Opinie

Lecția islandeza sau cum un arsenal politico-financiar ameninta cu izolationismul micutul stat insular

de Trenduri economice     Trenduri Economice
Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:11 Economie | Finanţe & Bănci

Islanda, prima dintre tarile lovite aproape mortal de criza, a surprins lumea cu masurile radicale pe care le-a luat. Nu stiu daca va mai amintiti de devalorizarea monedei nationale care a avut ca efect scoaterea din competitia interna a mai multor multinationale, printre care si McDonalds.

Pe scurt, criza islandeza si-a avut originea in excesele bancilor proprii care ajunsesera sa aiba active de cateva ori mai mari decat PIB-ul țarii. Situatia nu a deranjat pe nimeni in perioada de crestere insa, la inceputul crizei financiare, problemele bancilor au inceput sa se acutizeze, iar efectele perverse ale levierului financiar au iesit la iveala.

Disperate sa-si imbunatateasca indicatorii, bancile islandeze au inceput cruciada de atragere de surse, practicand dobanzi tentante. Bazandu-se pe mitul "seriozitatii nordice", acestea au reusit sa atraga (prin intermediul subsidiarelor) fonduri din strainatate, in principal din Anglia si Olanda. Pana la urma colapsul bancilor islandeze nu a putut fi evitat, iar clientii englezi si olandezi s-au trezit cu economiile in aer.

Evident, lucrurile nu puteau ramane asa, Islanda fiind somata sa-si achite datoriile fata de clientii din cele doua tari. Legea care prevedea achitarea despagubirilor a trecut de parlamentul islandez, insa a fost blocata de presedintele Grimsson caruia suma de 3,9 mld. euro i s-a parut mult prea mare pentru o economie zdruncinata. Intentia presedintelui este aceea de a organiza un referendum in care sa solicite populatiei aprobarea eliberarii acestor sume.


Citeste restul materialului si comenteaza pe Trenduri economice.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3809 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Suuuper! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:29)

    Daniel [anonim]

    Nu sunt economist, nu inteleg exact multe dar ... stiu si eu ca in cazul falimentului bancii cel care trebuie sa plateasca este acel fond de garantare, in nici un caz guvernul / statul (ei chiar nu au nici un profit din afacerea asta). In definitiv clientii au investit (deci riscat) intr-o afacere care n-a mers (si care nu era o excrocherie!!!).

    Oricum, semnificativa este afirmatia: "Islanda fiind somata sa-si achite datoriile fata de clientii din cele doua tari." Suuuper democratia asta!
    • 0 (0 voturi)    
      Suma garantata (Vineri, 8 ianuarie 2010, 17:51)

      Costi [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Cineva avizat stie ca in strainatate la banci este garantata toata suma si nu o parte din ea. Asta este explicatia.
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 19:16)

        tatanka [anonim] i-a raspuns lui Costi

        nu peste tot in strainatate.

        Exista tari unde exista o limita de garantare (US, de pilda, prin FDIC), dar exista cai ocolitoare
  • +1 (1 vot)    
    buna (Vineri, 8 ianuarie 2010, 13:40)

    vali [anonim]

    da asa este...consiliul orasului in care locuiesc a depus in bancile islandeze vreo 9 milioane de lire....si acum vuiesc ziarele caci se pare ca ...nu o sa ii mai vada niciodata...
  • 0 (2 voturi)    
    reversul medaliei (Vineri, 8 ianuarie 2010, 14:35)

    gheo [anonim]

    islanda, la randul ei, a investit bani in afacerile din marea britanie si olanda
    si investitiile s-au evaporat cand piata locala a cazut, evident in urma magariilor locale
    si uite asa s-a intors un pic roata, islanda refuza acum sa returneze banii investiti de altii...
  • +2 (2 voturi)    
    Este o consecintza ... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:35)

    Marse [anonim]

    ... a spiritului "imaginea conteaza".

    "Mitul seriozitatii nordice" nu poate tine locul unei natiuni producatoare. Mai putin nordica decat Islanda, Germania este o mare natiune care produce (apropo, populatia Islandei e cat a sectorului 5 si ma tem ca sectorul lui Vanghele e mai productiv). Pana la urma, ce produce Islanda ?... Din ce obtine bani ?...
    • 0 (0 voturi)    
      pt. Marse (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 0:10)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Marse

      Ei produc curent din caldura geotermica, asta nu fac flacaii lui Vanghelie, este tara care independenta energetic, desi nu am datele banuiesc ca pescuiesc mai mult decat toata ro. la un loc. Oricum mai au un as pe maneca, populatia lor este foarte educata. Iar la noi mai avem 20 de ani pana educam functionarii cu facultate sa devina civilizati, de restul nu mai vb.
  • 0 (0 voturi)    
    Bogatia Islandei (Vineri, 8 ianuarie 2010, 17:44)

    Costi [anonim]

    Cine se uita intr-o enciclopedie vede ca PIB-ul pe cap de locuitor al Islandei este de 50.000 USD si este printre tarile cele mai bogate din lume.
    Inafara de energie termala nu are alta resursa decat pescuitul.
    In privinta comparatiei cu sectorul lui Vanghelie cred ca tinand cont de cele spuse reiese ca potrivirea merge numai la numar de locuitori altminteri s-ar putea compara mai bine cu cei din Primaverii asta daca l-am baga si pe Becali acolo.
  • +1 (1 vot)    
    Din cate stiu (Vineri, 8 ianuarie 2010, 19:12)

    sabertooth [utilizator]

    Eu nu poti ameninta pe nimeni cu izolationismul, poate cu izolarea.

    Vezi http://dexonline.ro/search.php?cuv=izola%C8%9Bionism
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 21:57)

    utug [anonim]

    cine doreste sa cunoasca ce s-a intamplat in Islanda.

    Wall Street on the Tundra
    http://www.vanityfair.com/politics/features/2009/04/iceland200904?printable=true&currentPage=1
  • 0 (0 voturi)    
    Islanda (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:33)

    shushanea [utilizator]

    Votez cu Islanda si masurile ei. Si cred ca au invatat ceva, nu ca noi. Si mai cred ca vor iesi mai puternici si adevarati din treaba asta. Chestie de demnitate, mandrie, coloana vertebrala.
    • 0 (0 voturi)    
      Inclusiv cu referendumul? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 13:08)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui shushanea

      Cred ca se joaca cu focul.
      Pe buna dreptate, nu cred ca li se va permite asa ceva.
      Ce-ar fi sa facem toti -- natiuni, sau "doar" debitori individuali -- referendumuri daca suntem sau nu de acord sa ne platim datoriile???
      Asta poate fi (si probabil pana la urma asa se va intampla) chestiune de negocieri bilaterale, trilaterale, multilaterale intre debitori si creditori, dar in niciun caz decizia unilaterala a debitorului, e absurd.
      Iata ca pana si printre vikingi populismul face victime.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre fondul de garantare (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 6:42)

    Oana [anonim]

    Probabil ca exista intr-adevar un fond de garantare, insa e minimim fata de datoria reala in caz de faliment. Cand e vorba de sume mari tot statul trebuie sa scoata din buzunar. Si statul scoate din buzunar imprumutandu-se in alte parti, pentru ca apoi contribuabilii sa puna osul la munca si plateasca datoria comuna.
    • 0 (0 voturi)    
      Fondul ... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 22:35)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Fondul de garantare nu poate garanta falimentul tuturor bancilor. In cazul de fata este vorba de falimentul tarii. Anglia si Olanda cer Islandei 3,5 mld E pierduti la prabusirea Icesave. Raportat la un venit pib per capita in 2008 de ~50.000 $, in oct 2008 la prabusirea celor 3 banci ale Islandei s-au trezit cu o datorie de 330.000 $/cap locuitor [datorie publica ... 850% din pib]. Un sondaj arata ca 1/3 din cei chestionati se gandeau sa emigreze. Putin a dat Islandei un imprumut 5,43 mld $ (~18.000 $/cap locuitor)
      http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&refer=worldwide&sid=a3FLoXHmazOs
      http://www.vanityfair.com/politics/features/2009/04/iceland200904?printable=true&currentPage=1
  • 0 (0 voturi)    
    Republic of Iceland (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 10:01)

    utug [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=oSeEgvFwYws&feature=fvw
  • 0 (0 voturi)    
    Lumina Sfanta ... Islanda ? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 12:42)

    utug [anonim]

    Flutur care ne-a salvat de gripa aviara ne va salva si de ... soarta Islandei. Cu Lumina Sfanta !
    http://www.gandul.info/news/flutur-vrea-si-anul-asta-sa-aduca-lumina-sfanta-de-la-ierusalim-dar-doar-cu-binecuvantarea-bisericii-5284931

    Against stupidity the gods themselves struggle in vain.
    (Mit der Dummheit kaempfen Goetter selbst vergebens - Friedrich von Schiller)
    http://www.quotationspage.com/quote/35946.html
  • 0 (0 voturi)    
    A doua amenintare... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 16:10)

    Guru [anonim]

    din partea unui,, arsenal politico-financiar ameninta cu izolationismul micutul stat insular ''
    este mai grava: indatorarea mare pe termen lung,pentru despagubirea britanicilor si olandezilor