Moody's a imbunatatit estimarile privind cresterea economica a Romaniei in 2010, la 2,3%

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2010, 14:28 Economie | Finanţe & Bănci

Moody's estimeaza ca economia Romaniei va creste in acest an cu 2,3%, agentia de evaluare financiara imbunatatindu-si astfel prognoza din octombrie 2009, cand estima un avans cu 1,2% al Produsului Intern Brut (PIB), potrivit NewsIn. Totodata, agentia se asteapta pentru acest an la un deficit bugetar de 6,3% din PIB, usor sub estimarea anterioara, de 6,4% din PIB.

"Datele macroeconomice sugereaza ca recesiunea este aproape de sfarsit, iar Moody's crede ca economia isi va relua cresterea in trimestrul al doilea din 2010. Exporturile s-au stabilizat, iar accesul la lichiditate de pe piata locala s-a imbunatatit in ultimele luni, ceea ce ar trebui sa sustina relansarea economica pe parcursul acestui an", se arata in ultimul raport al agentiei de evaluare financiara.

Cu toate acestea, analistii Moody's se asteapta ca avansul economiei romaneasca sa fie mai "lent pentru cativa ani", din cauza unei cresteri mai temperate in majoritatea economiilor europene si pe fondul unei cresteri slabe a creditului.

In privinta deficitului de cont curent, agentia de de evaluare financiara prognozeaza pentru Romania o ajustare de pana la 3,5% din PIB la finalul acestui an.

De asemenea, Moody's a clasificat puterea financiara guvernamentala ca "medie", ca urmare a mixului dintre povara mica a datoriei publice si a unui cadru fiscal fragil. Conform estimarilor agentiei de evaluare financiara, datoria publica va ajunge la finalul lui 2010 la 27,4% din PIB.

"Cu toate ca venitul mediu ramane cu mult sub media zonei euro, acesta a crescut semnificativ in ultimii zece ani, iar integrarea din ce in ce mai puternica pe partea institutionala, financiara si a comertului in Europa ar trebui sa sprijine convergenta reala pe termen lung", se mai arata in raport.

Pe de alta parte, agentia de rating estimeaza pentru finalul acestui an o inflatie de 3,5%.


Citeste mai multe despre   










811 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Da doamne sa fie asa ! (Marţi, 19 ianuarie 2010, 14:57)

    cornel [anonim]

    Ar muri Crin si Paturiciu de ciuda .
    • 0 (0 voturi)    
      ai naibii! (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:12)

      curios [anonim] i-a raspuns lui cornel

      nu au auzit ei de cosmarele lui Crin si ale expertilor PSD? nu se uita la iRealitatea Tv si la Antene? sa-i desfiintam pe Moody astia, ca prea sunt portocalii!
    • 0 (2 voturi)    
      Acum 1 an (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:14)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Cat era estimarea? Parca tot pozitiva nu?
      Cat a fost la finalul anului? Parca negativa si mult peste asteptari nu?
      Cine a condus guvernul? Parca acelasi incapabil nu?

      M-am saturat de analistii lui peste. Pai analistii lui peste de ce n-au prevazut amploarea recesiunii globale?
      Poate-mi explica si mie un analist din asta cum creste economia in conditiile in care somajul creste?

      Eu in locul tau as fi mai ingrijorat sa nu mor de foame. La cum gandesti cu siguranta nu ai o pregatire care sa te recomande in cazul in care ramai fara serviciu.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu-i adevarat (Marţi, 19 ianuarie 2010, 15:30)

    bogdan [anonim]

    Nu se poate!! Astia-s platiti de Basescu!!! Cum poate un guvern Boc sa aibe crestere economica. Imposibil!!! Flacara violet !!!
    E, acu ash vrea sa-i vad pe toti analistii lui peshte de la antene RTV, Money Channel si alte chestii de astea cum explica previziunile astea... Cel mai slab guvern de dupa revolutie, bla bla bla, euro de 5 lei, bla bla, dezastru economic, somaj de 10% ...
    • 0 (2 voturi)    
      Criza (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:17)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Ai un pic de rabdare si priveste in perspectiva. ;)
      Ce ti-e ca nu poate ajunge euro la 5 lei doar pentru ca e acum la 4.1.
      Stai sa inceapa sa cumpere statul euro sa plateasca datoria la FMI si BE sa vezi atunci presiune pe curs. :)

      Sau tu te ghidezi dupa principiul tot ce zboara se mananca. :) Daca da inseamna ca am iesit din criza de acum 4 luni ca asa a spus matrozul si totul merge ca pe roate.
  • +1 (1 vot)    
    De ce? (Marţi, 19 ianuarie 2010, 15:37)

    AlinN [anonim]

    Am vazut ca leul se apreciaza in draci. Moody's vor sa ne faca statuie. Nu pot sa spun ca nu este real, doar asta se intampla.
    Este oare vreo categorie care brusc a devenit mult mai eficienta si produce mult mai mult fata de trecut? Ce se intampla? Este o crestere reala dar este oare artificiala?
    • 0 (2 voturi)    
      Simplu (Marţi, 19 ianuarie 2010, 16:19)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Importurile s-au prabusit. presiunea pe curs e redusa acum.
      Asteapta sa inceapa statul sa cumpere Euro ca sa plateasca centura de siguranta sa vedem daca leul e asa puternic.
  • +1 (1 vot)    
    Nu dau o ceapa degerata pe previziunile lor (Marţi, 19 ianuarie 2010, 15:45)

    Marius [anonim]

    Sa nu uitam ca toate (aceste asa-zise agentii de previzionare) s-au inselat referitor la criza economica in desfasurare acum.

    Toate s-au inselat in cursul anului 2008...si 2009...nu vad de ce in 2010 ar fi mai "inteligente".

    Aceste greseli, pe care ei le fac, afecteaza grav multe firme, persoane, guverne.
    Ei zic...sorry..am gresit...dar nu-si asuma niciun risc.
    In general, in lume, s-a dovedit ca nu mai sunt de incredere previziunile lor.
    Deci, nu as investi luandu-ma dupa ele.

    P.S. Vezi, ca referinta, previziunile referitor la cursul RON/Euro pe parcursul lui 2008, 2009 si...vom vedea 2010. Multi din acesti "inteligenti" previzionau pt. acest an 3,2 RON/Euro. Cat e acum? 4,1/ron...si a fost si mai mult.