Va cobori euro sub 4 lei? Care ar fi efectele in economie si asupra populatiei?

de D.P.     Dan Popa's Weblog
Luni, 11 ianuarie 2010, 17:19 Economie | Finanţe & Bănci

Leul pare subevaluat, iar pe termen mediu si lung evident ca se va aprecia, cu conditia sa nu mai avem parte de crize economice sau politice. Analistii spun ca o valoare corecta de piata ar fi undeva intre 3.9 si 4.15. Sigur ca aprecierea leului nu face bine exportatorilor, dar ajuta BNR sa tinteasca mai precis inflatia. Oamenii platesc rate mai mici la creditele contractate, importurile se ieftinesc atunci cand moneda se apreciaza astfel ca una peste alta, in conditiile de azi ale economiei, aprecierea leului aduce efecte pozitive mai consistente decat ar aduce o depreciere (care are si ea partile bune…), scrie Dan Popa pe blogul lui.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3831 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    nu intram in Schengen dacat cu leul su 3 lei..! (Luni, 11 ianuarie 2010, 17:30)

    bm [anonim]

    ...drept urmare se fabrica un vapor de euroi...! destul cu euroiu supraevaluat...!
  • +7 (7 voturi)    
    euro-leu (Luni, 11 ianuarie 2010, 17:41)

    doru [anonim]

    Nu prea e de bine.Vom avea din nou crestere economica bazata pe consum si nu pe productie si export.Pe termen mediu e paguba curata si pe termen lung nesustenabila.
    Numai prin productie si export putem crea o economie solida,cu noi locuri de munca,scaderea somajului,micsorare de deficit.
    Cu un leu puternic vom merge pe consum din import,descurajam exportul,productia,economia reala ,incurajam consumul pe credit,cresterea somajului si majorarea datoriilor statului.
    • +1 (1 vot)    
      ptr Doru (Luni, 11 ianuarie 2010, 18:37)

      sile [anonim] i-a raspuns lui doru

      Ai perfecta dreptate.
      Iar incepem sa subminam productia nationala.
  • +4 (4 voturi)    
    cum castiga familia Ionescu daca se intareste leul (Luni, 11 ianuarie 2010, 18:39)

    petru [anonim]

    Dl. Popa, ///
    Cum sa castige romanii cand se intareste leul, cumparand masini din strainatate la un pret mai bun, sau petrecand concediile in Franta,Grecia, Spania? Sau luand credite in euro(ca deh, acuma se incadreaza), pentru care vor plati dup-aia intr-o veselie zeci de ani?
    Efectul direct va fi cresterea diferentei exporturi/importuri, diferenta pe care o sa o platim cu imprumuturi de la FMI de o sa ne iasa castigul pe nas.
    Nu mai bine slabeste putin leul, iar Ford si Dacia vor produce mai mult pentru ca vor avea exporturi mai mari, iar turistii straini vor veni in Romania pentru ca vor gasi preturi mai bune?(editat de HotNews.ro)
    • +1 (1 vot)    
      ca si Chinezii... (Luni, 11 ianuarie 2010, 21:29)

      Mihai2009 [utilizator] i-a raspuns lui petru

      care de mult timp sunt suspectati ca-si tin moneda jos in mod artificial. Nu zic sa faca euro 6 ca sa moare toti cei cu credite la banci dar totusi o valoare decenta si pt. exportatori
  • +2 (2 voturi)    
    micul exportator (Luni, 11 ianuarie 2010, 21:27)

    Mihai2009 [utilizator]

    Eu export si cred ca mai mult ma afecteaza faptu ca $ nu sta pe loc. Sigur ca as vrea sa fie 3,5RON/USD dar daca tot e sa fie mic, macar sa fie constant. Nu e prea placut sa fac un contract la 3,0 si sa incasez la 2,7. 10 puncte te pot ingramadi bine de tot si cand lucrezi numai pe extern singura sansa e maresti preturile si sa speri ca nu-ti pierzi clientii.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai bine ramane subevaluat (Luni, 11 ianuarie 2010, 22:34)

    xulescu [anonim]

    Ma gandesc la imprumutul ala de 20 de miliarde de euro care se duce pe plata salariilor bugetarilor si a pensiilor. Cu cat leul va fi mai puternic cu atat se vor cheltui mai multi euro din imprumut. Deja leul s-a apreciat cu vreo 3.5%, ceea ce din 20 miliarde inseamna vreo 700 milioane.
  • 0 (0 voturi)    
    doamne-ajuta! (Marţi, 12 ianuarie 2010, 12:06)

    resita31 [utilizator]

    ce se va intampla daca euro scade sub 4 lei ??!! importuri mai ieftine (tinand cont ca noi nu mai fabricam nimic in tara) deci si preturi mai mici, creditele in euro mai usor de achitat, serviciile gen turism inspre state mai exotice vor fi mai accesibile....
  • 0 (0 voturi)    
    ok (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:09)

    Gabi [anonim]

    Exporturile .. inteleg. Dar cum ramane cu piata locala, care nu ar avea nicio treaba cu evolutia euro. Ma duc in piata si gasesc rosii Turcia, morcovi Turcia, ceapa si usturoi China, Ardei Olanda si .... in sfarsit cartofi Romania. Iau cartofi si cand ma duc acasa trebuie sa arunc 40% .

    Eu spun ca industria si agricultura romaneasca si-a pierdut calitatea si nu face fata nici in intern.
    Laptele din Polonia este cu 20% mai ieftin decat cel romanesc - mi se pare inacceptabil