BM: Romania nu are multi functionari publici, este o problema de eficienta si plata inegala

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2010, 8:06 Economie | Finanţe & Bănci

Romania nu are un sistem de functionari publici supradimensionat, ci exista o problema de eficienta si de plata inegala a acestora, in conditiile in care in unele zone salariile sunt exceptionale, considera Arntraud Hartmann, directorul interimar al Biroului Bancii Mondiale de la Bucuresti.

"Romania nu avea multi angajati publici atunci cand am inceput sa lucram pe plan local, la inceputul anilor '90, ci un sistem relativ mic de salariati si salarii foarte reduse. Cresterile operate ulterior au fost justificate, atat ca numar, cat si in ceea ce priveste salariile. Nu se pot atrage persoane pregatite bine la asemenea remuneratii si nici sa se indeplineasca atatea functii cu putini oameni. In prezent, dimensiunea sistemului pare adecvata. Nu se poate vorbi despre o situatie clasica in care sistemul este supradimensionat, ci este o problema de eficienta si de plata a functionarilor publici", a declarat pentru Mediafax Hartmann, care a condus si in perioada 1992-1996 misiunea rezidenta a Bancii Mondiale.

Ea a explicat ca, in prezent, exista unele zone din sistemul public unde salariile sunt exceptionale.

"Eu sunt profesor in Germania si m-am gandit ca poate ar trebui sa incep sa lucrez in Romania", a continuat Hartmann.

In ceea ce priveste legea salarizarii unice, Hartmann a subliniat importanta unui sistem transparent de plata.

Totodata, ea considera ca, pe termen mediu, constructia unui sistem guvernamental eficient este esentiala, in conditiile in care cercetarile au demonstrat ca o crestere economica sustenabila necesita o astfel de administratie.

Ea a dat exemplul Germaniei, unde absolventii aspira sa fie functionari publici si, in principal, studentii cu note mari ajung sa lucreze in administratie, care este independenta fata de schimbarile politice.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3776 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Germania e Germania (Vineri, 15 ianuarie 2010, 9:37)

    Constantin [anonim]

    Romania e Romania.

    Nemtii si-au construit societatea bazandu-se pa valorile lor: munca bine facuta, corectitudine, punctualitate, respect fata de colaboratori.

    Noi romanii avem alte calitati si ne vom chinui degeaba sa le urmam exemplul.

    Noi romanii trebuie sa ne construim societatea bazandu-ne pe valorile noastre: ne descurcam pe orice post, suntem corecti doar cand vine vorba de propria persoana, reusim sa-i convingem pe ceilalti ca termenele sunt imposibil de respectat, respectul fata de banii colaboratorilor.
  • +3 (3 voturi)    
    lol (Vineri, 15 ianuarie 2010, 9:45)

    liviu_ [utilizator]

    cu alte cuvinte pilele cu salarii imense strica sistemul nu fraierii care chiar muncesc (si pentru 6-12 mil/luna)

    e singura critica la adresa comentariilor ei: cum draku ne compara cu germania?!??! pai noi mai avem 50-100 de ani pana la mentalitatea germaniei!!!
    • +1 (1 vot)    
      Mentalitate (Vineri, 15 ianuarie 2010, 9:59)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Romanii nu au o mentalitate proprie?
      De ce trebuie sa-i ajungem pe nemti si nu ne bazam acum pe propria mentalitate sa ne dezvoltam?
      In loc sa ne inhibam in noi mentalitatea romaneasca mai bine am pune-o in valoare si ne-am folosi cu toata forta de ea. In felul asta avem sanse mult mai mari sa-i depasim pe nemti.
      • 0 (2 voturi)    
        care mentalitate romaneasca? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:14)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        sa il uram pe vecin ca are mai mult ca noi si sa ne dorim sa moara?
        sa furam cat putem?
        sa incercam sa castigam bani nemunciti?
        sa tragem chiulu cat putem?
        mentalitatea asta sa o dezvoltam???

        ideea e ca in aproape orice sta civilizat din lumea asta oamenii cei mai pregatiti lucreaza si vor sa lucreze la stat nu la particulari... numai la noi e anapoda...
        • -1 (3 voturi)    
          Da mentalitatea romaneasca (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:31)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          Tu o vezi in culori negre, eu consider ca ne putem folosi cu cap de ea si nu e chiar de lepadat:

          Le iau in ordinea scrisa de tine:

          - spirit de competitie dus pana la sacrificiu
          - sa dovedesti ca esti mai destept si mai agil ca cel din fata ta
          - sa castigam bani cu cap si nu cu carca
          - sa ne distram cat mai bine.
          • 0 (0 voturi)    
            mda (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:44)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            e o modalitate si asta de a privi lucrurile
    • +1 (1 vot)    
      Cum arata programul tau zilnic de munca? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:02)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      De exemplu descrie ce-ai facut ieri si ce-ai facut saptamana trecuta.
      • +1 (1 vot)    
        d c ar fi relevant? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:28)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        munca,acasa (putin tv, pc etc),somn
        si repet d c ar fi relevant?
        • 0 (0 voturi)    
          Relevant pentru "mentalitatea romaneasca" (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:59)

          Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          La o cautare simpla rezulta ca ai vreo 6500 de postari pe site-ul asta in ultimul an...
          Asta e un fel de munca, nu ? (Imi inchipui ca la ora asta muncesti.)
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Vineri, 15 ianuarie 2010, 12:07)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            6500? am mari indoieli...
            oricum exista pauza de masa si nu poti sa muncesti alea 8 ore/zi fara o mica pauza. daca tu reusesti ar trebui sa fi felicitat. si ca tot veni vb. de munca, da tu ce cauti pe net?

            PS: conform logicii tale cam toti de pe net sunt niste trantori nenorociti, pentru ca au multe mesaje si majoritatea in timpul programelor de lucru.
  • +1 (3 voturi)    
    nr bugetari (Vineri, 15 ianuarie 2010, 9:58)

    bc [anonim]

    nu sunt deacord. polonia la un nr dublu de locuitori, are ac nr de bugetari. la fel si franta. pe deasupra la noi, nu sa vrut informatizarea pe scara larga a tuturor evidentelor si in general munca bugetara.
    • +1 (1 vot)    
      corect... (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bc

      pentru ca aia au multi medici, oameni care lucreaza la asistenta sociala, politisti etc etc etc...
      NU mai confunda functionarii publici cu bugetarii...
      informatizeaza tu spitalele sa vad cum te descurci fara oameni!
  • +2 (2 voturi)    
    Cati bugetari avem ? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:35)

    Tudor (un bugetar) [anonim]

    Cati bugetari avem ? Nu stim ! Dar am descoperit zilele trecute ca anexa la legea bugetului ca de exemplu exista 19.000 de oameni, personal NECLERICAL angajat in unitatile de cult; adaugati preotii ... adaugati armata, profesorii, ISU, politia, Inspectoratul de stat in constructii, cadastru, asistentii maternali, insotitorii persoanelor cu handicap, administratia locala, administratia centrala, administratia judeteana, prefecturi, cei de la directia de munca, serviciile secrete samd. Mi se pare mai mult decat logic SA AFLAM DEFALCAT pe categorii structura bugetarilor in tara asta. Apoi trecem la pasul 2 sa vedem de unde reducem sau transferam, apoi vedem ce se poate pensiona pe principiul vechimii integrale in munca chiar daca nu are varsta de pensionare precum si cei cu probleme de disciplina, apoi trem la pasul 3 si reorganizam ... Mi se par pasi logici. Dar nu inteleg de ce nu se procedeaza asa. Sincer.
    PS Sunt unul dintre bugetarii care SUSTIN curatarea sistemului si mai ales REPEDE. Dar sa se faca logic.
  • 0 (0 voturi)    
    cati bugetari avem ? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:42)

    Tudor (un bugetar) [anonim]

    Imi continui ideea prin a combate acele pareri (dupa mintea complet deplasate) care spun ca "ar trebui informatizat si atunci am scadea nr de bugetari". Persoanele care promoveaza asa ceva, habar nu au de problematica bugetarilor si in majoritatea lor sunt foarte siguri pe mintea lor. Ash vrea sa le atrag atentia asupra urmatoarelor intrebari: daca informatizezi (atentie, este deja informatizat) diminuezi din personalul invatamantului, din cei 339.000 oameni ? Daca informatizezi ai mai putini preoti ? O armata mai mica ? Mai putini politisti si politisti comunitari ? Samd
    • 0 (0 voturi)    
      totusi (Vineri, 15 ianuarie 2010, 14:43)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui Tudor (un bugetar)

      Nu stiu daca e cea mai buna solutie, dar in multe tari munca auxiliara din institutiile publice este asigurat de firme private cu contract castigat la licitatie. Asta permite o buna gestiune a bugetului si poti renunta la serviciile lor oricand. De la stat e foarte greu sa dai afara, in orice tara.

      Si o observatie: nu cred ca preotii ar trebui platiti de la buget. Eventual renovarea bisericilor monumente istorice.
      Nici cercetarea stiintifica nu poate fi sustinuta numai de la buget, ci sa fie finantate partial activitatile de cercetare, chiar si cele private.

      Si un exemplu: un amic lucreaza undeva in Vest la o companie de soft (privata) care acum are un contract pentru armata tarii respective. Amicul meu a fost in vizita in unitatea militara sa discute amanuntele si nici macar nu are cetatenia tarii respective. Ar fi asa ceva acceptabil in RO?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:46)

    alex [anonim]

    Ba Romania are f multi functionari publici. Si desi decizia disponibilizarilor este una tragica, adevaru-i ca exista si enooorm de multi angajati care primesc salarii pe nimic, care aproape ca sunt niste incompetenti si care isi trateaza clientii cu o indiferenta totala.
    • 0 (0 voturi)    
      @ alex (Vineri, 15 ianuarie 2010, 10:54)

      Tudor (un bugetar) [anonim] i-a raspuns lui alex

      Poate ca are ... dar imi spui tu unde ? pt ca fac pariu pe masina mea contra unei sticle de bere ca vorbesti ca si multi ziaristi si anume in cea mai crasa necunostinta de cauza! Si inca ceva; functionarii NU AU CLIENTI cu care sa se poarte cum spui tu ? cu "indiferenta". Stiu clar ca sunt multi bugetari dar incerc sa-ti explic (daca am cui) ca nu poti sa faci f multe reduceri (desi ar fi binevenite) atata vreme cat nu schimbi sistemul. Spune-mi tu cati si de unde dai afara, exprima-te logic si te sustin.
      • 0 (0 voturi)    
        Iti dau eu un exemplu (Vineri, 15 ianuarie 2010, 11:11)

        giga [anonim] i-a raspuns lui Tudor (un bugetar)

        O institutie de invatamint superior (sunt bugetari, nu?) are 2 facultati cu 2 secretariate (pt fiecare, si fiecare secretariat are 4 oameni din care unul e sef); peste astia mai e un secretar sef care, fireste, are secretar. Pe linga astea mai sunt niste secretare de rector/ prorector/ etc, basca facultati la distanta. La contabilitate sunt mai multi oameni care au de lucru in permanenta pina peste cap. Bineinteles in acest timp urmeaza cursurile la zi ale unor facultati pt a-si mari leafa.
        Daca vrei iti mai spun de functionari din primarii care fac timpenii si pun oamenii sa si le descurce. Dar cred ca ai si tu o multime de cazuri.
        • 0 (0 voturi)    
          Cati bugetari avem (Vineri, 15 ianuarie 2010, 11:45)

          Tudor (un bugetar) [anonim] i-a raspuns lui giga

          Sunt de acord in parte cu tine. Eu lucrez intr-o primarie de comuna, vad practic ce se intampla. Sunt pt redimensionarea aparatului bugetar, dar facuta cu cap si logica. Si repet: TRANSPARENT. Chestia este ca atunci cand oamenii spun "bugetar" ei cred ca "bugetar" = "functionar public" = "primarie" sau "finante". (dar daca aduni finantele plus functionarii din 3500 comune si orase, nu faci 250.000 oameni. Unde sunt oare diferenta pana la 1,5 milioane ? Armata, invatamant, politie, jandarmenie, sanatate, asistenta sociala, servicii deconcentrate etc etc etc.)
          PS In general nu se fac tamppenii in primarii, de cele mai multe ori legile sunt alandala si oamenii au nevoie PRIN LEGE de multe documente sau iarasi des de tot apar situatii in care ii spui omului ce-i trebuie, vine fara actele acelea, ii spui inca o data, face la fel si tot asa. Dar atentie: acele documente nu sunt cerute de functionari ca asa vreau ei, ci pt ca asa cere legea. si daca nu o respecti te leaga. si atunci ce sa faca functionarul ?
          • 0 (0 voturi)    
            Nu se fac tampenii in primarii (Vineri, 15 ianuarie 2010, 12:48)

            Florin [anonim] i-a raspuns lui Tudor (un bugetar)

            Intotdeauna se respecta legea. Iti dau un exemplu cu ceea ce se petrece in cea mai mare primarie din tara:
            http://www.antena3.ro/stiri/romania/noi-piste-pentru-biciclisti-construite-de-primaria-capitalei_89537.html
            Iar transparenta de care pomenesti sigur va exista. Incearca acolo la tine in comuna sa vezi daca reusesti sa faci un tabel cu toti functionarii cu pregatirea lor (institutia de invatamant superior absolvita, de stat sau particulara, cu taxa sau fara taxa, la zi sau alte forme, specialitatea, nota de licenta), functia pe care o ocupa si venitul lunar = salariul + sporuri. Si apoi afiseaza lista la avizier ca sa afle toti locuitorii.
          • 0 (0 voturi)    
            Transparent sau romaneste? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 12:58)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui Tudor (un bugetar)

            Restructurare se face dupa obicieiurile romanesti, care sunt mult mai puternice decat vointa unui sau altuia.

            Daca vrei sa pici in picioare dupa restructurare, foloseste-te de faptul ca esti roman.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Tudor (Vineri, 15 ianuarie 2010, 11:15)

    sabertooth [utilizator]

    In esenta ziceti lucruri corecte, insa de ce sa micsoram aparatul administrativ numai prin pensionari?

    Adica nu le mai dam lefuri de la BUGET ci le dam pensii de la BUGET, adica din acelasi loc grosier vorbind.

    De ce sa nu incercam sa aducem un numar cat mai mare de bugetari catre economia reala, de unde vin si impozitale care alimenteaza bugetul tarii?

    Asa am creste masa de platitori de taxe si ca atare ar fi si intrari mai mari in buget.
    • 0 (0 voturi)    
      Cati bugetari avem ? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 11:31)

      Tudor (un bugetar) [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

      Nu am spus ca numai prin pensionari. Am spus ca este un prim pas. Daca cineva are vechimea integrala, deci a cotizat anii necesari pt pensie, nu vad niciun incovenient major sa fie incurajati sa se pensioneze (ma rog, daca nu ar fi situatia de criza, ar fi benefic si pt ei si pt societate sa mai activeze). Apoi trebuie sa vedem ce structura sociala vrem. Avem nevoie sau nu de o armata de 100.000 oameni ? Avem nevoie de diferite prestatii sociale ? Daca se poate hai sa le reorganizam rapid, sa renuntam la ce este redundant si sa diminuam respectivele normative de personal. Dar logic si cu cap si mai ales, transparent si repede. Sa luam la mana rapid fiecare sector bugetar.
      Povestea cu "economie reala" este o poveste. Exemplu: o firma de constructii, care construieste o scoala. Este "economie reala" ? Plata se face integral din fonduri publice, de acolo se platesc muncitori proiectanti samd dar si un profit pt o persoana privata (patronul). Ar fi "economie reala" daca nu ar avea contract cu statul defel. Altfel, este un client al banului public, degeaba plateste impozit, plateste tot din banii publici. Deci lucrurile sunt intrepatrunse.
      Eu as zice mai degraba sa vedem daca e corect sa platim preotii si personalul neclerical, daca e normal ca din banii publici sa construim si sa pictam biserici. Este corect sa suportam in continuare pensii de handicap luate fraudulos ? Nu s-ar impune o reverificare a gradului de handicap ? Vi se pare normal sa platim pentru "Cercetare" - bani catre academia romana care intretine sute !!! de cabane in munti, destinate "studiului" dar folosite de maharii din ministere ? Eu cred ca ar trebui in primul rand sa inventariem toate aceste capuseli ale statului.