Leul s-a apreciat miercuri pana la 4,1215 lei/euro, un nou record al ultimelor noua luni

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:00 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei (BNR) a afisat miercuri un curs de referinta de 4,1215 lei pentru un euro, cu 1,4 bani mai mic decat cel din ziua anterioara. Marti, un euro a fost cotat de baca centrala la 4,1355 lei.

Un curs de referinta mai redus decat cel afisat miercuri a fost inregistrat in data de 10 aprilie 2009, când euro era cotat la 4,1189 lei.

Leul a castigat teren si in fata dolarului american, ajungand la 2,8388 lei pentru un dolar, de la 2,8511 lei pentru un dolar, cat era marti.

Francul elvetian a fost cotat miercuri la 2,7884 lei, cu 1,36 bani mai putin decat in sedinta anterioara, iar 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,1076 lei, dupa ce marti cursul BNR era de 3,1080 lei pentru 100 de yeni.


Citeste mai multe despre   











1665 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    ????? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:32)

    me [anonim]

    Cum se poate explica aceasta scadere? Nu de alta dar io nu vad nici o posibila explicatie economica
    • -1 (3 voturi)    
      Explicatie e simpla (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:49)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui me

      Se reduce masa monetara de lei din piata. Daca se continua cu acesta tendinta de crestere a somajului si reducere a salariilor, leul se va intari, pe fondul reducerii consumului si deci al importurilor.
    • 0 (0 voturi)    
      poate (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:52)

      poate [anonim] i-a raspuns lui me

      poate euro era supraevaluat si scaderea valorii acestuia in raport cu leul reprezinta o revenire la fundamente.
    • +2 (4 voturi)    
      explicatie (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:53)

      Cretu [utilizator] i-a raspuns lui me

      In primul rand s-a schimbat perceptia investitorilor fata de Romania.

      Costul riscului a scazut, stabilitate politica.

      Si nu in ultimul rand randamentele ridicate pe care le ofera plasarea banilor in lei.
      • +1 (1 vot)    
        o fi adevarat sau nu , nu am idee (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:36)

        six_feet [anonim] i-a raspuns lui Cretu

        dar ar fi o explicatie...
        unii zic ca au venit neste americani si au cumparat titluri de stat si/sau si-au facut conturi in romania din cauza dobanzii ridicate pe care neam de neamul lor n-a vazut-o in america
    • 0 (0 voturi)    
      Explicatie (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:55)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui me

      Sunt jocurile BNR care, pentru a indeplini anumite criterii de aderare la moneda euro, fac tot felul de aranjamente (prin parghiile pe care le are la dispozitie)
      • +2 (2 voturi)    
        Ok... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:20)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        Insa e foarte posibil sa ajungem in situatia Greciei, care dupa ce a adoptat Euro s-a dus doar in jos din cauza faptului ca banca nationala a ramas fara parghii.
        Sigur...nu ma deranjeaza interventiile BNR-ului deloc, insa ideal ar fi ca aceasta apreciere a leului sa fie sustinuta si de economie.
    • 0 (0 voturi)    
      explicatie (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui me

      Cursul e o anticipare a activitatii economice viitoare. Pe baza cifrelor din deficitul de cont si productiei industriale, traderii anticipeaza o revenire a activitatii economice. Deci leul se apreciaza.

      Peste asta se suprapun speculatiile.
    • 0 (0 voturi)    
      Of,of (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:04)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui me

      Te-ai gandit de exemplu ca poate leul a devenit o moneda atractiva pentru straini prin prisma dobanzii oferite de BNR?
      Nu exista alte explicatii decat cele economice pentru evolutia valutelor.
    • 0 (0 voturi)    
      diferential (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:56)

      par-alb [anonim] i-a raspuns lui me

      o banca X imprumuta in Italia pe clienti cu 3-5% si in Romania cu 8-12%. De ce sa nu-si aduca in Romania banii? Un depozit in Franta aduce 1-2% iar in Romania 6-9%. De ce sa tina cineva bani in Franta? S-a mai intamplat in 2007 si in 2008. Cererea de lei fata de oferta in euro este exact cauza aprecierii leului.
      • 0 (0 voturi)    
        intrebarea este (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:30)

        tu [anonim] i-a raspuns lui par-alb

        cat timp isi va permite tarisoara asta sa plateasca acest diferential de dobanda ?!?!? lucru care se intampla mai mult sau mai putin de vreo 20 de ani incoace.
  • +2 (2 voturi)    
    nici eu (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:52)

    vava [anonim]

    nu de alta , dar pompeaza bine bnr valuta pe piata, ca pe urma sa aiba de unde sa scoata banii din populatie. cineva scoate profit din toate variatiile acestea a cursului valutar. interesant ----------VOR SCADEA SI FACTURILE DACA SCADE EURO???????
    • +1 (1 vot)    
      mai rau e altceva... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vava

      e clar ca nu vor scadea facturile...
      dar cand leul va reveni la 4.3 vor creste facturile pe motivul deprecierii leului... doar suntem in romanica
  • +2 (2 voturi)    
    Strong lion ? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:54)

    Nedumeritu' [anonim]

    Un curs miraculos, inexplicabil faţă de situaţia economică, care nu se resimte în viaţa zilnică.
    • -1 (1 vot)    
      aha (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:14)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritu'

      Dar nu a fost miraculos cand euro a urcat de la 3.3 RON pana la 4.3 RON (crestere de 30%) pe fondul scaderii economice de doar 7%? Economia nu este direct proportionala cu cursul de schimb. Oricum eu cred ca BNR va incepe sa actioneze impotriva unei aprecieri prea mari a leului in raport cu euro.
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:28)

    Andrei [anonim]

    nu inteleg acest mecanism.. poate imi explica si mie cineva cum se face acest curs.. de ce azi e atat iar luna trecuta era altul (mult mai mare)..

    ceea ce stiu este ca mie imi convine.. am credit in eur, deci schimb cu mai putin, .. asta inseamna ca imi raman mie mai multi bani..
    asta imi place :)
    • 0 (0 voturi)    
      Pai a scazut cererea de euroi... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:34)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Pai a scazut cererea de euroi...,
      nu se mai cer asa abitir bunuri din import, nu se mai refugiaza poporul in euro pt ca a facut-o deja, asa ca...
    • 0 (0 voturi)    
      E ca la piata (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:52)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      In fiecare zi, intre orele 9 si 13 se liciteaza vanzari/cumparari de valuta de piata interbancara. Iar cursul BNR e media tranzactiilor in valuta respectiva. Acuma, de ce a scazut euro dupa ce toti analistii antenisti ziceau ca ajunge la 4.5-5 lei?
      1. Pina la finele lui decembrie a fost criza politica timp de citeva luni (culminind cu contestarea alegerilor), ceea ce nu mai e cazul acum
      2. Acordul cu FMI (care aduce in primul rind incredere in economia romaneasca) era in pericol
      3. Perceptia alarmista a presei spunea ca 2009 a fost un an dezastruos ceea ce s-a dovedit nereal (deficitul a fost cel prognozat, inflatia a fost doar cu 0.24% mai mare ca maximul tintei BNR, somajul nu a ajuns la 10% cum ziceau aceiasi analisti ci undeva la 7-8%)
      4. revenirea economiilor UE ne va trage si pe noi in sus.
      Toate cele de mai sus au schimbat in bine percetia asupra economiei romaniei si au determinat diversi oameni cu bani, sa isi transforme banii in RON si sa-i depuna in depozite in Romania, pentru o dobanda de 6-8% spre deosebire de un depozit in Germania / Franta de 1-3% dobanda.
      Si mai e ceva. Cursul de pina-n decembrie 2009 a fost determinat si de plecarile masive de capital strain de pe piata valutara datorate celor 4 motive de mai sus. Deci acu 2-3 luni toti fugeau de Romania, acu se intorc. Oricum, estimarea mea e de 4.1-4.15 ca si curs mediu, cu ceva fluctuatii in functie de evolutiile politice si economice.
  • 0 (0 voturi)    
    scaderea a fost (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:37)

    tu [anonim]

    prea brusca ca sa nu fie urmata de o corectie in zilele urmatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:48)

    utug [anonim]

    Aprecierea leului nu este consecinta unor fluxuri comerciale, ci financiare, afirma Mihai Bogza, presedintele Bancpost.

    Bancile au ajuns sa stea pe o balta de euro. Jocurile pe curs se fac la Londra.

    http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/bancile-au-ajuns-sa-stea-pe-o-balta-de-euro-jocurile-pe-curs-se-fac-la-londra-cum-comentati-5319375/
    • 0 (0 voturi)    
      Exact ce spuneam si eu mai sus (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:38)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui utug

      "
      "Nu cred ca actuala intarire a leului este consecinta unor fluxuri comerciale, ci mai degraba financiare. E o consecinta a modificarii sentimentului investitorilor internationali fata de Romania in bine. Nu a fost niciodata o problema a localilor, nu ei au impins cursul. Jocurile se fac la Londra, acum cei de acolo vad ca Romania este pe punctul de a-si repara relatia cu FMI si pariaza pe leu, vanzand euro", spune Mihai Bogza, presedintele executiv al Bancpost, fost viceguvernator al BNR.
      "
      Dupa citeva luni de inconstienta politica, finalmente s-a ajuns la ceva cit de cit previzibil in ceea ce priveste Romania. Si cei care se speriasera au revenit la sentimente mai bune
  • +1 (1 vot)    
    s'a zburlit paru' pi leu ! (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:53)

    sanki [anonim]

    e buna asta cu intarire leului. o fi luat niscai vitamine...
    s'a depreciat ioroiu, ca nu'i convine paritatea cu dolarul.
    ioropa incepe sa iasa din criza si este interesata de cresterea exporturilor, catre principala piata, sua.
    au inceput sa lase ioro dupa dolar, iar dolarul joaca in functzie da plata datoriei externe.
    americanii n'au niciun interes sa salte dolarul. au nevoie de stimularea exporturilor si sa plateasca datoriile cu dolari usori.
    inainte de criza auzeam des de reclamatziile irorpenilor, facute la fed, pentru tzinerea dolarului la un curs scazut. acum e timpul sa'ncepem s'auzim iar. si mai e mult pana departe.