Bogdan Baltazar: Un curs normal al leului ar fi de  4.10-4.15 pentru un euro

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2010, 10:30 Economie | Finanţe & Bănci

Valoarea „de piata” a leului este in jurul a 4,1 in fata euro, spune Bogdan Baltazar, fostul presedinte al BRD, in prezent consultant financiar independent. Cu toate acestea, valoarea leului ar putea fi tinuta de BNR intr-un coridor  cu limitele de 4,2-4,3 pentru un euro, din cauza exportatorilor care si-ar vedea veniturile diminuate la valori intarite ale leului.

„Din punct de vedere al fundamentelor, 4,1-4,2 lei/euro ar fi mai realista. Dar pentru a fi atenti la exporturi, e posibil ca BNR sa mentina banda de variatie 4,2-4,3 pentru un euro”, a declarat Baltazar. Potrivit acestuia, euroizarea excesiva a economiei nu este buna, intrucat depinzi excesiv de ceva ce nu poti influenta. Baltazar a criticat de asemenea revendicarile privind scaderea CAS cu 10%  si cele privind cresterea punctului de pensie.

„Mi se par premature asemenea masurti. Nu am ajuns inca acolo incat sa ni le permitem”, a conchis fostul sef al BRD.

Moneda nationala se tranzactiona in jurul orei 10:30 la valori apropiate de cele la care a inchis ieri, ( 4,1650/euro). "Aceasta evolutie confirma ca aprecierea din ultima perioada a parut sa fie determinata de avantajul ratei de dobanda ridicate a leului. Dupa ce ratele de dobanda au scazut considerabil in ultimele sedinte (dobanda la o luna a pierdut aproximativ 200pb in trei sedinte), atractivitatea leului pare sa se fi diminuat. Chiar daca si ratele de dobanda din prezent (1M s-a tranzactionat ieri la 8,3%) pot parea atractive, pentru moment, se pare ca participantii la piata nu le considera suficiente pentru a compensa riscurile asociate economiei romanesti", spun dealerii din piata.

Pentru astazi, acestia estimeaza ca este posibil ca leul sa inregistreze o sedinta de apreciere. "Pare mai probabila o apreciere modesta insa in cazul in care prognoza noastra pentru datele din piata fortei de munca din SUA va fi confirmata, nu este exclus sa asistam la o amplificare relativ ampla", conchid dealerii citati.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2124 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    eu zic ca... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 10:47)

    silviu [anonim]

    valoarea unui euro este in jur de 3.1 - 4.3 lei :D
    • -2 (2 voturi)    
      Masa monetara (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:52)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Se poate ajunge si la 3,1 RON/EURO daca masa monetara de lei in circulatie se reduce cu vreo 30% fata de nivelul actual. Fiecare ar putea sa spuna cel putin o metoda de reducere a volumului de lei de pe piata.

      Daca BNR ar vrea, ar purtea sa aduca leul si la acest nivel, bineinteles cu un mic ajutor din partea guvernului.
      • +2 (2 voturi)    
        Deflatia (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:26)

        MaicaSiluana [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Desi in aparentza un curs de 3.1 Ron/Euro suna interesant... obtinerea lui prin deflatie de 30% ar fi catastrofala pentru economia romaniei din cauza ca ar duce la o lipsa si mai acuta de bani (parerea mea). Deflatia este de evitat cu orice pret de catre majoritatea bancherilor pentru ca este asociata cu incetinirea economiei. Pentru ca economia sa isi mentina ritmul de crestere (fie si crestere zero) este nevoie ca in circulatie sa intre mai multi bani (prin imprumuturi facute de unii) decat banii ce ies din circulatie (prin returnarile de imprumuturi facute de altii), si nu sa dispara in timp scurt o treime din banii aflati in circulatie (ce ar duce la imposibilitatea returnarilor de imprumuturi pentru unii si implicit la falimente).
        Deci morala... euro nu va ajunge 3.1 lei prin deflatie. Ar putea ajunge acolo daca brusc romanii ar avea nevoie de 30% mai putini euro decat au azi (sa cumpere chestii produse in EU) sau daca brusc strainii ar avea nevoie de 30% mai multi lei decat au azi (pentru a cumpara/investi in romania).
  • +1 (1 vot)    
    gura pacatosului (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:30)

    Stapanu [utilizator]

    "Potrivit acestuia, euroizarea excesiva a economiei nu este buna, intrucat depinzi excesiv de ceva ce nu poti influenta"

    Ha, ha, ha ...
  • 0 (2 voturi)    
    Euro (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:33)

    anonim [anonim]

    In sfarsit o afirmatie a unui om care stie ce spune. M-am saturat de paranoia cu euro de 5lei
    • +3 (3 voturi)    
      euro2 (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:49)

      van basten [anonim] i-a raspuns lui anonim

      de ce nu 3.1 ? de ce nu 6 ? de ce nu 2 ? ceva motivatie ? ca dupa ce lucrurile se intampla toti sunt destepti . urmariti articolele din 2007 cand era normal 3.5 .
    • +2 (2 voturi)    
      abereaza ca si altii (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:51)

      Adix [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Omul abereaza la fel ca si altii. Nu conteaza cat i-au dat calculele, cursul in Romania este in mare parte facut de BNR urmarind anumite tendinte (si NU in ultimul rand influente politice interne si externe). Cursul in Ro este SEMI-liber, asa ca degeaba se fac calcule si estimari.

      Valoarea reala a cursului ar trebui cel mai mult influentata de puterea lui de cumparare - consecinta a inflatiei din tara respectiva. In camparatie cu inflatia din tarile cu moneda euro la noi a fost mult mai mare, cursuri de 3 si ceva au fost o anomalie data de influxurile maxive de capital strain...

      Dar dupa cum se toarna bani (euro, lei, dolari) la greu nici nu mai stii in ce sa economisesti. De ce credeti ca pretul aurului a crescut de 6 ori ... Si va mai creste...

      Numai bine
    • 0 (0 voturi)    
      Interese de grup . (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:20)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Paranoia respectiva,avea semnatura lui Dinu Patriciu.
  • -1 (1 vot)    
    banci straine (Vineri, 8 ianuarie 2010, 11:46)

    Duduveche [anonim]

    Vrajeli peste vrajeli. BNR nu are grija decit de BANCILE STRAINE din Romania. Tara crapa dar BANCILE STRAINE se umfla de bine ce le este (1 miliard euro profit doar in 2009). In plus statul-hot batut palma cu FMI pt. acel super-credit care are doar un singur rol: sa alimenteze BANCILE STRAINE din Romania pe care firmele-mama le-au cam intarcat din cauza Crizei Mondiale. Pentru BANCILE STRAINE vor plati zeci de ani acest credit FMI si stra-stra-stranepotii nostri.
  • 0 (0 voturi)    
    Salvarea in Ron nu in Euro ! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:25)

    utug [anonim]

    Dl Baltazar spune "euroizarea excesiva a economiei nu este buna, intrucat depinzi excesiv de ceva ce nu poti influenta". Ce vrea sa zica ? Trebuie lasat dlui Isarescu posibilitatea de a "salva" tara cu Tiparnitza ? Guvernul obtine banii de cheltuit din impozitul direct, greu de adunat, si impozitul indirect prin Tiparnitza Dlui Isarescu pentru care nu trebuie pierdut timpul cu legi trecute prin parlament ["Inflation is the one form of taxation that can be imposed witout legislation" - Milton Friedman ]. Daca am trece la Euro si am depinde numai de Euro ar rfi mult mai greu. Din cauza aceasta Grecia are probleme in prezent; depinde de Euro iar cei din Uniunea Europeana au declarat ca nu vor sa-i dea bani.
    Greece rejects speculation of bail-out to tackle deficit
    http://www.ft.com/cms/s/0/64d752ea-fb2d-11de-94d8-00144feab49a.html
    "Inflation is the one form of taxation that can be imposed witout legislation" Milton Friedman - Nobel Prize Winning Economist
    http://www.youtube.com/watch?v=SzmYI_4XCbM&feature=related
    • 0 (0 voturi)    
      Inflatia (Vineri, 8 ianuarie 2010, 15:30)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui utug

      Inflatia are si aspecte pozitive, pentru ca descurajeaza importurile si incurajeaza exportatorii, protejand astfel uneori economia nationala. Uneori e mai bine sa slabesti putin presiunea asupra economiei prin inflatie, adica iei putin de la toti oamenii dar salvezi economia si locurile de munca, pana treci hopul.
  • +1 (1 vot)    
    interesant (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:27)

    retro [anonim]

    de urmarit ce zicea acest domn, si altzi catziva, cu sase luni in urma, cand pe "mani cenal" roiau analistii cu previziuni, care mai de care, mai sumbre.
  • +1 (1 vot)    
    cursul valutar (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:39)

    do$ar [anonim]

    cine se mai uita la ce spuneti d-le Bogdan Baltazar?? acum ceva vreme vedeati cursul undeva la4.5 .... pai cred ca si mama omida o nimerea mai pe aproape !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Debt = Slavery ? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 14:12)

    utug [anonim]

    A fost o vreme cand USA trimitea corabii sa-i aduca sclavi. Acum tipareste dolari si ii trimit sa aduca dobana. “There are two ways to conquer and enslave a nation. One is by sword. The other is by debt.” (John Adams - US President)
    Money is Debt - Debt is Slavery
    http://tyrannyalert.com/money.htm
    • 0 (0 voturi)    
      Ai uitat ceva (Marţi, 12 ianuarie 2010, 14:26)

      Duduveche [anonim] i-a raspuns lui utug

      SUA au si cca 700 baze militare in Lume care le ajuta la "refacerea resurselor" prin "imprumut" de la tarile "prietene".