la cele vinovate de... deratizare, plus taxele si impozitele platite corect de restul...
  • -3 (13 voturi)    
    A avut si efecte pozitive... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:43)

    Radu [anonim]

    Erau o multime de firme tinute doar pentru a deduce TVA-ul la cumpararea de masini. Si chilotii si sosetele le cumparau "pe firma"...
    Asa ca a avut si forfetarul partea lui buna. Pagube colaterale sunt in orice lupta.
    • +3 (3 voturi)    
      TVA (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:18)

      George [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Ce este dedus la o firma, este de plata la alta, asa ca TVA-ul tot a ajuns in buzunarul statului. Asa ca spui ineptii...
    • +3 (3 voturi)    
      Vorbesti niste prostii.... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 19:17)

      big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Macar documenteaza-te inainte!
      Intreaba un contabil ce poti si ce nu poti deduce pe firma, si apoi vino pe forum si da-te mare!
      Tu habar n-ai cit de mult te costa in subsidiar tot ce iei pe firma... Plus ca banii firmei sunt tot ai tai... decit tot tu platesti... unde e mega avantajul?
      O masina luata consuma benzina, deci dai la stat accize.
      Daca ai avea masina de firma, ai sti ca ABSOLUT TOT costa mai mult: reparatiile se fac cu factura, deci nu la negru, impozitele sunt mai mari, RCA mai mare, Casco mai mare....
      Vorbiti toti si nu stiti despre ce vb... Discutati aici despre tot soiul de banditi imaginari; mai bine v-ati apuca de afaceri si ati vedea cit e de greu sa te lupti cu un aparat de stat enorm si incredibil de osificat, si apoi sa va veniti sa defilati cu ce smecherii ati facut voi si v-ati imbogatit.
  • +4 (14 voturi)    
    Alo, spitalu' 9? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:43)

    Robert [anonim]

    Eu am o firma. Fata de 2008, in 2009 am avut aproape zero activitate, fiindca serviciile mele nu au mai fost solicitate de catre clienti.
    Nu am suspendat activitatea firmei si nu am inchis-o. Dar nici impozitu' lu' Pogea nu l-am platit.
    Acum, ANAF mi-a blocat conturile. Cer de la mine vreo 2000 lei. Pai sa ceara. Ca din buzunarul propriu si salariul nevestei nu le dau. Ramane sa imi inchida ei firma, pe cheltuiala statului. Iar eu m-am angajat (la negru bineinteles) altundeva.
    Si uite asa, raportarile glorioase de incasari din acest minunat impozit contin gogosi majore, pe care le inghit fanii Marinarului si ai lui Boc.
    • -6 (10 voturi)    
      cata vreme (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:56)

      jo [anonim] i-a raspuns lui Robert

      cei ca tine (pt care angajarea la negru = normalitate, ocolirea taxelor = destoinicie etc) vor fi majoritari, ro & toti locuitorii ei se vor scalda in rahat economic si social. taman pt cei ca tine a venit forfetarul. punct!
      • -3 (5 voturi)    
        Astia suntem (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:58)

        McChicken [utilizator] i-a raspuns lui jo

        Dupa cate minusuri ai luat, cred ca ti-e clar cine sunt majoritari. In tara asta n-ai cu cine...
      • +3 (3 voturi)    
        taxele (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 21:56)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui jo

        15 ani de zile am fost angajat, cu toate taxele platite. Si am avut salariu mare. In 2008 mi-am facut o firma si am luat viata pe cont propriu. Si mi-a mers bine. Am lucrat la vedere, cu toate taxele platite la timp. A venit 2009 si "expertii" Pogea si Boc. Si au zis sa faca deratizare.... Intr-un an dificil, cand businessul oricum e slab, nu introduci taxe aberante, ci incerci sa lasi firmele in pace. Stii tu cat am lucrat sa construiesc firma asta?! Tu ai curajul sa faci ceva pe cont propriu sau stai calm prin biroul tau de la vreo firma de stat si astepti zilele de salariu...
        Insa gata! Eu, nu mai platesc acestui stat niciun leu. Adun bani, vand tot si cu prima ocazie m-am dus de aici. Si voi, cei ce il adulati pe Basescu si Boc sa ramaneti cu ei, ca mai au de cheltuit niste bani din ce cotizati.
  • +4 (12 voturi)    
    Apropo de "deratizare" (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:49)

    Maxx [anonim]

    Cand incepe "deratizarea" in guvernul portocaliu a Romaniei?
  • +3 (7 voturi)    
    Discriminare (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:49)

    tomane [anonim]

    De ce pentru firmele mici cu venituri sub 100.000 euro impozitul este 1.500 euro iar pentru cele cu venituri de 5.000.000 euro ( deci de 50 de ori mai mari !) , impozitul este DOAR 2.500 euro ?
    • 0 (6 voturi)    
      Imozit minim (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:55)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui tomane

      Ptr ca o firma care are venit de 5 mil euro este foarte putin probabil sa poata evita plata impozitului oricat ar fi el.Se poate evita plata integrala a impozitului dar unei companii care are un asemenea venit ii este imposibil sa ascunda tot acest venit.
  • +2 (8 voturi)    
    Foarte bine ! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:50)

    BOBoc [anonim]

    Ce sa mai zici ?! Pe tot mapamondul in aceste momente se incearca "indemnarea" persoanelor la initiativa economica ,ca sa nu trebuiasca sa cheltuie statul cu intretinerea lor , iar boculetz si popeyutzul ce s-au gandit : ia sa deratizeze ei ca n-a fost in stare nimeni de la tepes incoa' ... Deci din cand in cand adica de la tzepes la tzepari ! Asta o sa doara mai tarziu si la tzepari !
  • +4 (10 voturi)    
    Boc, Udrea, Ritzi, Videanu si fratele carmaciului (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:54)

    Andrei [anonim]

    Sa ramana doar ei cu firme, ca sug banii statului oricum si o vor face inca 5 ani de acum inainte....
    Am firma cu cifra de afaceri de peste 50.000 Euro anual (pana in anul 2008), evident ca in 2009 au picat multe contracte externe datorita crizei, insa conform logicii lui Boc & company eu ar fi trebuit sa platesc un impozit in 2009 la nivelul anului 2008 desi nu mai aveam contracte fiind afectati partenerii externi de criza.....
    Adica eu nu am incasari dar platesc impozite, frumoasa logica domnule Boc, insa acum am vazut si de ce.... Mai trebuiau niste fonduri in bugetul doamnei Udrea, nu-i mai ajung banii cocoselului.... (dar de...gaina batrana cu punga plina se tine.....) insa sa fie clar, nu cu punga mea... sa gaseasca alti fraieri....
  • 0 (8 voturi)    
    Uite cifrele.. (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:55)

    ion [anonim]

    Cifre seci:
    128.000 de firme inchise pe primele 9 luni din 2009
    Din aceste 128.000 de firme:
    - 92.000 NU AVEAU ACTIVITATE
    - 12.000 AVEAU CIFRA DE AFACERI SUB 100 DE EURO/LUNA

    Practic au inchis in primele 9 luni din 2009 doar 24.000 de firme care aveau activitate.

    Ca sa comparam, in anul 2008 au fost inchise 28.000 de firme. Si atunci nu aveam nici forfetar si nici nu a fost varful crizei economice in Romania.

    Forfetarul a facut ce era de facut, a inchis 100.000 de firme care nu aveau activitate, dar erau tinute active pentru ca nu costa nimic ("sa fie acolo, ca nu cer de mancare"). Cine a dat faliment din cauza unui impozit minim de 48 de euro/luna ar trebui sa se gandeasca bine la afacerea lui si sa vada ce a gresit.
    • +4 (10 voturi)    
      Logica de prost (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:51)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui ion

      Firmele fara activitate nu deranjau pe nimeni. Iar nu vad de ce o firma cu o cifra de afaceri sub 100 EUR/ luna ar trebui sa se inchida. Logica ta si a celor din guvernul Boc (indiferent de editie) este cel putin ciudata.
      Statul asta ar trebui sa se bucure, cand se infiinteaza firme, nu sa le desfiinteze.
      Iar regula crearii de legi spune, ca ele trebuie sa fie general valabile. Nu faci o lege pentru niste exceptii.
      Din pacate impozitul forfetar sau minim, indiferent cum ii spui, tot hotie se numeste.
      • -1 (5 voturi)    
        Mai usor cu jignirile si cu lipsa de logica (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:23)

        misha [anonim] i-a raspuns lui Robert

        O firma, chiar daca nu "deranjeaza pe nimeni" pentru ca nu face nimic, genereaza cheltuieli si prin ea insasi si indirect, prin numarul de persoane angajate la stat (cheltuieli!!), care trebuie sa gestioaneze hartiile generate de aceste firme - cel putin bilanturile depuse anual.
        Iar la 100 EUR/luna, persoana respectiva isi face un bine siesi in primuil rand, daca isi infiinteaza un PFA, de exemplu.
        • +2 (2 voturi)    
          de unde ai scos 100 eur pe luna?! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:02)

          Dedalus [anonim] i-a raspuns lui misha

          Ia vezi cam care sunt conditiile la PFA si discutam dupa aia....

          Iar daca e vorba despre "cheluielile cu cei care manipuleaza hartii" atunci si tu ar trebui sa platesti un impozit pe cetanie, pentru ca oricum primesti o carte de identitate si daca ai si daca nu ai venit, oricum cineva iti depoziteaza dosarul de contribuabil samd.

          Ca sa nu mai vorbim de faptul ca a te preocupa cheluielile cu personalul care manevreaza bilantul anual la firmele fara activitate, in conditiile in care se arunca sute de milioane de euro pe contracte inutile si mult supraestimate este chair o aiureala.

          Si mai mult: firmele care chiar nu au activitate au posibilitatea sa depuna o declaratie anuala de lipsa de activitate, fiind astfel scutite de depunerea formualrelor trimestriale/lunare. Nimeni nu-i nebun sa depuna trimestrial declaratii (care costa si pe patron!) daca firma chiar nu are nici o activitate.
        • +2 (2 voturi)    
          Gresit! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 19:22)

          big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui misha

          E de dorit sa se deschida cit mai multe firme, deoarece dvs uitati un lucru f important: acestea contribuie de voie-de nevoie la bugetul local. Sunt foarte multe taxe locale obligatorii, ca sa nu mai vb de cele de la stat, inafara de impozite: taxa radio-tv deex; la consiliul local iasi exista taxa de sport de performanta si de ciini vagabonzi, si au un cuantum f mare pe an.
          Plus de asta, daca statul are cheltuieli mari cu personalul, ar putea sa isi mai informatizeze sistemul si sa nu mai lucreze ca la 1800 toamna; trezoreriile ar putea fi epurate de cuconeturile pline de aere si permanenturi care freaca menta pe acolo, si se inghesuie prin paturile sefilor, ca sa mai promoveze la salariu....
          Haideti, cam stim cu totii cum se "munceste" la stat....
        • +2 (2 voturi)    
          un PFA? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 23:39)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui misha

          de ce, alti bani, alta distractie...ne jucam de-a inchisul si deschisul? Vrei sa spui ca tu ai logica? Ce te face sa crezi ca astia nu "vor ingropa" si PFA-urile, asa, de deratizare?
          Si, conform logicii tale, dupa aceasta deratizare a firmelor generatoare de (cheluieli!!) in aparatul birocratic, citez, "care trebuie sa gestioneze hartiile generate de aceste firme"...acum, ca nu mai sunt, cati au "plecat din sistem? Sau ce mai gestioneaza de nu pleaca, ca de lucru clar nu mai au? Bugetarii, aceia care introuceau cele 100000 firme ar fi trebuit sa fie primii care sa protesteze ca le "dispare obiectul muncii". Acum, probabil, plimba de bra hartiile vechi, nostalgici, ca acum cateva luni macar nu se plictiseau>
    • +3 (3 voturi)    
      nu era mai simplu sa dea o declaratie? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:10)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nu era mai simplu sa dea o ordonanta prin care sa fie scutite de depunerea declaratiilor pe o perioada mai luinga toata firmele fara activitate?

      Ca pe un an oricum se pot depune astfel de declaratii : firma fara activitate.

      Adevarul este ca au profitat de lipsa de timp si de putere a oamenilor pentru a incasa niste bani la buget.
    • +3 (3 voturi)    
      Si ce au realizat? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:22)

      George [anonim] i-a raspuns lui ion

      Deci 92.000 de firme nu aveau activitate, deci nu dadeau nimic la stat. A venit Boc (sau Pogea, ma rog) cu aceasta gaselnita si cele 92.000 de firme si-au incetat activitatea, fapt ce a facut sa nu vina nici un alt ban, de pe urma lor, la buget. In felul asta, care este realizarea Guvernului? De ce se impauneaza cu o asemenea masura?
    • +2 (2 voturi)    
      sec dar aiurea (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 23:27)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui ion

      ce te supara la o firma care sta? Te inteapa? Te doare? Daca omul are o firma pentru care si numai la infintare dar a platit bani la stat trebuie sa-i spuna pogea ce sa faca? Daca omul, acum, pe criza, vrea sa ramana "agatat" de o alta companie mai puternica astfel incat valul crizei sa nu-l rastoarne de tot si nu se lanseaza individual decat atunci cand apele tulburi trec trebuie sa vina un desept sa-i spuna ca trebuie sa plateasca? De ce? Ca a infintat o firma care sta? Da ce, le ducti actele sau firmele in carca si nu maiputeti? Nu uita, cele 100.000 firme inactive putea fi 100.000 potentiale afaceri (chiar si ipotetic), acum este adevarat, psd-ist vorbind este liniste, nu va vor mai deranja posibil 100.000 initiative...dormiti bine ca asia, pentru Romania, AU MURIT.
  • +1 (5 voturi)    
    ... Deratizare ?!... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:59)

    Joho [anonim]

    Auzi domnule, cu ce se ocupa un prim ministru !? daca mai stiu bine romaneste, atunci parca,... sobolanii se deratizau si tot felul de ganganii ?! sau gresesc ?

    Ma intreb, in cazul aberantului impozit zis FORFETAR, cine este ma rog, sobolanul, sau mai corect, cine sunt sobolanii?

    In paranteza, prin '90-91, am primit siii, m-am bucurat, ca pus mana pe un SRL. Cu 50 $, era o floare la ureche, mai ales ca in West, nu pupai asa ceva sub 20.000 DM.

    Nefiind in tara, am lasat-o fara activitate, poate ca o sa am timp de asa ceva la pensie ?!

    Ma deranja insa, stilul excrecabil, prin care se crea o firma. Scurt, 50$ capital social, dar ca s-o creezi trebuiau cel putin 300$, asa pe la camera de comert etc.

    Am zis ca astai capitalism ala Iliescu, sugruma oruncul, inca inainte de a se naste, pt. un comunist, mi se pare normal, inclusiv ranjetul.

    Ei bine domnilor au trecut 20 de ani si uite ce se intampla, "invataceii" Base, Boc & Co. ce fac, acelasi lucru, numai ca acum se face "DERATIZARE", asta-i forma de capitalism in Romania.

    Pt un trai decent, si ieri si azi si maine, trebuie sa emigrezi undeva, unde nu se deratizeaza....

    Voi cugeta adanc, asupra pensionarii mele pe viitor, speram ca macar la batranete voi ajunge din nou acasa.

    Din cate vad, in Romania se traieste bine din jaf, din deratizari, din biruri, una mai nastrusnica ca alta, cand apare si impozitul medieval al fumului ?! sau exista deja?
    • -2 (6 voturi)    
      Ai o logica de 2 lei (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:10)

      vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui Joho

      Si eu am un teren intravilan pe care nu am bani sa imi fac casa, si l-am lasat asa degeaba. Ia sa nu mai platesc eu impozit pe el. Dar lasa ca "poate imi fac ceva la pensie"!!

      Am si o masina la care nu mai am bani sa ii bag benzina, de ce sa mai platesc impozit?

      Iar anul trecut mi-am luat 2 perechi de blugi care acum nu imi mai plac, ia sa cer eu TVA inapoi de la stat, ca stau degeaba in dulap, nu??

      Firma nu se tine degeaba ca sa faci tu ceva cand ai chef. Daca nu faci afaceri si nu ai profit atunci nu ai de ce sa iti faci firma. Scurt. Va mai dati mari patroni dar nu aveti 500 de euro pe an.
      • +2 (4 voturi)    
        3 la fundul altuia. (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:54)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui vvvladut

        Pe terenul ala deocamdata nu paltesti impozit. Dar de la anul vei plati. Buuuun! Si sa te vad de unde scoti 100 de milioane de lei vechi pe an impozit.

        Atunci sa te vad cum mai merge "morala" asta a ta.

        Nu va mai dati mari proprietari de pamant daca nu sunteti in stare sa platiti macar 100 de milioane de lei impozit pe an.
        Scurt.
  • 0 (10 voturi)    
    ideal (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:10)

    zoe [anonim]

    Ce vrea patronul roman?
    1. Impozit zero.
    2. Salarii zero.
    3. Angajati fara numar.
    4. Marfa pe datorie fara termen de plata.
    5. Recunostinta nedisimulata a intregii societatii pentru marinimia de a crea locuri de munca (fie ele si neplatite).
    Eu cunosc cativa care si asa ar fi nemultumiti, ca e concurenta, si de ce nu le asigura statul piata la toti, de exemplu.

    Scurt pe 2: daca zici ca nu-ti permiti sa platesti nici macar acel minuscul impozit forfetar inseamna ca mai bine inchizi firma. Faci o fapta buna pentru celelalte firme care raman pe piata si iti vor prelua clientela. Tin sa multumesc pe aceasta cale guvernului Boc, care prin aceasta masura m-a ajutat sa-mi maresc afacerea. Ca si in agricultura, daca vrei sa-ti creasca porumbul trebuie sa plivesti buruiana. In afaceri ori faci profit (si platesti impozit) ori te dai la o parte si lasi pe altul.
    • -2 (6 voturi)    
      corect spus (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:59)

      alt zoe [anonim] i-a raspuns lui zoe

      Subscriu celor spuse de tine. Se pare ca esti un om de afaceri corect. As dori o astfel de abordare si din partea celorlalti care cred ca tre sa stea o armata de functionari "sa-i verifice la evaziune".
      Iar despre evaziune , ca venii vorba , e multa rau .
      Un singur lucru ar trebui facut la actualul forfetar :grilele de impozitare sa fie mai judicios facute (intre 4,000 si 40,000 impozit x- nu-i corect).
      In rest e super OK - trebuie sa ne obisnuim sa mai si platim statului daca vrem bunastare.
      • +2 (4 voturi)    
        ia si tu sa vezi cum e.... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:57)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui alt zoe

        Sigur ca da . Sunt perfect de acord!

        Ce-ar fi sa platesti si tu un impozit "pe cetatenie", diferentiat in functie de varsta.

        In definitiv, cu cat cresti in varsta cu atat statul cheluie mai mult pe tine, si ce ma intereseaza pe mine ca tu nu ai nici un venit? Sau ca ai venit mai mic decat plateste statul pe tine?

        Sa ne obisnuim sa platim statului impozitul pe cetatenie daca vrem sa avem bunastare!
    • +2 (4 voturi)    
      bai reta (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:08)

      bai [anonim] i-a raspuns lui zoe

      impozitul minim poate ajunge si la 3000 euro pentru ca este raportat la cifra de afacerei nu-i mai dati voi inainte cu astia 500 de euro
    • +2 (4 voturi)    
      De ce nu vrei sa gandesti?! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:20)

      Oarecare [anonim] i-a raspuns lui zoe

      Ai afla ca conform logicii tale angajatul vrea: salar nelimitat, preturi mici, maxim o ora de munca pe zi.

      Dar daca patronul ala isi inchide firma pentru ca se chinuie sa plateasca darile la stat pentru salariile angajatilor, cine va prelua angajati dati afara?! Firmele celelalte care vor avea comenzi mai mari? Care comenzi ca daca omul nu are cu ce cumpara, firma nu va reusi sa vanda si va da si ea afara ... si tot asa.

      pe scurt: acei 50 euro/luna reprezinta comenzi pentru firme, dispar aia se duce naibii totu'
      • -1 (3 voturi)    
        Bai oarecare, ne leshi? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:22)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Oarecare

        Adica o firma moare doar pt un impozit de 50 eur/luna? Pai daca nici atit nu scotea profit, atunci n-are de ce mai sta deschisa. Pai patronul firmei aleia din ce traia atunci? din 30 eur/luna? Hai ca deacuma aberam prea tare. Pina si ultimul butic tot scoate un prifit de 500-1000 eur/luna. Sau daca nu, se inchide.
        • +2 (2 voturi)    
          Te pricepi f bine (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 19:24)

          big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          Tu ce profit ai?
    • +3 (3 voturi)    
      sa iti ia si tie sa vezi cum e! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:52)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui zoe

      "minuscul impozit forfetar"???!!!!

      Adica sa inteleg ca dupa tine nu conteaza daca e indreptatit sau nu, fiindca oricum este mic.

      DE-abia astept sa-ti aud parerea cand priomaria iti va lua 10 milioane impozit pe an pentru apartamentul ceausist in care locuiesti!

      Ca daca nu-ti permiti sa platesti macar minuscula suma de 1 milion de lei pe luna, atunci nu ai decat sa-ti vinzi apartamentul si treaba ta unde te duci, lasi pe altul sa locuiasca, care-si permite!

      Ce vrea locatarul roman?
      a) Sa nu plateasca nimic la primarie - de unde sa ia primaria bani sa faca parcuri, gradinite si sa asfalteze strazile daca astia ca tine nu sunt in statre sa plateasca macar un milion pe luna!
      b) Sa vina statul sa le plateasca intretinerea

      Si, daca se poate sa le dea si contravalaorea locuintei lor sa nu cumva ...
      • +2 (2 voturi)    
        touche! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:17)

        zoe [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

        Ai pus punctul pe i. Exact asta as face eu maine: as mari impozitul pe proprietati. Nicaieri in lume nu se plateste un impozit simbolic ca in Romania. 10 milioane / an mi se pare potrivit pentru o garsoniera, sa zicem. Sa vezi cum s-ar debloca piata imobiliara... Daca ti se pare o crima, ia vezi tu cat se plateste in alte tari cu care vrem noi sa ne comparam. Stim numai sa ne uitam ca la altii iarba e mai frumoasa, dar nu ne trece prin cap ca aia o mai si tund, iar tunsul costa bani.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu ai vrea sa iti vezi de banii tai? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 19:26)

          big_fufu [utilizator] i-a raspuns lui zoe

          De ce anume vrei sa le iei oamenilor banii si proprietatile pt care au muncit?
          Ce te doare pe tine capul de piata imobiliara?
          De ce anume tre sa fim noi pedepsiti cu impozite mari? Ca sa ne dam casele pe degeaba la niste golani?
          Fii cucoana serioasa ca vorbesti prostii. Mareste-ti tie impozitele si vinde-ti toate proprietatile si da-le la saraci, daca nu mai poti de bine.
          Dupa ce ca ne chinuim cu credite sa ne luam un apartament amarit, acu te-ai gasit tu sa ne maresti impozitele, ca o duceam prea bine.
    • +1 (3 voturi)    
      Logica gresita (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:27)

      George [anonim] i-a raspuns lui zoe

      Las la o parte remarcile tale tendentioase, dar logica ta e de rahat, o firma, indiferent de marime, contribuie cu bani multi la stat (impozit pe profit/venit, impozit pe dividende, TVA, contributii aferente salariilor - vreo 9 la numar, taxe locale, etc). Prin introducerea unui singur nou impozit, iata, pe cei mici i-a scos de pe piata, fiindca acesta atarna mult in balanta economica a firmei. Reactia intreprinzatorilor a fost logica si imediata, si-au desfiintat firmele, si astfel, Guvernul nu a mai incasat ceea ce am scris eu mai sus. E bine? Dupa mine nu, si o nota proasta pentru Boc si partidul lui.
  • -1 (5 voturi)    
    ! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:10)

    ileana [anonim]

    Boc, miniatura umana, tine-ti dracu' gura ca ne-ai impins in rahat...
    Tu trebuia sa fi deratizat!
  • +2 (4 voturi)    
    Boc= faliment (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:10)

    Ionut [anonim]

    daca ar fi de plata 100lei impozit pe luna nu cred ca este greu, problema apare acolo unde firmele castiga prin CA mare si adaos mic, unde profitul este depasit de impozittul BOC............ iar la firmele cu CA de milioane de euro ipozitul este frectie la picior de lemn...............SA MURIM BINE!
  • +1 (3 voturi)    
    impozit falimentar (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:22)

    dorin [anonim]

    impozitul asta ca si alte multe impozite trebuie sa sustina in continuare incompetenta aparatului de stat. as fi de acord cu toti care doresc existenta acestui impozit, si al altor nenumarate taxe pe care le platesc, daca statul mi-ar acorda vreun beneficiu, vreodata. intrebarea este insa - cu ce ma ajuta pe mine (ca firma) statul, ce facilitati am eu??? mai au si obraznicia sa spuna ca nu au solutii de iesit din criza, decat marirea impozitelor... cine zice ca impozitul asta a curatat piata, nu stie ce vorbeste. sunt cel putin in perioada asta firme care o duc rau si evident sunt pe 0 sau chiar pe -, nu toti deduc ca la balamuc.
  • +3 (3 voturi)    
    restul 27% (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:28)

    I [utilizator]

    dar cu restul 27% ce ne facem? Parca traiam in democratie unde raspunderea este individuala. Adica daca 73% fac evaziune atunci nu ai voie sa inchizi si pe restul de 27%. Trebuie sa iei fiecare caz la puricat si sa aplici legea.
    Problema forfetarului este ca mareste bariera financiara de care trebuie sa treaca cei care vor sa inceapa o afacere. Cu alte cuvinte, descurajeaza initiativa individuala.
  • +3 (7 voturi)    
    hotie (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:35)

    jimi ragalie [anonim]

    ma doare in pix ce taxe pune statul. eu am intrat in greva fiscala. daca pana in 2009 am lucrat corect, ete na, m-am schimbat. cat timp statul e cel mai mare hot si cat timp ia de la aia saraci sa dea la aia bogati si banditi, il trimit in aia a ma-sii pe stat si il fur si eu cat pot. pur si simplu nu am chef ca banii mei sa ajunga la berceanu in jeb sau sa se transforme in posete luis vuiton.
    • -1 (3 voturi)    
      nu vezi un mic detaliu (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 21:33)

      jo [anonim] i-a raspuns lui jimi ragalie

      nu furi statul, ci te furi pe tine, si pe ai tai si pe cei pe care nu ii cunosti personal (printre care ma numar). cum? pai daca tu faci evaziune, statul nu va avea bani de drumuri, deci vom avea toti drumuri proaste si toti vom fi nevoiti sa ne reparam mai des masinile; vom avea in continuare servicii medicale proaste si vom fi nevoiti sa cheltuim mai mult fie tratandu-ne in strainatate, fie dand spaga; vom avea in continuare scoli proaste, deci vom scoate bani din buzunar pt ore particulare & eventual pt ca progeniturile noastre sa-si faca studiile dincolo etc etc etc.

      daca romania este cum este, nu e nici din vina statului, si nici din vina celor 11 mii de romani care, in medie, au in banca 1,5 milioane RON. e din vina celor peste 10 milioane de romani care fura ca tine cateva zeci de euro pe luna = cateva miliarde de euro pe an...
  • +2 (4 voturi)    
    adevarul ne face liberi... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:35)

    Dedalus [anonim]

    Acest impozit - "forfetar" face parte din categoria "impozitelor pentru lichiditati destinate furtului".

    Am mai spus si anul trecut: in momentul in care acesta nu va mai putea colecta lichiditati va fi desfiintat si inlocuit cu altul, care sa "colecteze" rapid bani pentru buget din care sa se plateasca contracte supraestimate si licitatii cu "dedicatie".

    Acest impozit forfetar se va desfiinta cam in acelasi timp cu "taxa pe shaorma" - adica probabil incepand din martie (eventual februarie), dar oricum vor fi coordonate.

    Astfel de "impozite" vor supravietui, fiind pe rand desfiintate si inlocuite cu altele cu acelasi obiectiv - strangerea de bani pentru furat- cat timp legislatia de achizitii publice va permite licitatiile cu dedicatie si contractele supraestimate.

    Adevarul este ca lipsesc lichiditatile la buget, asa ca nu pot fi platite cotractele de care vorbeam. Singura cale este sa introduci un impozit care sa colecteze rapid bani lichizi, fara a deranja populatia (chiar daca in realitate cea care sufera tot ea este....) si fara a exista nici o posibilitate de evitare a impozitului.

    Restul sunt vorbe in vant si aiureli fara nici o legatura cu economia. Doar nu va inchipuiti la modul serios ca Boc, oricat de prost ar fi (sau orice ministru de finante ar fi, cat de dobitoc) nu isi da seama de efectele negative ale forfetarului si acum ale taxei pe shaorma???!!!

    Oamenii astia inteleg foarte bine cat rau fac, sunt consitenti (nu e cazul sa incercam noi sa convingem pe cineva care NU VREA sa fie convins...).

    Dar nu au alta cale decat asta pentru a multumi clientela.

    Inca e bine - hai sa ne imaginam ce vor face cand aceste cai se vor imputina dramatic....
  • +4 (6 voturi)    
    deratiza (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:37)

    Chaos [anonim]

    DERATIZÁ, deratizéz, vb. I. Tranz. A stârpi șoarecii sau șobolanii prin otrăvire cu substanțe chimice sau prin culturi microbiene. – Din fr. dératiser.

    sursa dex online

    Domnul boc se crede haios? el deratizeaza ramuri economice... ceeeeee? eu zic sa deratizam toata economia. Aparent ei lucreaza si calculeaza bugete. Ei nu au cum sa faca asta pentru ca au alte afaceri de intretinut care nu merg de la sine.

    Deci daca nu va duce capul cum sa aduceti bani la bugetul tarisoarei astei, ohh imi vine sa plang, (glumesc fireste) urmati va rog exemplul Poloniei - Ştiri Antena 3 » Ştiri Externe » "Polonia îşi pedepseşte foştii lideri comunişti reducându-le pensiile", ar fi o solutie, dar nu se paote face asa ceva ca nu se stie cine sunt acei oameni, sau da?

    Haideti va rog, sa calculam cat plateste un contribuabil, statului roman, ca statula sa-l poata plati si pe Domnul boc.

    Un angajator plateste pentru un angajat, in total taxe si impozite, aprox 80%, daca mai punem si TVA-ul si rata inflatiei ajungem pe la 100% adica, din tot ce castiga un om in romania, statul merita jumate. DOMNULE boc stiati de calculul asta???

    Ia ghiciti acum, Domnule boc, cum va reduce din cheltuieli angajatorul, cand el se zbate sa supravietuiasca, pt ca e criza, pt ca trebui sa dea banutii aia in plus la stat, ghiciti? Va spun eu, din salariul meu, haha, crezi ca mie imi arde de glume cu dvs.?
    Mi-ar placea sa va pot intreba, pe cine doriti sa deratizati Domnule boc?

    Ma astept la un raspuns de genul gha, aahh, ihmm, gha, daaaah... si v-ati ridica pe varfuri sa pareti mai impunator.
  • -4 (6 voturi)    
    deratizarea economiei. (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:59)

    mircea [anonim]

    Citind comentariile inteleg ca Boc are dreptate.E drept ca au suferit si cateva firmulete de doi bani,dar nu asemenea firme aduc bani la buget.Intr-o economie de piata o firma care nu produce profit trebuie sa dispara,iar insistenta unora de a functiona cu astfel de firme este dubioasa,pentru-ca prin asemenea firme se fac afaceri dubioase de import-export,returnari de tva si cate si mai cate altele.Sunt curios de ce finantele nu verifica mai atent asemenea firme care stau cu lunile su cu anii pe minim si brusc dau lovitura,dupa care dispar.
    • +2 (2 voturi)    
      de unde esi? (Joi, 7 ianuarie 2010, 0:00)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      tu ai cunostinte profunde de economie sau esti un simplu.....ganditor? Nu am reusit sa ma conving prin "ce zona te scalzi", dar te intreb, firmele acelea de care sustii ca "dau lovituri" esti convins cal e pasa de forfetar?, Iar finantele, acele finante, chiar asa, de ce nu verifica mai atent, asta intreaba si acei 37%? De ce au case si masini asa mari aceia care verifica sau ar trebui sa verifice?
      sincer, imi pare rau pentru tine, dar fie lucri intr-o veche fabrica fie esti somer, altfel nu te inteleg.
  • -1 (5 voturi)    
    are perfecta dreptate. (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:57)

    clara [anonim]

    Sunt de meserie, si asa este.Tot ce s-a suspendat sau lichidat ori nu era necesar ori era la misto!!!!!
  • 0 (6 voturi)    
    Sa traiti bineeeeeee.... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 18:06)

    Daniel V. [anonim]

    Citind comentariile constat ca cei mai multi nu inteleg nimic.
    Impozitul forfetar nu i-a deranjat deloc pe evazionisti - ei oricum nu platesc nimic la stat: infiinteaza o firma noua - trag tunul pe ea - vind firma la un handicapat, incurabil, pensionar, transfug si gata. De unde mai ia statul impozitul?
    Un exemplu D-na Ioana Basescu: Facut firma - luat apartament de la Popoviciu pe firma - rambursat TVA - suspendat firma. Asa se face.
    Guvernul Boc este prietenul evazionistilor - acestia nu mai au concurenta - cei corecti s-au inchis.
    In schimb pentru cei mici si corecti: pentru o firma cu Cifra de afaceri de aprox 200 mil ROL pe luna - profit brut 30 mil ROL pe luna - forfetar 5,5 mil ROL pe luna (65 mil Rol pe an) vi se pare corect?
    Adaugati la astea lunar chiria, impozite pe salarii, TVA, taxa salubritate, taxa primarie, taxa mediu, taxa sanepid, taxa casa de marcat, impozite locale pe spatiu, masina, taxa poluare, comisioane bancare, contabil, taxa radio-tv, abonament la electrica.....sa traiti bineeeeee
  • 0 (4 voturi)    
    citesc si ma crucesc de comentarii aberante (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 18:46)

    marlene [anonim]

    ale unor asa zisi " patroni".. domnilor, de ce v-ati facut firma daca nu sunteti in stare sa faceti profit? Daca nu aveti activitate? Daca nu sunteti capabili sa platiti un impozit minim la stat??? Are vreunul din voi idee cat e impozitul in Germania? Pt. firma..ca pt. salar va spun eu..toate taxele cumulate ajung la 45 % din salar.
    Pt. aia care tipa ca ofera "paine" unor oameni, mai bine lasati-i sa se descurce singuri nu le mai purteati voi de grija pt. o paine. Ca uite asa se trezesc toti trepadusii care vor sa fenteze statul sa nu plateasca un leu, si binentels sa dea si salariu minim angajatului ca de..sa nu plateasca mult la stat.
  • -1 (1 vot)    
    stupidule (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 19:51)

    dudu [anonim]

    deratiza-ti-ai creierii, de nesimtit, Bocule!
  • +1 (1 vot)    
    27% (Joi, 7 ianuarie 2010, 1:15)

    marius [anonim]

    Si celelalte 27%?...victime colaterale...