Sebastian Vladescu, unul dintre cei mai bogati ministri de Finante ai ultimilor ani

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 7 ianuarie 2010, 8:31 Economie | Finanţe & Bănci

6 apartamente (din care 3 dobandite in ultimii 3 ani) in valoare de peste 750.000 de euro, doua motoare (un Harley Dadidson si un Husaberg), o pendula de 50.000 de euro, bijuterii in valoare de circa 55.000 de euro si aproape 100.000 de euro in conturi bancare. Aceasta este averea noului ministru al Finantelor, Sebastian Vladescu postata aseara pe pagina de internet a Guvernului.

Vladescu este unul dintre cei imprumutati consistent in euro: peste 310.000 euro luati imprumut de la Marfin Bank, pentru care a girat cu ipoteci in valoare de 493.000 de euro.
Veniturile actualului ministru de Finante au depasit anul trecut 410.000 de lei putin sub 100.000 de euro), cele mai mari venituri asigurandu-i-le CEC Bank, acolo unde Vladescu este membru in CA.

Astfel, CEC i-a asigurat in 2009 lui Sebastian Vladescu 225.000 de lei (peste 50.000 de euro), in vreme ce sefia unei comisii a Fondului Proprietatea a mai alimentat conturile ministrului cu inca 144.000 de lei, iar Romavia a contribuit la veniturile lui Sebastian Vladescu cu circa 34.000 de lei.

Potrivit declaratiei de interese, ministrul de Finante este asociat sau actionar la 10 companii in care a investit pana acum peste 100.000 de lei, cele mai multe activand pe segmentul consultantei financiare.

Predecesorul lui Vladescu, Gheorghe Pogea, avea doua case, un teren cumparat in 2001, conturi la trei banci de circa 100.000 de lei. Ministerul de Finante de dinaintea lui Pogea, liberalul Vosganian, detinea la plecarea din minister, active de 320.000 de lei, datorii de 180.000 de euro si un teren de 1.000 de metri patrati in Voluntari.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4277 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Alt "rebel" cu motocicleta? (Joi, 7 ianuarie 2010, 8:44)

    Johnny [anonim]

    Frate da un om serios nu gasesc astia?
    • -1 (1 vot)    
      Da de cand motociclistii sunt neseriosi? (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:59)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Johnny

      De ce ai fi tu cu masina mai serios?
    • +1 (1 vot)    
      Sunt de colectie (Joi, 7 ianuarie 2010, 10:04)

      George [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Doar nu o sa-l vezi plimbandu-se prin oras sau prin tara cocotat in saua vreuneia din ele. Oricum, sunt modele scumpe, dificil de cumparat de marea masa a impatimitilor.
      Probabil, cand era mic, visa la o Mobra, acum, ca are bani, isi cumpara "jucariile" pe care nu le avea atunci...
    • 0 (0 voturi)    
      Pasarele (Joi, 7 ianuarie 2010, 10:13)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Ai cunoscut vreodata vre-un om fara pasarele?

      Pe cine poti pune baza in viata? Pe unul care-si ascunde pasarelele si se comporta normal fata de ceilalti, sau pe altul care-si expune tuturor propriile pasarele?
  • +2 (4 voturi)    
    A fi bogat este un lucru bun. (Joi, 7 ianuarie 2010, 8:50)

    gabifm [utilizator]

    Daca nu ai fost bugetar toata viata precum Nastase, Geoana, etc.
    Daca detii o functie ca cea a dlui Vladescu este si mai bine. Nu esti vulnerabil.
    Mai "periculoasa" mi se pare situatia financiara a dnei Udrea dar si a dlui Sandu.
    • +1 (1 vot)    
      Corect ! (Joi, 7 ianuarie 2010, 10:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      Asa gandesc si eu, chiar mi-as dori ca toti sa fie bogati, ca sa nu mai vada functiile pe care le ocupa ca pe sursa de inavutire. Poate asa vom avea parte si de altruisti sau chiar patrioti...
      • 0 (0 voturi)    
        Corect ? (Joi, 7 ianuarie 2010, 11:09)

        accipiter gentilis [anonim] i-a raspuns lui George

        Faptul ca o persoana este "bogata" indica , cumva , absenta lacomiei ?
        As spune ca din contra . Iar lacomia nu poate fi satisfacuta decat acumuland .
        • 0 (0 voturi)    
          Lacomie (Joi, 7 ianuarie 2010, 12:50)

          George [anonim] i-a raspuns lui accipiter gentilis

          Toti oamenii vor sa fie MAI bogati, indiferent ca au o cocioaba sau 5 palate. E in firea lucrurilor. Exceptiile... hmm, apar in ziare si sunt privite ca fiind ceva exotic. Daca ar fi sa existe semne de intrebare, ar trebui sa cautam modul in care a acumulat aceasta avere.

          Oricum, d-l Vladescu ar trebui sa aiba mare grija de aceasta avere, fiindca citeam o alta stire, cum ca ar vrea sa demisioneze daca se micsoreaza cota de CAS. Asta nu l-ar costa doar functia si pozitia, ci ar atrage ura lui Basescu, cunoscut ca fiind un om... neiertator cu cei care ii intorc spatele!
        • +1 (1 vot)    
          vrei un proletar ministru ? (Joi, 7 ianuarie 2010, 13:17)

          dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui accipiter gentilis

          eu prefer unul care are/stie sa faca bani ... ca ala e manager - nu un novice care abia acum ar deslusi cum s efac banii si ar fi pus pe capatuiala

          cei care stiu sa faca bani nu sunt (toti) hoti sau smenari - in pofida ideilor pe care ti le-au bagat in cap televiziunile maneliste ordinare
  • 0 (0 voturi)    
    o scapare (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:22)

    piktor [anonim]

    dl. Vladescu a uitat sa mentioneze in declaratia de interese participatia sa la Romanian Soft Company...
  • 0 (2 voturi)    
    avere Sebastian Vladescu (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:27)

    comunistul [anonim]

    Da si ? Va e ciuda ca voi dati faliment ? Fiti si voi ministri de finante !!
  • 0 (4 voturi)    
    Noi i-am votat... prin Boxescu. (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:28)

    romangrue [anonim]

    Avem conducatorii pe care ii meritam!

    Astia si-au iefinit de curand iahturile, bijuteriile, blanurile... si au scumpit mancarea amaratultui de roman obisnuit!

    Pe astia am avut grija sa-i votam...
    • 0 (0 voturi)    
      Ieftinirile de care zici... (Joi, 7 ianuarie 2010, 10:08)

      George [anonim] i-a raspuns lui romangrue

      ... sunt impuse de UE, si e o mare tragedie pentru buget, aduceau ceva-ceva bani, asa ca... nu le cade bine guvernantilor. Poate de aia se gandesc la fel de fel de "inlocuitori", cum ar fi taxa pe hot-dog...
  • 0 (0 voturi)    
    Avere din ce? (Joi, 7 ianuarie 2010, 10:33)

    RPace [anonim]

    Adica e bine ca e bogat, avere facuta in principal prin sume incasate de la firme de stat - CEC, membru CA... sa ne aducem aminte cand si cum a trecut examenul de consultant fiscal...
  • 0 (0 voturi)    
    pendula (Joi, 7 ianuarie 2010, 11:52)

    Dedalus [anonim]

    "o pendula de 50.000 de euro"

    ????
    • 0 (0 voturi)    
      Cip Cirip (Joi, 7 ianuarie 2010, 16:21)

      Elvis [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Da, da' ce cuc are.