Emil Boc: Romania isi pastreaza credibilitatea internationala

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2010, 18:11 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Emil Boc a declarat, miercuri, ca Romania isi pastreaza credibilitatea internationala prin indeplinirea angajamentelor asumate:

"Vizita Fondului Monetar International, a Bancii Mondiale si Comisiei Europene s-a incheiat cu succes. Romania isi pastreaza credibilitatea internationala, in conditiile in care si-a respectat angajamentele in 2009... Mediul investitional din Romania va avea de castigat, moneda se stabilizeaza. Anul acesta intreaga preocupare a Guvernului se invarte in jurul conceptului de crestere economica", a declarat Emil Boc, dupa intalnirea cu reprezentantii confederatiilor sindicale si patronatelor.

Misiunea Fondului Monetar International (FMI) va recomanda board-ului de la Washington, la mijlocul lunii februarie, sa elibereze urmatoarele doua transe pentru Romania, a declarat, miercuri, seful misiunii de evaluare a acordului stand-by, Jeffrey Franks.

"Suntem optimisti ca in februarie board-ul FMI va aprecia eforturile facute de Romania", a spus Franks, intr-o conferinta de presa.

Guvernul va aproba o lege privind somajul tehnic, cu incepere de la 1 februarie

Guvernul va aproba la inceputul lunii februarie un proiect de lege care va reglementa somajul tehnic ca modalitate de baza pentru protejarea angajatilor, cu incepere de la 1 februarie 2010, dupa sistemul aplicat anul trecut, a anuntat premierul Emil Boc.Confederatia "Cartel Alfa", UGIR-1903 si CONPIROM au solicitat deja premierului si Guvernului sa prelungeasca masura privind somajul tehnic aplicata anul trecut.

Boc: Nici un document oficial incheiat cu FMI nu prevede un anumit numar de concedieri

Numarul de posturi mentinute in sectorul bugetar va fi stabilit pe baza standardelor de cost si nu exista nici un document oficial incheiat cu FMI care sa prevada un anumit numar de persoane concediate, a declarat, miercuri, premierul Emil Boc.

Reactia vine dupa ce seful misiunii FMI de evaluare a acordului stand-by cu Romania, Jeffrey Franks, a declarat intr-un interviu acordat ProTV ca somajul va continua sa creasca pana la jumatatea acestui an si ar putea atinge un milion de persoane.





Citeste mai multe despre   










526 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Domnul Boc, credibilitatea nu se mentine cu vorbe (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 19:19)

    Atitudini [anonim]

    Credibilitatea se bazeaza pe fapte.

    Iar vizitele celor care ne cumpara incet-incet nu ofera credibilitate ci aduc doar miros de hoit...

    http://atitudini.wordpress.com/
  • 0 (0 voturi)    
    Boc? :)) Ce stie asta?! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 19:30)

    George [anonim]

    Ce credibilitate?! :)) Ce crestere economica cand TOATA economia modniala e in colaps? De unde la noi shmekerie?!
    • -1 (1 vot)    
      serios ?! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 20:54)

      eco [anonim] i-a raspuns lui George

      matale probabil itzi culegi stirile dela mani cenal si dela analistul de talie mondiala, chireac.
      vara trecuta, pe mani cenal se vorbea de caderea indicelui dow jones la in jur de 1000.
      a scazut mai putzin decat la caderea dintre clinton si bush. acum e in crestere. de asta vara a luat cam 4000 de puncte. oare faptul ca oamenii investesc, nu spune nimic despre "colaps".
      ba, unele companii raporteaza profituri bunicele.

      cat despre ce zicea antevorbitorul, cum ca suntem cumparatzi incet-incet...
      probabil ca se refera la fmi.
      fmi e o organizatzie de state membre, deci romania este membra a fondului. numai statele membre au dreptul la imprumuturi. romania participa cu contributzii la mentzinerea fondului monetar. scopul fondului monetar este mentzinerea stabilitatzii monedelor natzionale a statelor membre, deci stabilitate economica, schimburi comerciale bazate pe monede cat mai stabile. fmi nu fortzeaza statele membre sa ia imprumuturi. acorda imprumuturi la cererea statelor membre.
      imprumuturile luate de guvern sunt dela fmi, pentru stabilitatea leului si banii au mers bnr. se pare ca scopul a fost atins, pana'n prezent.
      deasemeni dela banca mondiala, alt organizm onu care acorda imprumuturi pentru investitzi, tot statelor membre, cu dobanzi mult mai mici decat piatza financiara privata.
      al treilea creditor este uniunea europeana prin banca europeana de dezvoltare, care deasemeni are dobanzi preferentziale.

      mergi la banca sa iei un imprumut cand ai nevoie de bani, nu cand ii ai. important este ca banul sa fie folosit in scopul pentru care l'ai luat. si de aia creditorii te controleaza, sa fie siguri ca n'ai cheltuit banii aiurea. astea nu's credite pentru nevoi personale.

      normal ca faptele vorbesc.
      boc este un om responsabil, nu are interese economice personale.
      n'are nici sase case, nici nu a fost acuzat de ceva ca primar la cluj. se pare ca a fost chiar un gospodar bun al unuia din cele mai mari si prospere orase din romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Investitii, investii, investii (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 20:05)

    Rhadoo [utilizator]

    Domnule Boc, daca vreti performanta economica, faceti investitii in infrastructura si absorbiti cat mai grabnic fondurile europene pentru dezvoltare regionala, sanatate si invatamant. Noi chiar vrem sa traim bine, asa ca ajutati-ne, nu cu pomeni, ci cu masuri economice viabile!
    • 0 (0 voturi)    
      ei vor altceva... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 21:37)

      fc [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      ei adca boc. blaga udrea si ceilalti vor numai ei sa traiasca bine. restul cu ...... a mamelor lor
  • 0 (2 voturi)    
    paranoia (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 20:06)

    iug [anonim]

    eu am impresia ca boc asta se crede un fel de hugo chavez
  • +1 (1 vot)    
    "intreaga preocuparea a Guvernului..... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 20:08)

    gica007 [anonim]

    ....se invarte"

    Asa se face treba in Ro: "te invirti" in jurul problemei ........
  • 0 (2 voturi)    
    sa va fie rusine! (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 20:15)

    maria [anonim]

    asa bine nu am ras toata ziua :)) care credibilitate??!! desteptii aia oare citesc presa internationala???(cei care stiu sa citeasca,bineinteles) tara condusa de amatori.... rusine!!
  • 0 (0 voturi)    
    credibilitate (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 23:52)

    anonim [anonim]

    Nu prea cred in credibilitatea Romaniei.Nu trece o zi fara o "idee" fiscala.