Vladescu: Romania intentioneaza sa emita eurobonduri de un miliard de euro

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2010, 19:03 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul de Finante, Sebastian Vladescu, a declarat, marti, ca Romania intentioneaza sa emita eurobonduri in valoare de 1 miliard de euro, iar termenul avut in vedere este primul trimestru, anunta Mediafax.

Romania va emite, mai mult ca sigur, euroobligatiuni in 2010, in suma de 1,5 miliarde euro, operatiune care va fi probabil un succes, in conditiile in care statul nu se mai poate baza exclusiv pe resursa interna pentru finantarea deficitului bugetar, declara, la jumatatea lunii decembrie, economistul-sef al BCR, Lucian Anghel.

La inceputul lui septembrie 2009, Ministerul Finantelor estima ca va lansa in perioada 1 octombrie - 15 octombrie o emisiune de eurobonduri, cu o valoare cuprinsa intre 500 de milioane euro si 1,5 miliarde euro, cu o maturitate intre 5 si 10 ani.

Institutia a selectat Deutsche Bank, EFG Eurobank si HSBC Bank pentru intermedierea vanzarii de euroobligatiuni, dar caderea Guvernului Boc a obligat Finantele sa amane imprumutul extern.

In noiembrie, secretarul de stat in Ministerul Finantelor Bogdan Dragoi declara ca emisiunea de eurobonduri va fi lansata in 2010.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1077 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Ce inseamna asta? (Marţi, 12 ianuarie 2010, 20:01)

    m [anonim]

    Ne explica si noua cineva? Inseamna noi datorii pentru statul roman sau doar hartie igienica?
    • +3 (3 voturi)    
      .. (Marţi, 12 ianuarie 2010, 20:44)

      marcu [anonim] i-a raspuns lui m

      Da , inseamna ca statul se mai imprumuta inca odata incercand sa iasa din groapa pe termen de cel putin 5 ani deci de platit se va ocupa alt guvern si nu-i mai intereseaza. Asta e filosofia romaneasca , ne inprumutam da nu ne intereseaza cum le vom plati ...vedem noi .
    • +3 (3 voturi)    
      Adica vom fi datori cu inca 1 miliard de euro (Marţi, 12 ianuarie 2010, 20:44)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui m

      Se pare ca guvernul Boc a prins gustul imprumuturilor, dupa 2 ani de guvernare macar atata lucru au invatat si ei :))
    • +2 (2 voturi)    
      da (Marţi, 12 ianuarie 2010, 20:50)

      ready4war [utilizator] i-a raspuns lui m

      obligatiunile sunt precum actiunile, dar cu o dobanda fixa. La scadenta trebuie platita valoarea initiala plus o dobanda. Daca e pe mai multi ani se plateste anual dobanda. Cum statul rroman o sa vrea sa le vanda repede, va acorda si o prima(ca un fel de reducere) deci nu va incasa suma totala.
    • +3 (3 voturi)    
      da (Marţi, 12 ianuarie 2010, 20:55)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui m

      o noua datorie de 1 mld de euro; suntem in rahat pana in gat, dar inca nu ne zice nimeni nimic; deja datoria Romaniei a ajuns la 130 mld euro.
      in 1989 datoria RO era de 0(zero) dolari.
  • +4 (4 voturi)    
    cica pe surse interne.. (Marţi, 12 ianuarie 2010, 20:09)

    kin3zu78 [utilizator]

    mai bine zi noi taxe , ca pe astea se bazeaza toti politicienii !!
  • +2 (2 voturi)    
    Imprumut (Marţi, 12 ianuarie 2010, 23:36)

    cosminrs [utilizator]

    Dragii mei de la Hotnews. Nu sunt ziarist si nu am de gand sa fac anchete. Dar poate cineva sa imi spuna ce s'a facut cu ceilalti bani pana acum?
    Sau nu am voie sa intreb?
  • +1 (1 vot)    
    Partea buna... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 11:56)

    ardeal [utilizator]

    ...este ca macar ne anunta ce vrea sa faca. Daca ar fi si mai expliciti, ar fi O.K. Oricum, sper ca Vladescu nu va fugi cu eurobondurile, asa cum a facut cu fina!