Jeffrey Franks (FMI): Avem o agenda ambitioasa de reforme cu Romania in acest an

de I.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 ianuarie 2010, 15:29 Economie | Finanţe & Bănci

FMI are pentru acest an o agendă ambiţioasă de reforme şi programe în România, a căror implementare va pregăti economia pentru relansare după ieşirea din criză, a declarat, miercuri, la Viena, Jeffrey Franks, şeful misiunii FMI de evaluare a acordului stand-by, citat de Mediafax.

Avem o agendă foarte ambiţioasă de reforme în România. Sunt optimist că putem face progrese importante în 2010 şi când criza se va încheia economia va fi pregătită pentru relansare", a spus Franks, prezent la seminarul Euromoney.

El a arătat că acordul cu România nu a fost niciodată considerat în pericol de deraiere, fiind necesare doar unele amânări din cauza alegerilor, relateaza agentia de stiri citata.

"A fost o pauză de înţeles din cauza crizei politice", a explicat Franks.

El crede că 2010 va fi un an de reîntoarcere a economiei în zona de creştere , iar România ar putea reprezenta o "poveste de succes".

O misiune FMI, însoţită de experţi ai Băncii Mondiale şi ai Comisiei Europene, se află începând miercuri la Bucureşti pentru a doua şi a treia revizuire a acordului stand-by, în vederea eliberării a două tranşe, în valoare cumulată de 2,3 miliarde de euro. La această sumă s-ar putea adăuga un miliard de euro, reprezentând următoarea tranşă din împrumutul acordat de Comisia Europeană.

România are un acord cu FMI pe doi ani, pentru 12,95 miliarde euro, pachetul total de finanţare externă, de la Fond, Uniunea Europeană, BM şi BERD, urmând să ajungă la 19,95 miliarde euro.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2182 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    povesti. (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 15:45)

    Mike [anonim]

    S-ar putea k Romania sa devina numai o poveste.
    A nu se uita cum a devenit si Argentina o poveste de succes cand si-a bagat coada FMI.
    Sa traitzi bine !!!
    :))
  • -3 (5 voturi)    
    Agenda "a reusit" (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 15:56)

    ik [anonim]

    dar pacientul a murit ?
  • +4 (8 voturi)    
    astept cu gura cascata (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 15:57)

    Dedalus [anonim]

    "România ar putea reprezenta o "poveste de succes"."

    Pai, ar fi prima din istoria FMI....
    • 0 (0 voturi)    
      femei (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:53)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      cam asa e..subscriu
  • -2 (6 voturi)    
    AGENDA AMBITIOASA= Sa ne aduca in sapa de lemn (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:01)

    cris [anonim]

    FMI are un singur scop sa ne faca datori vanduti, sa ne aduca la disperare ca sa vindem pe preturi de nimic ce mai avem din industrie.
    Politicienii romani sunt codiristile de topor in acest jaf national
    • +4 (4 voturi)    
      Care industrie... (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:26)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui cris

      ... s-a cam vadut toata. Ar mai fi ceva resurse naturale, precum aurul de la Rosia Montana, ceva paduri si bineinteles, terenul agricol. Din care noi nu reusim sa scoatem mare lucru pentru ca ramane nelucrat... ca nu merita lucrat, cand din exterior vine marfa subventionata de statele respective si fara taxe (nici un fel de protectie). Iar voi, in loc sa cumparati din piata, cumparati de la ei. Adica din supermarket.

      Pe undeva lupul moralist are si el coada putin tarcata, ca de-aia le-au reusit astora planurile cu precizia cu care le-au reusit.
      • +3 (3 voturi)    
        iesi din 1989 (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:42)

        curios [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

        daca toata industria ar fi fost pe bursa, cum ai fi stiut cine e proprietarul? de SIF-uri ai auzit? Important este UNDE este asezata industria nu cine (azi) face profit. E rau ca e Nokia la Cluj? era mai bine fara ? Iar cei de la supermarket platesc si impozite si TVA la buget, samsarii din piata nu platesc nimic. Si sa nu crezi ca in piata cartofii cu eticheta Lunguletzu nu vin tot din Polonia ca si merele de Voineasa si pepenii de Dabuleni.
      • -1 (3 voturi)    
        aha (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:50)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Vorbe goale

        si daca tot nune-a mai ramas mai nimic sa le vindem si p-alea nu? asta sugerezi tu?
    • +1 (3 voturi)    
      pai unde sintem? (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:32)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui cris

      Nu prea mai au ce ne face, sintem deja la sapa de lemn, uitati-va ce e prin satele din Romania, si nu ma refer la alea de "la strada" ci alea aruncate printre coclauri.
      Si nici din industrie nu mai avem ce sa vindem, dar nu numai din cauza FMI ci si pentru ca am fost si sintem niste prosti.
  • +2 (4 voturi)    
    Primii au fost "clantaii" (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:26)

    cornel [anonim]

    Primii care au comentat aici au fost "clantaii", care mai au bani din osanza si nu alta treaba utila in tarisoara asta.Mai Mike,mai Ike,Dedalus, Cris, mie imi mirositi a PSDNL mai baieti !
    • -2 (2 voturi)    
      aoleo... (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      ma avand in vedere ca oricine nu va comvine dragi forumisti e pdlist sau pnlist eu cred ca in 2-3 ani in stilul asta basescu o sa fie dumnezeu si geoana diavolul... propun sa schimbam si biblia sa reflecte realitatea... ce ziceti?
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru celebrul cornel (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:52)

      ik [anonim] i-a raspuns lui cornel

      s-ar putea sa ai dreptate, flerul si inteligenta ta sunt cunoscute la nivel mondial. Dar ai vazut ca eu am pus "?" la sfirsit deci as putea sa fiu considerat neutru, nu crezi ?. Te rog scoate-ma de pe lista "rusinii". Iti ramin indatorat si sa-mi dai o adresa unde sa-ti trimit caltabosii si tuica.
  • -1 (3 voturi)    
    Are agenda nu gluma ! (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:29)

    Prostu [anonim]

    Toata Romania sa treaca in somaj !
    No ca-i fain ?
    La externe avem acu un daco-roman oriental asa ca are cine tine registrele !
    Plus energia violet ( era sa spun roz-Bombonel ) !

    pa !
  • -1 (3 voturi)    
    nu stiu ce (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 16:35)

    DlGica [anonim]

    Nu stiu ce reforme ambitioase ca privatizari pe 1 $ nu mai avem, nici petrol, nici banci.
  • -2 (2 voturi)    
    de ce ? (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 17:05)

    om [anonim]

    Eu cred ca orice creditor doreste sa traiesti la limita puterilor. daca vei iesi din necazuri cu adevarat atunci nu vei mai avea nevoie de el pe viitor (rau pentru creditor) daca vei muri de tot iar e rau pt creditor. asa ca interesul creditorilor este sa te descurci atit cit poti plati ratele ca apoi sa faci alt credit.. si tot asa (sclav pe vecie) nimeni nu ne va lasa sa ajungem vreodata mai mult decit simpli "sclavi moderni" (platitori de rate).

    astept parerile voastre..
  • -2 (2 voturi)    
    .... (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 18:19)

    maze [anonim]

    Din pacate ca natie suntem prea anesteziati ca reactionam, prea orbi ca sa vedem, prea separati ca sa ne pese de ceilati, prea prostiti ca sa mai intelegem.

    Singura sansa este calitatea umana din voi, dincolo de toata mediocritatea exista multi insi cu caltiati deosebite in Romania. Daca aveti material in voi e timpul sa il lasati sa iasa la suprafata prin ceea ce faceti in viata voastra de zi cu zi. Fiecare mic gest conteaza.

    "Tu esti" este prima lege in acest Univers. Onorati aceasta lege prin ceea ce sunteti.

    Timpurile sunt aproape....