Consiliul Concurentei sustine in continuare eliminarea comisionului de rambursare si pentru creditele cu garantii imobiliare

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2010, 14:13 Economie | Finanţe & Bănci

Comisionul de rambursare anticipata ar trebui eliminat pentru toate creditele cu dobanda variabila, cu sau fara garantii imobiliare - inclusiv creditele ipotecare - este punctul de vedere pe care il sustine, in continuare, Bogdan Chiritoiu - presedintele Consiliului Concurentei. Bancherii au declarat in mai multe randuri ca nu vor fi de acord cu o asemenea prevedere.

Potrivit Directivei Europene, eliminarea comisionului de rambursare anticipata trebuie aplicata obligatoriu la creditele de consum, in valoare de pana la 75.000 de euro, fara garantii imobiliare.

Bogdan Chiritoiu a declarat in mai multe randuri ca prevederile ar trebui extinse la toate tipurile de credite iar bancherii, prin vocea lui Radu Ghetea, au declarat tot in mai multe randuri ca nu vor accepta asa ceva.

Bgdan Chiritoiu a spus, vineri, 8 ianuarie, ca se va adresa Autoritatii Nationale petru Protectia Consumatorilor, avand in vedere ca aceasta institutie va realiza transpunerea  Directivei in legislatia nationala.

"Am vazut pozitia dlui Ghetea, dar speram ca orice agent economic tine cont si de interesul clientilor. Sper sa fie mai flexibili daca avansam in discutii. Nu ma astept ca peste noapte sa se intample ceva, dar macar sa agreem pasii catre trebuie facuti", a mai spus Chiritoiu.

Transpunerea Directivei trebuie realizata pana in luna mai, urmand ca aceasta sa intre in vigoare in luna iunie.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1705 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    si ce??? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 14:24)

    Laura [anonim]

    si daca nu sunt bancherii de acord..ce??? bugetarii, de ex, au fost de acord cu 10 zile fara plata?? ce sa spun?
    • +4 (4 voturi)    
      Corect (Vineri, 8 ianuarie 2010, 15:59)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Laura

      Legiferarea acestui aspect va forța băncile, fie că le place or ba. Și dacă nu le place ăstora, să plece, credeți că o vor face? :D

      Pentru Consiliul Concurenței, v-aș mai da o idee. În Marea Britanie, la extragerea de numerar de la ATM (din zid, cum zic unii) nu se percepe comision, indiferent de banca al cărui ATM este folosit. Astfel, un client al NatWest poate scoate bani de la un ATM RBS sau Nationwide sau orice altă bancă mare fără a fi nevoit să plătească vreun comision. Nu știu dacă acest aspect este legiferat sau este pur și simplu o înțelegere între bănci, dar tind să cred că băncile nu o fac de bună voie. Ar fi un mare câștig pentru client. La fel, ar trebui scos comisionul de verificare a contului la ATM și eliminarea taxelor pentru Online banking. Din păcate, acestea sunt doar la latitudinea băncilor și ține de maturizarea pieței. Băncile sunt conștiente că vor trebui să ajungă acolo, dar abuzează de neștiința oamenilor. De ce în alte țări se poate?

      Cu stimă,
      Adrian
      • +2 (2 voturi)    
        De acord (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:18)

        DanCC [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        Nu doar in UK nu se practica comisioane la extragerea de numerar din orice bancomat, verificare sold sau online banking. Sunt multe alte state in care bancile nu au asemenea practici. Cazuri concrete cunoscute de mine: Statele Unite si Olanda.

        Se va maturiza piata si la noi iar concurenta isi va spune cuvantul. Insa cum s-a spus si in articol: aceste lucruri nu se intampla peste noapte.
      • +1 (1 vot)    
        ? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:23)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui ady624

        Salut Adrian!

        Lucrez la o banca unde comisionul de retragere numerar pentru cardurile de debit este zero indiferent la ce ATM din Romania te duci. Dar stii care este problema? Suntem o banca mica si clientii romani nu sunt suficient de educati economic sa stie ca inainte sa iti faci un card sau sa folosesti orice serviciu, este bine intai sa faci un studiu de piata si sa alegi cea mai buna oferta. Pur si simplu majoritatea oamenilor merg la marile banci fara sa se uite la comisioane si apoi isi plang de mila pe forumuri. Situatia este valabila si pentru online banking sau cursurile de schimb de la casa de schimb valutar, de exemplu.
        • 0 (0 voturi)    
          La ce bancă lucrezi? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 19:11)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui xyz

          Eu nu sunt de acord cu metodele de a face publicitate în România, unde CNA nu permite folosirea exemplelor concrete. Peste tot în străinătate, X zice că e mai bun ca Y (da, nominal). Mi se pare normal să spui despre care bancă este vorba ca lumea de aici să știe. Veți avea mai mulți clienți. Personal, atunci când e vorba de creditare, mă uit strict la costuri, nu la referințele băncii, pentru că eu nu risc nimic. Când depui bani, contează stabilitatea băncii pentru că sunt banii tăi la mijloc.

          O zi foarte bună,
          Adrian
  • +1 (1 vot)    
    camatarie (Vineri, 8 ianuarie 2010, 14:27)

    gheo [anonim]

    sigur ca nu accepta bancile asa ceva, au permis de libera camatarie
    marjele din romania sunt uriase si profiturile depasesc pe cele din polonia care are aproape de 2 ori mai multi locuitori
    pe de alta parte e si vina bnr ca nu vrea sa devina creditor si sa-si impuna regulile...
    si bnr-ul nu vrea asta pentru ca nu-si permite, banii ii foloseste ca vesta de salvare pentru bugetul de stat...
    sanatosi sa fim ca de prosperitate nu poate fi vorba
  • 0 (0 voturi)    
    asa da (Vineri, 8 ianuarie 2010, 14:39)

    alex [anonim]

    Asa ar fi normal sa fie, sa nu se i-a comision de rambursare anticipata. De ce se crede ca este un risc sau sacrificiu doar pentru banca, ce pentru oameni este usor sa plateasca mai mult decat o rata???
    Banca = camatari autorizati.
  • +4 (4 voturi)    
    Un lucru extraordinar (Vineri, 8 ianuarie 2010, 14:43)

    Jeu [utilizator]

    Daca s-ar elimina acest comision nenorocit economia romaneasca va face un urias pas inainte. Sa va dau un exemplu: sa zicem ca cineva are un salariu de 50 milioane pe luna si vrea sa-si cumpere un Logan de 400 de milioane. In conditiile actuale solutia cea mai buna este leasing-ul dar de la 400 de milioane ajungi sa dai pe ea poate 800 de milioane in 5 ani. Asa ca mai bine preferi sa astepti un an de zile sau mai mult pana vei strange 400 de milioane. Daca s-ar elimina acest comision faci un imprumut de 400 de milioane imediat si ii returnezi intr-un an de zile. Vei ajunge sa platesti maxim 500 de milioane bancii. Acest lucru este valabil si pentru un LCD sau frigider. Si astfel lumea cumpara iar banul se ruleaza ducand astfel la cresterea economiei. Si pentru un industrias ar fi o binecuvantare, sa zicem ca are nevoie de o masinarie care ii trebuie sa faca ceva, carnati de exemplu. Lui ii trebuie masina acum, cand piata o cere nu peste un an sau 2. Eliminand acest comision bancile vor fi nevoite sa scada si dobanzile la credit fiindca un client nemultumit va putea foarte usor sa plece la alta banca. Sa zicem ca are un credit la o banca tepara care ii mareste la un moment dat in mod nejustificat dobanda, asa cum bancile din Rom sunt obisnuite s-o faca. In acel moment clientul poate face un credit mai avantajos la alta banca cu care sa plateasca datoria la prima banca si sa plateasca ratele mai avantajos la cea de a doua. Deoarece niciodata bancile din Romania nu vor accepta de buna voie eliminarea comisionului de rambursare anticipata ele trebuiesc silite sa o faca. Primul pas ar trebui sa-l faca CEC-ul si alte banci cu capital romanesc fiindca nu se va mai imprumuta nici dracu la bancile straine daca acestea au acest comision iar CEC-ul nu. Astfel vor fi silite si ele sa-l elimine.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 8 ianuarie 2010, 15:09)

      pablo [anonim] i-a raspuns lui Jeu

      o observatie corecta si pertinenta
    • -2 (4 voturi)    
      lucrurile nu stau chiar asa... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 15:38)

      Lupu [anonim] i-a raspuns lui Jeu

      lucrez de cativa ani in banca, pe creditare si pot sa va spun ca, din pacate, nivelul de cultura financiara al clientilor e extrem de limitat. daca in anii trecuti nu stiau cum sa semneze mai repede contractele de credit, acum s-au apucat sa le citeasca si sa strige ca nu inteleg anumiti termeni. comisionul de rambursare anticipata este un comision normal pentru un credit contractat pe o perioada mai mare de un an. de ce? pentru ca o banca isi poate atrage surse de finantare de la populatie doar prin depozitele pe care le constituie pe o perioada de maxim un an. stie ca tb sa plateasca 5% unui deponent si cu acei bani stie ca ii poate plasa intr-un credit cu o perioada de un an cu o dobanda de 8% si va putea sa isi tina promisiunea fata de deponent cu privire la dobanda promisa si va avea si profit. dar ce te faci cand vine un client care cere un credit pt 5, 20, 30 ani? gasesti vreun client sa isi faca un depozit pe 30 ani? nu cred. si atunci banca, contracteaza un credit pe o perioada mai mare de la alta insitutie financiara pt. care plateste cel putin un comision si o dobanda. daca dupa 2-3 ani clientul vine sa plateasca tot creditul, banca e pe pierdere, deoarece nu poate acoperi costurile creditului pe care l-a contractat pt a-l acorda persoanei fizice. se considera ca un client se documenteaza serios (nu ca la noi) inainte sa ia un credit si analizeaza multe oferte de pe piata. teoretic, el tb sa ia cea mai buna oferta. daca nu ar fi acest comision bancile si-ar fura clientii intre ele si nu ar fi un lucru sanatos dpdv financiar.
      cat despre comentariul tau, cu parere de rau te anunt ca este extrem de incoerent. la un credit de 40.000 lei cu un avans de 20% si o dobanda de 15% pe 5 ani trebuie sa returnezi o suma de 48.500 lei. iar la exemplul cu carnatii nu am inteles de ce "industriasul" nu isi poate lua un credit pt masina aia de facut carnati din cauza comisionului de rambursare anticipata :-)
      • +3 (3 voturi)    
        Lupu paznic la stana (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:02)

        Lee [anonim] i-a raspuns lui Lupu

        S-a trezit sa ne tina prelegeri un "bancher". Daca lucrezi de atat de mult la o banca, chiar la departamentul credite de ce nu ai si un minim de cunostinte financiare ? E adevarat ca nu ne-ai spus ce faci acolo, poate aduci cafele ca Bogdan Olteanu la BNR.

        Deci sa recapitulam:

        "banca, contracteaza un credit pe o perioada mai mare de la alta insitutie financiara pt. care plateste cel putin un comision si o dobanda. daca dupa 2-3 ani clientul vine sa plateasca tot creditul, banca e pe pierdere"

        "banca e pe pierdere, deoarece nu poate acoperi costurile creditului pe care l-a contractat pt a-l acorda persoanei fizice"

        Monser, ori ne crezi prosti, ori nu stii ce vorbesti.

        "bancile si-ar fura clientii intre ele si nu ar fi un lucru sanatos dpdv financiar."

        Mai "bancherule", deci dupa mintea ta oligopolul este bun dpdv financiar iar competitia este daunatoare.

        FOARTE ADEVARAT !!! Oligopolul bancilor din Romania este perfect pentru buzunarele voastre (cu toate ca dupa cata minte ai nu cred ca beneficiezi prea mult de aceste castiguri) si este daunator pentru buzunarele platitorilor de credite.

        PS

        Si da, te atac si personal ca si tu incerce sa ne arati ca hotia e dreptate. Nu esti decat o COADA DE TOPOR (cauta pe google toate sensurile si o sa intelegi mai bine)
      • +2 (2 voturi)    
        Nu cumva esti chiar seful bancii? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:07)

        Jeu [utilizator] i-a raspuns lui Lupu

        Ma intreb eu prietene cum naiba in occident bancile pot supravietui fara acest comision de rambursare anticipata si in Romania nu? Ma mai intreb eu de ce oare dobanda la un credit pe care il iei in Romania este cu mult mai mare ca in occident? Acolo este 4-5 la suta si la noi este 12-13 la suta. Si totusi supravietuiesc bancile acolo iar la noi infloresc. Acum nu ma lua la virgula, eu nu am lucrat si nu lucrez la banca, totusi lucrurile stau cum zic eu. De ce UE vrea sa elimine de tot acest comision? Nu cumva pentru ca este foarte bine pentru economie? Eu cred ca esti seful bancii nene si simtiti cum veniturile nesimtite pe care le faceati se vor subtia dramatic. Nicaieri in lume bancile nu au profit ca in Romania. Va dati seama BCR profit, nu rulaj, 600 de milioane de euro pe an? Ei au platit 3 miliarde pe aceasta banca. Isi scot banii in maxim 5 ani. Asta da afacere pe spinarea fraierului de roman.
        • 0 (0 voturi)    
          tare! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:59)

          Lupu [anonim] i-a raspuns lui Jeu

          ai fost f. simpatic, iti multumesc pt promovare. sunt un simplu functionar bancar, nu bancher. lucrez in domeniu de 7 ani. nu am spus ca nu sunt de acord cu eliminarea comisionului de rambursare anticipata, va rog sa cititi cu atentie comentariul meu. am expus punctul meu de vedere referitor la necesitatea acestui comision. daca se decide renuntarea la el, f bine. pt cei ce au contracte de credit, vedeti ca fiecare banca va da posibilitatea sa rambursati in avans cateva rate fara sa platiti comision de rambursare anticipata. lui Lee nu ii raspund pt ca e f coleric si, din pacate, nu a inteles nimic din ce am scris, asa ca o sa il afund si mai rau in ceata. sa nu se loveasca dupa aia de o coada de topor sa sa isi verse cafeaua pe el...daca mai aveti intrebari (civilizate si fara amenintari), va stau la dispozitie.
      • 0 (0 voturi)    
        Tu chiar lucrezi in banca? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:33)

        DanCC [utilizator] i-a raspuns lui Lupu

        Ori esti indoctrinat ori nu stii ce vorbesti, ori au angajat primul de pe strada.

        Concurenta inseamna sanatate economica! Daca celelalte banci va 'fura' clientii inseamna ca au o oferta mai buna si ar trebui sa va revizuiti oferta. Daca nu o revizuiti, pierdeti clienti si dati faliment. Punct. Manual clasa a 11-a.

        Iar daca acel client ramburseaza anticipat creditul fara comision de rambursare si banca poate sa restituie la randul ei creditul contractat tot fara comisioane de rambursare. Practic, banii revin la sursa. Iar voi bancile tot ati castigat pentru ca dobanda creditului acordat de banca este cu siguranta mai mare decat dobanda creditului contractat.
        • 0 (0 voturi)    
          da :-) (Vineri, 8 ianuarie 2010, 17:54)

          Lupu [anonim] i-a raspuns lui DanCC

          nu comentez primul paragraf.

          paragraful 2: de acord cu tine! ma refeream la faptul ca daca un client ia un credit de 10,000 EUR si in decurs de 2 ani se tot refinanteaza de vreo 3 ori la alte banci, in raportari o sa apara ca acele banci au creditat 40,000 EUR cand, de fapt, doar 10,000 EUR sunt reali.
      • +1 (1 vot)    
        banca nu pierde (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:46)

        bbk [anonim] i-a raspuns lui Lupu

        pentru ca banca poate lua banii dati anticipat de un client unui alt client care solicita un nou credit

        eventual intre cele 2 momente poate aparea o intriziere de citeva zile pina la o luna. doar daca banca nu are vad bun, sa aibe probleme in a replasa acei bani.

        poate daca vin toti clientii deodata si aduc anticipat banii de la credite sa fie problema, dar atunci e o problema cu acea banca, ca are costuri foarte mari si toti s-au reorientat spre alte banci.
      • +1 (1 vot)    
        sigur ca da (Vineri, 8 ianuarie 2010, 17:25)

        Mihai D. [anonim] i-a raspuns lui Lupu

        Prietene, nu stiu cum de te-au angajat aia. Banca nu da credite din depozite. Banca da credite din nimic. Banii aia nu exista, sunt creati pe loc de obligatia clientului de a restitui banii cu dobanda. Un depozit de 10 lei doar ii permite bancii sa imprumute 100 de lei care nu exista.
        • 0 (0 voturi)    
          bravo (Vineri, 8 ianuarie 2010, 18:03)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Mihai D.

          in sfarsit cineva care intelege ceva.
          bravo!
          si eu lucrez intr-o banca, dar oricum angajatii din banci nu inteleg chestia asta, sunt prea spalati pe creier, si decat sa incerce sa inteleaga ceva , mai bine dau din coate si practica pupincurismul, poate-poate le da sefa/seful un post mai caldut.
          nu e nevoie sa intelegi mare lucru ca sa lucrezi intr-o banca, dimpotriva, in realitate trebuie sa judeci cat mai putin si nu comentezi, sa fii obedient.
        • 0 (0 voturi)    
          da, sigur ca da :-) (Vineri, 8 ianuarie 2010, 18:07)

          Lupu [anonim] i-a raspuns lui Mihai D.

          daca tot ai curiozitatea cum m-au angajat, hai sa iti spun: au fost vreo 600 de cv-uri si au chemat 180 de oameni la un test scris destul de dur. dupa testul asta au facut grupe de 6 oameni si am intrat in interviuri cu conducerea bancii. din fiecare serie au luat un om.
          in toate raportarile la sfarsit de an o sa vezi ca fiecare banca iti prezinta care este raportul dintre depozite si credite. daca creditele sunt acoperite in proportie cat mai mare de depozite, putem spune ca acea banca a avut o activitate de creditare sanatoasa (atragere+plasare de surse).
          sfat: daca mergi vreodata la un interviu in vreo banca, nu spune ce ai scris mai sus. sursele de creditare sunt: depozitele, capitalul bancii, imprumuturile de la actionari, fonduri d ela alte institutii financiare, etc...
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Vineri, 8 ianuarie 2010, 17:38)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Lupu

        Nu ma pricep eu prea bine la finante dar ce spui tu aici eu vad cam asa: Bancile au venit cu 0 bani in Romania si-au deshis filiala si s-a pus pe treaba. Au luat un imprumut de pe unde au putut si au inceput sa de-a credite. Daca asa ii cazul da te inteleg ca trebuie comision de rambursare anticipata. Dar eu sper ca BNR nu i-a lasat sa faca asa ceva si a cerut ca bancile sa aiba o suma x atunci cand isi incep activitatea. Suma aia creste/scade in functie de credite si depozite dar nu ajunge niciodata la 0.
        Asta sa nu uitam ca de fapt banca ar trebuie sa atraga mai multe depozite in cazul in care nu ar fi comisioane de rambursare anticipata. De fapt probabil incet incet s-ar mai reduce tot felul de pentru ca ar creste concurenta.

        De ce se mentine acest comision? Simplu bani multi castigati cu munca putina
  • +2 (2 voturi)    
    Nu inteleg (Vineri, 8 ianuarie 2010, 15:21)

    Gus [anonim]

    exista o Directiva Europeana cu care bancherii nu sunt de acord? cine face regula autoritatile statului sau gasca camatarilor din europa?
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi ok (Vineri, 8 ianuarie 2010, 15:43)

    ccv010 [utilizator]

    sa reusesc si eu sa pun mai multi bani odata, fara sa mi se ia comision, pentru recalcularea ratei actuale...in momentul de fata chiar nu are sens sa fac pasul asta
  • 0 (0 voturi)    
    legalitate......................... (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:25)

    capatu` satului [anonim]

    este simplu, marii investitori din domeniul bancar se plang ca ar avea de facut o cheltuiala daca debitoru` ramburseaza anticipat banii,
    povestea de mai sus este cea mai mare minciuna, si nu poate decat sa arate nivelul redus de gandire al bancherilor din tara asta, multi un produs al facultatilor de economie agrara, economie politica, etc....

    eu am invatat la scoala, in urma cu aproximativ 15 ani, ca in cea mai puternica economie dintre toate economiile, ma refer binenteles la USA, din 10 credite acordate 1 nu se mai intoarce inapoi fiind pierdere, binenteles in aceasta economie banca nu inregistreaza profit ca urmare a activitatii de creditare, ci din nr. mare de operatiuni si servicii, inclusiv operatiuni de plasamente, etc..,

    la noi, bancile asa zis profesioniste din vest, au angajat o sleahta de hoti care i-au invata cum se poate trage pielea jos de pe fraierii din tara asta,
    oricum, stati linistiti marile banci din vest nu vor face niciodata in tarile de domiciliu, ceea ce isi permit in Romania, acolo le este frica,

    este interesant ce vor face bancile in continuare, daca BNR`u prin lipsa unei minime politici de supraveghere, a dat frau liber creditarii si binenteles realizarii de profituri uriase, va obliga bancile ce au realizat aceste profituri imense sa isi asume o parte din pierderile clintilor, sau sa realizeze oportunitati cum sunt cele inventate recent de unele banci din Italia - in caz de somaj, banca este de acord ca debitorul sa beneficieze de un termen de gratie de 1 an,
    exista si in Ro o oferta a BCR privind suportarea creditului de catre banca in caz de somaj, numai ca se refera doar la creditele noi.........................

    bancile sa ne traiasca, oricum vor simti cel mai tare toate problemele debitorilor...................

    am auzit ca unele banci s-au apucat deja sa vanda contractele de credit neperformante si ma refer la cele cu profituri mari....................
  • 0 (0 voturi)    
    rambursare anticipata (Vineri, 8 ianuarie 2010, 16:49)

    mihai [anonim]

    In caz ca se adopta, ceasta prevedere este aplicata retroactiv? Adica daca am un credit deja luat, imi dispare comisionul de rambursare anticipata? Sau se va aplica numai la noile credite?
  • 0 (0 voturi)    
    De acord ! ! ! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 18:05)

    EDU [anonim]

    Mi se pare foarte corecta deciza de a interzice bancilor sa solicte un comision asa de mare de rambursare anticipata a creditului. Sunt de acord ca orice banca traieste si din comisioane dar la acordarea creditului mi-au luat 2% si as fi de acord sa dau un 0,5-1% pentru rambursare anticipata. Despre ce spune Ghetea mi se rupa in paispe. De pe fotoliul lui de bancher cu 10-15.000 de coco pe luna in buzunar viata se vede altfel sunt foarte sigur de asta.
    Deci: ANPC la treaba si anulati sau limitati comisionul de rambursare anticipata inclusiv la creditele cu ipoteca ! ! ! Multumesc anticipat !