Leul romanesc, cea mai puternica moneda din zona CEE in 2010

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2010, 8:15 Economie | Finanţe & Bănci

Ieri, BNR a anuntat un curs de schimb de 4.0805 lei pentru un euro, in scadere cu 3.49% comparativ cu cel de la sfarsitul anului trecut, cand un euro valora 4.2282 lei. In aceeasi perioada de timp, forintul ungar a castigat 0.05%, zlotul polonez s-a apreciat cu 2.55% iar coroana ceha cu 1.51%,ceea ce inseamna ca in prima luna din 2010, leul a fost cea mai puternica moneda din zona CEE daca luam ca reper evolutia sa fata de euro, scrie Cristian Orgonas pe blogul sau.

De remarcat ca toate cele patru monede s-au apreciat in fata euro in 2010, si mai mult decat atat, euro s-a devalorizat si comparativ cu dolarul american (-3.4%), o moneda careia multi i-au cantat prohodul anul trecut.

Cand judecam aceste cifre, trebuie sa tinem insa cont de faptul ca anul trecut, moneda nationala s-a devalorizat cu 6.1%, in timp ce forintul a pierdut doar 2%, zlotul s-a apreciat cu 2%, iar coroana ceha s-a apreciat de asemenea cu 1.5% in fata euro.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Cristian Orgonas.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4565 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    hmmm (Marţi, 2 februarie 2010, 9:15)

    liviu_ [utilizator]

    sa nu ne imbatam cu apa rece
    conteaza PIBul cresterea economica si altele... ca s-a intarit leu este relativ irelevant...
  • -1 (9 voturi)    
    nu musca leule,shezi bland BNR (Marţi, 2 februarie 2010, 9:36)

    doca [anonim]

    faptul ca pe perioada de "intarire naturala" a leului BNR cheltuie lunar sute de milioane de euro este sigur fara legatura cu aceasta evolutie "puternica".
  • +1 (11 voturi)    
    romanul se pricepe la toate din nou... (Marţi, 2 februarie 2010, 10:28)

    Poftim? [anonim]

    pentru cei 2 "experti" care isi dau cu parerea mai sus: NU CONTEAZA PIB-ul, cursul de schimb este influentat de cu totul alte mecanisme (conteaza avutia nationala, nu pib-ul...); BNR nu cheltuie lunar sute de milioane de euro pentru a sustine leul - dar na, e mai simplu sa vorbim decat sa ne informam...
    • +3 (5 voturi)    
      de le un XP (Marţi, 2 februarie 2010, 13:55)

      doca [anonim] i-a raspuns lui Poftim?

      BNR isi face propria activitate speculativa pe piata valutara. Tu de unde crezi ca BNR castiga bani?
      Cateodata BNR vinde cat e scump ca sa cumpere cand crede ca in vitor poate cumpara acelasi lucru dar mai ieftin si cu profit pe deasupra.
      Cateodata BNR vinde ca sa taie dintii de fierastrau sau sa creeze false tendinte, dar tu mai xp-rtule (@pofim esti habarnist anonim) cunosti toate jmecheriile. Daca tu ai senzatia ca nu e nici un plan, ei bine este un plan. BNR muta piata cum vrea ea dupa interes.

      Ce ce crezi tu ca este avutia nationala care sta in spatele cursului de schimb? Sa stim si noi ne-expertii cu ce mama dracilor ne-a acrescut avutia nationala in utimele 6 luni? de s-ntareste leu ??
      Fugi d-aicea ca aberezi ..
    • +1 (1 vot)    
      Leul dodolot (Marţi, 2 februarie 2010, 15:44)

      Sorin_970 [utilizator] i-a raspuns lui Poftim?

      Desigur, guvernoiul n-are bani nici sa faca doi de 3,14 , somajul creste, statul plateste "cand o sa aiba bani", economia scartie din toate incheieturile, asteptam cu infrigurare imprumuturile, nici macar bani sa continuam autostrazile n-avem, iar leul este dodolot.
      Treziti-va oameni buni, vremurile-s negre de tot, mai ales dupa disponibilizari si noile valuri de scumpiri. Daca dl. Isarescu (care cred ca-i un profesionist desavarsit) reuseste sa tina lururile cat de cat sub control, asta nu inseamna ca nu sunt limite si ca lucrurile vor ramane la fel.
      Sper sa ma insel si sa avem, daca se poate, in vara, un leu macar la fel de puternic. Lucru care nu vad cum sa se pastreze, nici macar pana in aprilie.
      • 0 (0 voturi)    
        pai de-aia e dodolot (Miercuri, 3 februarie 2010, 7:45)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Sorin_970

        ca sa traga greu, sa rupa buzunaru', nu sa-ti ajunga!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu amesteca lucrurile... (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:56)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui Sorin_970

        Preturile nu au cum sa mai cresca mult ca nu are cine sa le plateasca. pentru tine si toti ce citesc :PRETUL DE VANZARE ESTE INTODEAUNA CEL MAXIM POSIBIL. Sa nu va inchipuiti ca daca cineva poate sa mareasca pretul si vinde in continuare la fel, nu o face. In afara de preturile reglementete de pe pietele de monopol. restul preturilro nu au cum sa nu tina seama ca veniturile scad. asa ca toti cei ce incearca sa iasa din criza marind pretul isi sapa groapa...Nu te lua dupa sefii de sindicate etc Co care tot apar la posturile tv cantand prohodul si vehiculand apocalipsa; ei sunt platiti pentru asta. Voi insa nu....orice crestere de venituri care nu vine din activitatea economica se duce in inflatie...
  • -1 (5 voturi)    
    Interesant (Marţi, 2 februarie 2010, 10:44)

    ion [anonim]

    Totusi mi se pare interesanta evolutia cursului. Eu nu am sesizat nici o imbunatire in Romania, ca sa putem zice ca acuma investitorii au mai multa incredere.

    Nu incepe oare euro sa de semne de slabiciune?
    • +7 (9 voturi)    
      evolutie fireasca (Marţi, 2 februarie 2010, 11:09)

      Un om [anonim] i-a raspuns lui ion

      euro scade in fata dolarului, romania are rezerve valutare mari ( acopera peste 7 luni de importuri dupa calculele mele ), datoria/pib este inca mica(aprox. 30%), deficitiul de cont curent a scazut de la 14% la 6% in 2009 si este finantat integral din investitii straine si remiterile muncitorilor romani din strainatate.
      acestea sunt lucrurile care conteaza in evolutia unei monede, nu parerea lu' X-ulescu, PIB-ul, Basescu sau alte manele...
  • +2 (4 voturi)    
    @ion (Marţi, 2 februarie 2010, 11:28)

    morgan [anonim]

    Cand puterea de cumparare scade se schimba mai putini lei pe euro pentru consum in extern. Asta face ca euro sa fie mai putin cerut si ii scade pretul de piata, ceea ce apare echivalent cu o intarire a leului. Este un simplu mecanism speculativ macroeconomic care nu are nimic de-a face cu cresterea puterii (valorii) leului.
  • +1 (1 vot)    
    ce conteaza (Marţi, 2 februarie 2010, 11:52)

    gigi [anonim]

    intr-un sistem monetar bazat pe hartie, singurul lucru care conteaza e increderea in moneda respectiva. Cand lumea nu mai are incredere, valoarea ei devine 0
    • 0 (0 voturi)    
      primele monezi (Miercuri, 3 februarie 2010, 16:51)

      bancul natzional [anonim] i-a raspuns lui gigi

      erau scoici sau pietre mai rare.
      valoare monedei este data de economia pe care o reprezinta, de acoperirea in marfuri.
      banii au aparut pentru a usura comertzul.
      banul e marfa si vitzeverzea.
  • -1 (1 vot)    
    daca leul rage (Marţi, 2 februarie 2010, 12:06)

    mirat [anonim]

    d'a speriat estul, atunci dece lula lu gerula au pus astia dela finantze un curs de calcul atat de mare ?
    daca bnr preseaza leul in jos, dece min. de finantze incaseaza fraierul la un curs mai mare ?!
    tot un fel de taxa ascunsa, sau cum se explica ?
    daca e cineva amabil sa explice. ma refer la baietzii dela finantze. dece sa platim doctoriile mai scump ?!
    dece taxa de poluare se calculeaza in euro ?
    dece companiile de telefoane ne pun tarife in euro ?!
    cui serveste ministerul de finantze, cui benereul ?!
  • +2 (2 voturi)    
    Diferentele de curs (Marţi, 2 februarie 2010, 12:38)

    hic sunt leones [utilizator]

    nu ne arata decat ca leul este atractiv doar pentru speculat si nu pentru economisit/creditat.
    Un curs cat mai fix este mai bun decat un curs atat de fluctuant si din punctul asta de vedere forintul sta cel mai bine.
  • +1 (3 voturi)    
    logica (Marţi, 2 februarie 2010, 12:58)

    calin [anonim]

    Pentru cei care nu stau prea bine cu logica... PIB-ul si cresterea economica nu este direct proportionala cu rata de schimb euro/ron. Anul trecut am avut o crestere de aproximativ -8% iar leul s-a devaloriat cu vreo 30%. Atunci a fost normal?
    Voi chiar nu pricepeti, cursul de schimb este ca si bursa. Sunt niste oameni care pariaza pentru sau impotriva leului si ei sunt cei care influenteaza intr-o mare masura cursul de schimb. BNR-ul intervine doar pentru stabilitate, ca sa nu lase cursul de schimb sa aibe fluctuatii prea mari intr-o perioada scurta de timp.
    Nu stiu cum se face ca desi BNR-ul "a intervenit" cu valuta pe piata rezervele sale valutare si profitul sunt pe plus.
    In concluzie: nu va mai tot dati si voi cu parerea pe aici degeaba (la fel cum asa-zisii analisti o fac) pentru ca nimeni nu are de unde sa stie cat va fi cursul in urmatoarele 6 luni. As vrea totusi sa ne amintim de cei care sustineau in vara anului 2009 ca la sfarsitul anului 2009 euro va fi cotat la 4.5 ba chiar la 5 RON...
    Sincer eu am pariat pe leu (de la cotatia de 4 RON/EURO) si am avut de castigat deoarece dobanzile la RON au fost foarte mari (am prins si 18%).
  • -1 (1 vot)    
    Cea mai buna explicatie (Marţi, 2 februarie 2010, 19:40)

    @morgan FELICITARI!!!!! [anonim]

    dintre toti cei care au scris cate ceva pe aici morgan a dat cea mai buna si cea mai plauzibila explicatie. desigur, voi expertii care de ocupati ce sunteti pierdeti vremea pe site-uri, veti spune ca nu e suficient , ca e prea putin spus...

    in plus, disponibilizarile anuntate presupun o scadere si mai accelerata a consumului, deci un euro mai slab...
  • +1 (1 vot)    
    ALOO! (Marţi, 2 februarie 2010, 21:05)

    dares [utilizator]

    de ce nu faceti voi mai analistilor un indicator care sa arate valoarea reala a leului nostru ......adica ia calculati voi cat ar fi fost acuma un leu daca bnr-ul nu ar fi intervenit ? e foarte interesant de aflat asta in perspectiva trecerii noastre la euro ....adica adio politica monetara nationala !
  • -1 (1 vot)    
    intarirea leului (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:04)

    nae [anonim]

    lasa-l sa creasca pina va fi mare de tot si osa putem
    sa ne bucuram la vara de el si sa bem o bere rece la umbra lui, ca prea a fost mic mereu, eu stau cu euroii la ciorap si astept.......
  • 0 (0 voturi)