Sistemul bancar romanesc in 2009: Profituri sub 200 mil. euro, retea bancara in scadere si 3700 de angajati mai putin

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010, 9:32 Economie | Finanţe & Bănci

Nicolae Cinteza
Foto: HotNews.ro
Profiturile sistemului bancar in 2009 au coborat la 772,3 mil lei (putin sub 200 mil.euro), de la 4,4 miliarde de lei (1,2 miliarde de euro), cat reprezentau profiturile sistemului bancar in 2008, a declarat pentru Hotnews.ro, Nicolae Cinteza, directorul Directiei Supraveghere din BNR.
  • 20 de banci au pierdut peste un miliard de lei, iar 22 au facut profit de doua miliarde
Motivul acestei scaderi consistente este evident contractia activitatii economice, care a dus la disparitia multor companii, bancile fiind nevoite sa isi provizioneze  creditele in pierdere si sa isi vada astfel profitul erodat. 20 de banci au incheiat anul cu pierderi totale de peste un miliard, in vreme ce profitul bancilor "castigatoare" a depasit doua miliarde de lei, a mai spus Cinteza.

istoric salariati si retea bancara
istoric salariati si retea bancara
Foto: BNR
Cele mai mari pierderi au survenit catre finalul anului trecut, unele banci vazandu-si profiturile facute in prima parte a anului, disparute in doar doua luni.
In 2009, profitul pe salariat a scazut la 11.374 lei/salariat, fata de 61.440 lei/salariat in decembrie 2008, in timp ce raportul active/salariat a urcat de la 4,4 milioane lei la 4,86 milioane lei.
  • Salariile in banci au urcat anul trecut cu 700 de lei, dar numarul salariatilor a scazut
Salariul mediu net pe banca a urcat anul trecut cu 24,3%, de la 3.028 lei in 2008 la 3.765 lei, la un efectiv de angajati in scadere la 67.898 de salariati pe intregul sistem bancar, in vreme ce salariul mediu brut a scazut la 5.239 de lei.

Numarul angajatilor in sistemul bancar a scazut cu 3.724 pe parcursul anului trecut. Personalul din centrale s-a redus in 2009 cu 256 de angajati, respectiv cu 1,23%, la 20.394 de persoane.

istoric profit sistem bancar
istoric profit sistem bancar
Foto: BNR
Totodata, bancile au inchis 127 de sucursale, reprezentand 1,9% din reteaua teritoriala, ajungand la 6.425 de unitati la finele anului trecut. Bancile si-au extins in trimestrul al treilea reteaua teritoriala cu 18 sucursale, dar au reluat inchiderea de unitati in ultimele trei luni din 2009, cand au redus reteaua cu 39 de unitati.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4115 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Si la mai mare (Vineri, 5 februarie 2010, 10:05)

    Raz [anonim]

    Foarte bine, poate asa isi vor da si "super managerii" bancilor din romania ca nu se poate sa-ti bati joc de clienti jecmanindu-i cu orice ocazie si sa urmaresti mereu de la an la an profit mai mare, mai mare ... pana unde mai mare? vreti sa ajungeti la infinit? Be my guest ... Noroc cu statu roman de pe urma caruia faceti profit ca altfel ati fi fost demult la mana clientului normal , dar nu-i nimic se intoarce ea roata ...
    • 0 (2 voturi)    
      . (Vineri, 5 februarie 2010, 11:13)

      vala [utilizator] i-a raspuns lui Raz

      @ Raz

      esti un ingust
    • +1 (1 vot)    
      pentru Raz (Vineri, 5 februarie 2010, 11:19)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Raz

      Prietene nu trebuie sa iubim foarte tare bancile, dar daca incep sa cada fa-ti rugaciunile caci vom fi intr-o mare buda.
      Stii numai nebunii se pot bucura de astfel de situatii. Cat timp esti in aceeasi oala nu te bucura ca se toarna apa fiarta pe cel de langa tine - vezi principiul contaminarii prin atingere.
      Pacat ca Romania inca se afla in ciclul "Prosti dar multi!".
      • -1 (1 vot)    
        Prostia defect sau calitate? (Vineri, 5 februarie 2010, 12:35)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Dan

        A considera prostia un defect iti limiteaza drastic solutiile de reusita in viata, indiferent cat de inteligent te consideri.

        In cazul profiturilor bancilor din Romania ce rol crezi ca avut prostia romanilor, pozitiv sau negativ?
      • 0 (0 voturi)    
        Sindromul Stockholm (Vineri, 5 februarie 2010, 15:17)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Mda, se pare ca mai nou victimele ajung sa ia partea rapitorilor.

        Daca nu intelegi, da un google dupa: dileme sindromul stockholm
  • 0 (0 voturi)    
    Stau si ma crucesc (Vineri, 5 februarie 2010, 13:50)

    Alex [anonim]

    Are drepate Dan. Prosti da' multi. In toate contractele de creditare sunt scrise comisioane, dobanzi, etc. Cati dintre astia opariti ca i-a furat banca, au citit toate paragrafele contractelor? Se bucura ca iau bani, dar nu sunt in stare sa se intereseze de ce implica un credit. Sau un card de credit. Este normal ca o banca sa isi doreasca profit. Oparitilor, voi daca aveti o firma, o sa lucrati pentru binele celorlalti? Sau pentru profitul vostru? De ce nu sare romanul in sus ca plateste rovigneta si isi rupe masina pe strada? Sau ca plateste impozite si politia nu-si face treaba? E mai bine sa urle la banci. Ca este in trend. Si cum Miorita este a noastra, asa si spiritul de turma ne caracterizeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Profit (Vineri, 5 februarie 2010, 15:23)

    Eu [anonim]

    Vad ca lumea este impotriva sistemului bancar. Ca au scos profit, ca au facut si ca au dres., etc. Dar, daca ati vrut sa va luati o casa, masina sau un bun personal, de unde ati luat banii? Voi ati imprumuta bani unor persoane pe termen lung fara dobanda? De ce nu se revolta lumea si devine atat de grava cand se face public profitul unor distribuitori de carburanti, unor hypermarketuri, unor firme de electrocasnice? Sa nu "deranjam" aceste persoane indoctrinate si cu inclinatii populeste si sa ridica problema persoanelor juridice, care fara finantare nu ar putea desfasura activitatea, deci, nu puteti avea combustibili, nu puteti cumpara din hypermarketuri, sau nu aveti la ce sa va uitati.
    Asa ca, mai intai de a lansa astfel de comentarii, cantariti bine rolul bancilor in economie.
    • 0 (0 voturi)    
      Axioma (Vineri, 5 februarie 2010, 16:28)

      Una [anonim] i-a raspuns lui Eu

      E o axioma faptul ca fara banci nu poate exista o societate normala dar este de inteles si reactia oamenilor, reactie ce vine ca urmare a abuzurilor pe care le fac bancile, de foarte multe ori, in relatia contractuala cu micul client. Comportamentul lor difera mult pe plaiurile noastre, chiar daca sunt banci straine, angajatii sunt romani, eu, personal, m-am lovit de multe ori de o crasa incompetenta ce vine din modelul romanesc de a face angajari, pe relatii, cumetrii etc.....dar asta e, deja, o alta discutie.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e (Vineri, 5 februarie 2010, 17:25)

        anca [anonim] i-a raspuns lui Una

        Sunt perfect de acord! Angajatii din banci, inculti, fara viziune, si angajati pe sistemul bani, confrerii (nu generalizez dar stiu cazuri) isi mai si imagineaza, culmea, ca au inventat gaura la macaroana! Nu dau 2 bani pe sistemul bancar din Romania. Cred ca nu e deloc prestigios sa lucrezi in acest sistem, din contra. Hai, frustratii care v-ati angajat cum am descris, loviti...
      • 0 (0 voturi)    
        Sistemul (Vineri, 5 februarie 2010, 19:11)

        Gane [anonim] i-a raspuns lui Una

        romanesc e la banci romanesti, adica la niciuna, bancile romanesti au disparut demult, acum sunt numai multinationale. Acolo nu merge cu statul. Daca mai nimeriti cate un functionar grosolan, raportati-l sefului. Banca o sa va fie recunoscatoare. Dar si clientul roman e de multe ori la fel de delasator si nu-si cere drepturile, nu lupta impotriva slabei performante, de aceea are functionarii pe care-i merita.
        • 0 (0 voturi)    
          Una-i una, alta-i alta (Vineri, 5 februarie 2010, 22:04)

          Una [anonim] i-a raspuns lui Gane

          Nu de grosolanie m-am plans eu...ca amabili sunt cu totii, incompetenta/slaba pregatire e cu totul altceva. Si unde sa-i reclam in conditiile in care nici superiorii lor ierarhici, de multe ori, nu stau mai bine la capitolul asta?